Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de evidenta a salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


registru de evidenta a salariatilor

1009 replies to this topic

#281 Babiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2007 - 11:00 AM

Salutare !
Ieri a fost publicat pe pagina inspectiei muncii noua versiune a registrului in format electronic cu tot cu ghid de instalare si de completare . :lostit (13):
Sper ca de data aceasta sa fie OK! Eu l-am instalat dar nu am apucat inca sa lucrez in el !
O zi buna tuturor. :good: :biggrin:



#282 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 17 January 2007 - 11:11 AM

Am descarcat versiunea 2.0.6 ReviSal si am observat ca ne cer date referitoare la Cartile de munca ale salariatilor cum ar fi Serie si numar Carte de Munca !!!!! :lostit (13):
Cum procedam ? De unde luam informatiile referitoare la cartile de munca ? Ni le da de la ITM ?
Va multumesc




#283 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 17 January 2007 - 11:15 AM

Am fost astazi la ITM pe Goga sa depun declaratiile si am intrebat despre Registru. Mi s-a spus ceva cum ca azi a dat un ordin ministrul, ca normele de aplicare inca nu au aparut, ca una peste alta raportarea lor se va prelungi cam pana pe la sfarsitul lunii februarie!?? :lostit (13): :pullhair:



#284 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 17 January 2007 - 11:20 AM

Vezi postareaBabiela, la Jan 17 2007, 11:00 AM, a spus:

Salutare !
Ieri a fost publicat pe pagina inspectiei muncii noua versiune a registrului in format electronic cu tot cu ghid de instalare si de completare . :lostit (13):
Sper ca de data aceasta sa fie OK! Eu l-am instalat dar nu am apucat inca sa lucrez in el !
O zi buna tuturor. :good: :biggrin:
unde? ca nu mai vad bine....
da-mi si mie adresa te rog
ada



#285 cristina_amalia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2007 - 11:28 AM

Buna ziua tuturor!

Lucrez in sistemul de stat si nu stiu cum sa fac cu acest Registru de evidenta al salariatilor. As vrea sa discut cu cineva care lucreaza in acelasi sistem, sa ma lumineze nitel.
Multumesc anticipat si sa aveti o zi superba in continuare, oriunde v-ati afla!!



#286 Guest_TJZ_*

  • Guests

Postat 17 January 2007 - 11:47 AM

Vezi postareanewmann, la Jan 17 2007, 11:22 AM, a spus:

UN NOU PROGRAM

Vezi postareanewmann, la Jan 17 2007, 11:20 AM, a spus:

UN NOU PROGRAM??? ALTUL??


Dude, acelasi program, versiune noua. Vezi www.inspectiamuncii.ro



#287 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 17 January 2007 - 11:58 AM

Conform Ordinului nr. 20 /11.01.2007 privind aprobarea procedurii de transmitere a registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic termenul de depunere este tot pana la 31.01.2007 !!!



#288 cami_petrean

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 January 2007 - 01:21 PM

Daca tot trebuie tinut in format electronic mai este obligatorie cumpararea registrului de evidenta a salariatilor? Am o firma noua la care acum se fac angajari si as dori sa stiu daca mai trebuie sa il cumpar. A fost cineva la ITM Cluj sa intrebe despre asa ceva?



#289 Guest_TJZ_*

  • Guests

Postat 17 January 2007 - 01:26 PM

Vezi postareacami_petrean, la Jan 17 2007, 01:21 PM, a spus:

Daca tot trebuie tinut in format electronic mai este obligatorie cumpararea registrului de evidenta a salariatilor? Am o firma noua la care acum se fac angajari si as dori sa stiu daca mai trebuie sa il cumpar. A fost cineva la ITM Cluj sa intrebe despre asa ceva?

Nu stiu care era termenul limita de cumparare a porcariei aleia anterior dar eu vad cam asa:

1. Daca firma este infiintata inainte de 31.12.2006 (adica cel tarziu pe 30.12.2006), trebuie cumparat ca sa-l ai in caz de genial emitator de amenzi cu exces de zel.
2. Daca firma este infiintata la sau dupa 31.12.2006, se aplica HG 161/2006 care spune: "Art. 3 - alin. (1) Registrul se întocmește în forma electronica." si nu mai cumperi porcaria.



#290 adriana_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2007 - 03:15 PM

Vezi postareacristina_amalia, la Jan 17 2007, 11:28 AM, a spus:

Buna ziua tuturor!

Lucrez in sistemul de stat si nu stiu cum sa fac cu acest Registru de evidenta al salariatilor. As vrea sa discut cu cineva care lucreaza in acelasi sistem, sa ma lumineze nitel.
Multumesc anticipat si sa aveti o zi superba in continuare, oriunde v-ati afla!!


sal
daca intri pe www.inspectiamuncii.ro se gaseste O.20/11.01.2007 care are si un ghid al utilizatorului
poate te ajuta sasta cu ceva

bafta



#291 cristicristi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 17 January 2007 - 03:27 PM

Vedeti ca baza de date este criptata

Parola este revis^(

Au crezut ca suntem prostii. Sunt o gramada de programe de spart parole pe internet : http://www.nirsoft.n...s/accesspv.html



#292 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2007 - 04:02 PM

Am incercat eu sa folosesc acest nou "program"..... dar mi-am facut nervi cat casa.....
Cum facem domnilor cu modificarea salariului.....? ei dau ca variante doar modificare de functie, incetare contract, tip contract, reactivare contract, numar/data contract si loc de munca...... dar Modificare salariu?????
E arzator ca trebuie sa se modifice salariile in ianuarie de la 370 la 440 ron..... cum o sa introducem in registru... si in asa zisul program aceste modificari....

Astia care le dau informatii programatorilor nu stiu pe ce lume traiesc.... ei nu stiu ca in codul muncii se spune ca printre altele.... se poate modifica si salariul????

CAPITOLUL III CODUL MUNCII
Modificarea contractului individual de muncă

Art. 41. - (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părților.
(2) Cu titlu de excepție, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile și în condițiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condițiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă și timpul de odihnă.



:lostit (13):
Fratilor nu aveti cunostinte care sa aiba cunostinte .... sa le spuna astora de la Teamnet International... ca fac numai tampenii??????
Va rog faceti ceva. M-am saturat de chestia asta.
:pullhair:
ANA



#293 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 17 January 2007 - 04:46 PM

la mine nici programul nu functioneaza! Cand incerc sa incep sa lucrez imi da o eroare, cica programul se poate folosi doar cu varianta 2.0.6! Sa ma scuzati dar chiar acum am descarcat de pe site deci n-am cum sa nu am varianta asta noua!! :pullhair: ma enerveaza rau registrul asta de salariati! De ce ne trebuie???? :lostit (13):

apropo am uitat sa scriu ca am windows 98, dar pe pagina ITM-ului scrie ca se poate folosi si prin win 98/2000/xp!

Nu stiu are vreo legatura????

Aceasta postare a fost editata de ics21: 17 January 2007 - 04:48 PM




#294 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2007 - 05:48 PM

UTILIZATORI DE SAGA, BUCURATI-VA !!!
s-a actualizat programul prin introducerea reg. de evid. al salar., dar e var veche a programului de la ITM, insa am vb cu Dl. Nica si a zis ca in circa 2 zile il baga pe cel nou !!!

uraaaaaaa !!! asa ca, nu va mai chinuiti, dragilor ! :lostit (13):



#295 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 17 January 2007 - 06:55 PM

Vezi postareaics21, la Jan 17 2007, 04:46 PM, a spus:

la mine nici programul nu functioneaza! Cand incerc sa incep sa lucrez imi da o eroare, cica programul se poate folosi doar cu varianta 2.0.6! Sa ma scuzati dar chiar acum am descarcat de pe site deci n-am cum sa nu am varianta asta noua!! :apropo am uitat sa scriu ca am windows 98, dar pe pagina ITM-ului scrie ca se poate folosi si prin win 98/2000/xp!Nu stiu are vreo legatura????

`asa am patit si eu, dar dupa 2 ore am deslusit beleaua si am reusit astfel:
1)intrati pe www.roportal.ro/download/334.htm
2)unde scrie dwnload-mirror-screenshot - dati click pe mirror
3)click pe download now ( care este scris cu albastru si are o patratica verde alaturi)
4)salvati astfel pe calculator -microsoft data access components
, si apoi il instalati -adica click pe fisierul descarcat

Dupa ce instalati acest microsoft data acess components-programul de evidenta merge fara probleme.
Va urez instalare fara probleme.



#296 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 January 2007 - 08:38 PM

Pt. win 98 se poate descarca MDAC 2.8 direct de la Microsoft http://www.microsoft.com/downloads/details...;DisplayLang=en , dar trebuie sa aveti licenta valida de windows.
Varianta din mesajul anterior merge si direct cu http://www.download.com/Microsoft-Data-Acc...ml?tag=lst-0-10 , care permite descarcarea de la download.com (care nu va intreba de licenta).

A gasit cineva modalitatea de a importa datele din alte aplicatii ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 17 January 2007 - 08:39 PM




#297 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 January 2007 - 09:57 PM

sunt si eu foarte revoltata! m-am apucat de introdus salariatii si imi cere seria si nr pentru cartea de munca ca altfel nu ma lasa sa salvez :lostit (13): . De unde aflu eu astea daca, asa cum se intampla la majoritatea, cartile de munca sunt la ITM?! Fac un drum pana la ei sa-i intreb nr cartii de munca ?! :pullhair:



#298 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 17 January 2007 - 10:05 PM

Si cu cei care nu au carti de munca ce facem?ITM-ul nu ne ajuta deloc cu cumpararea cartilor de munca, trebuie sa dai zilnic telefon sa vezi daca au venit carti de munca si daca da trebuie sa faci doua drumuri , mai ales a acelora din provincie pentru vize, si mai ales sa te incadrezi in termenul de trei zile cat este valabila viza, ca apoi ajungand la rand sa-ti spuna ca nu mai sunt carti de munca :lostit (13):



#299 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 January 2007 - 11:18 PM

O persoana angajata incepand cu data de 01.01.2007 cand trebuie declarata in acest registru? In termen de cate zile?
Va multumesc



#300 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 18 January 2007 - 12:26 AM

depinde:

- în termen de 20 de zile de la data încheierii primului contract individual de muncă pentru angajatorii care la data de 31 decembrie 2006 nu au salariați;

sau

- în termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări referitoare la elementele de identificare a salariaților, data angajării, funcția/ocupația conform specificatiei Clasificării Ocupațiilor din România (COR) sau altor acte normative, tipul contractului individual de muncă, data și temeiul încetării contractului individual de muncă.
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL