Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
madalinab's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


madalinab's Content

There have been 1000 items by madalinab (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#172482 program saga

Postat de madalinab on 15 May 2008 - 04:15 PM in Arhiva

ok, mushired, nu cred ca este suparare mare...ne mai enervam cateodata dar trece repede.
daca nu gasesti ajutor pt a lucra cu saga cel putin pana la depunerea bilantului(atentie!: 29 mai), te sfatuiesc sa lucrezi de mana actele pe care le ai(inteleg ca nu sunt multe de la infiintare pana la dec2007), dar in nici un caz sa ratezi depunerea bilantului la timp. daca mai ai nevoie de ajutor, trimite-mi p.m. si activeaza-l si tu pe al tau.



#172451 program saga

Postat de madalinab on 15 May 2008 - 10:16 AM in Arhiva

mushired, BIBI are dreptate, la fel si simona. iti voi raspunde insa la intrebarea din primul post, din mai multe considerente.
Deci: in mod normal ar fi trebuit sa inregistrezi documentele de infiintare la data obtinerii J-ului. Daca ai ridicat certificatul abia in octombrie(la ridicare se pune o stampila cu data) ar fi o explicatie pt faptul ca nu ti s-a cerut sa depui declaratii la sept. De fapt tu spui ca ai verificat vectorul fiscal ceea ce nu-i totuna cu situatia depunerii declaratiilor. Sau poate nu ai fost suficient de explicita.
Facturile pt tipizate: gandeste logic: cum inregistrezi factura pt avans? 409 = 401. Primesti factura pt tipizate: 6xx = 401. Este evident ca tb sa stornezi inregistrarea initiala, cea de avans, altfel ramai cu datorie la fz ceea ce nu se intampla in realitate. Pe aceeasi factura de tipizate ai storno avans deci 409 = 401 suma in rosu(cu minus). La inregistrari se adauga si TVA - daca firma este platitoare de tva.
Nu lucrez cu saga, dar banuiesc ca inregistrezi factura de avans si de storno la operatiuni diverse, iar cea de tipizate la gestiune. din cate stiu exista forum al utilizatorilor de saga, incearca o vizita acolo.
cat despre invatatul de pe forum...intr-adevar, ai ce invata pe forum, dar se poate intampla sa primesti si raspunsuri gresite care sa nu fie corectate la timp...nu suntem la scoala aici, mai degraba este o discutie libera si incercam sa ne ajutam.



#195396 program saga

Postat de madalinab on 27 February 2009 - 08:57 PM in Arhiva

Tere, te rog sa fii atent la continutul mesajelor pe care le postezi in forum (deocamdata am in vedere acest mesaj si sper sa nu mai fie cazul pentru urmatoarele).
Regulamentul forumului cuprinde cateva reguli care trebuie respectate de catre toti membrii, printre care regasim:
Nu este permisa reclama comerciala fara aprobare prealabila. Orice username si display name ce contine reclama ascunsa la societati, produse, servicii sau siteuri comerciale va fi sters fara nici o avertizare.
Ai mentionat numele unei firme, deci ai incalcat regulamentul.
Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen,
Cu siguranta puteai gasi alt cuvant pentru persoana de gen feminin.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.

Avand in vedere prima intrebare din mesajul tau se intelege ca nelamurirea este legata de inregistrarea notelor contabile intr-un program de contabilitate, deci incadrarea topicului la sectiunea "monografie contabila" este gresita. Cat despre a doua intrebare: amesteci subiectele si iar nu este in regula.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!
Titlul ales de tine "firma franta" nu are mare legatura cu intrebarile puse...

In concluzie, daca te mai straduiai putin atingeai recordul la numarul de reguli incalcate.

Actiuni moderator: mutare topic in sectiunea programelor de contabilitate si, eventual, unirea cu topicul deschis deja pentru programul mentionat de tine.
Si, de asemenea, primesti o avertizare publica pentru marea ta neatentie.

Multumesc pt. intelegere.



#209527 program saga

Postat de madalinab on 22 August 2009 - 12:46 AM in Arhiva

Multumesc marra_2000 pt. ajutor.

Loredana
, am unit topicul tau cu acesta si ti-am sters mesajul postat ulterior aici (ai intrebat acelasi lucru).
Numai bine.



#179814 aptitudini 2008

Postat de madalinab on 04 August 2008 - 09:12 PM in Arhiva

olguta, esti convinsa ca este asa?...nu vb din experienta, dar stiam ca ideea era sa nu obtii venituri, efectiv...in cazul asta inseamna ca ar fi o problema, de exemplu, si pt o mamica - asociat la o societate comerciala, care ar avea drept la dividende, dar nu incaseaza nimic pana cand expira perioada indemnizatiei.



#145068 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 27 September 2007 - 09:56 AM in Arhiva

│2.1.25.1. │ │Aparate și instalații pentru fizioterapie. │ ││ 8 -12 │
│ │Utilaje, instalații și aparate pentru ocrotire sănătății │(sterilizare, dezinfecț ii, dezinsecții)│ │ 8 -12 │
│2.1.26.5. │Mașini și utilaje pentru hidrometrie. │ 9 -15 │
│ │Mașini și echipamente pentru saloane de frizerie, coafură și cosmetică, în afară de: │ │ 9 -15 ││
│ │2.1.26.5.1 │ - unelte și instrumente de frizerie, cosmetică și coafură. │ 4 -8 │

Cred ca s-ar incadra ca 2.1.26.5 - Mașini și echipamente pentru saloane de frizerie, coafură și cosmetică dar si 2.1.25.1 ar fi de studiat. Difera insa perioadele de amortizare.



#179658 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 02 August 2008 - 01:23 PM in Arhiva

HotChocolate, cred ca in ambele situatii, pentru incadrarea mijloacelor fixe ar trebui sa iei in calcul si timpul dat de producator ca si durata de viata utila, in detaliile tehnice-cartea tehnica a bunurilor. Din punctul meu de vedere, incadrarea corecta ar fi 2.1.20.4 sau 2.1.20.4.1...dar nu pot spune exact care din ele pentru ca nu am suficiente detalii (si nici cunostinte tehnice prea avansate :wink: ), coroborat cu detaliile tehnice. Daca nu ai primit documentatie la aceste bunuri incearca sa cauti pe site, la producator sau pe google si poate, cel mai bine, sa intrebi pe cineva care are cunostinte tehnice. Oricum, in functie de incadrare vei avea durate diferite de amortizare, deci atentie.
Pentru decizie interna postez acum model aici: http://www.conta.ro/...showtopic=31630



#179679 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 02 August 2008 - 04:26 PM in Arhiva

:thumbup:
Saluti, esti cumva fosta contabila?! :frusty:



#180076 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 07 August 2008 - 04:22 PM in Arhiva

catalogul nu este suficient de detaliat pt a regasi clar orice mijloc fix, dar incerci sa alegi ceva cat mai aproape de realitate.
Avand in vedere ca societatea are ca obiect de activitate curatenia, in primul rand ar trebui studiata clasa 2.1.24. Cred ca 2.1.24.1 ar fi potrivita ca si incadrare sau in cel mai rau caz (din cauza perioadei) 2.1.24.7
3.1. cuprinde cateva aparaturi de genul asta dar nu cred ca este potrivita intrucat masina mentionata este folosita ca si utilaj de lucru.
Cred ca ar trebui luate in calcul si specificatiile tehnice din documentatia aferenta, in privinta duratei utile de viata.



#179676 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 02 August 2008 - 03:58 PM in Arhiva

ok.
eu as opta pt 2.1.20.4.1. - este unealta mecanica portabila, electrica si se foloseste pentru lucrari de finisaje - vopsitorie.
2.1.17.1.4. cred ca s-ar potrivi mai bine daca unealta este folosita la activitati de extractie sau ceva ce apare in catalog la categoria respectiva.
dar, daca sunt alte pareri...



#176262 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 26 June 2008 - 01:28 PM in Arhiva

cu anumite rezerve, cred ca grupa 3 ar fi potrivita.



#156500 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 23 December 2007 - 06:56 PM in Arhiva

daca valoarea lui - ftva- depaseste 1800 lei este mijloc fix, daca nu - obiect de inventar...poate fi si marfa, in functie de destinatia lui. Tu stii cel mai bine. Pentru inregistrari in ctb gasesti monografii pe forum.



#147161 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 10 October 2007 - 09:23 AM in Arhiva

Cred ca ar merge sa incadrezi aici:

1.5.14. │Alte construcții pentru afaceri, comerț, depozitare neregăsite în cadrul subgrupei 1.5. │ │ 16-24 │



#169141 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 08 April 2008 - 10:35 PM in Arhiva

o sugestie: verifica in documentatia tehnica a cabinei...poate imbunatati performantele masinii daca ajuta la forma aerodinamica a masinii.



#170293 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 18 April 2008 - 04:28 PM in Arhiva

floriflorina, una e ce trebuie si alta e realitatea...daca nu ai evidenta scriptica(probabil ca biga s-a referit detalierea din conturi), atunci o faci cu ocazia inventarierii faptice. Cat despre valoarea obiectelor de inventar si altele in aceeasi situatie, solutia corecta ar fi gasirea documentelor in baza carora s-au inregistrat in ctb si preluarea sumelor(eu am avut situatia aceasta la o societate si am ''lins'' dosare din 4 ani de zile).



#170459 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 21 April 2008 - 12:29 PM in Arhiva

cred ca 2131 ar fi mai corect.



#215125 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 11 December 2009 - 02:50 PM in Arhiva

Nu.
208 este cont si il regasesti in Planul de conturi.



#193214 Monografie avans

Postat de madalinab on 04 February 2009 - 02:32 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Binenteles ca este corecta folosirea lui 419 la incasarea avansului.
Dragilor, cand aveti astfel de situatii, fiti pregatiti cu planul de conturi si functiunea conturilor si orice alte extrase din legi. Nu toti inspectorii au habar de contabilitate si/sau legislatie sau poate stiu, dar incearca sa va prinda cu ceva in ideea ca iau si ei o "spagutza".



#182240 Monografie avans

Postat de madalinab on 17 September 2008 - 01:30 PM in MONOGRAFII CONTABILE

clasimar, te rog sa folosesti butonul corespunzator pr a raspunde. Citarea unui mesaj - partiala sau integrala - o faci numai cand este necesar.
Consulta si Regulamentul pentru detalii suplimentare.
Multumesc pt intelegere.
Numai bine



#174224 balanta/bilant de lichidare

Postat de madalinab on 05 June 2008 - 12:51 PM in Bilanturi

iliam, folosesti formularele din programul de bilant.
uite un model, am gasit, intamplator, pe onrc.ro...nu stiu cine este soc. resp, sper sa nu fie gresit ca postez acest bilant.

Fisiere atasate




#200098 balanta/bilant de lichidare

Postat de madalinab on 26 April 2009 - 08:34 AM in Bilanturi

Silvia, daca doresti sa-ti faci reclama poti contacta adminul forumului sau sa-ti inscrii datele in sectiunea potrivita din site. Pana atunci iti sterg link-ul postat aici.
Te rog sa fii atenta cu astfel de postari pentru ca poti primi sanctiuni.



#178058 registru de evidenta a salariatilor

Postat de madalinab on 14 July 2008 - 04:16 PM in Arhiva

Laura, ti-am mutat topicul din sectiunea ''Declaratii'' si l-am unit cu cel deschis aici. Disperarea ta nu este o scuza pt aglomerarea forumului cu astfel de mesaje dublate, chiar triplate(din pacate, nu esti singura). De asemenea, MIKY ti-a sugerat - in virtutea Regulamentului acestui forum - sa cauti topicuri in care s-a mai discutat despre acest subiect si sa postezi acolo intrebarea ta. Crede-ma ca vei primi raspuns daca doreste cineva sa o faca, nu este necesar sa deschizi topic nou sau sa postezi acelasi lucru de mai multe ori. In cel mai rau caz, in aceste situatii, nu faci decat sa atragi eventuale avertismente.
Ai grija pe viitor. O zi buna.



#173166 contract de comodat!!!!

Postat de madalinab on 23 May 2008 - 09:37 AM in CONTRACTE comerciale

exprimarea ta nu este tocmai clara, dar daca este vorba de contract de inchiriere - cu plata unei chirii - in ctb se va inregistra chiria, lunar sau cum s-a stabilit contractual.



#177744 contract de comodat!!!!

Postat de madalinab on 09 July 2008 - 08:46 PM in CONTRACTE comerciale

Ioana, te rog sa faci un minim de efort si sa rasfoiesti 2-3 pagini in urma in acest topic. Cat despre inregistrarea sau nu la notar exista deja discutii pe forum.

Dragi colegi, acest forum are un Regulament care trebuie respectat. La inregistrare ati ''semnat'' de luare la cunostinta, drept pentru care urmatoarele mesaje care contin cereri pt ceva ce exista deja postat vor fi sterse fara avertizare prealabila.
Multumesc pt intelegere.



#206514 contract de comodat!!!!

Postat de madalinab on 08 July 2009 - 09:18 AM in CONTRACTE comerciale

Comodatul inseamna o inchiriere gratuita iar fiscul nu este interesat de asa ceva. Puteti merge la notar, dar nu este obligatoriu.




Cometa SQL