Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 24

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#461 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 09:57 PM

Vezi postareaRonaldo, la Dec 3 2007, 09:40 PM, a spus:

Stie cineva SIGUR unde se va desfasura examenul ?
Examenul în vederea atribuirii statutului de consultant fiscal se va desfășura la UPB
Examenul din data de 8-9 Decembrie, în vederea atribuirii statutului de Consultant Fiscal, organizat de Camera Consultanților Fiscali se va desfășura la Universitatea Politehnica București din Str. Splaiul Independenței nr.313.

Metrou: Politehnica, Grozăvești, Semănătoarea



#462 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 09:57 PM

sigur va fi la politehnica

miri



#463 lianab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 December 2007 - 10:52 PM

buna
chiar nu se vor afisa celebrele 500 de grile?
ce stiti?



#464 ion_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 10:54 PM

Vezi postareadaniela66, la Dec 3 2007, 06:13 PM, a spus:

materiale de la cursul de perfectionare consultanti fiscali din noiembrie - poate va intereseaza - am o problema insa - nu stiu sa le fac attach -asa ca va rog sa-mi dati o adresa de mail si altcineva sa le posteze

cred ca sunt prea mari si de aceea nu se pot atasa


Te rog poti trimite si pe adresa: ion_sabina@yahoo.com



#465 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:13 PM

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.

Fisiere atasate





#466 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 December 2007 - 11:14 PM

marinic esti mare
bravo si mutumim



#467 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:18 PM

mai facem si maine daca mai sunt nerezolvate.



#468 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:26 PM

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:13 PM, a spus:

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.
la intrebarea
253. Pentru un antrepozit fiscal din Romania autorizat pentru productia de bauturi spirtoase, exigibilitatea accizei ia nastere:
a. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator economic comerciant din România;
b. la data livrării băuturilor spirtoase către un antrepozit fiscal de depozitare;
c. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator înregistrat de produse accizabile dintr-un alt stat membru;
d. la data primirii documentului administrativ de însoțire certificat;
e. la data livrării băuturilor spirtoase către un comerciant dintr-o țară terță;
f. la data recepției băuturilor spirtoase de către antrepozitul fiscal de depozitare de băuturi spirtoase.

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.



#469 daniela66

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 December 2007 - 11:35 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 02:26 AM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:13 PM, a spus:

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.
la intrebarea
253. Pentru un antrepozit fiscal din Romania autorizat pentru productia de bauturi spirtoase, exigibilitatea accizei ia nastere:
a. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator economic comerciant din România;
b. la data livrării băuturilor spirtoase către un antrepozit fiscal de depozitare;
c. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator înregistrat de produse accizabile dintr-un alt stat membru;
d. la data primirii documentului administrativ de însoțire certificat;
e. la data livrării băuturilor spirtoase către un comerciant dintr-o țară terță;
f. la data recepției băuturilor spirtoase de către antrepozitul fiscal de depozitare de băuturi spirtoase.

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.

a) acciza este exigibila in momentul eliberarii pentru consum



#470 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:36 PM

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:18 PM, a spus:

mai facem si maine daca mai sunt nerezolvate.
au incerc sa pun maine pe site clar
-cele nerezolvate
-cele care nu au variante de raspuns
- cele care nu au explicatii compete sau corecte



#471 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 December 2007 - 11:37 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 3 2007, 11:26 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:13 PM, a spus:

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.
la intrebarea
253. Pentru un antrepozit fiscal din Romania autorizat pentru productia de bauturi spirtoase, exigibilitatea accizei ia nastere:
a. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator economic comerciant din România;
b. la data livrării băuturilor spirtoase către un antrepozit fiscal de depozitare;
c. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator înregistrat de produse accizabile dintr-un alt stat membru;
d. la data primirii documentului administrativ de însoțire certificat;
e. la data livrării băuturilor spirtoase către un comerciant dintr-o țară terță;
f. la data recepției băuturilor spirtoase de către antrepozitul fiscal de depozitare de băuturi spirtoase.

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.
dar e)?



#472 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:42 PM

Vezi postarealili nicula, la Dec 3 2007, 11:37 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 3 2007, 11:26 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 11:13 PM, a spus:

gata si astea, mai vedem maine cum mai stam.
la intrebarea
253. Pentru un antrepozit fiscal din Romania autorizat pentru productia de bauturi spirtoase, exigibilitatea accizei ia nastere:
a. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator economic comerciant din România;
b. la data livrării băuturilor spirtoase către un antrepozit fiscal de depozitare;
c. la data livrării băuturilor spirtoase către un operator înregistrat de produse accizabile dintr-un alt stat membru;
d. la data primirii documentului administrativ de însoțire certificat;
e. la data livrării băuturilor spirtoase către un comerciant dintr-o țară terță;
f. la data recepției băuturilor spirtoase de către antrepozitul fiscal de depozitare de băuturi spirtoase.

in documentul trimis raspunsul este:la data livrarii bauturilor spirtoase catre un operator economic comerciant din RO -a
dar ce ziceti de d) cf art 189.1 : - Dacă o persoană care a expediat un produs accizabil în regim suspensiv nu primește documentul administrativ de însoțire certificat, în termen de 45 de zile de la data expedierii produsului, are datoria de a înștiința în următoarele 5 zile autoritatea fiscală competentă cu privire la acest fapt și de a plăti accizele pentru produsul respectiv, în termen de 7 zile de la data expirării termenului de primire a acelui document.

deci, raspunsul corect este d) - parerea mea.
dar e)?
regula generala este
la data eliberarii spre consum in Romania



#473 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:43 PM

eu totusi raman la a.
art 189.1 cred ca se refera mai mult la regimul suspensiv intre doua antrepozite. cand deja e trimis catre operator e eliberare in consum. mai ma uit si maine ca deja am cam obosit.



#474 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 December 2007 - 11:47 PM

si eu cred ca raspunsul este a). dar, cine plateste acciza in cazul in care se face livrarea catre un comerciant dintr-o alta tara? :smile:



#475 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:54 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 3 2007, 11:42 PM, a spus:

dar e)?
e) ar fi daca s-ar specifica clar ca tara terta este din UE - vezi art 166 (3) - nu se considera eliberare spre consum miscarea produselor accizabile din antrepozitul fiscal catre : b) un comerciant inreg in alt stat membru si c) un comerciant neinreg in alt stat membru.
Adevarul este, daca stau sa ma gandesc bine : pana se primeste DAI-ul certificat acciza este doar suspendata, antrepozitul este exonerat de plata accizei, dar acest lucru nu inseamna ca acciza nu este exigibila ... ea este exigibila, dar este suspendata ....
mda ... si eu am obosit ....



#476 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 December 2007 - 11:56 PM

la art 166.alin 3 se pare ca e raspunsul.
concluzie: daca produsele accizabile ies de pe teritoriul tarii, acciza se plateste in tara de destinatie de catre cel care primeste produsele! - desigur cu exceptiile de rigoare- ( pierderi, liupsuri pe timpul trasnportului, nereturnarea DAI, etc)
acest lucru ar veni in oglinda cu faptul ca si in cazul in care se detin produse accizabile pentru care nu a fost platita acciza in Ro, desi a fost platita pe teritoriul altui SM, atunci trebuie platita acciza si in RO. Inteleg bine? :smile:



#477 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:57 PM

Vezi postarealili nicula, la Dec 3 2007, 11:47 PM, a spus:

si eu cred ca raspunsul este a). dar, cine plateste acciza in cazul in care se face livrarea catre un comerciant dintr-o alta tara? :smile:
in acest caz eu zic ca o plateste comerciantul importator. exigibilitate inseamna eliberare in consum sau import ...........



#478 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 11:58 PM

buna
intrebarea 85 m-a bagat in ceata..
daca ar fi singura :smile:



#479 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:06 AM

Vezi postarealili nicula, la Dec 3 2007, 11:56 PM, a spus:

la art 166.alin 3 se pare ca e raspunsul.
concluzie: daca produsele accizabile ies de pe teritoriul tarii, acciza se plateste in tara de destinatie de catre cel care primeste produsele! - desigur cu exceptiile de rigoare- ( pierderi, liupsuri pe timpul trasnportului, nereturnarea DAI, etc)
acest lucru ar veni in oglinda cu faptul ca si in cazul in care se detin produse accizabile pentru care nu a fost platita acciza in Ro, desi a fost platita pe teritoriul altui SM, atunci trebuie platita acciza si in RO. Inteleg bine? :smile:
pai da, eu zic ca intelegi bine, daca produsul a fost eliberat in consum in SM (deci s-a platit acciza acolo) si se importa in Romania, atunci trebuie platita si in Romania ..... :thumbup:

Vezi postareaAndra71, la Dec 3 2007, 11:58 PM, a spus:

buna
intrebarea 85 m-a bagat in ceata..
daca ar fi singura :thumbup:
cum e intrebarea 85 ? copiaz-o aici



#480 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 12:12 AM

O persoana impozabila stabilita in Romania si inregistrata in scopuri de tva realizeaza lucrari de reparatii pentru un bun expediat din Ungaria in Romania.Be neficiarul lucrarilor de reparartii comunica prestatorului romana codul de inreg in scopuri de tva din Ungaria.Dupa reparare bunurile sunt expediate de prestator,la solicitarea beneficiarului,in afara Comunitatii.Din punct de vedere al TVA ,prestarea de servicii constand in repararea bunurilor ,este:.....






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL