Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 23

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#441 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2011 - 03:03 PM

Pentru cei care au declarat vectorul fiscal pentru salarii, dar in ianuarie nu mai exista salariati, se mai depune? Inainte se depuneau pe 0 vectorii fiscali respectivi, acum nu creaza xml si imi da erori... Va rog :thumbup:



#442 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 February 2011 - 03:11 PM

da, se creeaza D112 cu zero




#443 myky_cb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 February 2011 - 08:34 AM

Vezi postareaCorinaCristina, la Feb 19 2011, 10:00 PM, a spus:

Va rog frumos, imi poate spune si mie cineva ce se listeaza pentru ANAF de dus la ghiseu? PDF-ul de 8 pagini sau doar declaratia de 2 pagini? Multumesc mult!

se listeaza primele 3 pagini (anexa 1) in care sunt evidentiate toate contributiile. Nu uita sa le listezi in 2 exemplare + cd-ul! Bafta....



#444 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 21 February 2011 - 09:29 AM

La firma unde lucrez fisierul .XML este generat din aplicatia de salarii.
Vreau sa-l import in programul de incarcare de pe situl Anaf , pentru a vedea sumele si lista partea cu angajatorul, incerc cu Document-Forms-Import data, dar imi importa doar luna si anul.
Oare ce nu fac bine, ma poate ajuta cineva?
Multumesc mult



#445 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 21 February 2011 - 12:10 PM

Salut!

Am mers 6 pagini in urma si nu am gasit, am dat cautare si nu merge

Un salariat cu 2 contracte de munca, unul de 8 ore si unul de 2 ore. Daca completez un contract in sectiunea A si unul in sectiunea B imi de mesaj "* CNP-ul asiguratului 12 apare si cu Sectiunea A si cu Sectiunea B!"

Daca pun ambele contracte in sectiunea B imi da mesaj "* CNP-ul asiguratului 12 apare de doua ori cu aceeasi Sectiune!"

Nu pot pune in sectiunea C un contract pentru ca are calitatea de salariat in ambele cazuri.

Pe ANAF pe site apare "Intrebare : Cum se declara un asigurat cu doua contracte la acelasi angajator ?
Raspuns : Pentru un asigurat cu doua contracte la acelasi angajator, aveti la dispozitie
sectiunile B, C."

Ati avut aceeasi problema? Cum ati rezolvat-o?

Multumesc mult,
Andrea

Aceasta postare a fost editata de andrea: 21 February 2011 - 12:11 PM




#446 roxanya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 12:28 PM

Vezi postareaanda2004, la Feb 21 2011, 07:29 AM, a spus:

La firma unde lucrez fisierul .XML este generat din aplicatia de salarii.
Vreau sa-l import in programul de incarcare de pe situl Anaf , pentru a vedea sumele si lista partea cu angajatorul, incerc cu Document-Forms-Import data, dar imi importa doar luna si anul.
Oare ce nu fac bine, ma poate ajuta cineva?
Multumesc mult

buna ziua,
aceeasi problema o am si eu, nu stiu ce sa ma mai fac! :thumbup:

multumesc!



#447 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 February 2011 - 12:31 PM

Fisierul .xml nu poate fi incarcat in in .pdf de la ANAF. Trebuie folosit soft-ul de la randul
"Soft-ul J de validare date din fisier XML pentru formularul D112: PDF Java Actualizat în data de 19.02.2011"

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2011 - 03:51 PM




#448 roxanya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 01:49 PM

eu am reusit sa fac declaratia fara erori intr-un final, multumesc de lamurire!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 February 2011 - 03:51 PM




#449 kiki68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 February 2011 - 07:47 PM

ROG RASPUNS URGENT

buna seara
am un angajat cu handicap accentuat
Nu am gasit unde se inregistreaza in declaratia 112 suma la care se plateste CASS 5.5% pentru un angajat cu handicap accentuat? Calculul automat se face la venitul brut si nu pot modifica suma in sectiunea A
multumesc



#450 emilia.radu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 February 2011 - 07:58 PM

Vezi postareasuciugeorgeta, la Feb 20 2011, 01:12 PM, a spus:

A depus cineva 112 la Ilfov?Se verifica starea in acelasi loc unde se verifica cele de la Bucuresti? Am depus vineri si imi spune ca nu se vizualizeaza nici o declaratie. Mai este cineva in aceeasi situatie?
Mai incearca sa vezi starea.
Da eu, dar la sectorul 2, am depus o azi si la prima incercare nu a mers, apoi am reusit in final sa vizualizez recipisa cu mesajele urmatoare:
,, Nu exista erori de validare,,( deci declaratie valida ) si totusi am atentionari
Atentionari:
,,Campul cnp_asig din sectiunea asigurati nu figureaza in baza de date pentru asiguratul cu id asigurat 1,,

Pai nu mai inteleg este valida declaratia nu are erori, dar lipseste campul cnp, nici nu stiu ce sa fac, nu am avut erori la completarea ei? la adm fin mi au primit o.
Va rog daca puteti sa mi sugerati ce pot sa fac.
multumesc



#451 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 21 February 2011 - 08:01 PM

Eu dupa 2 incercari eronate am cumulat cele 2 salarii cu contributiile aferente , completat pe sectiunea A.
Nu mi se pare corect , dar azi , a 3 oara, dupa aceasta modificare am reusit.



#452 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 21 February 2011 - 09:52 PM

am vazut ca s-a mai discutat, dar nimeni nu a oferit o solutie clara.

am un contract de administrare pentru care se retine si vireaza cass angajat si angajator si impozitul pe veniturile din salarii. efectiv am disperat ca nu stiu cum sa fac! cei de la finante mi-au venit cu solutia sa nu ii mai platesc sanatate si sa delcar impozitul pe declaratia 100. dar nu pot sa fac asa ceva atata vreme cat scrie clar la lege ca platitorul de venit are obligatia retinerii si virarii contributiei. :thumbup: o tipa de la asistenta contribuabili imi zicea azi ca ce imi spune e "parerea mea personala", de parca imi sunasem o prietena sa ne sfatuim. cand i-am zis ca vreau o parere oficiala a zis ca nu stie, ca ea tot dupa google si forumuri se informeaza! mi se pare fantastic unde s-a ajuns!!! :smile:
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#453 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2011 - 10:25 PM

Vezi postareaaddina, la Feb 21 2011, 09:52 PM, a spus:

am vazut ca s-a mai discutat, dar nimeni nu a oferit o solutie clara.

am un contract de administrare pentru care se retine si vireaza cass angajat si angajator si impozitul pe veniturile din salarii. efectiv am disperat ca nu stiu cum sa fac! cei de la finante mi-au venit cu solutia sa nu ii mai platesc sanatate si sa delcar impozitul pe declaratia 100. dar nu pot sa fac asa ceva atata vreme cat scrie clar la lege ca platitorul de venit are obligatia retinerii si virarii contributiei. :thumbup: o tipa de la asistenta contribuabili imi zicea azi ca ce imi spune e "parerea mea personala", de parca imi sunasem o prietena sa ne sfatuim. cand i-am zis ca vreau o parere oficiala a zis ca nu stie, ca ea tot dupa google si forumuri se informeaza! mi se pare fantastic unde s-a ajuns!!! :smile:

Daca ii bifezi la date asigurat 2 si la concedii si somaj, il treci la sectiunea B.1 R1-4, R2-0, R3-N, R8-21 si apoi la B.4 R5 suma pare sa calculeze ce trebuie.



#454 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 22 February 2011 - 09:42 AM

Am depus la sect 2 decl 112, a fost primita fara nici o eroare, iar cand am verificat pe site-ul anaf, am avut surpriza sa gasesc mesajul : Mesajul XML nu este formalizat conform schemei de definitie.
Trebuie sa generez iar declaratia pe CD si sa-l depun in termen de 3 zile ?
I s-a mai intamplat cuiva?
Multumesc.



#455 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 22 February 2011 - 10:33 AM

Am o mare, uriasa problema cu aceasta declaratie 112. Nu pot sa introduc datele, deoarece cand deschid fisierul pdf imi apare urmatorul mesaj: "This document contained certain rights to enable special features in Adobe Reader. The document has been changed since it was created and these rights are no longer valid. Please contact the author for the original version of this document." Am incercat pe mai multe calculatoare si cu mai multe versiuni de adobe de la 8.1.0 la 10, dar nu vrea si pace. As dori un sfat urgent daca s-a mai confruntat altcineva cu acesta problema.



#456 Deimara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 February 2011 - 10:34 AM

Va rog sa ma lamuriti putin si pe mine. E vorba de o firma fara pesonalitate juridica (intreprindere individuala) care are angajati. Pana acum s-a facut plata contributiilor trimestrial. D 112 se depune trimestrial la Finante?????



#457 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2011 - 10:58 AM

Vezi postareaionutp_me, la Feb 22 2011, 12:33 PM, a spus:

Am o mare, uriasa problema cu aceasta declaratie 112. Nu pot sa introduc datele, deoarece cand deschid fisierul pdf imi apare urmatorul mesaj: "This document contained certain rights to enable special features in Adobe Reader. The document has been changed since it was created and these rights are no longer valid. Please contact the author for the original version of this document." Am incercat pe mai multe calculatoare si cu mai multe versiuni de adobe de la 8.1.0 la 10, dar nu vrea si pace. As dori un sfat urgent daca s-a mai confruntat altcineva cu acesta problema.
deschideti prin Internet Explorer fisierul si apoi cu Adobe Reader, si eu am patit la fel..



La recipisa de validare de pe site anaf am primit si o atentionare, cum ca unul din cnp -ul asiguratilor nu le apare in baza de date.
Acel cnp este declarat de mai multi ani, dar este pers straina.
A mai primit cineva un astfel de mesaj?
Oare unde sa mai intreb?


Precizez ca pe site-ul cass aparea ca asigurat cnp-ul respectiv

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 22 February 2011 - 10:59 AM




#458 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2011 - 11:56 AM

Acel cnp este declarat de mai multi ani, dar este pers straina.

Am o situatie identica. Se pare ca persoana trebuie sa mearga la politie pentru a solicita actualizarea acelui cod de identificare. Pana atunci, am sters persoana din fisier urmand sa fac rectificativa atunci cand voi avea datele actualizate. Asta pentru ca nu stiu cat dureaza actualizarea si sa nu depasesc data de depunere.
iuliana



#459 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2011 - 12:33 PM

Unde ati intrebat acest lucru? Deoarece cnp-ul este corect, nu are cum sa il schimbe politia...
si de ce sa depunem rectificativa?
Atitia ani a fost valabil, inseamna ca la baza lor de date este gresit ceva...
Multumesc mult pt raspuns! :thumbup:



#460 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 February 2011 - 12:48 PM

Deimara

in 2011 plata si depunerea declaratiei 112 se face lunar
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL