Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#101 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 28 March 2008 - 06:25 PM

Vezi postareamari.a, la Feb 19 2008, 02:08 AM, a spus:

Vezi postareamalegna, la Feb 18 2008, 10:17 PM, a spus:

Daca a fost ibregistrat ca mijloc fix, a fost calculata si amortizare? Daca da, poti sa-l lasi ca mijloc fix si calculezi amortizare in continuare. Oricum cheltuiala este reprezentata de amortizare. Daca ar fi sa-l inregistrezi ca omv, ar trebui sa-l treci integral pe cheltuiala, iar valoarea de inventar data este a unui mijloc fix.


Daca as fi gasit undeva o nota contabila sau macar o notita cu ceea ce reprezinta total amortizare dintr-o luna, se mai facea cat de cat lumina...
Nu am gasit nici o Fisa a mijl fix, nici un tabel de amortizare, nimic, pentru nici unul din elemente :pullhair:

Ma puteti ajuta cu incadrarea? Nu stiu in ce grupa sa-l incadrez, la 2.1.22.6. sau 2.1.22.6.4 receptoare tel mobila? Am citit undeva pe forum ca ar trebui incadrat la 3.2.2. dar acolo sunt aparate de telecomunicatii pentru birou.

De asemenea, server-ul si laptop-ul e ok daca le incadrez la 2.2.9. ?

Multumesc mult,
Maria



Pe 2.1.22.6.4 ca perioada de amortizare este mai mica 24 luni, asa scrie in Saga, nu mai rascoli soldul, lasa-le cum sunt, nu te-o plati patronul si retro.



#102 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 29 March 2008 - 01:04 AM

Da, mi-a luat o luna intreaga dar am reusit sa aduc la zi si sa fac corectiile prin 117, la decembrie 2007.

Every thing happens for a reason.



#103 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 31 March 2008 - 07:10 PM

Poate cineva sa-mi zica compiuterul il incadrati la 2.2.9(aparate si instalatii....)? Dar in balanta cu ajutorul contului 214(mobilier....)?sau 2132? :pullhair: Multumesc. Nu pricep nici de cum cum sa imperechez catalogul-clasificarea cu planul de conturi. Cred ca m-am zapacit

Aceasta postare a fost editata de lucis: 31 March 2008 - 07:15 PM




#104 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 31 March 2008 - 07:47 PM

Vezi postareabumbi, la Mar 27 2008, 03:40 PM, a spus:

Am achizitionat un mijlox fix dar conducerea a hotarat sa nu fie pus inca in functiune si nici in viitor nu se stie cand va fi pus in functiune. In ce cont sa inregistrez acest mijloc fix?
Multumesc

Il inregistrezi ca mijloc fix, dar nu-i calculezi si inregistrezi amortizarea!



#105 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 31 March 2008 - 07:56 PM

Vezi postareamony1326, la Nov 28 2007, 11:39 AM, a spus:

Are cineva idee in ce grupa de mijloace fixe as putea incadra un cazan de apa calda in valoare de 3.880 ron ?
Nu cred ca l-as putea inregistra la mobilier, iar in grupa 2 nu am gasit nimic asemanator.

Ce zici de 2.1.16.5. Aparataje pt statii electrice si posturi de transformare.Echipamente pentru centralele termice, electrice si nucleare. ( 8-12 ani), sau 2.1.17.3. Ventilatoare, aeroterme si microcentrale termice murale....(6-10 ani)



#106 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 April 2008 - 09:11 AM

Vezi postarealucis, la Mar 31 2008, 07:10 PM, a spus:

Poate cineva sa-mi zica compiuterul il incadrati la 2.2.9(aparate si instalatii....)? Dar in balanta cu ajutorul contului 214(mobilier....)?sau 2132? :pullhair: Multumesc. Nu pricep nici de cum cum sa imperechez catalogul-clasificarea cu planul de conturi. Cred ca m-am zapacit
Poate ma ajuta cineva.Multumesc



#107 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2008 - 09:38 AM

2.2.9 si in balanta la 2132.



#108 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2008 - 10:15 AM

Lucis eu am bagat PC la 3.2.4,adica la Aparatura birou si le amortizez in 3 ani(cont 214)



#109 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 11:19 AM

Vezi postareaDoina P, la Apr 3 2008, 10:15 AM, a spus:

Lucis eu am bagat PC la 3.2.4,adica la Aparatura birou si le amortizez in 3 ani(cont 214)
Dupa denumire mie mi mi se pare mai potrivita pentru PC incadrarea:
2.2.9. Calculatoare electronice si echipamente periferice. Amortizare in 2-4 ani.
La birotica as incadra mai degraba calculatoarele de birou (la care eu le zic "socotitoare").
Din acelasi motiv consider contul 2131 mai potrivit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#110 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 April 2008 - 11:30 AM

Vezi postarealucis, la Apr 3 2008, 09:11 AM, a spus:

Vezi postarealucis, la Mar 31 2008, 07:10 PM, a spus:

Poate cineva sa-mi zica compiuterul il incadrati la 2.2.9(aparate si instalatii....)? Dar in balanta cu ajutorul contului 214(mobilier....)?sau 2132? :pullhair: Multumesc. Nu pricep nici de cum cum sa imperechez catalogul-clasificarea cu planul de conturi. Cred ca m-am zapacit
Poate ma ajuta cineva.Multumesc
Conform Catalogului din 30.11.2004, publicat in MO 46/13.01.2005 privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe:
Grupa 2 INSTALATII TEHNICE, MIJLOACE DE TRANSPORT, ANIMALE SI PLANTATII
Subgrupa 2.2. APARATE SI INSTALATII DE MASURARE, CONTROL SI REGLARE
Clasa 2.2.9. Calculatoare electronice si echipamente periferice, durata normala de functionare 2-4 ani.
Planul de conturi general:
2132 Aparate si instalatii de masurare, control si reglare



#111 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 April 2008 - 01:37 PM

Normal :pullhair: , cu ajutorul vostru imediat mi-am revenit! Va multumesc :frusty:



#112 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 06 April 2008 - 06:18 PM

cred ca gresesc undeva,va rog sa ma ajutati.Mijlocul fix in balanta apare doar la clasa 2131,de exemplu;unde folosesc clasificarea 2.2.9. Calculatoare electronice si echipamente periferice. Amortizare in 2-4 ani,unde trebuie sa apara;de asemenea pt obiectele de inventar folosesc ct 303,separat le trec intr-un registru,dar nu folosesc ct 8035.
Va rog lamuriti-ma.



#113 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 06 April 2008 - 06:55 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Apr 6 2008, 07:18 PM, a spus:

cred ca gresesc undeva,va rog sa ma ajutati.Mijlocul fix in balanta apare doar la clasa 2131,de exemplu;unde folosesc clasificarea 2.2.9. Calculatoare electronice si echipamente periferice. Amortizare in 2-4 ani,unde trebuie sa apara;de asemenea pt obiectele de inventar folosesc ct 303,separat le trec intr-un registru,dar nu folosesc ct 8035.
Va rog lamuriti-ma.
Cand introduci datele in modulul imobilizari si ii stabilesti amortizarea.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#114 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 06 April 2008 - 07:47 PM

am inteles pt mijl fixe;la obiectele de inventar e corect???



#115 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 06 April 2008 - 10:44 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Apr 6 2008, 08:47 PM, a spus:

am inteles pt mijl fixe;la obiectele de inventar e corect???
obiectele de inventar nu se amortizeaza
le treci pe costuri cand le dai in folosinta 603=303 si le pastrezi in afara bilantului
sau, poate nu inteleg eu ce intrebi.........

Aceasta postare a fost editata de mihaela_lica: 06 April 2008 - 10:46 PM

lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#116 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2008 - 10:35 PM

o sugestie: verifica in documentatia tehnica a cabinei...poate imbunatati performantele masinii daca ajuta la forma aerodinamica a masinii.
Madalina



#117 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 04:28 PM

floriflorina, una e ce trebuie si alta e realitatea...daca nu ai evidenta scriptica(probabil ca biga s-a referit detalierea din conturi), atunci o faci cu ocazia inventarierii faptice. Cat despre valoarea obiectelor de inventar si altele in aceeasi situatie, solutia corecta ar fi gasirea documentelor in baza carora s-au inregistrat in ctb si preluarea sumelor(eu am avut situatia aceasta la o societate si am ''lins'' dosare din 4 ani de zile).
Madalina



#118 oana_bb2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2008 - 11:04 AM

Buna ziua!
Lucrez la o firma de productie publicitara si achizitionam imprimante pentru printuri de mari dimensiuni.
Contabila care a fost inaintea mea le inregistra in contul 2132, dar mie mi se pare mai corect in 2131.
Nu stiu care este corect.
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 May 2008 - 03:58 PM




#119 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 April 2008 - 12:14 PM

Vezi postareaoana_bb2, la Apr 21 2008, 11:04 AM, a spus:

Buna ziua!
Lucrez la o firma de productie publicitara si achizitionam imprimante pentru printuri de mari dimensiuni.
Contabila care a fost inaintea mea le inregistra in contul 2132, dar mie mi se pare mai corect in 2131.
Nu stiu care este corect.
2131 cred ca e potrivit pentru utilaje si instalatii. Acest cont e potrivit daca imprimanta este un instrument de productie, folosit in realizarea produselor finite ale firmei. Pentru firma dv cred ca acesta se potriveste.
2132 este pentru aparate care masoara ceva.
214 e pentru mobilier si birotica. Acesta mi se pare contul mai potrivit daca imprimanta este un instrument de birotica, adica este folosit in birouri, nu in productie.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#120 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 12:29 PM

cred ca 2131 ar fi mai corect.
Madalina






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL