Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Caiet de practica anul 2 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Caiet de practica anul 2


150 replies to this topic

#81 burtica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 June 2008 - 12:06 PM

CINE MA POATE AJUTA CU UN MODEL DE CAIET DE PRACTICA CIG anul-II rog sa-mi trimita pe adresa de email:iubimarm3@yahoo.com ,multumesc anticipat



#82 Mihahela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 June 2008 - 02:04 PM

Va rog, daca a facut cineva rost de caiet de practica pentru anul II F.B. sa imi trimita si mie pe adresa mihamess@yahoo.com. Multumesc




#83 danyela69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 June 2008 - 07:56 PM

Salut..
Va rog frumos sa imi trimiteti si mie un model de caiet de practica (eventual si un model de adeverinta).
dany69ela@yahoo.com
Multumesc anticipat



#84 RADU SIMONA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2008 - 04:51 PM

va rog sa ma ajutati cu un model de caiet de practica si daca se poate si un model la o lucrare de practica aderesa mea e radu_simona20@yahoo.com va multumesc :thumbup:



#85 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 June 2008 - 07:11 PM

Daca dati o cautare sau cititi cu atentie acest topic veti vedea ca nu exista model pentru acest caiet de practica.El consta intr-un caiet cu data zilei in care se consemneaza, timp de 2 saptamani sau cat aveti practica, tot ce faceti zilnic,pe acolo pe unde mergeti in societatea cu pricina.El este o anexa a lucrarii de practica pe care o intocmiti si o sustineti, de regula inainte de inceprea cursurilor.
Va rog sa ma iertati daca gresesc, dar o persoana care urmeaza cursurile unei facultati economice si o face cu interes,trebuie sa aiba capacitate de analiza a situatiilor, sa fie organizat si sa fie in stare sa "tabeleasca" tot felul de raportari care se cer, iar in munca de economist se cer astfel de tabele.
Deci va rog sa ganditi un formular de caiet de practica si rezultatele nu se vor lasa asteptate.Daca mergeti pe principul am bani si pica para lui Malaiata sa nu va mirati mai tarziu cand veti auzi rasete in spatele vostru.
Succes!



#86 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2008 - 03:50 PM

mare dreptate ai, draga BIBI :thumbup:

ce bine ar fi sa-si dea seama de asta si cei care se pregatesc sa devina economisti (si nu numai) :biggrin:



#87 kissy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 June 2008 - 01:04 PM

cine ma poate ajuta cu un model de practica de specialitate - CIG anul II?
va rog mult. :frusty:
adresa mea de mail corynna67@yahoo.com
va multumesc anticipat.



#88 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2008 - 02:34 PM

pana cand ai nevoie?



#89 andweea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2008 - 04:16 PM

Vezi postareatitza, la Jul 24 2007, 10:03 AM, a spus:

Vezi postareaMADLEN, la Jul 23 2007, 02:33 PM, a spus:

buna
poate cineva sa-mi dea si mie un model de caiet de practica? sunt studenta in anul II FBC (office@diaprod.ro)
multumesc anticipat !

Ti-am trimis astazi un model. Sper sa te ajute.


te rooooo, te rog din suflet "titza" trimite-mi si mie un model de caiet de practica.... pls pls pretty pls.... :thumbup: sunt in anul 2 la contabilitate dar am gasit loc de practica intr-o banca.... si cred ca mi-ar trebui un caiet de practica de la finante banci sau ambele sau ceva combinat sau 2 modele de caiete de practica... :frusty: pls help!!!! adresa mea de mail este" shad0wfl0wer@yahoo.com ( cu "zerouri" in loc de "o"-uri)



#90 myky_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 July 2008 - 09:18 AM

buna.e prima data cand intru pe acest forum... :wink: .asa ca nu ma prea pricep...as avea si eu nevoie de cateva sfaturi din partea voastra.ma poate ajuta cineva cu niste idei sau chiar un model pt 'practica de specialitate' finante Banci an 2,sau macar un model de practica din anul 2...ma pot inspira un pik din el... :thumbup: mi-e f greu....pls help.. :frusty: ma puteti contacta pe mihaelaV28@yahoo.com



#91 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 01:43 PM

Au dreptate colegele
mele Otilia si Bibi ......acesti studenti trec ca, gasca prin apa....sau poate sunt eu demodata, vor totul fara sa muncesca , apoi apar perlele, una peste alta nu stiu si nu vor sa invete, vor numai bani.Din cauza unora ca ei breasla noastra a contabililor nu este apreciata.



#92 CRISTINATRIFU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 July 2008 - 02:50 PM

Vezi postareatitza, la May 16 2007, 01:53 PM, a spus:

Cred ca este vorba de practica de specialitate anul II CIG Spiru Haret. Am si eu multe nedumeriri cu acel caiet de practica. Am un nepot student care mi-a cerut ajutorul si sincer nu prea am priceput ce vrea. Nu prea stiu de unde sa incep.

Poate cineva din anii mai mari care au trecut de acest hop sa-mi dea o idee?? Raman datoare.

Multumesc
Ptr. ulycy78 - sunt an II Spiru haret cig - mai ai modelul de lucrare practica la contabilitate - ceva, un schelet de intocmire a ei sau poti sa-mi recomanzi ceva carti dupa care sa-mi fac lucrarea de practica - te rog -
cristina_bucuresti



#93 andweea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2008 - 08:08 PM

Vezi postarealilianarodica, la Jul 2 2008, 02:43 PM, a spus:

Au dreptate colegele
mele Otilia si Bibi ......acesti studenti trec ca, gasca prin apa....sau poate sunt eu demodata, vor totul fara sa muncesca , apoi apar perlele, una peste alta nu stiu si nu vor sa invete, vor numai bani.Din cauza unora ca ei breasla noastra a contabililor nu este apreciata.

dumneavoastra aveti cumva vreo idee despre ce se petrece in facultati in ziua de azi? stiti ce ni s-a raspuns cand am inttrebat ce ar trebui sa contina caietul de practica? ni s-a raspuns, citez: "sa contina documente de la locul de practica si sa fie suficient de gros incat sa nu-mi zboare de pe birou"... ok, ce sa inteleg din asta? n-am cerut altceva decat un model... nu vad nimic rusinos in a cere ajutorul... mai ales ca sunt si dispusa sa invat, altfel de ce as sta 6 ore pe zi intr-o banca timp de 3 saptamani ???



#94 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 10:49 PM

Vezi postareaandweea, la Jul 2 2008, 09:08 PM, a spus:

Vezi postarealilianarodica, la Jul 2 2008, 02:43 PM, a spus:

Au dreptate colegele
mele Otilia si Bibi ......acesti studenti trec ca, gasca prin apa....sau poate sunt eu demodata, vor totul fara sa muncesca , apoi apar perlele, una peste alta nu stiu si nu vor sa invete, vor numai bani.Din cauza unora ca ei breasla noastra a contabililor nu este apreciata.

dumneavoastra aveti cumva vreo idee despre ce se petrece in facultati in ziua de azi? stiti ce ni s-a raspuns cand am inttrebat ce ar trebui sa contina caietul de practica? ni s-a raspuns, citez: "sa contina documente de la locul de practica si sa fie suficient de gros incat sa nu-mi zboare de pe birou"... ok, ce sa inteleg din asta? n-am cerut altceva decat un model... nu vad nimic rusinos in a cere ajutorul... mai ales ca sunt si dispusa sa invat, altfel de ce as sta 6 ore pe zi intr-o banca timp de 3 saptamani ???
Din intamplare am facut si eu ceva scoala daca te intereseaza Economia industriei-fac ultate la curs de zi(5ani) si stiu si ce se petrece in mare parte din facultatile din ziua de azi., nu este cazul sa va lamentati.



#95 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 03:03 PM

Vezi postareaandweea, la Jul 2 2008, 09:08 PM, a spus:

stiti ce ni s-a raspuns cand am inttrebat ce ar trebui sa contina caietul de practica? ni s-a raspuns, citez: "sa contina documente de la locul de practica si sa fie suficient de gros incat sa nu-mi zboare de pe birou"... ok, ce sa inteleg din asta?
exact ce ti s-a spus de catre profesor si de catre BIBI, adica :
* documente de la locul de practica, nu doar 1-2 fiindca dosarul va fi prea subtire si nu trebuie sa "zboare de pe birou"
si
* un caiet cu data zilei in care se consemneaza, timp de 2 saptamani sau cat aveti practica, tot ce faceti zilnic, pe acolo pe unde mergeti in societatea cu pricina. El este o anexa a lucrarii de practica pe care o intocmiti si o sustineti, de regula inainte de inceperea cursurilor.

ce nu e clar in cele 2 puncte ??

Vezi postareaandweea, la Jul 2 2008, 09:08 PM, a spus:

n-am cerut altceva decat un model... nu vad nimic rusinos in a cere ajutorul... mai ales ca sunt si dispusa sa invat, altfel de ce as sta 6 ore pe zi intr-o banca timp de 3 saptamani ???
am sa-ti spun ceva, dar te rog sa nu te superi pe mine, crede-ma ca nu vreau sa te jignesc ci numai sa-ti atrag atentia la cum se poate interpreta, da ??
deci: ca sa fii in stare sa inveti ceva, draga andweea, stii f. bine ca trebuie sa-ti folosesti capul cat mai mult posibil.
acum vine faza nasoala pt. care ti-am facut precizarea de mai sus cu scuzele : in principiu nu e rusinos sa ceri ajutorul, dar e f important ce fel de ajutor ceri fiindca daca o faci pt. probleme minore asta poate arata celorlalti ca nu te duce capul nici macar la lucruri simple sau ca esti puturoasa rau de tot si ca vrei sa faci o facultate prin frauda (adica pe munca altora), ori nici una din aceste variante nu-ti face cinste absolut deloc. repet : e o interpretare posibila/logica, nu-i asa ??

faptul ca stai 6 ore/zi intr-o banca timp de 3 saptamani e NErelevant, important e ce faci in cele 6 ore/zi si tocmai asta trebuie sa arate acel "nemernic" de caiet de practica pe care bine ar fi sa-l concepi singurica fiindca nu e "marea cu sarea", iar daca (Doamne fereste) pt. tine chiar este, atunci ar trebui sa te reorientezi profesional pt. ca "ASE"-ul nu ti se potriveste deloc si nu-i nici o suparare, fiecare cu inclinatiile lui.

dragilor care tot cereti caiet de practica, acum sper ca ati inteles ca nu va vrem raul ci ca noi (BIBI, Liliana si cu mine ), ca profesioniste cu multa vechime in domeniu (Liliana chiar f. multa), vrem doar sa va "fortam" sa va folositi inteligenta si sa va descurcati prin fortele proprii fiindca asta este extrem de important, nici nu stiti voi cat este de important ...

lasati deoparte lipsa de incredere in voi si panica precum ca n-o sa stiti sa faceti singuri aceasta lucrare, treceti la treaba folosindu-va capul si veti vedea c-o sa va descurcati f. bine si fara sa va dea cineva mura-n gura, iar asta va fi spre cinstea si bucuria voastra.
"ajutati-va" singuri cat mai mult posibil, nu mai stati dupa "pomana" ca doar NU sunteti tampiti, zau asa ... sunteti (totusi) la o facultate :biggrin: si asta inseamna ca aveti un nivel al inteligentei peste medie !

mult succes ! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 14 July 2008 - 04:04 PM




#96 Delucu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2008 - 11:04 PM

Salut! Va rog, poate cineva sa-mi dea si mie un model de caiet de practica? Sunt student anul 2, Finante-Banci. Adresa mea de e-mail e ovidiualbu1@yahoo.com . Va multumesc anticipat!



#97 digitala

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 July 2008 - 11:49 AM

As dori si eu un model pt lucrarea de practica ,sunt anul 2 la cig,cine ma poate ajuta sa imi trimita un model ,va rog mult,mailul meu este digitaldea@yahoo.com



#98 lili-mamarutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 July 2008 - 10:08 PM

Buna!Nu voi incecepe ca majoritatea celor de aici cu "va rog frumos vreau un model/caiet...bla bla".
Sunt studenta ,anul 2 ,la CIG,fac practica in aceeasi societate la care si lucrez de altfel,o societate de interes local.Exista bunavointa din partea colegilor,mi se arata cate putin ,pe ici pe colo,dar nu foarte mult,pentru ca si ei la randul lor lucreaza pe "parcele",adica au portiuni de contabilitate bine definite de care se ocupa fiecare.Nu am acces la toate documentele de care as avea nevoie pentru intocmirea unui caiet de practica.Mi s-a oferit o alternativa:sa consider CAR-ul ca o intreprindere in sine si mi s-au dat toate documentele necesare.Doar ca aici exista un cu totul alt plan de conturi si as avea nevoie doar de unele mici indrumari,in ceea ce priveste structura acestui proiect.Ma refer la explicatiile pe care le-as da ante si post documente contabile,pentur ca,in anul 2,dupa cum stiti ,se studiaza, conta de gestiune,conta financiara si conta.institutiilor de credit...Pot privi CAR-ul ca pe o institutie bancara..de credit?sa caut in curs explicatiile de care am nevoie?...Adica proiectul l-as face intr-un final,dar in mod cert am nevoie sa cunosc mai multe detalii referitoare la un CAR ca sa pot da eventualele explicatii care mi s-ar cere la sustinerea acestuia....Nu stiu daca am fost coerenta,daca m-am facut inteleasa...sper ca da.Nu dati cu pietre! :frusty:



#99 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:50 PM

S-au ispravit pietrele.....Oameni buni dece nu vreti sa puneti creierul la munca ? Voi doriti sa va faceti caietul de practica , si daca se poate si licenta folosind Forumul, lucru care este inacceptabil si na va este de folos .Nu mai asteptati sa va pice ...para malaiata.
Oricum va doresc BAFTA



#100 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 July 2008 - 06:24 PM

Hai sa lamurim unele lucruri pe care studentii nu le inteleg.Cand i-am rugat sa gandesca un model nu eram in necunostinta de cauza, pentru ca : am circa 20 ani experienta in contabilitate dar am terminat facultatea acum, deci cunosc in amanunt ce si cum invata tanara generatie bazata la examene doar pe telefon, servite si pe capul uni coleg care invata, iar de nu spune e tocilar sau mai rau;caiet de practica am facut si eu in anul II, am sustinut lucarea iar acum 2 zile mi-am sustinut licenta pe vechea forma de invatamt(4 ani cu lucrare scrisa si proiect)am muncit si rezultatele s-au vazut;Fara sa supar pe nimeni dar daca vreti sa faceti ceva in viata "puneti capul la cotributie";Pe multi dintre voi as vrea sa va vad cum va apreciaza prof.Ristea sau Feleaga de la ASE;
Spiru si alte alea.... cu grile pe calculator... e frectie.
Si atunci cum sa mearga bine economia in Romania cand unul care a facut facultatea pe "practica din ziua de azi" ajunge intr-o functie din minister si habarnu are cum se face un buget, ce e ala un PIB cum "dracu functioaneaza o balanta" .Ei vor functii si bani si nu stiu cum arata o balanta, ca soldul de casa este nelimitat, doar platile sunt cumva ingradite, ce sunt fondurile publice si cum trebuie gestionate(in nici un caz bagand mana pana la cot) si ca in Romania fiscalitatea se schimba precum sosetele guvernantilor, iar cei care vor sa isi faca meseria asa cum trebuie sunt supusi la tot felul de corvoade(declaratii peste declaratii) pentru ca cei care habarnu au de meseria au ajuns in varf si li se pare normal sa mai scorneasca cate o declaratie ca ce mai conteaza una la cate sunt?!
Ore va mai prima calitatea ?
La ora actuala nonvaloarea e la putere!

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 14 July 2008 - 07:01 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL