Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_cva's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihaela_cva's Content

There have been 1000 items by mihaela_cva (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#204967 Credit auto

Postat de mihaela_cva on 20 June 2009 - 05:00 PM in Arhiva

nu afli decat daca incerci.
BCR accepta adeverinte de salarii din USA pentru acordare credit sotului.



#221833 Monede emise de BNR - inregistrare contabila

Postat de mihaela_cva on 11 March 2010 - 12:50 AM in Arhiva

cred ca in 532 daca nu au valoare mare (de mijloc fix, gen tablou)



#203507 cheltuieli de constituire

Postat de mihaela_cva on 04 June 2009 - 08:08 PM in Arhiva

ca imobilizare in cont 201, amortizata pe perioada scurta-1an, parerea mea



#206954 plata pt. toti sau pot numai pt. unul

Postat de mihaela_cva on 13 July 2009 - 02:12 PM in Arhiva

din practica eu stiu ca se poate plati si numai pentru un om, si doar somajul. Eu scriu in plus la explicatii pe op/fv si numele si cnp-ul omului pentru care am platit. Faci adeverinta si anexezi copia OP/FV.
Ce fac mai departe finantele cu distribuirea sumelor-e treaba lor si a ta cand inregistrezi in contabilitate achitarea.
Nu este foarte ortodox, dar se practica, daca nu ai banii necesari sa platesti tot, iar omul nu trebuie sa fie afectat din cauza firmei.



#213848 declaratii online buget de stat

Postat de mihaela_cva on 13 November 2009 - 06:06 PM in Arhiva

s-ar putea sa schimbe modalitatea de transmitere on-line, eu zic sa nu ne bucuram prea devreme.



#223528 cateva intrebari

Postat de mihaela_cva on 28 March 2010 - 08:06 PM in Arhiva

vezi pe site la onrc.ro



#213361 Achizitie masina pe o firma si utilizarea la alta.

Postat de mihaela_cva on 05 November 2009 - 11:49 AM in Arhiva

daca intre ele doua faci contract de inchiriere



#227661 Plata achizitie intracomunitara

Postat de mihaela_cva on 01 July 2010 - 04:34 PM in Arhiva

receptie la curs din data receptiei 213=408,
primire factura cu evid dif pret aferente 408,665=404, 4426=4427 ( sau 765 dupa caz)
plata banca la curs din data platii 404=5124 reglare dif curs prin 665, sau 765 dupa caz.



#214401 Decl 100, 102 editabile in Word -pentru salarii

Postat de mihaela_cva on 24 November 2009 - 02:42 PM in Arhiva

Ma intereseaza pentru un "..." decl 100, 102 editabile, daca se poate in engleza, daca sunt in romana le traduc eu si promit sa le pun in forum. Multumesc. Asa vrea "..." altfel nu le semneaza.



#208360 societate scoasa in 2009 pe profit

Postat de mihaela_cva on 30 July 2009 - 07:19 PM in Arhiva

nu am inteles eu bine sau?! "dar ce ma fac daca ptr anii in care s-a inreg.pierderea nu s-a depus declaratia 101,ptr ca fireste nu era nevoie." Fireste pentru cine?
Trebuia sa faci 101, sa incerci sa le depui (cu amenda eventual, oricum mai devreme sau mai tarziu vei plati) sa refaci reg.evid.fiscala etc nu in baza bilantului ci in baza contabilitatii. Pierderea se recupereaza in urmatorii 5 ani si se scade la fiecare data de calcul a imp.profit.
Mai citeste odata Codul fiscal si normele, capitolul impozit pe profit.



#204326 ajutor

Postat de mihaela_cva on 13 June 2009 - 10:12 PM in Arhiva

cum stii comenzile dinainte?
iti recomand aceasta metoda la o dacie, o casa etc



#204815 Marfa achzitionata de la persoane fizice.

Postat de mihaela_cva on 18 June 2009 - 09:32 PM in Arhiva

1. Pe baza de borderou de achizitie+dispozitie plata. (parerea mea)
2. Schimbi unitatea de masura si implicit pretul unitar, valoarea si cantitatea fiind aceeasi. 1L=10u.m. de 100ml



#223469 contract mandat in asigurari

Postat de mihaela_cva on 26 March 2010 - 07:40 PM in Arhiva

vezi forumul dedicat pfa



#207442 declaratii ce trebuie depuse pana in 25 iulie 2009

Postat de mihaela_cva on 18 July 2009 - 09:01 AM in Arhiva

pentru achizitii/livrari intracom. 390
daca ridici dividende sa le treci in 100



#208429 411

Postat de mihaela_cva on 31 July 2009 - 08:07 PM in Arhiva

nu, leu50, zicea ca i s-a facut factura de retur. Pentru casierie dvs. nu puteti sa emiteti chitanta in rosu, el trebuie sa va dea chitanta pe banii incasati.



#221380 TVA pt achizitie mijloc fix

Postat de mihaela_cva on 08 March 2010 - 03:26 PM in Arhiva

taxare inversa si 390



#221832 declaratii 2007 - 2009

Postat de mihaela_cva on 11 March 2010 - 12:38 AM in Arhiva

sa te razgandesti! :biggrin: (la preluare sau la bani)



#225471 O intrebare

Postat de mihaela_cva on 07 May 2010 - 03:21 AM in Arhiva

profitul tau real se reduce nu numai cu TVA-ul de 19 mil de plata statului, ci si cu 16% impozit profit de plata, dupa care daca vrei sa ridici banii ca dividend mai platesti inca 16%. Asta in cazul in care esti srl si nu ai si alte costuri de administrare.



#207301 ordin 488 emis de MCSI, sisteme informatice utilizate pt facturi, ch., bf in...

Postat de mihaela_cva on 16 July 2009 - 02:17 PM in Arhiva

numai cand trimiti facturile electronic treb sa ai semnatura electronica prin una din cele 3 companii si cu plata taxei. In rest se aplica Codul fiscal, le faci pe calculator si le listezi, sa aiba semnatura de primire.

Nu sunt sigura, dar parca nu aveam voie sa criem aici, la noutati legislative,
ne cerem scuze fata de administrator si rugam sa mute postarea (eu nu stiu cum sa sterg raspunsul).



#213291 Norma partiala

Postat de mihaela_cva on 03 November 2009 - 05:54 PM in Arhiva

Daca a nascut acum, tie iti mai aduce doar concediu medical de lahuzie 42 zile, in copie legalizata, pe baza caruia o platesti si tu si pe care il depui la casa de sanatate.
Daca intrebi despre concediul de crestere copil, e treaba ei, tu ii dai doar adverinta cu care se duce la Primarie-veniturile pe ultimele 12 luni. (scrie in adev cum se completeaza, o gasesti pe net)



#207652 preluare leasing

Postat de mihaela_cva on 21 July 2009 - 10:57 AM in Arhiva

cauta pe forum si vei gasi, sunt doua tipuri de preluari.



#207657 preluare leasing

Postat de mihaela_cva on 21 July 2009 - 11:10 AM in Arhiva

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...luare&st=60

citeste tot topicul, eu nu am rabdarea necesara sa te trimit direct la mesaj



#204044 declaratia 205

Postat de mihaela_cva on 10 June 2009 - 07:55 PM in Arhiva

Impozit pe venit - Declaratia 205 trebuie depusa pana la 30 iunie
8 Iunie 2009 Avocatnet.ro

Anumiti platitori de venituri trebuie sa depuna Declaratia 205 privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit, pana la data de 30 iunie, pentru anul fiscal 2008.

Conform articolului 93 din Codul fiscal, platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, au obligatia sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit (Declaratia 205), la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului fiscal curent, pentru anul expirat.

Fac exceptie de la termenul stabilit la articolul 93 si au obligatia depunerii declaratiei, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv, a anului curent, pentru anul fiscal anterior, urmatorii:
a) platitorii de venituri din activitatile independente prevazute la art. 52 din Codul fiscal, si anume:
- venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
- venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie;
- venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
- venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil, altele decat cele mentionate la art. 78 alin. (1) lit. e);
- venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
- venitul obtinut de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica contribuabil, potrivit titlului IV, care nu genereaza o persoana juridica.

b) platitorii de venituri din salarii, in legatura cu veniturile din salarii platite contribuabililor, care nu au obligatia depunerii declaratiei. Potrivit art. 59 din Codul Fiscal, informatiile referitoare la calculul impozitului pe veniturile din salarii se cuprind in fisele fiscale, care trebuie transmise organului fiscal competent, pentru fiecare an, pana in ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul fiscal expirat.

c) platitorii de venituri din transferul titlurilor de valoare si din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, precum si din orice alte operatiuni de acest gen, pentru care impozitul pe venit se retine la sursa.

Astfel, depunerea Declaratiei 205, privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa, pe beneficiari de venit, pana la 30 iunie, vizeaza platitorii de venituri din:
- venituri din dividende;
- venituri din dobanzi;
- castiguri din transferul titlurilor de valoare cu impunere finala;
- venituri din lichidare/dizolvare;
- venituri din premii si din jocuri de noroc;
- venituri din pensii;
- alte venituri.

Platitorii de venituri au obligatia depunerii declaratiei 205 in format electronic, pe suport magnetic sau optic, prin folosirea programului de asistenta elaborat de Ministerul Finantelor Publice.

Programul de asistenta poate fi obtinut gratuit de la unitatile fiscale teritoriale sau poate fi descarcat de pe site-ul Ministerului Finantelor Publice, www.mfinante.ro.

Declaratia informativa 205 va fi insotita de un borderou centralizator listat pe hartie, semnat si stampilat, potrivit legii. Borderoul se completeaza in doua exemplare:
- originalul se depune la organul fiscal, impreuna cu formatul electronic al declaratiei;
- copia se pastreaza de catre platitorul de venit.



#228487 retur vans

Postat de mihaela_cva on 16 July 2010 - 03:30 PM in Arhiva

e corect. Cred ca se va modifica si decontul de tva. In jurnal daca nu aveti coloana separata scrieti cu mana tva 19% pt avans.



#207650 factura neachitata integral

Postat de mihaela_cva on 21 July 2009 - 10:54 AM in Arhiva

daca accepti ce spune clientul, iti recuperezi bunurile si faci o factura de storno la fact nr. (retur) (sau trimite el factura retur cu bunurile ne-calitative si tu faci compensare)




Cometa SQL