Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urmatorul examen pt consultanti fiscali... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Urmatorul examen pt consultanti fiscali...


178 replies to this topic

#141 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 26 October 2007 - 07:49 AM

- d) carnetul de muncă, în copie certificată de angajator sau în copie legalizată, după caz, adeverință eliberată de angajator, adrese eliberate de asociațiile profesionale din care fac parte, în cazul profesiilor liberale;
Din ce inteleg eu aici, adeverință eliberată de angajator, adrese eliberate de asociațiile profesionale din care fac parte, - DOAR IN CAZUL PROFESIILOR LIBERALE - normal ajunge doar cartea de munca certificata de angajator sau legalizata;
- vechimea banuiesc ca se calculeaza pana la data inscrierii - pt mai multa siguranta suna la ei - acelasi sfat il am si pt contractele timp partial
- cazierul fiscal se obtine de la Finante - se plateste o taxa de 20 RON si trebuie sa ai C.I. in original la tine si o copie a C.I. - se completeaza apoi o cerere si se depune la alta camera de la Finante si apoi ei iti elibereaza cazierul fiscal in aprox jumatate de ora de la depunerea cererii
- adeverinta medicala ma gandesc ca ar trebui sa contina "Apt pt examen"
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#142 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 26 October 2007 - 08:59 AM

Eu am 57 de luni vechime si am sunat la camera consultantilor si mi au spus ca nu se pune problema derogarii pt cele 3 luni lipsa. Oare contractele cu doua ore le iau in considerare, ca atunci as avea 60 de luni...si doamna de la telefon era foarte acra nu am avut cum sa i pun mai multe intrebari

Aceasta postare a fost editata de AnaB: 26 October 2007 - 09:00 AM




#143 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 08:59 AM

Vezi postareaDexter11, la Oct 26 2007, 08:01 AM, a spus:

Pentru cei care acum isi intocmesc dosarul:
- pe langa cartea de munca tb adeverinta de la angajator...are cineva un model?
- pana la ce data se calculeaza vechimea - data examenului?
- ce documente sunt necesare pt cei care au lucrat la mai multi angajatori (contracte timp partial care nu apar pe cartea de munca)
- cazierul fiscal de unde se obtine - cred ca nu se refera la taxa pe masina, pe casa etc.?
- adeverinta medicala de la medicul de familie - am mai scos dar exista si "certificat medical" ... si ce trebuie sa contina: - "apt pt examen", "capacitate deplina de exercitiu" ...
:smile:

pe adev tb sa scrie ca ai lucrat in departamentul X (de preferat financiar contabil). ai nevoie de adeverinte pt 5 ani. nu stiu daca iau in considerare conv civile(sub 2ore/zi) sau contr cu timp partial. cele din urma stii ca in general se transforma(ex daca ai 1 an lucrat cu norma de 4 ore se considera 1/2 an vechime)



#144 valy007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 October 2007 - 09:15 AM

Buna dimineata,
Stie cineva unde se gasesc grilele din iunie 2007, dar cu toate variantele de raspuns?
Asa mi se par mai complete daca vad intre ce si ce sa aleg(daca sunt raspunsuri f.f.apropiate,
atunci si emotiile examenului s-ar putea sa le cam incurci)
Va multumesc



#145 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 10:38 AM

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

pe 8-9 decembrie
unde gasim grilele din iulie? :cool: :smile:



#146 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 11:41 AM

Vezi postareaochiad, la Oct 26 2007, 11:38 AM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

pe 8-9 decembrie
unde gasim grilele din iulie? :cool: :smile:

sunt postate pe forum.



#147 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 26 October 2007 - 12:03 PM

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rt=#entry147468



http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rt=#entry147315

Aceasta postare a fost editata de malena: 26 October 2007 - 12:06 PM




#148 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 26 October 2007 - 02:49 PM

Se stie daca bibliografia si tematica vor fi aceleasi de la examenul precedent sau se vor modifica?



#149 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 27 October 2007 - 09:40 AM

buna ziua
se pare ca nu am cei 5 ani vechime dupa licenta pentru a putea participa la examen

totusi, la Administratia financiara din localitatea noastra se invata de zor, chiar si cei care au 3 ani vechime dupa licenta
credeti ca pentru ei exista derogari, iar pentru restul lumii , nu???????????
totul se tine in mare secret

mia-as fi dorit foarte mult sa particip
sa incerc sa trimit dosarul, fara sa indeplinesc conditia cu 5 ani, DUPA LICENTA???



#150 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 27 October 2007 - 07:36 PM

stimati colegi
credeti ca pentru " unii " se acorda derogari privind vechimea de dupa licenta, in vederea sustinerii ex de consultant fiscal?????????
b



#151 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 28 October 2007 - 11:06 PM

Certificatul fiscal are valabilitate doar o luna. Cum ar trebui sa il scot in aceasta situatie? Voi cum procedati? Nu sunt din Bucuresti, deci va trebui sa trimit printr-un curier sau prin posta dosarul si imi fac probleme ca certificatul fiscal e valabil doar o luna, asta insemnand sa mi-l elibereze Finantele in 8 noiembrie, ceea ce este joia si pana trimit dosarul si ajunge la ei se face week-end si....
Cum procedati voi, cei care nu sunteti din Bucuresti si va aflati si la o distanta considerabila de capitala?



#152 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2007 - 11:21 PM

Vezi postareasem, la Oct 27 2007, 07:36 PM, a spus:

stimati colegi
credeti ca pentru " unii " se acorda derogari privind vechimea de dupa licenta, in vederea sustinerii ex de consultant fiscal?????????
b

Ma intereseaza si pe mine care ar fii conditiile pt o derogare....si care ar fii "aceia"....daca are cineva mai multe detalii...
DanielaZ



#153 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 October 2007 - 08:07 AM

si cazierul fiscal si cazierul judiciar au 1 luna valabilitate...probabil si adeverinta medicala? oricum cred ca data de referinta e 12 noiembrie, nu 8 decembrie privind valabilitatea acestora...
alta intrebare: adev medicala tb sa aiba serie si numar ca si cazierele ? (vezi cererea de inscriere)



#154 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 29 October 2007 - 08:54 AM

Fara suparare
Eu nu inteleg de ce va mai duceti la acest examen, oameni buni.Costa o gramada de bani, si nu faci absolut nimic cu patalamaua.
Eu l-am dat, l-am luat, insa am sentimentul ca nu merita.Ce trebuie este sa invat pt expert, auditor (va fi examen in 2008). Examenul de consultant este o minciuna impachetata frumos, ca si "meseria" de consultant fiscal.
Ganditi-va bine inainte de a merge sa cotizati.
Cu cele mai bune intentii
Iulia Florea



#155 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 29 October 2007 - 11:15 AM

Unde este anuntul privind examenul de consultant fiscal ? Vineri era pe adresa lor , dar astazi am vazut ca nu mai este, sau a fost mutat la o alta adresa ?



#156 carmen2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 29 October 2007 - 12:06 PM

buna! sunt printre cei care au avut marea dezamagire in noiembrie anul trecut...inca nu m-am hotarat daca sa ma inscriu la examen anul acesta in decembrie...ma gandesc ca examenul fiind organizat de ccf ar fi ok...bafta tuturor!!!



#157 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 29 October 2007 - 12:32 PM

Vezi postareamariusoana, la Oct 29 2007, 11:15 AM, a spus:

Unde este anuntul privind examenul de consultant fiscal ? Vineri era pe adresa lor , dar astazi am vazut ca nu mai este, sau a fost mutat la o alta adresa ?

Nu s-a mutat, pur si simplu nu mai este.Oare de ce?



#158 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 29 October 2007 - 01:00 PM

http://www.ccfiscali.ro/index.php/Examen/9...ecembrie%202007
Gasiti anuntul si la sectiunea Stiri, apoi Examen.
Nu a disparut de pe site, doar nu mai pare a fi in prim plan. :biggrin:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#159 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 29 October 2007 - 06:34 PM

Vezi postareasem, la Oct 27 2007, 10:40 AM, a spus:

buna ziua
se pare ca nu am cei 5 ani vechime dupa licenta pentru a putea participa la examen

totusi, la Administratia financiara din localitatea noastra se invata de zor, chiar si cei care au 3 ani vechime dupa licenta
credeti ca pentru ei exista derogari, iar pentru restul lumii , nu???????????
totul se tine in mare secret

mia-as fi dorit foarte mult sa particip
sa incerc sa trimit dosarul, fara sa indeplinesc conditia cu 5 ani, DUPA LICENTA???




#160 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 30 October 2007 - 12:37 PM

sa ne zica si noua cineva care a mai dat examen cum este... organizare, seriozitate, strictetze, se poate oarecum colabora?!?!?!?!??!
merita sa le platim banii pt taxa de examen?!?!?!?
andreea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL