Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUA DECL. 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


NOUA DECL. 010

239 replies to this topic

#161 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 20 March 2007 - 10:33 AM

In Codlea cei de la Finante sunt mai cu mot. Pe langa vector s-au gandit sa ceara copie dupa balanta, copie dupa CUI si declaratie de "sub 9 angajati" ATAT!!!



#162 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 20 March 2007 - 10:42 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Mar 20 2007, 09:38 AM, a spus:

Unde scrie de 30 de zile termen limita? e termenul de intrare in vigoare a ordonantei...nu are legatura cu depunerea :)

Tocmai pentru ca nu scrie nicaieri in lege, fiecare a interpretat cum a vrut. Eu am sunat la mai multe sectoare si cam are fiecare sector legea lui. Tocmai de aceea e cel mai bine ca fiecare sa sune la admin. lui de sector, pentru a nu fi probleme.




#163 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 March 2007 - 01:56 PM

Daca face vreunul figuri cu termene de depunere ma duc si-i dau cu legea in cap si o sa iau codul fiscal ca e mai gros!!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#164 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 20 March 2007 - 02:00 PM

Vezi postareaKatoo, la Mar 20 2007, 10:22 AM, a spus:

Pentru luarea in evidenta ca platitor la fd de garantare trebuie depusa declaratia 010?
Eu alta modificare nu am.
Multumesc.


am sunat azi la anaf si mi-au spus ca asta e conform legii, deci nu depun 010.



#165 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 20 March 2007 - 02:10 PM

Toate contributiile sunt conform legii,iar daca acea contributie nu o ai declarata in vector,cand depui declaratia sigur vei avea probleme.
Depinde cu cine ai vorbit la ANAF,ca la noi la administratie au spus ca oricum toata lumea trebuie sa-si modifice vectorul,chiar daca are declaratie lunara,tocmai pentru ca a aparut pozitia cu fondul de garantare.
Of,"cate bordeie,atatea obiceie"( fiind o zicala poplara,rog a nu se citi ca "almanahe"...)



#166 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 March 2007 - 02:23 PM

sa vezi si sa nu crezi

-ma duc la sect 1 sa depun 010 si imi spune :
-ai declarat de la inceput ca ai salariati
soc infiintata in 25.07.2005
-acum la depunere 010 imi spune:pai nu ai declarat ca esti platitor de impozit pe salarii numai celelalte contrib(cas ,somaj , cass ) le-ai declararat in vectorul fiscal de la reg comertului
-in luna iulie 2005 depun decl 100 cu toate contributiile salariale pe 0
-in luna august fac decl 100 cu toate contrib inclusiv imp salarii
- nu am avut nevoie de nici o decl 010 pt ca nu am avut modificari
-acum imi spune sa dau amenda ca nu m-am inreg platitoere de imp salarii la 01.08.2005
-patronul fumega , eu nu am de ce platesc amenda de 250 lei cat spun ei pt ca cica au gresit cei de la reg comertului

aveti solutii? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 20 March 2007 - 02:25 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#167 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 March 2007 - 03:21 PM

CINEVA CARE A DEPUS LA SECT.6 POATE SA-MI SPUNA DACA LA IMP PE VENIT SUNT LUATA IN EVIDENTA CU SEPT.2001 DECI ANTERIOR 01.01.2003 CE SCRIU?



#168 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 March 2007 - 03:59 PM

Vezi postareaispas, la Mar 20 2007, 03:21 PM, a spus:

CINEVA CARE A DEPUS LA SECT.6 POATE SA-MI SPUNA DACA LA IMP PE VENIT SUNT LUATA IN EVIDENTA CU SEPT.2001 DECI ANTERIOR 01.01.2003 CE SCRIU?


Eu zic sa verifici firma respectiva pe site la http://www.mfinante..../agenti_cod.htm si sa vezi acolo cum figureaza in vectorul fiscal , cu ce data e inreg ca si platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor , si acea data o preiei in declaratia 010 .



#169 violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:modificari a tva in noul cod fiscal

Postat 20 March 2007 - 04:02 PM

sa inteleg ca trebuie sa depun din nou declaratia 010 chiar daca am depus in noiembrie anul trecut?
violet



#170 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 20 March 2007 - 04:24 PM

am o firma deschisa anul trecut. nu am avut salariati de la inceput. am depus la infiintare vectorul fiscal cu depunerea declaratiilor 101 si 300 la trimestru. acum trebuie depusa iar chiar daca nu sa schimbat nimic in societate?



#171 ispas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 March 2007 - 06:14 PM

Vezi postareaancacernat, la Mar 19 2007, 05:08 PM, a spus:

Multumesc, din pacate din cauza moderarii mesajul meu a aparut foarte tarziu. Am trimis pe cineva azi la sect.3 cu declaratia completata cu pixul, toate datele de luare in evidenta 01/01/2007 mai putin concediile 01/01/2006 si impozitul pe venit 01/01/2003. Totul a fost OK, a primit-o asa, n-a fost nevoie sa completeze nici cifra de afaceri pentru ca suntem neplatitori de TVA. Cel care s-a dus acolo avea instructiuni clare sa le intrebe pe doamnele de la ghiseu ce mai trebuie modificat si completat, dar nu a fost cazul. Termenul nu stiu care era...


Vezi postareaispas, la Mar 20 2007, 06:09 PM, a spus:

Vezi postareaancacernat, la Mar 19 2007, 05:08 PM, a spus:

Multumesc, din pacate din cauza moderarii mesajul meu a aparut foarte tarziu. Am trimis pe cineva azi la sect.3 cu declaratia completata cu pixul, toate datele de luare in evidenta 01/01/2007 mai putin concediile 01/01/2006 si impozitul pe venit 01/01/2003. Totul a fost OK, a primit-o asa, n-a fost nevoie sa completeze nici cifra de afaceri pentru ca suntem neplatitori de TVA. Cel care s-a dus acolo avea instructiuni clare sa le intrebe pe doamnele de la ghiseu ce mai trebuie modificat si completat, dar nu a fost cazul. Termenul nu stiu care era...
DECI SA INTELEG CA LA SECTORUL 3 DACA SUNT LUAT IN EVIDENTA CA PLATITOR DE IMPOZIT PE VENIT INAINTE DE 01.01.2003 TREBUIE SA TREC TOT 01.012003



#172 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 20 March 2007 - 06:23 PM

Buna tuturor! Azi am fost si eu cu 010 la adm sector 5 cu doua microintreprinderi. Am intrebat si eu, pentru ca tot e la moda, care este termenul limita. Raspunsul: Astazi ar trebui sa fie :pullhair: dar pentru ca nu am primit ceva oficial de la centru termenul este "cat mai repede posibil :lostit (13): " Si mi-a mai zis ca si firmele care nu se incadreaza la micro trebuie sa depuna 010 pentru contributia acea noua la fondul de garantare. Intrebarea mea "prosteasca" este: si anul trecut a aparut o contributie noua- concediile medicale, si nu s-a depus nici un 010 pentru asta. Deci care naiba este logica? Sau poate nu o vad eu :pullhair: ...



#173 clara10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PLOIESTI

Postat 20 March 2007 - 08:39 PM

revin cu o intrebare o societate nu are activitate de 4 ani nu este microintreprindere se depun declaratii pe zero 100 si 300 din 3 in 3 luni ptr ca asa au spus cei de la finante si nu a avut angajati niciodata, ce fac in acest caz depun dec 010?
multumesc si va doresc o seara frumoasa
astept mesaje



#174 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2007 - 08:47 PM

pt. MARIANA SERBAN :

sincer imi pare tare rau ca iti dau o veste prosta, dar cei de la admin. fin. au dreptate: trebuia sa depui 010 cu imp. pe salarii. altfel, nu ai cum sa figurezi cu aceasta contributie de plata fiindca, la infiintare, ea nu este cuprinsa in vectorul fiscal. tocmai decl. 010 in care apare si impoz. pe salarii ii anunta pe cei de la finante ca tu ai personal angajat si ei pot verifica imediat daca aceasta angajare s-a facut in termenul cerut de lege si, in cazul tau, daca mai poti fi micro din acest punct de vedere.

orice s-ar spune, angajarea de personal duce la aparitia impoz. pe salariu si asta e ceva nou in vectorul tau fiscal fata de ce s-a inreg. la infiintare, deci are loc efectiv o modificare in vector.
pe de alta parte, inreg. initiala la reg. com. a vectorului fiscal fara impoz. pe salarii este ceva standard si eu cred ca asta e logica lipsei acestei componente = sa se vada imediat luna in care ai primul salariat.

uufff, ce pacat... fir-ar sa fie, munca de contabil e permanent supusa unor astfel de probleme si orice scapare (ne) costa f. mult :pullhair: chiar mult prea mult. din nefericire, traim intr-o tara cu mari nevoi la buget si amenzile reprezinta modalitatea cea mai usoara de face rost de bani mai multi. beleaua e ca noi, fara a avea vreo mare vina fiindca a gresi e omeneste, stam cu aceasta sabie deasupra capului in permanenta. de aici cred ca ne vine cea mai mare parte din stressul f. mare la care suntem supusi zilnic.

Vezi postareaclara10, la Mar 20 2007, 08:39 PM, a spus:

revin cu o intrebare o societate nu are activitate de 4 ani nu este microintreprindere se depun declaratii pe zero 100 si 300 din 3 in 3 luni ptr ca asa au spus cei de la finante si nu a avut angajati niciodata, ce fac in acest caz depun dec 010?
multumesc si va doresc o seara frumoasa
astept mesaje
nu clara, nu depui :pullhair: fiindca in vectorul tau fiscal nu a intervenit nici o modificare fata de ultima decl. 010.



#175 dsc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 March 2007 - 11:24 AM

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu legea in care gasesc si eu criteriile de incadrare la plata lunara sau trimestriala a contributiilor



#176 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2007 - 12:03 PM

Vezi postareadsc, la Mar 21 2007, 11:24 AM, a spus:

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu legea in care gasesc si eu criteriile de incadrare la plata lunara sau trimestriala a contributiilor

Microintreintreprinderile in sensul legii 346/2004 depun trimestrial declaratiile privind contributiile la bugetul de stat ( declaratia 100 ) .

Legea 346/2004 prevede la :

"ART. 4
(1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;"




#177 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 March 2007 - 12:33 PM

Vezi postareadsc, la Mar 21 2007, 11:24 AM, a spus:

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu legea in care gasesc si eu criteriile de incadrare la plata lunara sau trimestriala a contributiilor
E vorba de legea 346/2004. S-a discutat despre ea pe forum. Da o cautare pe lege sau microintreprindere. nu are sens sa reluam subiectul.
iuliana



#178 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 21 March 2007 - 02:18 PM

Vezi postareaLiliNeagoe, la Mar 20 2007, 06:23 PM, a spus:

Buna tuturor! Azi am fost si eu cu 010 la adm sector 5 cu doua microintreprinderi. Am intrebat si eu, pentru ca tot e la moda, care este termenul limita. Raspunsul: Astazi ar trebui sa fie :pullhair: dar pentru ca nu am primit ceva oficial de la centru termenul este "cat mai repede posibil :lostit (13): " Si mi-a mai zis ca si firmele care nu se incadreaza la micro trebuie sa depuna 010 pentru contributia acea noua la fondul de garantare. Intrebarea mea "prosteasca" este: si anul trecut a aparut o contributie noua- concediile medicale, si nu s-a depus nici un 010 pentru asta. Deci care naiba este logica? Sau poate nu o vad eu :pullhair: ...


Si cu ce data ati declarat contributia 0.85%? cu anul trecut sau 01.01.2007?

Si la sectorul 5 cu ce data ati trecut toate contributiile: datele initiale sau 01.01.2007? ca eu am sunat la mai multe sectoare si am primit raspunsuri diferite.

Multumesc.



#179 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 21 March 2007 - 03:45 PM

AM DEPUS ASTAZI LA SECTORUL 1 SI PENTRU :
- CAS,SANATATE,SOMAJ, FOND ACCIDENTE TREBUIE COMPLETAT CU DATA DE CAND AI AVUT PRIMUL SALARIAT. DACA NU ESTI SIGUR POTI LASA NECOMPLETAT SI SCRI ASA CUM AU EI IN VECTORUL FISCAL(PE LOC ACOLO ASA CUM ITI SPUN EI)
- FOND GARANTARE 01.01.2007
- CCI 01.01.2006



#180 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 21 March 2007 - 08:49 PM

AM DEPUS LA SECTORUL 1 SI PENTRU :
- CAS,SANATATE,SOMAJ, FOND ACCIDENTE TREBUIE COMPLETAT CU DATA DE CAND AI AVUT PRIMUL SALARIAT.
ATENTIE DACA SALARIATUL A FOST INAINTE DE 01.01.2004 TRECI 01.01.2004 SI TRECI DOAR LA IMPOZITUL PE SALARII DATA ANGAJARII (DE EXEMPLU 01.02.2001) ,






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL