Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dinu George's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dinu George's Content

There have been 316 items by Dinu George (Search limited from 05-December 07)



Sort by                Order  

#178052 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Dinu George on 14 July 2008 - 03:45 PM in Arhiva

Pina in 31 martie 2007 trebuia depusa discheta (generata din ReviSal) cu situatia angajatilor pentru angajatorii care la data de 31 decembrie 2006 au avut personal încadrat cu contract individual de muncă. Dupa acea data se depun la ITM (sau se transmit direct pe site pe baza de utilizator si parola primita de la ITM) doar modificarile care apar (desfacere contract, schimbare tip contract, adaugare angajati .......................) evident generate tot din ReviSal.
Deci ar fi trebuit depusa situatia initiala (de la 31 dec.2006) si daca nu au aparut alte modificari, atat.



#117056 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Dinu George on 19 January 2007 - 10:55 AM in Arhiva

quote]

Buna ziua,
incerc sa descarc programul Revisal si nu reusesc imi spune ca nu am versiunea 2.0.6 a bazei de date. Ce ar trebui sa fac, daca s-a lovit cineva de asta?
Multumesc anticipat oricarui ajutor.
[/quote]

Daca ati primit acest mesaj inseamna ca deja ati instalat programul. Presupun ca aveti in windows 98 si nu ati instalat si mdac. Trebuie descarcat acest fisier si instalat, dupa care revisal merge. Vedeti cateva topicuri mai inainte sau si la www.inspectiamuncii.ro. Desi spune ca fisierul lor de instalare cuprinde mdac, fara a instala aceasta componenta separat pe win98, nu mi-a mers programul si dadea acelasi mesaj cu ver.bazei 2.0.6.
Daca este winxp sistemul dvs.de operare atinci aveti alta problema.



#116733 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Dinu George on 17 January 2007 - 08:38 PM in Arhiva

Pt. win 98 se poate descarca MDAC 2.8 direct de la Microsoft http://www.microsoft.com/downloads/details...;DisplayLang=en , dar trebuie sa aveti licenta valida de windows.
Varianta din mesajul anterior merge si direct cu http://www.download.com/Microsoft-Data-Acc...ml?tag=lst-0-10 , care permite descarcarea de la download.com (care nu va intreba de licenta).

A gasit cineva modalitatea de a importa datele din alte aplicatii ?



#225008 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de Dinu George on 29 April 2010 - 10:42 AM in Arhiva

Vezi postareamariana07, la Apr 29 2010, 08:56 AM, a spus:

Vezi postareacriscont, la Apr 28 2010, 03:06 PM, a spus:

:frusty: buna ! e adevarat ca legislatia spune sa dam - prin decizie interna - serii si numere la documentele "ce au fost cu regim special " dar de aici la a nu iti deduce TVA-ul si cheltuiala mi se pare ca intradevar exagerezi; de ce ar considera organele de control ca nu sunt deductibile (tva-ul si cheltuiala) ? in baza a ce ? :laugh:

Codul Fiscal, art. 146 : Conditii de exercitare a dreptului de deducere "
"(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155;"
Art. 155, alin. (5) :
"(5) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
a) numarul de ordine, in baza uneia sau mai multor serii, care identifica factura în mod unic;"

Deci?
Identifica factura in mod unic unde ? : in RO nu se poate deorece fiecare firma poate avea factura nr.1 si seria de ex CS (si garantez ca exista multiple dubluri la nr. si serie in toata tara), deci unic in cadrul firmei caz in care daca numere de ordine a facturilor merg crescator chiar daca nu exista serie (sau seria este spatiu) ele sunt unice si unic identificate in cadrul aceleasi firme. Evident ca pentru a fi in concordanta cu legislatia se poate pune si o serie (mai ales la firmele cu clienti foarte multi si eventual din judete diferite).



#244413 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Dinu George on 12 September 2011 - 12:02 PM in Important in meseria de contabil

Vezi postareaantoneladelia, la 30 August 2011 - 03:13 PM, a spus:

Buna ziua!
De o luna de zile m-am angajat la o institutie privata si am fost incadrata pe post de contabil cu 4 ore si un salar brut de 400 ron, desi am studii superioare am terminat facultate de stiinte economice ramura de contabilitate si informatica de gestiune. Daca va rog frumos ar putea sa imi raspunda cineva care ar trebuie sa fie salarul meu de incadrare? Este un salar bun ceea ce primesc?
Conform noilor reglementari nu mai exista coeficienti pentru nivelul de pregatire necesar postului ocupat. Pina anul acesta pentru o activitate de studii superioare la 8 ore era 2 x sal.min.pe economie. Deci la dvs. cu 4 ore ar fi fost 670, dar asta doar daca postul pe care il ocupati necesita studii superioare (de ex. la noi in firma aveam un agent de paza cu studii de inginer, retribuit evident ca agent de paza). Cum am spus din acest an nu mai exista coeficienti obligatorii (erau in CCM pe tara), deci chair daca ar necesita studii superioare firma poate sa va dea cat vrea (limita este sal.min.pe economie proportional cu orele din contract)



#178242 contract civil prestari servicii

Postat de Dinu George on 15 July 2008 - 03:57 PM in CONTRACTE comerciale

Vezi postareaeliza17, la Jul 11 2008, 11:34 AM, a spus:

multum pt raspuns, nu vreau contract de munca pt ca sunt deja angajata in alta parte, as fi vrut sa stiu daca pot opta pt varianta cu prestari servicii eu nefiind persoana fizica autorizata.

In mod normal nu poti incheia contract de prestri servicii daca nu esti pers.fiz.aut.
Nu vad ca o problema ca sunteti angajata altundeva. In mometul de fata se pot incheia contracte de munca cu timp partial incepind cu 1 pina 7 ore pe zi pe o perioada determinata sau ne..
:frusty:



#101937 Campanie de promovare conta.ro

Postat de Dinu George on 27 September 2006 - 04:15 PM in Arhiva

Eu am Bookmark in browser direct in forumulul de salarii si nu am vazut pina acum topicul acesta.
Adresa mea de email este georgedinu1950@gmail.com (Timisoara).



#221740 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 10 March 2010 - 04:47 PM in SOMAJ

Dezavantajele angajatorului pe perioada de somaj tehnic
• plateste din rezerve (daca are) sau din munca celor care vin la lucru - 75% din salariile angajatilor in somaj tehnic

Dezavantajele angajatului pe perioada de somaj tehnic
• la calculul pensiei i se considera contributia la nivelul salariului minim pe economie



#216313 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 11 January 2010 - 01:18 PM in SOMAJ

Stiti cumva daca OUG 28 /2009 se aplica si in 2010 (ma refer la somajul tehnic si nu la durata somajului sau alte prevederi din OUG) ? Nu am vazut nici unde specificata valabilitatea ordonantei in ceea ce priveste somajul tehnic si scutirile de la plata ale angajatorului si angajatului in acest caz.



#222318 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 15 March 2010 - 05:04 PM in SOMAJ

1. Se poate trimite in somaj tehnic si un angajat care este si pensionar ?
2. Se poate trimite in somaj tehnic si un angajat cu contract cu timp partial de lucru ? Apare paradoxul ca daca de exemplu are un contract de 2 ore si castiga 400 lei pe luna in mod normal, pensia i se calculeza la somajul tehnic la 600 (in programul de la CAS pentru somajul tehnic nu se pot introduce alte valori la tipul contractului de munca decat 5 !!!



#257495 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 17 September 2013 - 04:04 PM in SOMAJ

Conform modificarilor Codului muncii si a Codul fiscal termenul de "somaj tehnic" clasic nu mai exista. Exista contracte suspendate la care se plateste 75% din salar. La aceasta suma se calculeaza toate contributiile minus somajul (contractul fiind suspendat este la exceptii in CF).
Asa ca la ore lucrate se trece 0 si la suspendate toate (de ex.168), la total zile lucrate 21 (orele sunt pt. Somaj zilele sunt pentru Pensii nu exista legatura de verificare intre ele). La venit brut se trece 75% din salar la Baza somaj se trece 0. Este aiurea dar asa lucreaza fisierul pdf de la 112.



#248312 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 01 March 2012 - 11:09 AM in SOMAJ

Suma de la somaj tehnic "normal" este considerata ca si salar normal, adica angajatul nu vine la lucru dar plateste toate contributiile normal, deci la orele lucrate treceti si orele din somajul tehnic.



#230350 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 25 August 2010 - 09:33 AM in SOMAJ

Vezi postareadariaB, la Aug 13 2010, 03:59 PM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca se poate, cu urmatoarea problema:
in luna iulie am avut o parte dintre salariati in somaj tehnic (scutit), problema este ca salariatii care au salarii mai mici (ex 755) i-au bani mai putini decat luna anterioara, in rest cei care au salarii peste 900 i-au bani mai multi (cu 3;5 lei etc).De ex am un salariat care are copil in intretinere, are un salariu de 755 si i-a cu 19 lei mai putin, alt salariat cu acelasi salariu 755, fara pers. in intretinere i-a cu 3 lei mai putin.
Sunt bulibasita de tot, va rog sa ma ajutati daca puteti.

multumesc
La un salar brut identic diferenta la salarul net apare datorita impozitului care poate fi diferit in functie de deducerea personala (daca are si daca da, cati copii). Deci la o luna obisnuita cel cu 1 copil va lua mai mult decat cel fara (impozitul este mai mare la cel fara). La somajul tehnic la acelasi salar brut vor lua aceasi suma de 75%, evident ca cel care lua in mod normal mai mult va fi mai dezavantajat decat cel ce lua mai putin (adica cel cu 1 copil este mai dezavantajat fata de cel fara).



#212670 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 22 October 2009 - 12:52 PM in SOMAJ

Evident ca se face stat de plata (mai ales ca un angajat poate nu este toata luna in ST).
Statul de plata trebuie sa aiba o rubrica de Somaj tehnic care daca este toata luna in ST este egala cu rubrica de la Rest plata (restul 0). Daca sunt si zile lucrate vor apare date si in celalate rubrici (regie, acord,brut, net,CAS,CASS,Somaj, Impozit sau ce mai cuprinde statul tau normal de salarii) iar la rest plata vor fi sumele adunate de la zilele lucrate cu somajul tehnic.



#210596 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 14 September 2009 - 08:25 AM in SOMAJ

De vreme ce nu sunt impozabile nu apar in fise fiscale.



#210607 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 14 September 2009 - 12:31 PM in SOMAJ

Angajatul trebuie sa apara,dar era vorba despre acele venituri (adica 75% din salar cf.somaj tehnic) care nu apar. Angajatul poate sa fie si partial (adica nu toata luna in somaj tehnic) cand veniturile impozabile trebuie sa fie trecute.
Atentie a aparut si noua declaratie la somaj unde orele (zilele) de somaj tehnic sunt evidentiate separat.



#201457 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 12 May 2009 - 11:40 AM in SOMAJ

Descarcati inca o data programul (eu nu am avut asemenea probleme de loc). Poate a fost o aglomerare pe Internet sau pe serverul lor.

Ordonanță de urgență nr. 28 din 18/03/2009 care se refera la somajul tehnic nu cred ca se poate aplica retroactiv.
Oricum situatia mi se pare neclara (ce o fi clar in legile nostre nu stiu, ca la orice act emis fiecare interpreteaza cum vrea sau cat stie sau cum se simte in acel moment).
In ordonanta scrie ca acele sume de 75% nu sunt de natura salariala. Asta inseamna ca acele persoane nu mai apar pe stat si nu apar in raportari (sau apar dar cu 0 fiind contract suspendat ?). Cei de la CAS au modificat in prgramul lor ceva de genul acesta dar cei de la Somaj sau de la Sanatate ? Acele sume de 75% din salar se inscriu in fisele fiscale (de vreme ce nu sunt impozabile ar insemna ca nu) ? Ce se intimpla daca somajul tehnic este doar 10 zile din luna de ex. apare angajatul si intr-o si in cealalta declaratie ?
A avut cineva deja somaj tehnic conform OUG 28 (nu somaj tehnic de pina la aceasta ordonanta) ?



#209492 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 21 August 2009 - 12:00 PM in SOMAJ

View Postmufy, on Aug 6 2009, 03:50 PM, said:

Am salariul tarifar pe luna de 1848 ia venitul brut pe o luna este de 2704 .Cat reprezinta valoarea pe care o sa o incasez pe o luna de somaj tehnic si cum se calculeaza ? Intr-o reclama a unui CD cu probleme de legislatie a muncii supliniau ca unul dintre avantajele angajatului aflat in somaj tehnic ar fi ca ar incasa cam aceeasi bani sau mai multi in functie de persoanele aflate in intretinere! Cam la ce se refereau sau este doar o iluzie?
Daca un angajat este o luna intrega in somaj tehnic va primii (in mina) mai multi bani decat daca ar lucra si ar castiga salarul conform incadrarii.
Calculul e simplu la somaj tehnic din incadrare se scade 25%, daca lucra normal se scade CAS, Sanatate, Somaj si Impozit care depasesc 25% (deci castiga mai putin daca lucra decat daca sta acasa).
Singurul dezavantaj este ca la calculul pensiei pentru perioada somajului tehnic se ia ca baza de calcul salarul minim pe economie.



#206137 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 03 July 2009 - 10:42 AM in SOMAJ

Desi nici mie nu-mi sunt toate foarte clare (celor de la ITM, Somaj si Sanatate nici atat, parca le-ai povesti despre legile din alta tara) noi am procedat astfel:
1. Se face o decizie pentru somaj tehnic OUG28, cu personalul respectiv si zilele aferente (nu conteaza nr.de zile)
2. Se calculeza salariul normal pt. zilele lucrate iar pentru zilele de somaj tehnic proportional i se adauga la restul de plata 75% din incadrare (culmea este ca in acest fel angajatul primeste mai multi bani decat ar lucra normal)
3. Pentru sumele de somaj tehnic nu se calculeza contributiile nici impozitul atat la angajat cat si la angajator
4. La ITM se duce tabelul cu persoanele in somaj tehnic (pe linga celelate declaratii)
5. La Somaj in declaratii zilele de somaj tehnic apar ca zile nelucrate (suspendate). Atentie aceste zile nu i se vor considera angajatului la stabilirea celor 12 luni lucrate in eventualitatea intrarii in somaj.
6. La sanatate apar doar sumele din zilele lucrate (sau 0 daca este toata luna in somaj tehnic) Angajatul este in schimb asigurat in continuare.
7. La CAS se intocmesc doua declaratii (seturi de declaratii): prima normala pentru zilele lucrate si una speciala pentru zilele de somaj tenhic. Atentie daca folositi programul de la CAS (sau altul) deorece declartiile electronice poarta aceasi denumire la ambele variantae (A11,A12) copiatile pe dischete diferite. la CAS pentru zilele de somaj tehnic sumele pentru pensie i se calculeaza la nivelul salariilul minim.



#210009 somajul tehnic - contributii salarii, legislatie

Postat de Dinu George on 01 September 2009 - 02:00 PM in SOMAJ

View Postblackbutterfly, on Sep 1 2009, 11:49 AM, said:

va rog mult daca ma poate ajuta cineva in legatura cu somajul tehnic[...]
Nu este prea clar ce trebuie facut (adica nu am vazut nici unde o reglementare pt.aceasta).
Noi am procedat astfel: fiecare angajat a fost informat de perioada in care este in somaj tenic (print-o decizie individuala sau colectiva) iar la ITM trebuie depusa aceasta (noi am facut-o tabelar, altii individul).
Din cate stiu eu se pot depune la ITM oricind, dar nu dupa inceperea perioadei efective de suspendare a lucrului.

View PostLau74dani, on Sep 1 2009, 11:40 AM, said:

Daca firma acorda prin CCM in afara de 75% din tarifar inca o suma fixa lunara reprezentand un drept in natura al salariatilor, vreau sa stiu daca se retin contributiile la stat numai pentru suma aceasta fixa,in primele 3 luni cand esti scutit.
Somajul tehnic se refera numai le cei 75% restul este conform legislatiei.



#157895 deducere personala

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 08:34 PM in Arhiva

Vezi postarearosebud, la Jan 11 2008, 08:04 PM, a spus:

Are cineva ,cumva, transele de deducere? Sa inteleg ca sunt fixe adica nu conteaza salarul si nr.de persoane aflate in itretinere? Sau sunt in functie de salar si persoanele aflate in intretinere. Multumesc frumos pentru raspuns.
Vezi ORDIN nr. 1.016 din 18 iulie 2005. Este in functie de venit si de nr.de persoane in intretinere.



#157837 deducere personala

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 01:18 PM in Arhiva

Vezi postareaCrystynika, la Sep 24 2007, 04:33 PM, a spus:

Mai am o intrebare si o pun tot aici ca sa nu mai deschis un topic nou. cota de 1% pentru somaj , in cazul salariatului, se aplica la salariul de baza sau la salariul de baza + sporuri, indemnizatii, etc.(adica salariul brut...din ce am inteles eu ) Am gasit ambele raspunsuri cautand pe cel corect si nu stiu ce sa cred. Multumesc frumos :)
Conform OUG 91/2007 incepind cu 1 ian.2008 cota somaj se aplica la totalul brut si nu la salariul de baza cum era pina in dec.2007.
Deocamdata adica pt. salariile din decemrie 2007 raspunsul este salariul de baza.
Incepind cu ian. 2008 raspunsul este totalul brut adica salar de baza +sporuri .....

Citeaza

La angajare poti solicita fisa de lichidare.

La angajare poti solicita fisa fiscala (pina la data plecarii) de la firma de unde a plecat.



#202574 deducere personala

Postat de Dinu George on 26 May 2009 - 09:19 AM in Arhiva

Vezi postareaflorika, la May 21 2009, 03:13 PM, a spus:

Deducerea ptr.o persoana in intretinere este de 350 lei.
O mica clarificare.
Deducerea totala a angajatului la locul de munca unde are functia de baza cu o persoana in intretinere (daca are sub 1000) este 350 (pentru persoana in intretinere deducerea suplimentara pt. angajat este 100). Si este corect, nu poate lua aceea persoana in intretinere deorece venitul depaseste 250.



#221741 deducere personala

Postat de Dinu George on 10 March 2010 - 04:50 PM in Arhiva

Vezi postareagabrielaliana, la Mar 3 2010, 07:11 PM, a spus:

Daca am un angajat cu 2 ore/zi , este pensionar cu limita de varsta, atunci deducerea personala este zero?
Daca lucreaza numai la firma respectiva (sau e declarata functia de baza) are deducerea normala.



#225017 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de Dinu George on 29 April 2010 - 11:14 AM in Arhiva

Nu inteleg de ce i-a fost oprit la asigurari ! Daca nu exista originalul (sau copie legalizata a acestuia) nu puteti sa-i treceti decat CFS (concediul fara salar) daca firma este de acord (si exista cerere scrisa a angajatului) daca nu NEMOTIVAT.




Cometa SQL