Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 23

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#441 silviu84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 September 2008 - 09:36 AM

buna ziua,

am o problema de inregistrare in saga, poate ma ajuta cineva....
trebuie sa inregistrez materii prime intrate in aprilie, dar factura a ajuns in iunie (si are data de 5 iunie)
am ajuns in impas si nu stiu cum sa fac

mentionez ca sunt mai novice, deci aveti rabdare cu mine :P



#442 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 September 2008 - 09:56 AM

aviz de insotire n-ai avut cu acele materii prime?
poate a fost contabilizat deja intrarea de materii prime si datoria catre furnizor e pe 408 - Furnizori-facturi nesosite? atunci acum ramane doar sa faci cu data de 5 iunie 408=401...

Bea



#443 silviu84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 September 2008 - 10:46 AM

situatia face sa fie 2 firme cu acelasi administrator, ce isi desfasoara activitatea in aceeasi hala... materiile au venit cu un transport destinat celeilalte firme...
in plus, data avizului este premergator infiintarii firmei cu factura intarziata



#444 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 02 October 2008 - 11:12 AM

Buna! Recent am inceput sa folosesc programul Saga. Si am o nelamurire in cea ce priveste calculul de tva. Firma plateste TVA trimestrial. La inchidere de luna nu ma lasa programul sa validez TVA.ul, doar daca setezi ca se plateste tva lunar. O alta problema ar fi ca nu stiu cum se inregistreaza rotunjire TVA.ul de plata sau de recuperat, in cazul unor banuti?



#445 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 October 2008 - 03:00 PM

Ai bifat modul de plata al TVA trimestrial. Daca doresti sa faci inchiderea tVA lunar este cum ai spus, trebuie bifat acest lucru. Dar fiindca societatea este platitoare de TVA trim, iti recomand sa il lasi asa si iti va face corecta inchiderea.

Aceasta postare a fost editata de Kaspik: 02 October 2008 - 03:06 PM




#446 Andi87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 October 2008 - 01:56 PM

am si eu o problema, vreau sa tin contabilitatea in programul saga pt o firma neplatitoare de tva, am trecut la configurare societati tva 0 dar programul are optiune doar pt decont lunar sau trimestrial. Mai este vreo optiune, ceva, pentru neplatitori de tva? abia acum invat programul, asa ca as vrea sa ma lumineze cineva care e in aceeasi situatie
multumesc



#447 vio40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 October 2008 - 01:25 PM

Programe contabilitate: / saga.

Am o factura proforma de achizitie. Cum o introduc in saga , pt a?mi aparea in jurnalul de cumpararea cu TVA la momentul corect, daca am in vedere:

inregistrarea initiala (totalul TVA-ului de pe proformja e calculat eronat) sau TVA 9%.

TVA Eronat TVA 9%
% = 408 120 RON 109 RON
371 sau (628) 100 RON 100 RON
4428 20 RON 9RON

si la primirea facturii:

TVA Eronat TVA 9%

408=401 120 RON 109 RON
4426=4428 20 RON 9 RON

ultima inregistrare trebuie sa apara in Jurnalul cu TVA pe coloana de baza, respectiv TVA cu valorile corecte.

In Ciel si celalte programe nu am problema asta.

Aceasta postare a fost editata de vio40: 06 October 2008 - 01:28 PM




#448 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 October 2008 - 01:34 PM

proforma nu se inregistreaza in contabilitate



#449 vio40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 October 2008 - 04:26 PM

Dar cand iti vine marfa (sau altceva) cu 9% (aici e pr mea) si nu ai factura, cum faci? Nici atunci nu inregistrezi si la un eventual control ce raspuns dai, daca ai stoc de marfa care nu e inr in contabilitate? Intrebarea mea initiala nu era in modalitatea de inr ca si nota contabila, ci la faptul ca valorile introdu-se in SAGA nu sunt preluate exact in Jurnalul de cumparare cu TVA. Imi preia valoarea corecta a TVA-ului, dar baza imi e calculata aiurea, aplicatia considerand TVA-ul calculat cu cota de 19%.
Mai exact in cazul cand am inr 408=401 cu 109 RON si 4426=4428 cu 9 RON, imi duce TVA 9 RON, iar baza de 47,37 RON. Ceea ce e gresit. Daca gresesc eu undeva, ceva in configurare, va rog sa ma ajutati.
Exact acceasi problema cu preluarea am si pt o factura cu TVA-ul gresit. In cazul asta ce fac?
Daca mai am multe probleme de acest gen, nu mai stau pe ganduri si renunt la program. Mai sunt aplicatii din acceasi clasa, care imi ofera posibilitatea de preluare exact a ceea ce inr eu, nu ceea ce vrea aplicatia.



#450 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 October 2008 - 04:36 PM

cand vine marfa fara factura, ai aviz
la aviz nu ai tva
daca nu iti iese suna la saga, te rezolva ei

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 06 October 2008 - 04:37 PM




#451 Vladut Iroaie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 October 2008 - 07:39 PM

Doamne multumesc pentru ca ai facut sa existe un asa program! SAGA!
E minunat, incredibil si totodata fabulos pentru noi cei ce trudim cu pixu' pe foi si cu coloana vertebrala dreapta pe la cozi la depuneri de declaratii.

Acest program ma ajuta sa inteleg ca nu eu sunt cel mai idiot om de pe planeta.
Ca mai sunt si altii, adica toti cei care lucram cu Saga (cazul meu: am lucrat, nu mai vreau chin si prosteala, nu mai vreau inventii si lipituri, etc).

Saga nostru care esti pe hardware
Sfinteasca-se numele tau (idiot),
Vie erorile tale
Faca-se voia proiectantilor tai
Precum la coada asa si la birou

Hai ca pierd timpul cu prostii.
Un ultim sfat: STOP utilizare SAGA, start cautare program mai performan si cu abonament mai bun, mai ieftin, etc.



#452 Felicia Teodosiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 October 2008 - 02:18 PM

Aveti dreptate domnule Iroaie.
Si eu am testat SAGA (spre norocul meu, nu am apucat sa si lucrez).

Insa, lasati oamenii singuri sa testeze si sa aleaga, caci vedeti cum este interpretat demersul Dv.

Oricum, inca odata, AVETI DREPTATE.

O zi buna.



#453 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 20 October 2008 - 02:25 PM

e doar parerea voastra......



#454 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 October 2008 - 06:16 PM

Nu programul este neperformant , ci faptul ca voi nu stiti reguli elementare de contabilitate.Eu am lucrat cu Ciel si de patru ani lucrez cu Saga de carev sunt ff multumita .Incercati sa va puneti la punct cu contabilitatea si apoi veti vedea ca, programul Saga este f usor de utilizat. Va doresc succes



#455 gabigabriela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 October 2008 - 05:29 AM

Buna ziua,doresc si eu sa ma lamureasca cineva.tin contabilitate la o societate cu 5 abeceur(i la colt de strada)Am schimbat de curind programul cu saga,problema este cand introduc o factura de achizitionare de marfa dau tip adica factura,nr. receptiei,nr factura ,cod furnizor........de ce nu ma lasa sa aleg gestiunea in care inregistrez acea factura numai cand introduc marfa.Daca nu sunt atente la ce nr de intrare dau sar putea sa scriu un nr. de la alta gestiune,de ce nu îl scrie automat pe cel urmator din gestiunea din care face parte.



#456 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 October 2008 - 01:16 PM

MA POATE AJUTA CINEVA CU PASII PT INTRODUCEREA DVI-URILOR IN PROGRAMUL SAGA? VA MULTUMESC



#457 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 26 November 2008 - 04:34 PM

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma si pe mine sa lucrez in programul saga. introduc o factura de marfa defalcat.La pret de vanzare ce trebuie sa trec?( pret vanzare cu tva sau fara tva).De asemenea cand am o factura de vanzare sau bonuri fiscale emise pt persoane fizice cum se descarca gestiunea cu marfa vanduta? ce trebuie sa fac?



#458 adyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2008 - 10:21 AM

Vezi postareaalwana, la Oct 31 2008, 01:16 PM, a spus:

MA POATE AJUTA CINEVA CU PASII PT INTRODUCEREA DVI-URILOR IN PROGRAMUL SAGA? VA MULTUMESC


Administrare-Configurare Societati-Bifati Cu operatii in valuta-Operatii-Intrari valuta-si introduceti DVI.
Bafta


eu unul sunt multumit de program



#459 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 01 December 2008 - 08:51 PM

Vezi postareaPuscasu Gabi, la Nov 26 2008, 04:34 PM, a spus:

Buna ziua,

introduc o factura de marfa defalcat.La pret de vanzare ce trebuie sa trec?( pret vanzare cu tva sau fara tva).De asemenea cand am o factura de vanzare sau bonuri fiscale emise pt persoane fizice cum se descarca gestiunea cu marfa vanduta?

In primul rand receptia se face in functie de profilui ales: en-detail sau en-gros.Daca ai 2 tipuri de comert trebuie sa faci analitice pentru fiecare(marfa, adaos, gestiuni,venituri) decarcarea vei vedea ca o ce automat , in functie de ce ai bifat in configurarea societatii( FIFO, LIFO, CMP sau global vaoric).
Pentru bonurile fiscale vei folosi raportul zilnic al casei de marcat, iar incasarea se va face pe venit si tva.
Foarte multe dubii se pot rezolva folosind o carte de contabilitate-chiar un ghid pentru aplicarea OMFP 1752.Satisfactia reusitei va fi mult mai mare.

Referitor la parerile despre programe.
Sunt unele persoane care se adapteaza foarte greu cu softurile, au invatat unul si ca ala nu este altul.Eu lucrez cu Saga din 2004, renuntand la Ciel, iar la birou al lucrat cu un program in foxpro(adaptat pentru ce ne trebuia la vremea aia), cu Scala(care este ffff greoi din toate punctele de verede-e normal ca e pe tipic rusesc), iar acum lucrez cu un program scris in Progres.Le-am invatat pe toate, dar conteaza ce a spus d-na lilianarodica: trebuie sa stii meserie ca programul te descurca, daca ai vointa sa il folosesti.



#460 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2009 - 10:11 AM

Buna ziua,
Am inceput sa lucrez in Saga din august 2008 si sunt multumita de program. Am si eu o intrebare pt. cei care lucreaza mai de mult in acest program. La sfarsit de an trebuie facuta o operatiune speciala de inchidere an, sau se face in mod obisnuit inchidere decembrie 2008 si programul te trece automat in ianuarie 2009.
In situatia in care nu am inchis inca luna decembrie 2008, si am facturi de intrare marfa pe 2009 si facturi de vanzare in 2009, este vreo problema sau nu?

Multumesc frumos pt. raspunsuri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL