Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#201 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 31 July 2007 - 10:15 AM

Conducerea contabilitatii

- Contabilitatea poate fi condusa intern, prin departamente distincte, cu personal licentiat (studii superioare), sau pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate conform legii (membre CECCAR).
Prin urmare nu mai este posibil in niciun caz ca administratorul sa semneze singur, ci o societate este obligata sa aiba contabilitate, fie interna (cu departament de contabilitate), fie externa (printr-un contract de prestari servicii contabile).

- Raspunderea pentru activitatea contabila revine directorului economic, contabilului sef, sau altei persoane imputernicite, impreuna cu personalul din subordine.In cazul prestarilor de servicii, responsabilitatea revine persoanelor in cauza, conform legii si prevederilor contractuale. Noutatea consta in faptul ca o data cu aparitia acestei modificari, administratorul unei societati, nu mai are posibilitatea sa raspunda pentru tinerea contabilitatii, asa cum se preciza in varianta anterioara a legii 82/1991, la art. 10 alin (4).


Mie mi se pare ca e destul de clar ...... cine raspunde.

Ce nu am vazut, sau mi-a scapat mie ..... ce se intampla daca totusi firma nu are angajata persoana cu studii superioare ....si nu are nici contract cu persoana membru CECCAR. ......sincer ma indoiec ca cei care au o afacere mica ... o sa angajeze economist, sau o sa faca contracte cu persoane membre CECCAR
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#202 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 July 2007 - 10:30 AM

Imi spui si mie te rog unde se regaseste citatul pe care l-ai postat ca in legea 259/2007 nu este?

ADITA



#203 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 31 July 2007 - 10:34 AM

In postarea lui flemil (prima din topic)
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#204 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 July 2007 - 10:35 AM

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 11:34 AM, a spus:

In postarea lui flemil (prima din topic)

Eu ma refeream la actul normativ. :lostit (13):
ADITA



#205 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 31 July 2007 - 11:54 AM

Eu inteleg cam asa:
- Art. despre care se spune ca nu este abrogat si care spune ca "Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective" se refera la faptul ca administratorul are obligatia de a incheia contracte cu persoane care au voie conform legii sa conduca contabilitatea.
- Aliniatul " Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale." se refera la modul efectiv cum este condusa contabilitatea.
Nu mi se pare ca s-ar bate cap in cap, dimpotriva. In primul rand trebuie sa organizeze administratorul contabilitatea si sa numeasca pe cineva in masura sa se ocupe. In asta consta raspunderea lui. Mai departe daca contabilitatea e condusa corect sau nu , raspunde persoana care a fost numita in conditiile legii.



#206 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 July 2007 - 12:00 PM

Prin urmare administratorul nu este exonerat total de raspundere cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii. Oricum eu zic ca e mai bine sa asteptam normele care probabil nu o sa apara prea devreme...
ADITA



#207 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2007 - 12:24 PM

De cind se aplica aceasta lege? Adica de cind o societate trebuie sa aiba neaparat un contabil cu studii superioare?
Andra



#208 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2007 - 12:29 PM

Ma obligati sa inchid topicul.....comentariile privind legislatia nu se tin aici, oare de cate ori trebuie sa va mai atrag atentia ?
Este asa de greu sa respectati regulamentul Forumului?
Pentru inceput voi muta acest topic acolo unde-i este locul, iar pe viitor vom vedea
Numai bine



#209 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 July 2007 - 12:40 PM

Imi cer scuze daca te-am suparat... Nu mi-am data seama ca sunt in topicul de noutati legislative... Pe viitor o sa fiu mai atent...
ADITA



#210 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 31 July 2007 - 12:45 PM

Vezi postareamiha m, la Jul 31 2007, 12:54 PM, a spus:

Eu inteleg cam asa:
- Art. despre care se spune ca nu este abrogat si care spune ca "Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective" se refera la faptul ca administratorul are obligatia de a incheia contracte cu persoane care au voie conform legii sa conduca contabilitatea.
Dar pe baza acestui articol vechea lege permitea ca raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii sa revina administratorului, de ce acum in noua lege acelasi text in care nici un cuvant nu a suferit nici o modificare s-ar referi la altceva?



#211 miremirc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:fetita mea Cella care e o scumpica!

Postat 31 July 2007 - 01:06 PM

Administratorul si asocitul unic al unui srl care are studii economice mai are nevoie de contabil sau economist, daca el este economist, dar nu are curs ceccar??



#212 dana_oprea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:noutati contabilitate

Postat 31 July 2007 - 01:58 PM

Imi puteti spune daca o persoana cu studii superioare economice poate avea si contracte de munca cu timp partial (2 ore) la societati mai mici pentru tinerea evidentei contabile? Eu nu reusesc sa-mi dau seama din textul legii...Multumesc!



#213 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 July 2007 - 02:08 PM

da poate sa aiba si cu o ora pe zi
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#214 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 31 July 2007 - 02:14 PM

Conform Constitutiei Romaniei :
ART. 78
Intrarea în vigoare a legii
Legea se publică în Monitorul Oficial al României și intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.

Daca L.259 a fost publicata pe 27.07.2007 intra in vigoare de la 01.08.2007. Asa ca de la 01.8.2007 trebuie sa ne reorganizam contabilitatile.

De la data republicarii L.82/91 in M.Of.48 din 14.01.2005 art. 11 la care faceti referire s-a trasformat in art. 10, articol care acum este modificat la pct. 2,3 si 4. Asa ca nu mai exista nici un dubiu cu privire la eliminarea raspunderii administratorului in situatia in care cifra de afaceri este sub 50.000 euro. Nu va mai faceti iluzii si nu mai cautati.
In schimb din cate am inteles la pct. 2 din art. 10 contabilitate poate fin condusa si de o persoana autorizata cu studii superioare angajata a societatii. Nu scrie ca trebuie sa fie membra la CECCAR. "(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare."
Solutia : angajat cu timp partial. Nu stiu daca o sa le convin patronilor si daca nu vor prefera societatile juridice.



#215 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 31 July 2007 - 02:18 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jul 31 2007, 03:08 PM, a spus:

da poate sa aiba si cu o ora pe zi


da? se poate si cu o ora pe zi? pai atunci salariul minim ar fi 110 ron/luna pt un contabil cu studii superioare



#216 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 31 July 2007 - 02:57 PM

Art.II – (1) Aplicarea prevederilor art.2 alin.(2) lit.d) și ale art.27 alin.(3) din Legea contabilității nr.82/1991, republicată, cu modificările și completările aduse prin prezenta lege, se suspendă până la data de 1 ianuarie 2009.
La ce se refera?



#217 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 31 July 2007 - 02:57 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jul 31 2007, 03:08 PM, a spus:

da poate sa aiba si cu o ora pe zi

Bun raspuns...
Cum dom'ne contract cu o ora pe zi? De cand s-a aprobat asa ceva?
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#218 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 31 July 2007 - 03:03 PM

Vezi postareaana.stancu, la Jul 31 2007, 03:57 PM, a spus:

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jul 31 2007, 03:08 PM, a spus:

da poate sa aiba si cu o ora pe zi

Bun raspuns...
Cum dom'ne contract cu o ora pe zi? De cand s-a aprobat asa ceva?

de cand s-a modificat codu' muncii



#219 dana_oprea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:noutati contabilitate

Postat 31 July 2007 - 03:10 PM

Multumesc pentru raspunsuri! Din cate stiu, salariul minim pentru un angajat cu studii superioare este 880 ron. Deci, cu siguranta orice patron va tb sa plateasca cel putin 220 ron brut - pentru timp partial de 2 ore. Oricum e putin in raport cu raspunderea pe care o ai.



#220 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 July 2007 - 04:03 PM

NOILE MODIFICARI ALE LEGII CONTABILITATII

Legea 259/2007 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991 a fost publicata in Monitorul Oficial nr.506 din 27 iulie 2007.

Ne vom referi in continuare la modificarile aduse de noua lege dispozitiilor referitoare la contabilitatea subunitatilor fara personalitate juridica, la normele si reglementarile contabile pentru societatile de pe piata de capital, la evaluarea elementelor de patrimoniu, la conducerea contabilitatii, la pierderea contabila reportata, la registrele de contabiliate, la situatiile financiare anuale individuale si consolidate de grup, precum si la noi contraventii si infractiuni.

1. Dispoziti generale

Una din modificarile importante aduse de legea 259/2007 cu privire la dispozitiile generale ale Legii Contabilitatii se refera la subunitatile fara personalitate juridica, cu sediul in strainatate, care apartin societatilor comerciale, societatilor/companiilor nationale, regiilor autonome, institutiilor nationale de cercetare-dezvoltare, societatilor cooperatiste, institutiilor publice, asociatiilor sau altor persoane juridice cu si fara scop lucrative, cu sediul sau domiciliu in Romania, precum si subunitatile fara personalitate juridical din Romania, care apartin unor personae juridice cu sediul sau domiciliu in strainatate. Astfel, aceste persoane au obligatia sa organizeze si conduca contabilitate proprie.

De asemenea, noul text de lege, aduce prin articolul 4, alineatul (3), o clarificare a notiunii de “unitati care opereaza pe piata de capital”.

Astfel, se incadreaza in categoria unitatilor care opereaza pe piata de capital: institutiile de credit, institutiile financiare nebancare, societatile de asigurare si reasigurare autorizate, reglementate si supravegheate de Comosia de Supraveghere a Asigurarilor, entitatile autorizate, reglementate si supravegheate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii, precum si entitatile autorizate, reglementate si supravegheate de Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare.

O noutate se refera la evaluarea elementelor monetare in valuta si a celor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, si se efectueaza conform reglementarilor contabile si aplicabile pe teritoriul Romaniei. Acesta mentiune nu era stipulata, in mod expres, in varianta anterioara a Legii contabilitatii nr. 82/1991.

2. Organizarea si conducerea contabilitatii

Cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii, aceasta poate fi condusa intern, prin departamente distincte, cu personal licentiat (studii economice superioare ), sau pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate conform legii (membre CECCAR).

Raspunderea pentru activitatea contabila revine directorului economic, contabilului sef, sau altei persoane imputernicite, impreuna cu personalul din subordine.

In cazul prestarilor de servicii, responsabilitatea revine persoanelor in cauza, conform legii si prevederilor contractuale.

Conform noilor reglementari, administratorul nu mai are dreptul de raspundere pentru tinerea contabilitatii, asa cum era prevazut in varianta anterioara a Legii contabilitatii nr. 82/1991, la art. 10 alin (4).

Prin urmare, o societate este obligata sa aiba contabilitate, fie interna (cu departament de contabilitate), fie externa (printr-un contract de prestari servicii contabile).

O alta noutate importanta o reprezinta acoperirea pierderii contabile reportate. Astfel, pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar si cel reportat, din rezerve, prime de capital si capital social, potrivit hotararii AGA.

In varianta anterioara a Legii Contabilitatii nr. 82, la art.19 alin (4), nu se preciza faptul ca se pot utiliza si primele de capital in vederea acoperii pierderii.

3. Registrele de contabilitate

Registrele de contabilitate obligatorii si documentele justificative care stau la baza inregistrarilor contabile se pastreaza in arhiva timp de zece ani, cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite. Statele de salarii, fac exceptie de la regula de mai sus, avand obligativitatea de a se pastra timp de 50 de ani.

Noua varianta a Legii 82/1991, expune si posibilitatea ca prin ordin al Ministerului Economiei si Finantelor, registrele de contabilitate si documentele justificative sa se pastreze timp de 5 ani, in mod justificat.

4. Situatiile financiare

Situatiile financiare anuale, denumite anterior "Raport anual", vor fi insotite de raportul administratorilor, raportul comisiei de cenzori, sau raportul de audit dupa caz, si de propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii.

Conform noilor modificari, apare obligativitatea ca o societate-mama sa intocmeasca atat situatii financiare anuale individuale, pentru propria activitate, cat si situatii financiare anuale consolidate, in conditiile prevazute de OMFP nr. 1752/2005 privind reglementarile contabile conforme cu directivele europene, in speta Directiva a VII-a.

Situatiile financiare consolidate se intocmesc in termen de 8 luni de la incheierea exercitiului financiar al societatii mama. Art. 32 alin. (2) prevedea ca situatiile financiare consolidate ale unui grup de societati vor fi facute publice impreuna cu situatiile financiare anuale individuale ale societatii-mama.

Se precizeaza in mod expres noul termen de pastrare a situatiilor financiare anuale. Astfel, acesta a fost micsorat, de la 50 de ani la 10 ani.

5. Contraventii si infractiuni

La capitolul contraventii, noua varianta a Legii contabilitatii 82/1991 face referire la aceleasi sume, cu precizarea ca sunt exprimate in lei noi.

O noutate importanta este faptul ca apar incriminate ca infractiuni trei noi fapte:

a) nerespectarea prevederilor referitoare la intocmirea declaratiilor de la situatiile financiare anuale individuale si consolidate (se sanctioneaza cu amenda intre 400 si 5.000 lei)

b) nerespectarea prevederilor referitoare la obligatia membrilor organelor de conducere, administratie si suprraveghere de a intocmi si publica situatiile financiare anuale individuale (se sanctioneaza cu amenda intre amenda 400 si 5.000 lei)

c) nerespectarea prevederilor referitoare la obligatia membrilor organelor de conducere, administratie si supraveghere de a intocmi si publica situatiile financiare anuale consolidate (se sanctioneaza cu amenda intre amenda 10.000 si 30.000 lei).
The art of knowing is knowing what to ignore.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL