Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NOUA DECL. 010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


NOUA DECL. 010

239 replies to this topic

#201 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 28 March 2007 - 04:48 PM

Vezi postareamichi dtru, la Mar 28 2007, 02:23 PM, a spus:

Unde anume pe site la Anaf putem verifica vectorul fiscal?
Cei care ati reusit "verificarea" puteti da un link, va rog frumos?

Multumesc anticipat!
mfinante/persoane juridice/ cautare dupa cod fiscal, dupa nr. registru comertului, clic pe societatea gasita si se vede vectorul



#202 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 28 March 2007 - 06:28 PM

Vezi postareaconstantini, la Mar 28 2007, 04:48 PM, a spus:

Vezi postareamichi dtru, la Mar 28 2007, 02:23 PM, a spus:

Unde anume pe site la Anaf putem verifica vectorul fiscal?
Cei care ati reusit "verificarea" puteti da un link, va rog frumos?

Multumesc anticipat!
mfinante/persoane juridice/ cautare dupa cod fiscal, dupa nr. registru comertului, clic pe societatea gasita si se vede vectorul
Sa stiti, ca nu la toate societatile corespunde vectorul de la mfinante cu ce au ei la administratie.Am avut cazuri ca am verificat si nu erau datele bune dupa care m-am dus la adm.cu vector corect si m-au intrebat de ce am venit, ca la ei in baze totul e ok!Le-am zis, ca mam uitat pe site si nu e bine si au zis ca habar n-au de ce.




#203 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 28 March 2007 - 06:34 PM

raspunsul e: pt ca nu au actualizat baza cu societatile mai vechi. le introduc doar pe cele nou-constituite. dar si acestea o data introduse, nu mai sufera nici o modificare.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#204 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 29 March 2007 - 09:51 AM

Multumesc colegilor pentru indrumare si sfaturi!
Am reusit sa "vad" vectorii fiscali si, intr-adevar, la cateva firme, exista inadvertente.
mdtru



#205 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2007 - 01:10 PM

astazi la sectorul 4 mi s-a spus ca, termenul de depunere a declaratiilor 010 este 11.04.2007 !! Pt. cei care vor sa stie !!!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#206 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2007 - 03:20 PM

La sectorul 6 au zis ca termenul de depunere este :13.04.2007.



#207 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 08:38 PM

Vezi postarealasliebudai, la Mar 27 2007, 11:21 PM, a spus:

Si eu eram convins despre asta! Pana 26.03.2007, cand am citit comunicatul de la finante, in care era scris CLAR firmele noi ( infiintate in 2007 )declara si platesc LUNAR contributiile la salarii. Am mers la asistenta contribualbili ca sa fiu sigur si am primit aceeasi raspuns!!!

poti sa ne dai si noua linkul catre comunicatul de la finante ? nu l-am gasit pe www.mfinante.ro. Ma intereseaza sa stiu asa : este vorba despre firme care s-au infiintat in 2007, adica au pe CUI data din 2007 sau au salariati cu incepere din 2007 ?

Si mai am o intrebare pt cei care au depus deja 010 : se trece cumva si cifra de afaceri din anul 2006 ?



#208 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 March 2007 - 08:58 PM

Da, se trece cifra de afaceri realizata in exercitiul anterior depunerii; trebuie sa fie aceeasi cu cea din declaratia depusa pana la finele lui ianuarie.



#209 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 31 March 2007 - 09:23 AM

Vezi postareaBIBI, la Mar 30 2007, 08:58 PM, a spus:

Da, se trece cifra de afaceri realizata in exercitiul anterior depunerii; trebuie sa fie aceeasi cu cea din declaratia depusa pana la finele lui ianuarie.
La sectorul 4 mi-a taiat cifra de afaceri, la celelalte sectoare au zis ca e bine cu cifra de afaceri.Ce sa mai credem , ca depinde de la sector la sector de parca n-ar fi aceesi lege pentru toti!?La Ilfov de exemplu au zis, ca nu are nici o importanta, important e sa fie depus.In sfirsit e foarte greu sa lupti si sa lucrezi in conditiile astea.Te uiti la ei(la astea de la administratii) si ramii MUT,iti vine sa le dai in cap si cu legea si cu instructiiunile din declaratie unde scrie foarte clar pentru toata lumea ,ca se completeaza toate datele actuale la ziua in care depui indiferent daca acestea au mai fost declarate ulterior si scrie cu litere grase ,cu Atentie!. Calmativa scrieti in creion sa aveti si o guma de sters cu voi si scrieti cum zic ei, ca degeaba incepi sa le explici! Succes tuturor!



#210 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 March 2007 - 11:51 AM

La registrul comertului stiam ca se completeaza vectorul fiscal initial...deci depinde ce scrie in ala avocatul sau cine inregistreaza firma! Nu pot trimite ei de capul lor orice tampenie :(
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#211 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2007 - 04:59 PM

dar pt o firma care ramane lunar pt ca are mai mult de 10 sal trebuie depus 010 ??? :pullhair:



#212 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 March 2007 - 05:24 PM

Vezi postareamihavesa, la Mar 31 2007, 05:59 PM, a spus:

dar pt o firma care ramane lunar pt ca are mai mult de 10 sal trebuie depus 010 ??? :pullhair:
daca nu are loc o modificare de vector fiscal, atunci NU. am inclus in raspuns si intrebarea ta. :wink:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#213 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 31 March 2007 - 05:44 PM

Ba....din pacate, se pare ca da. Este vorba de includerea in vectorul fiscal a "contributiei pt garantarea creantelor salariale" (din 2007) si "contrib pt indemnizatiile de concedii" (cea din 2006). Asta este opinia celor de la sect 4 - divizia Mariuca: " noi am tinut cont de ele asa..din oficiu..acum insa trebuie sa apara si ele in vectorul d-voastra fiscal" :pullhair:
Oare sect 4 bea apa din alt pahar decat restul administratiilor? :pullhair:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#214 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2007 - 05:50 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 06:24 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Mar 31 2007, 05:59 PM, a spus:

dar pt o firma care ramane lunar pt ca are mai mult de 10 sal trebuie depus 010 ??? :pullhair:
daca nu are loc o modificare de vector fiscal, atunci NU. am inclus in raspuns si intrebarea ta. :wink:
Nu pricep de ce la o asociatie non profit d-na de la Administratie m-a pus sa sterg casutele pe care bifasem plata trimestriala la impozitele salariale (pana acum le declaram si plateam lunar) si impozitul pe profit anual (pentru activitatile economice) si mi-a zis sa trec ca si la impozitul pe profit, plata anuala la toate obligatiile! :pullhair:



#215 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 March 2007 - 06:04 PM

Vezi postareaOlguta, la Mar 31 2007, 06:50 PM, a spus:

Nu pricep de ce la o asociatie non profit d-na de la Administratie m-a pus sa sterg casutele pe care bifasem plata trimestriala la impozitele salariale (pana acum le declaram si plateam lunar) si impozitul pe profit anual (pentru activitatile economice) si mi-a zis sa trec ca si la impozitul pe profit, plata anuala la toate obligatiile! :pullhair:

pt ca ONG-urile se incadreaza la plata anuala a contributiilor salariale. doar decl 300 (daca are si act economica) si 100 cu pozitia de imp pe profit o vei depune la trim.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#216 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 31 March 2007 - 06:13 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 07:04 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Mar 31 2007, 06:50 PM, a spus:

Nu pricep de ce la o asociatie non profit d-na de la Administratie m-a pus sa sterg casutele pe care bifasem plata trimestriala la impozitele salariale (pana acum le declaram si plateam lunar) si impozitul pe profit anual (pentru activitatile economice) si mi-a zis sa trec ca si la impozitul pe profit, plata anuala la toate obligatiile! :pullhair:

pt ca ONG-urile se incadreaza la plata anuala a contributiilor salariale. doar decl 300 (daca are si act economica) si 100 cu pozitia de imp pe profit o vei depune la trim.
merci. deci declar tot la trei luni, dar platesc la sf. anului. Asa? Decl. 300 inca nu are (n-a depasit pragu' acela al tva-ului de 35 000 anul asta si nici anul trecut de 100 000 euro).



#217 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 March 2007 - 06:23 PM

vezi ca este si un omf sau oug despre asta, pe la sf anului sau in ian. nu-mi amintesc acum exact si nici baza de date nu o am acasa. dar da o cautare pe forum si sigur o vei gasi.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#218 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 April 2007 - 07:28 PM

Asociatiile de proprietari merg impreuna cu ONG (non-profit) la declaratia 100 anual ? Cineva ma stresa ca s-ar depune lunar, ca asa au depus ei la bloc :pullhair:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#219 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 April 2007 - 07:50 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 07:23 PM, a spus:

vezi ca este si un omf sau oug despre asta, pe la sf anului sau in ian. nu-mi amintesc acum exact si nici baza de date nu o am acasa. dar da o cautare pe forum si sigur o vei gasi.
Speta: O amica vrea sa ia de la Adm 1, certificat fiscal. Atentie si cu declaratiile astea (personal sunt in ceata, pana acum am depus lunar la ONG, plateam tot asa, acum mi-e si frica sa platesc inainte impozitele si contributiile), ...nu stiu cum e la asociatiile de propretari dar stiu ca se supara Statu' prin fetele lui umane de la administratii, daca nu sunt depuse cum trebuie...asa, cu amica....si a avut probleme ......desi depusese cum trebuie si cuminte declaratia 010, pentru declararea trimestriala, s-a gandit, silitoare, sa protejeze inima simtitoare a patronului ei, cand va vedea cat e de plata la trei luni, si a facut niste plati inainte......Ce credeti ca i=a spus madama inspectoare??? Suparata tare
"de ce ati facut PLATI FARA DECLARATII"???? :wink:



#220 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 April 2007 - 03:49 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Apr 3 2007, 05:28 PM, a spus:

Asociatiile de proprietari merg impreuna cu ONG (non-profit) la declaratia 100 anual ? Cineva ma stresa ca s-ar depune lunar, ca asa au depus ei la bloc :pullhair:


asociatiile de proprietari depun anual daca au salariati cu contracte de munca si nu au venituri suplimentare din chirii, etc
daca au conventii civile pentru salariati, atunci depun trimestrial

e testata si verificata la toate sectoarele, chiar si cele de mai sus bifate corespunzator in decl 010






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL