Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI GRILE - 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 45

Salt la continut


REZOLVARI GRILE - 2007


1183 replies to this topic

#881 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2007 - 11:19 AM

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz??? Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :smile: ..asta e....si la vara cald :notworthy:

Vezi postareacami.covasa, la Sep 7 2007, 12:18 PM, a spus:

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz.Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :laugh: ..asta e....si la vara cald :pullhair:




#882 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 11:27 AM

Vezi postareacami.covasa, la Sep 7 2007, 12:19 PM, a spus:

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz??? Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :smile: ..asta e....si la vara cald :notworthy:

Vezi postareacami.covasa, la Sep 7 2007, 12:18 PM, a spus:

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz.Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :laugh: ..asta e....si la vara cald :pullhair:
Pai voi ati invatat grilele dupa raspunsul gresit sau nu ????? Bine ca nu mai conteaza grilele asa de mult .... poate ca asta e motivul .... mi-am facut copiute pt ca nu am reusit sa retin toata materia ...

Cum ati rezolvat grila 6 de la drept ????? Art 9.1 din Legea 31 spune ca asociatii din SN, SNC sau SRL sunt obligati sa verse integral aportul la cap social .... Si totusi ei indica ca raspunsul e a, adica asoc care nu aduce aportul la care s-a obligat poate fi exclus numai daca a fost pus in intarziere .... Si totusi, daca nu a varsat aportul la care s-a obligat este OBLIGATORIU sa fie pus in intarziere .... ce ziceti ?




#883 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 11:32 AM

Vezi postareadanny2222, la Sep 7 2007, 12:01 PM, a spus:

Multa bafta!!!!
Cate examene am dat in facultate si inainte, toate au fost asa..........................teama............emotii...............nu stiu nimic.................
Si totusi nu am picat in viata mea un examen si chiar, nu cred, ca asta va fi primul.
Chiar cred ca va fi bine.......subiectele sunt facute de oameni si corectate de oameni......... :pullhair: :smile: :biggrin:

Ma bucur ca am avut ocazia sa ma pregatesc ptr acest examen alaturi de voi pe acest forum !!! Ma simt pregatita sa iau acest examen, chiar daca nu am reusit sa parcurg toata materia...dar nu stiu ce ma faceam fara voi ! Va UREZ DIN SUFLET MULT SUCCES LA minunatul EXAMEN!!! SE vorbeste pe forum ca acest examen va fii corectat de "oameni" ... :notworthy:
Maria
Maria



#884 danny2222

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 September 2007 - 11:53 AM

S-au postat pe forum niste variante propuse de CECCAR in anii trecuti. Intre aceste probleme sunt si probl noi la conta.



#885 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 September 2007 - 11:54 AM

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 12:27 PM, a spus:

Vezi postareacami.covasa, la Sep 7 2007, 12:19 PM, a spus:

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz??? Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :laugh: ..asta e....si la vara cald :pullhair:

Vezi postareacami.covasa, la Sep 7 2007, 12:18 PM, a spus:

ce facem de ex. cu grilele gresite din carte?? Ce raspuns bifam??? Ca nu putem scrie la grile: cf. legii. Pt ca nu ai unde. Foaia cu grilele este separata de foile pt rezolvarea studiilor de caz.Sunt intr o ceata totala. Anul trecut ne au spus sa bifam cum este in carte... :angry: ..asta e....si la vara cald :smile:
Pai voi ati invatat grilele dupa raspunsul gresit sau nu ????? Bine ca nu mai conteaza grilele asa de mult .... poate ca asta e motivul .... mi-am facut copiute pt ca nu am reusit sa retin toata materia ...

Cum ati rezolvat grila 6 de la drept ????? Art 9.1 din Legea 31 spune ca asociatii din SN, SNC sau SRL sunt obligati sa verse integral aportul la cap social .... Si totusi ei indica ca raspunsul e a, adica asoc care nu aduce aportul la care s-a obligat poate fi exclus numai daca a fost pus in intarziere .... Si totusi, daca nu a varsat aportul la care s-a obligat este OBLIGATORIU sa fie pus in intarziere .... ce ziceti ?
nu am invatat dupa raspunsul gresit.
dar unele, cum sunt de ex. la expertiza: poate un contabil cu 2 ani si 11 luni vechime sa dea exam. de acces-r4aspunsul e nu in carte desi toti stim ca acum se poate. la asta m am referit. BAFTAAAAA :notworthy:



#886 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 07 September 2007 - 12:00 PM

[/quote]
nu am invatat dupa raspunsul gresit.
dar unele, cum sunt de ex. la expertiza: poate un contabil cu 2 ani si 11 luni vechime sa dea exam. de acces-r4aspunsul e [u]nu [/u] in carte desi toti stim ca acum se poate. la asta m am referit. BAFTAAAAA :notworthy:
[/quote]
EXACT despre aceasta intrebare l-am intrebat pe prof la curs cum sa raspundem....si mi-a zis ca se corecteaza dupa carte, deci sa pun nu :pullhair:
Anais



#887 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 12:08 PM

Vezi postareadanny2222, la Sep 7 2007, 12:53 PM, a spus:

S-au postat pe forum niste variante propuse de CECCAR in anii trecuti. Intre aceste probleme sunt si probl noi la conta.

te referi la linkul http://www.forumcontabil.ro/viewforum.php?...160b1e81523aa27 ??? tocmai scriam mai sus, aveti grija la corectitudinea acestor rezolvari ......

cum adica se corecteaza dupa carte ?? pai fac contestatie si le dau cu legea in cap ....

In sfarsit vad si eu un om care se simte pregatit .... Welcome ... sau Maria .... cum ai reusit, care e secretul ? inveti non-stop, nu ai familie, servici, copii sau alte griji ???? sau ... pur si simplu .... nu ai ce face ? ca eu cred ca numai cineva care ar fi stat 24 ore zilnic sa invete timp de o luna ar fi reusit sa se simta pregatit ....

Cum ramane cu grila la drept, nu mi-a raspuns nimeni ..... :notworthy:



#888 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 September 2007 - 12:10 PM

Daca aportul la capital social se constituie din numerar si in natura, aportul in natura va trebui varsat integral la constituire si cel in numerar, pentru inceput, poate fi varsat in proportie de minim 30%, urmand sa fie varsat in termen de 12 luni. Probabil, asa inteleg eu, in situatia in care cap soc in numerar nu a fost depus in termen de 12 luni, asa cum este legal, asociatul in cauza va fi pus in intarziere - desi, e cam interpretabil pt mine acest termen - si abia apoi va fi exclus....


Pus intarziere, dupa capul meu, ar putea sa insemne ca dupa expirarea celor 12 luni, i se va aduce la cunostinta asociatului ca trebuie sa verse capitalul, si parca ....asa am vazut pe undeva...dar nu mai stiu sigur....daca dupa ce trec 8 zile de punere in intarziere, asociatul nu varsa capitalul...va fi exclus....eiiii, o intreaga "varza"...daca ati inteles ceva din ce-am scris....asa este????????

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 04:18 PM




#889 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 07 September 2007 - 12:16 PM

GEORGE C te rog sa ma scuzi...ti-am dat o informatie gresita!

Activele redundante sunt acele active detinute de intreprindere, dar care sunt în surplus fata de necesarul actual si de perspectiva al activitatii operationale sau care nu sunt necesare pentru activitatea întreprinderii. Cel mai adesea in evaluarea unei intreprinderi se intalnesc ca active in surplus sau nenecesare: licente neutilizate, terenuri libere, cladiri neutilizate sau aflate in exploatarea unei alte firme/ persoane, case de vacanta, echipamente si utilaje in surplus fata de utilizarea actuala si previzibila a capacitatii, automobile de lux, disponibilitati in exces etc.
In toate situatiile, acestea se evalueaza separat la valoarea neta de realizare pe piata, iar aceasta se include in valoarea rezultata din actualizarea fluxurilor operationale.

Eu chiar nu stiu daca e sinonim cu valoarea venala, insa asta e raspunsul corect!

Fetele nici eu nu stau stralucit...sper sa iau examenul...daca nu, am aflat si de existenta altor metode ortodoxe pentru a devani expert contabil fara sa-ti mai bati capul cu examenul asta! Bine costa de mori...dar exista si optiunea clasica...cu locuri de la buget.

Treaba e ca am invatat mult mai multe...cel putin la evaluare o sa imi fac o lucrare super de dizertatie! Asa ca tot m-am ales cu ceva si din experienta asta!

Bafta maxima!

Aceasta postare a fost editata de mihaser: 07 September 2007 - 12:19 PM




#890 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 12:46 PM

vezi ca ce spui tu acolo este nu este valabil pt srl, iar problema spune de SRL. Pt srl cap social OBLIGATORIU se varsa integral in momentul constituirii ... ce spui tu este valabil pt SA-uri .....

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 04:19 PM




#891 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 07 September 2007 - 12:46 PM

Am cam incheiat si cu evaluarea...cam asa arata evaluarea mea! Nu va recomand sa scrieti atat la examen ca o sa luati 11.
Evaluarea proprietatilor imobiliare inca nu o stiu, insa semestrul asta urmeaza sa o aprofundez!

Fisiere atasate





#892 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 September 2007 - 12:48 PM

Probl 106 - drept

Care este temenul maxim de varsare a aportului la capital constituit din creante??...tot 12 luni???? Si de ce asociatul in cauza are dreptul de beneficiu de discutiune???? Obligatia de a aduce aport ii apartine.......


si la grila 20 - asociatii comanditati pot aduce aport in creante??? Dar...acestia nu sunt si asociati ai societatilor in comandita pe actiuni???...iar asociatii societatilor pe actiuni pot aduce aport la capital constituit din creante......?? Parca nu....



#893 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 12:49 PM

Vezi postareamihaser, la Sep 7 2007, 01:16 PM, a spus:

l...daca nu, am aflat si de existenta altor metode ortodoxe pentru a devani expert contabil fara sa-ti mai bati capul cu examenul asta! Bine costa de mori...dar exista si optiunea clasica...cu locuri de la buget.

ce alte metode ? care e optiunea de care vorbesti tu acolo ? cu locuri de la buget .... ????



#894 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 September 2007 - 12:54 PM

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 01:46 PM, a spus:

vezi ca ce spui tu acolo este nu este valabil pt srl, iar problema spune de SRL. Pt srl cap social OBLIGATORIU se varsa integral in momentul constituirii ... ce spui tu este valabil pt SA-uri .....


scuze...cred ca nu mai stiu ce spun...o sa ma abtin de la a-mi da cu parerea....sa nu mai fac "varza" si capul altora....



#895 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 07 September 2007 - 01:01 PM

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 01:49 PM, a spus:

Vezi postareamihaser, la Sep 7 2007, 01:16 PM, a spus:

l...daca nu, am aflat si de existenta altor metode ortodoxe pentru a devani expert contabil fara sa-ti mai bati capul cu examenul asta! Bine costa de mori...dar exista si optiunea clasica...cu locuri de la buget.

ce alte metode ? care e optiunea de care vorbesti tu acolo ? cu locuri de la buget .... ????

Uita-te pe ase.ro la masterele clasice...se fac inscrieri acum in spetembrie! As putea sa ma inscriu si eu ca pot face in paralel un master online cu unul la zi.



#896 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 01:02 PM

Vezi postareamirela 0702, la Sep 7 2007, 01:48 PM, a spus:

Probl 106 - drept

Care este temenul maxim de varsare a aportului la capital constituit din creante??...tot 12 luni???? Si de ce asociatul in cauza are dreptul de beneficiu de discutiune???? Obligatia de a aduce aport ii apartine.......


si la grila 20 - asociatii comanditati pot aduce aport in creante??? Dar...acestia nu sunt si asociati ai societatilor in comandita pe actiuni???...iar asociatii societatilor pe actiuni pot aduce aport la capital constituit din creante......?? Parca nu....
eu nu am vazut pe nicaieri un termen pt aportul in creante .... eu inteleg ca la data constituirii soc, asociatul aduce ca aport o creanta in care obligatoriu trebuie precizat termenul de incasare a creantei respective de catre soc la a carui constituire participa. Pana nu se incaseaza, el este raspunzator. In prb 106 se spune ca pe obligatiuni termenul de rambursare este 15 august si termenul este depasit ..... Eu zic ca are beneficiu de discutiune pt ca in general la toate societatile de persoane exista acest beneficiu, iar SNC este o societate de persoane. De-asta se si numesc soc de persoane pt ca persoanele raspund nelimitat ...

grila 20 : aici si eu am pus raspunsul a, numai lichiditati .... m-am gandit ca fiind asociatii comanditati care au o raspundere mai mare decat ceilalti ..... desi daca stau bine sa ma gandesc asoc comanditati pot fi doar la soc de pers si este permis orice aport .... legea nu da nici un fel de exceptie : art 16 aport in numerar - obligatoriu pt toate, in natura -permis pt toate, in creante - nu la SA prin subscriptie publica sau soc in comandita pe actiuni si SRL....
Citind art 16 imi dau seama ca, la general, prb 20 zice de asoc comanditati fara sa specifice in ce fel de soc .... poate ca era vorba de comanditatii din cea in comandita pe actiuni si atunci nu ar fi fost posibile aporturile in creante ....



#897 melinda79

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 September 2007 - 01:04 PM

Sincer eu ma gandesc daca este cineva cine chiar a profundat atata materie



#898 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 01:04 PM

am auzit si eu de varianta ca daca faci un master CECCAR iti echivaleaza .... dar cred ca de examen de acces nu scapi oricum, e vorba doar de o derogare la stagiu .... parerea mea ... si eu incerc sa obtin derogare de la stagiu pt ca lucrez in fima de conta .....

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 September 2007 - 04:20 PM




#899 mihaser

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:

Postat 07 September 2007 - 01:15 PM

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 02:04 PM, a spus:


Eu cred ca scapi de examenul de acces, nu de stagiu

'În urma promovarii tuturor disciplinelor din planul de învatamânt si a sustinerii lucrarii de disertatie, studentii vor primi diploma de master din partea Academiei de Studii Economice. În plus, absolventii programului de master vor fi recunoscuti de Camera Auditorilor Financiari din România si de Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România ca auditori financiari stagiari si respectiv experti contabili stagiari.'

In fine...nu conteaza!



#900 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 01:20 PM

Vezi postareamihaser, la Sep 7 2007, 02:15 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Sep 7 2007, 02:04 PM, a spus:


Eu cred ca scapi de examenul de acces, nu de stagiu

'În urma promovarii tuturor disciplinelor din planul de învatamânt si a sustinerii lucrarii de disertatie, studentii vor primi diploma de master din partea Academiei de Studii Economice. În plus, absolventii programului de master vor fi recunoscuti de Camera Auditorilor Financiari din România si de Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România ca auditori financiari stagiari si respectiv experti contabili stagiari.'

In fine...nu conteaza!
n-am stiut asta .... si ce fel de master trebuie sa faci ? cum se da admiterea la master ??? inseamna ca toata lumea va fi expert .....






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL