Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#481 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 23 February 2011 - 08:20 PM

Vezi postareaMarinela Petrovici, la Feb 23 2011, 09:45 AM, a spus:

Am depus D112 si am verificat starea pe anaf si imi apare declaratie valida, dar cand listez recipisa imi da urmatoarea atentionare:
Baza Contributie Individuala SANATATE plafonata calculata eronat pentru ID asigurat 1
da, si eu am aceeasi problema, aceeasi atentionare, fara cuvantul plafonat insa! acum eu ma intreb: daca e valida dar am atentionari- trebuie sa le rezolv pana in 25??? mie mi-e imposibil, sper ca la finante vor rezolva problema si voi veni cu rectificativa cand vor permite ei sa raportez acest tip de contracte. ce probleme pot avea?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 February 2011 - 03:28 PM

bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#482 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 February 2011 - 08:27 PM

oameni buni ajutati-ma!!! daca ai ramas cu 11.000 sume de recuperat pt concedii si indemnizatii ce facem cu ele? in declaratia 112 vad ca nu le pot compensa?????

vad ca s-a mai discutat dar nu m-am lamurit,,, poate cineva sa aprofundeze subiectul?

Aceasta postare a fost editata de christa_anda: 23 February 2011 - 08:28 PM




#483 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 23 February 2011 - 08:51 PM

Vezi postarealedzepp, la Feb 22 2011, 03:40 PM, a spus:

Vezi postareaandrea, la Feb 22 2011, 01:26 PM, a spus:

Dupa ore de chin am reusit sa inregistrez un salariat cu doua contracte de munca.

Se introduce CNP-ul o singura data. Apoi se alege sectiunea B se introduc datele de pe primul contract in B.1 si apoi sub primul tabel intre B.1.1. scutiri la plata si B.2. C.N.A.P.S. apare "Adauga sectiune B.1." si se introduce si al doilea contact (asta este pentru somaj). Pentru CAS si sanatate in sectiunea B.2. se trece venitul cumulat de pe cele doua contracte.

Sper sa reusiti si voi!

Andrea

Multumesc, Andrea!
Acum am reusit si eu! Am apucat sa trimit asa, cu venitul cumulat, dar o sa stiu pe luna viitoare :)


Am facut si eu asa, s-a validat, am inregistrat la finante, dar recipisa a fost nevalidata; mentionez ca : 1 contract este de mandat, asimilat salariatului, celalalt de membru CA pentru care nu se calcula somaj. La primele 2 versiuni de declaratie nu a mers.
Te rog Andreea sa ne spui daca Recipisa a validat declaratia si daca in exemplul tau pentru fiecare contract calculai aceleasi contributii.
Multumesc.



#484 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 06:28 AM

Va rog frumos ,pentru cine a predat declaratia 112 la sector 1 - se cere imputernicire si copie dupa CI daca este depusa de o persoana care nu o semneaza ? Am citit ca la Casa de Pensii din Vitan se cere acest lucru.Multumesc anticipat pentru raspuns.



#485 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 08:53 AM

Nu se cere, a depus o cunostiinta luni si nu ia cerut delegatie sau copie CI.



#486 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 24 February 2011 - 08:59 AM

Vezi postareachrista_anda, la Feb 23 2011, 10:27 PM, a spus:

oameni buni ajutati-ma!!! daca ai ramas cu 11.000 sume de recuperat pt concedii si indemnizatii ce facem cu ele? in declaratia 112 vad ca nu le pot compensa?????

vad ca s-a mai discutat dar nu m-am lamurit,,, poate cineva sa aprofundeze subiectul?


Cititi topicul cu Declaratia inventar si veti afla raspunsul.



#487 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 24 February 2011 - 09:45 AM

Vezi postareaRonaldo, la Feb 23 2011, 01:09 PM, a spus:

Am o intrebare : orele de concediu medical suportate din FNUASS se trec la ore suspendate sau la ore lucrate (are vreo importanta daca acel concediu medical este sub sau peste 30 zile - inainte pt somaj avea in sensul ca ce era sub 30 zile nu erau ore suspendate, ce era peste 30 zile erau ore suspendate) ? Astfel, nu mi-e clar la sectiunea B.1 la angajatul cu concedii medical FNUASS unde se trec orele respective - la ore lucrate efectiv in luna, la ore suspendate luna (NOS) sau nu se trec deloc la B.1 ?

Eu le-am trecut la ore suspendate.



#488 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 24 February 2011 - 10:29 AM

Vezi postareaoma, la Feb 23 2011, 08:51 PM, a spus:

Te rog Andreea sa ne spui daca Recipisa a validat declaratia si daca in exemplul tau pentru fiecare contract calculai aceleasi contributii.
Multumesc.

Eu aveam doua contracte de munca, unul de 6 ore si unul de 2 ore si calculam aceleasi contributii si am inregistrat-o la finante, e validata si am si recipisa.

Andrea

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 February 2011 - 03:30 PM

Andrea



#489 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 24 February 2011 - 10:46 AM

buna ,
la vaidarea declaratiei i-mi da urmatorul mesaj : Verificati fisierul atasat cu erori si avertizari .

Nu gasesc nicaieri acest fisier iar cand inchid declaratia i-mi spune : acelasi mesaj apoi i-mi zica ca fisierul nu este valid si nu a generat xml .

Cina ma poate sfatui , unde este problema ?



#490 **ZORIC**

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 10:57 AM

Vezi postareanina moldovan, la Feb 24 2011, 11:46 AM, a spus:

buna ,
la vaidarea declaratiei i-mi da urmatorul mesaj : Verificati fisierul atasat cu erori si avertizari .

Nu gasesc nicaieri acest fisier iar cand inchid declaratia i-mi spune : acelasi mesaj apoi i-mi zica ca fisierul nu este valid si nu a generat xml .

Cina ma poate sfatui , unde este problema ?


Se deschide pdf-ul si in stanga jos apare o agrafa (identica cu cea de prins documentele) , clik pe ea



#491 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 24 February 2011 - 12:01 PM

Ajutoooor!
Nu reusesc sa deschid DUKIntegrator.jar.
Am mesajul: folderul config nu poate fi determinat
Incercati apelul DUKIntegrator -c cale Config



#492 NickLC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 12:05 PM

Am si eu o problema cu declaratia asta. Programul de salarii mi-a calculat niste contributii la angajator mai mici cu mult decat cele care rezulta din calculul din declaratia PDF, pe care daca le introduc manual nu-mi valideaza fisierul XML. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema si cum a procedat?



#493 FILDA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 February 2011 - 02:32 PM

DACA AM DEPUS DECLARATIA 112 PE DATA DE 24,02,2011 CIND POT SA VAD STAREA DECLARATIEI , DACA INCERC PRIMESC MESAJUL INDEX INCARCARE INCORECT



#494 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 02:45 PM

View PostFILDA, on Feb 24 2011, 02:32 PM, said:

DACA AM DEPUS DECLARATIA 112 PE DATA DE 24,02,2011 CIND POT SA VAD STAREA DECLARATIEI , DACA INCERC PRIMESC MESAJUL INDEX INCARCARE INCORECT
maine dimineata!

http://www.infolegal.ro/25-februarie-ultim...ice/2011/02/24/ :

Agentia Nationala de Administrare Fiscala informeaza ca maine, 25 februarie, este ultima zi de depunere a declaratiei D112 pentru obligatiile aferente lunii ianuarie. Declaratia unica (D112) cuprinde obligatiile de plata a contributiilor sociale, a impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, informatii care erau furnizate pana la implementarea acestui sistem catre patru institutii (A.N.A.F., C.N.P.A.S., A.N.O.F.M., C.N.A.S.S.).

Nedepunerea sau depunerea cu intarziere a formularului 112 constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit prevederilor art. 219 din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu amenda de 500 – 1.000 pentru persoane fizice, respectiv 1.000 – 5.000 lei pentru persoane juridice. In situatia in care angajatorul nu depune in mod repetat declaratia lunara, acesta va fi declarat inactiv, cu consecintele legale ce decurg de aici.

Conform evidentelor fiscale, numarul total de contribuabili ce au obligatia depunerii D112 (angajatori si asimilati acestora) este de aproape 470.000. Dat fiind numarul mare de contribuabili cu obligatii declarative ce nu au efectuat inca operatiunile de depunere, conducerea A.N.A.F. a decis suplimentarea numarului de ghisee pana la 1.717 de unitati, la care se adauga 46 de ghisee puse la dispozitie de catre Casele de asigurari sociale in judetele Brasov, Constanta, Cluj si Iasi, precum si in municipiul Bucuresti. Agentia Fiscala a postat pe pagina proprie de internet, www.anaf.mfinante.gov.ro, lista adreselor unde sunt localizate ghiseele disponibile.

In plus, s-a decis ca in zilele de 24 si 25 februarie a.c. la toate unitatile A.N.A.F. de primire a declaratiilor sa se lucreze in doua schimburi, in intervalul orar 08.00-20.00, urmand ca, daca situatia o cere, programul sa fie prelungit si dupa orele 20.00, astfel incat sa fie inregistrate declaratiile de la toate persoanele aflate fizic la ghisee.

Pana in seara zilei de 23 februarie au fost depuse 315.534 declaratii (aproximativ 67% din total), din care 48.581 prin internet, iar 266.953 la ghiseu.

Pana la data de 1 iulie 2011, contribuabilii vor putea depune noul formular fie prin internet, fie la ghiseu, in ultima situatie prezentand Anexa 1 semnata si stampilata, celelalte informatii urmand sa fie livrate pe suport electronic (CD). Declaratia se depune in forma unui fisier PDF, conform anexei 1 la H.G. nr. 1397/2010, care are atasat fisierul XML descris in anexa 8 din acelasi act normativ. Incepand cu 1 iulie a.c., depunerea prin internet devine obligatorie.

D112 se completeaza/valideaza cu ajutorul programelor de asistenta puse la dispozitia contribuabililor gratuit de unitatile fiscale sau descarcate de pe site-ul A.N.A.F.

Agentia Fiscala a pus la dispozitia contribuabililor un ghid de completare a declaratiei D112 ce poate fi gasit pe site-ul institutiei, www.anaf.mfinante.gov.ro. De asemenea, A.N.A.F. dispune de un call-center destinat acordarii indrumarii si asistentei putand fi obtinute informatii suplimentare la nr. 031-40.39.160.

Depunerea prin internet presupune achizitionarea unui certificat digital calificat de semnatura electronica emis de furnizorii autorizati (CertSign, DigiSign sau TransSped) si inrolarea acestuia la organele fiscale.

Sursa: ANAF

se pare ca au de munca cei de la ANAF!!
elenacca



#495 adria1955

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 24 February 2011 - 02:48 PM

Starea declaratiei o poti vizualiza astazi. Eu am depus pe 21 la ora 15 si am vizualizat starea ei in aceeasi zi la ora 19.



#496 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 03:34 PM

eu am depus marti (Bucuresti) la ghisee si le-am vazut azi pe site, toate sunt valide, am recipise :thumbup:



#497 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2011 - 04:45 PM

Buna ziua,
Am o societate comerciala infiintata in oct. 2010, fara activitate si fara angajati la acest moment. Am depus declaratie de inactivitate, D101 pentru anul 2010. La momentul inregistrarii pe vectorul fiscal am optat ca voi plati impozit pe profit si atat.
Care este termenul de depunere a D112?
Multumesc frumos.



#498 Anca1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 February 2011 - 04:52 PM

Pentru declaratia unica 112 : care este simbolul Casei de Asigurari Sanatate Bucuresti ? Lucrez cu programul Integrator Soft si nu imi accespta nici B si nici BU. Va multumesc



#499 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 24 February 2011 - 05:15 PM

View Postchrista_anda, on Feb 23 2011, 10:27 PM, said:

oameni buni ajutati-ma!!! daca ai ramas cu 11.000 sume de recuperat pt concedii si indemnizatii ce facem cu ele? in declaratia 112 vad ca nu le pot compensa?????

vad ca s-a mai discutat dar nu m-am lamurit,,, poate cineva sa aprofundeze subiectul?


pe scurt daca nu ai depus cerere de restituire in 90 de zile...poti sa iti iei gandul de la suma aia..e pierduta (facatura "made" in Romania)
raspunsul il gasesti si pe site-ul anaf la rubrica "Raspunsuri la intrebari frecvente"...


link

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/declu...i_frecvente.pdf

Aceasta postare a fost editata de Conban: 24 February 2011 - 05:16 PM




#500 marcelabogatean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 February 2011 - 05:49 PM

Am depus electronic mai multe declaratii 112 , cea mai interesanta eroare : la primul index recipisa a fost cu : eroare de modificare formular prin semnatura ( oare de ce am mai solicitat semnatura electronica ? ). Am mai depus inca o data aceeasi declaratie , dar stupoare : cica a mai fost depusa o declaratie 112 pt. acelasi CUI si aceeasi perioada . Ma duc personal la Finante si aflu cu stupoare ca la aceasta declaratie am un index care imi confirma ca prima declaratie depusa este corecta . Ce ma intriga pe mine : indexul nu este cel primit de mine , nici prima data nici a doua data si mai ales eu nu am transmis in ziua mentionata de Finante .Mesajul cu recipisa l-am obtinut de la serviciul informatic Finante.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


  • Facebook
Cometa SQL