Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva vanzare mf - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva vanzare mf

6 replies to this topic

#1 ariane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 03 September 2007 - 11:00 AM

cand cred ca am inteles ceva , ma deruteaza altceva!
stiu ca e un topic de multe ori dezbatut , dar tot sunt nelamurita: vand un mijloc fix (auto) cu val de vanzare mai mica decat val neamortizata.Din CF +Norme inteleg ca toata chelt este deductibila dar nu inteleg cu tva-ul cum este.
`Prin valoarea fiscală rămasă neamortizată se înțelege diferența dintre valoarea de intrare fiscală și valoarea amortizării fiscale. În valoarea de intrare fiscală se include și taxa pe valoarea adăugată devenită nedeductibilă, în conformitate cu prevederile titlului VI "Taxa pe valoarea adăugată".

Norme metodologice:
Art. 137
(4) În sensul art. 137 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal baza de impozitare pentru active corporale fixe care constituie livrare de bunuri conform art. 128 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, altele decât bunurile imobile, este constituită din valoarea rămasă la care aceste bunuri sunt înregistrate în contabilitate, calculată în funcție de amortizarea contabilă, dar nu mai puțin decât valoarea la care bunurile au fost imputate, în cazul bunurilor constatate lipsă. Dacă activele corporale fixe sunt complet amortizate, baza de impozitare este zero, sau după caz, valoarea imputată, în cazul lipsurilor imputabile.

(5) În situațiile prevăzute la art. 128 alin. (4) lit. a) și lit. b) din Codul fiscal, baza de impozitare a bunurilor mobile se determină conform prevederilor alin. (4).

unde conf ART. 1251 Cf:
3. active corporale fixe reprezintă orice activ deținut pentru a fi utilizat în producția sau livrarea de bunuri ori în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau pentru scopuri administrative, dacă acest activ are durata normală de utilizare mai mare de un an și valoare mai mare decât limita prevăzută prin hotărâre a Guvernului sau prin prezentul titlu;

din toate astea nu se intelege ca se calculeaza 4427pt val ramasa neamortizata?
Va rog mult , dati-mi un sfat!



#2 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 03 September 2007 - 05:09 PM

4427 se calculeaza la valoarea de vanzare.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 September 2007 - 09:11 AM

In cazul vanzarii mijloacelor fixe, cheltuiala cu amortizarea este deductibila in limita prevazuta la art.21 Cod fiscal.
ART. 21
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
i) amortizarea, in limita prevazuta la art. 24;
ART. 24
(15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determina fara a lua in calcul amortizarea contabila. Castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea ori din scoaterea din functiune a acestor mijloace fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, care reprezinta valoarea fiscala de intrare a mijloacelor fixe, diminuata cu amortizarea fiscala
Norme metodologice:
715.Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale. In valoarea de intrare fiscala se include si taxa pe valoarea adaugata devenita nedeductibila, in conformitate cu prevederile Titlului VI "Taxa pe valoarea adaugata"
Cod fiscal
Ajustarea taxei deductibile in cazul bunurilor de capital
ART. 149
(1) In sensul prezentului articol:
d) taxa deductibila aferenta bunurilor de capital reprezinta taxa achitata sau datorata, aferenta oricarei operatiuni legate de achizitia, fabricarea, constructia, transformarea sau modernizarea acestor bunuri, exclusiv taxa achitata sau datorata, aferenta repararii ori intretinerii acestor bunuri sau cea aferenta achizitiei pieselor de schimb destinate repararii ori intretinerii bunurilor de capital.
(4) Ajustarea taxei deductibile prevazute la alin. (1) lit. d) se efectueaza:
d) in situatia in care bunul de capital isi inceteaza existenta, cu exceptia cazurilor in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a facut obiectul unei livrari sau unei livrari catre sine pentru care taxa este deductibila;
Norme metodologice:
54. (9) In sensul art. 149 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, ajustarea taxei nu se efectueaza in caz de distrugere a bunurilor de capital ca urmare a unor calamitati naturale sau altor cazuri de forta majora prevazute la pct. 6 alin. (8), precum si in orice alte situatii in care se dovedeste ca respectivul bun de capital a facut obiectul unei livrari sau unei livrari catre sine pentru care taxa este deductibila.



#4 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 04 September 2007 - 11:31 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Sep 4 2007, 10:11 AM, a spus:


Multumesc. Imi scapase TVA devenita nedeductibila.Cum se calculeaza exact? 19% din valoarea ramasa de amortizat?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 September 2007 - 01:37 PM

Norme metodologice:
54. (8) Ajustarea taxei deductibile prevazuta la art. 149 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, se efectueaza o singura data pentru intreaga perioada de ajustare ramasa, incluzand anul in care apare obligatia ajustarii, si este de pana la o cincime sau, dupa caz, o douazecime pe an, din valoarea taxei deduse initial, fiind operat in decontul TVA aferent perioadei fiscale in care bunurile de capital isi inceteaza existenta, cu exceptia situatiilor prevazute la alin. (9). Casarea unui bun de capital inainte de expirarea duratei normale de functionare a acestuia nu este considerata livrare catre sine, dar se aplica prevederile referitoare la ajustare, intrucat bunul isi inceteaza existenta in intreprindere. Aceleasi prevederi se aplica si in cazul casarii unui bun de capital dupa expirarea duratei normale de functionare, dar in cursul perioadei de ajustare.

In cazul vanzarii unei masini ajustarea taxei deductibile nu se efectueaza deoarece bunul de capital a facut obiectul unei livrari pentru care taxa este deductibila.



#6 ariane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 September 2007 - 03:44 PM

caz concret: val auto=25000 lei, amortizare =5000 lei, pret unit vanzare= 10000 leiinreg contabile sunt : vanzare 461=% 11900; descarcare gest % =2133 25.000: incasare 5311=461. 7583 10.000 2813 5000 4427 1900 6583 20.000Mai trebuie ceva sau e suficient?Nu inteleg pb cu TVA -ul care devine nedeductibil( calculez 19% la val neamortizata si unde o reflect??).Multumesc multttt pt ajutor!O zi buna tuturorscuze, nu stiu de ce a aparut asa pe ecran!Descarcare gest: % = 2133 25.000 2813 5000 6583 20.000



#7 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 13 March 2008 - 12:52 PM

va rog mult lamuriti-ma si pe mine cum este cu aceasta ajustare a taxei,dar concret.Am casat doua masini,trebuia sa calculez tva????






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL