Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#81 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 21 March 2011 - 10:57 AM

iti multumesc, foarte mult pentru raspuns cristina grigoras ,eu am intrebat la fisc si mi-au spus ca facura de piese din germania sa o declar in 390 ceea ce am si facut,am declarat tota suma cu tva cu tot adica 273.85 euro la curs bnr din ziua respectiva iar acum chiar nu stiu ce sa fac ,daca o declar si in 300 ce tva sa trec ?scuze de insistenta dar chiar sunt in dilema.iti multumesc de intelegere :thumbup:



#82 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 21 March 2011 - 11:11 AM

TVA-ul se deduce numai de pe facturile emise de entitati romane. Nu poti deduce TVA-ul german. Eu facturile de acest fel le declar in decontul de TVA la pozitia 34 - Achizitii de bunuri si servicii scutite de taxa sau neimpozabile, cu valoarea intregii facturi (inclusiv TVA). Nu stiu ce sa-ti spun despre 390... intreaba la fisc cum poti corecta eroarea ( rectificativa pe 0 sau o cerere de corectie erori materiale... chiar nu stiu).

Cat despre recuperarea TVA extern, eu evidentiez aceste sume in 473 si la recuperarea lor, le inregistrez pe venituri.

Cu titlu informativ: din Germania poti recupera TVA de pe orice bon fiscal cu valoare mai mica de 150 Euro inclusiv TVA (nu doar de combustibil). Pentru sume mai mari trebuie obtinute facturi.

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#83 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 21 March 2011 - 11:33 AM

iti multumesc pentru rapuns si pentru rabdare ,imi cer scuze ca am postat haotic,imi poti spune daca si bonurile de motorina si taxele de drum intracomunitar se declara in 300 la rd 24,sau doar facturile care contin tva intarcomunitar?



#84 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 21 March 2011 - 01:12 PM

Eu bonurile fiscale le inregistrez direct pe cheltuiala, deci nu mai apar in D300. Doar facturile le introduc prin furnizori si le inregistrez la rd. 24. Dar este doar modul meu de lucru. Daca doresti, poti introduce si bonurile prin furnizori (implicit vor apare in Jurnalul de Cumparari) si atunci inregistrezi totul la rd. 24.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#85 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 March 2011 - 01:21 PM

Consider ca societatea este inregistrata in scopuri de TVA si inregistrata in ROI si ca reparatia s-a efectuat in Germania.
In privinta pieselor, cf. art. 132 alin.(1) lit.b) locul unde se efectueaza montajul pieselor este in Germania, deci trebuiau facturate cu TVA si nu reprezinta o achizitie intracomunitara de bunuri in Romania, deci nu se declara in D390.
Manopera reprezinta o achizitie intracomunitara de servicii taxabila in Romania (pt. ei reprezinta o livrare intracomunitara de servicii) si in cazul in care beneficiarul a comunicat un cod valabil de TVA societatea din Germania trebuia sa factureze fara TVA, deci factura este gresita. Achizitiile intracomunitare de servicii se declara in D390. In cazul in care nu esti inscris in ROI declari manopera in D390 cu tot cu TVA- cf. Circularei, altfel Facura trebuie corectata. Daca serviciul se incadreaza la art.133 alin.2, adica nu se incadreaza la exceptii, atunci persoana obligata la plata este clientul, se factureza fara TVA, clientul avand obligatia sa aplice taxare inversa si sa declare in D390. In cazul in care facturau doar serviciul, considerand piesele ca facand parte din serviciul respectiv (piese inlocuite), trebuiau sa factureze fara TVA-daca transmiteai cod valabil de TVA, si declarat in D390.
Codul fiscal
Art. 132. - (1) Se considera a fi locul livrarii de bunuri:
b) locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, de catre furnizor sau de catre alta persoana



#86 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 21 March 2011 - 03:56 PM

va multumesc tuturor pentru amabilitatea si profesionalismul vostru,va multumesc pentru ajutor si sper sa va fiu si eu de folos candva



#87 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2011 - 02:58 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 19 2011, 01:53 PM, a spus:

faceam taxare inversa dacaaveam cod valid de tva si soc. franceza imi factura fara tva ...

pt inreg. in ROI ar trebui sa ma incadrez in una dintre sit. urmatoare (sursa: finantevalcea.ro) :
Operatiunile intracomunitare pentru care este obligatorie inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari sunt:
- livrari intracomunitare de bunuri care au locul in Romania si care sunt scutite de taxa potrivit prevederilor art. 143 alin. (2) literele a) si d) din Codul fiscal;
- livrari ulterioare de bunuri efectuate in cadrul unei operatiuni triunghiulare care se declara drept livrari intracomunitare cu cod T in Romania;
- prestari de servicii intracomunitare efectuate de persoane impozabile stabilite in Romania in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Comunitate, altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile;
- achizitii intracomunitare de bunuri taxabile care au locul in Romania;
- achizitii intracomunitare de servicii, efectuate de persoane impozabile stabilite in Comunitate in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Romania. (soc. franceza nu a achiz., ci mi-a prestat)

uitandu-ma la lista, nu gasesc nici o sit. in care m-as incadra ca sa trebuiasca sa ma inscriu in ROI
Codul fiscal
Art. 158.2 - (1) Incepand cu data de 1 august 2010, se infiinteaza si se organizeaza in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza operatiuni intracomunitare, respectiv:
e) achizitii intracomunitare de servicii, respectiv cele pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2), efectuate in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Romania, inclusiv persoane juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 1531, de catre persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, si pentru care beneficiarul are obligatia platii taxei potrivit art. 150 alin. (2).
Norme CF
13.(13) Serviciile pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal de care beneficiaza persoane impozabile stabilite in Romania si care sunt prestate de un prestator persoana impozabila care nu este stabilit in Romania, au locul prestarii in Romania, fiind aplicabile cotele de TVA prevazute la art. 140 din Codul fiscal sau, dupa caz, scutirile de TVA prevazute la art. 141, 143, 144 sau 144.1 din Codul fiscal. Atunci cand prestatorul este o persoana impozabila stabilita in alt stat membru, beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania realizeaza o achizitie intracomunitara de servicii care se declara in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 156.4 din Codul fiscal, daca serviciul nu este scutit de taxa. In situatia in care beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania nu este inregistrat in scopuri de taxa, trebuie sa indeplineasca obligatiile specifice de inregistrare pentru achizitii intracomunitare de servicii prevazute la art. 153 sau 153.1 din Codul fiscal.
79. (2) 4. achizitii de servicii pentru care persoana impozabila este obligata la plata taxei in conditiile art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, care sunt prestate de catre persoane impozabile stabilite in Comunitate, denumite achizitii intracomunitare de servicii.

Art. 150 - (2) Taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153.1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 133 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 125.1 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 153 alin. (4) sau (5).
55. (4) In cazul serviciilor taxabile achizitionate intracomunitar taxa este datorata conform art. 150 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv in situatia in care beneficiarul persoana impozabila stabilit in Romania nu si-a indeplinit obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA conform art 153 sau 153.1 din Codul fiscal.



#88 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2011 - 04:47 PM

multumesc, Lexiroxi :thumbup:



#89 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2011 - 04:56 PM

dpv al TVA eu sunt persoana neimpozabila fiindca desfasor exclusiv oper. scutite de tva.
conditiile/situatiile pe care le enumeri sunt pt pers. impozabile dpv al tva sau inreg. in scopuri de tva cf. art. 153.

inca nu am primit nici un raspuns scris de la fisc, mai astept, dar o voi lasa asa fiindca oricum e prea tarziu ...

nu sunt convinsa ca trebuie sa ma inreg. ca platitor de tva pt acea operatiune, cu tot ce decurge de acolo ... vad ca parerile sunt impartite (intre tine - in care am mare incredere - si ceilalti toti - in care am de asemenea incredere - ... ) :thumbup:



#90 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 April 2011 - 06:59 PM

@marra_2000
Ca regula generala, societatea comerciala din Romania, neplatitoare de TVA este obligata sa se inregistreze in scopuri TVA intracomunitar-cf. art. 153.1 si sa se inscrie in ROI- cf. art. 158.2, inainte de prestarea serviciilor catre beneficiari persoane impozabile stabilite in UE, iar dupa ce obtine codul valid de TVA va factura fara TVA si va raporta operatiunea in D390. Pe factura trebuie sa apara mentiunea "neimpozabil in Romania”- cf art. 133 alin (2).



#91 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 12 April 2011 - 08:29 PM

multumesc mult, Lexiroxi!. :thumbup:
Intrebarea sau mai bine zis spetza la care am primit raspunsul dat mai sus, este urmatoarea:

Citeaza

am un client care are o societate ce desfasoara activitate de videochat. Este neplatitor de TVA, contractele pe care le are incheitate sunt cu o firma din Germania, una din Belgia si una din Romania. Contractele din Germania si Belgia sunt practic completate pe site-ul acestor firme, sunt in germana si franceza...nu am niciun cod de TVA ca sa le verific. Pe baza acestor contracte, desi nu se emite factura se primesc banii in contul bancar. Chiar daca este neplatitoare de TVA, sunt in dilema unde incadrez aceste operatiuni : impozabile la sediul beneficiarului (art.133(2)) sau la sediul prestatorului (art.129(1)).Eu ar trebui sa emit niste facturi pentru aceste servicii, cum le intocmesc?....ar trebui sa se inregistreze ca platitor de TVA?...Clientul a ajuns abia acum la mine, ce mai pot face eu acum in conditiile in care el a incasat banuti in ultimele 3 luni?

Vezi postareaLexiroxi, la Apr 12 2011, 07:59 PM, a spus:

@marra_2000
Ca regula generala, societatea comerciala din Romania, neplatitoare de TVA este obligata sa se inregistreze in scopuri TVA intracomunitar-cf. art. 153.1 si sa se inscrie in ROI- cf. art. 158.2, inainte de prestarea serviciilor catre beneficiari persoane impozabile stabilite in UE, iar dupa ce obtine codul valid de TVA va factura fara TVA si va raporta operatiunea in D390. Pe factura trebuie sa apara mentiunea "neimpozabil in Romania”- cf art. 133 alin (2).

se inregistreaza in scopuri de TVA intracomunitar (art.153.1), se inscrie in ROI, dar el a prestat deja aceste servicii: ian, febr, martie. Pentru lunile acestea ce pot face????
-pt serviciile deja prestate, logic ar fi sa fac contarea 418=704, iar 418 sa-l inchid in momentul cand se intocmeste factura 401=418...problema este cu incasarea banutilor din extrasul de cont. Asa cum am spus mai sus, desi nu se emite nicio factura, banutii se primesc in cont, iar OMFP 3055 nu-mi permite sa fac 5121=704 :smile:



#92 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 14 April 2011 - 09:43 AM

Am o factura ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants).Frima plateste examenele angajatilor si pentru asta am primit INVOICE. Cum inregistrez asta? Fara TVA?
Examenele se dau aici, iar furnizorul de servicii din cate vad eu este stabilit in UK.Cum inregistrez factura fac taxare inversa 614 = 401, 4426=4427?



#93 gxgmarinescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 June 2011 - 07:43 AM

Vezi postareaLucia2, la 14 April 2011 - 09:43 AM, a spus:

Am o factura ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants).Frima plateste examenele angajatilor si pentru asta am primit INVOICE. Cum inregistrez asta? Fara TVA?
Examenele se dau aici, iar furnizorul de servicii din cate vad eu este stabilit in UK.Cum inregistrez factura fac taxare inversa 614 = 401, 4426=4427?

locul prestarii serviciilor principale si auxiliare legate de activitatile culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte activitati similare se considera a fii locul unde sunt prestate efectiv serviciile; parerea mea este ca firma din UK trebuia sa se inregistreze ca platitor de TVA in Romania si sa emita factura cu TVA romanesc catre beneficiarul din Romania.



#94 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 July 2011 - 02:03 PM

Vezi postareagxgmarinescu, la 02 June 2011 - 07:43 AM, a spus:

Vezi postareaLucia2, la 14 April 2011 - 09:43 AM, a spus:

Am o factura ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants).Frima plateste examenele angajatilor si pentru asta am primit INVOICE. Cum inregistrez asta? Fara TVA?
Examenele se dau aici, iar furnizorul de servicii din cate vad eu este stabilit in UK.Cum inregistrez factura fac taxare inversa 614 = 401, 4426=4427?

locul prestarii serviciilor principale si auxiliare legate de activitatile culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte activitati similare se considera a fii locul unde sunt prestate efectiv serviciile; parerea mea este ca firma din UK trebuia sa se inregistreze ca platitor de TVA in Romania si sa emita factura cu TVA romanesc catre beneficiarul din Romania.

Daca efectuez un transport de decoruri spectacol din Romania in Ungaria,clientul din Ungaria este platitor de TVA,facturez fara tva,trebuie sa fac declaratia 390?



#95 anamaria.g

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2011 - 09:30 PM

Buna seara,
Sper ca am postat bine aici si intreabarea mea-daca nu imi cer scuze si merci pentru intelegere :smile:
Asadar: cu serviciile astea intracomunitare -constructii montaj in spatiul UE pentru beneficiar persoana impozabila . Ce nu inteleg eu este asta : firma mea nu este inregistrata ca platitor de tva dar are contract cu o firma din Ue pentru prestarea de lucrari constructii acolo(Franta)
Eu (ca firma romana) pentru a putea presta aceste servicii, inainte de a emite factura trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva pentru aceasta actiune ?
Apoi:
- emit deci facura fara tva (beneficiarul plateste pentru ca acolo este situat imobilul)?
- ma inscriu in ROI?
-fac decont de tva ?
-fac declartia 390?

Multumesc anticipat celor care au amabilitatea de a raspunde. Toate cele bune!



#96 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2011 - 11:27 PM

corect

corect



#97 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 August 2011 - 03:23 PM

Vezi postareaanamaria.g, la 29 July 2011 - 09:30 PM, a spus:

Asadar: cu serviciile astea intracomunitare -constructii montaj in spatiul UE pentru beneficiar persoana impozabila . Ce nu inteleg eu este asta : firma mea nu este inregistrata ca platitor de tva dar are contract cu o firma din Ue pentru prestarea de lucrari constructii acolo(Franta)
Eu (ca firma romana) pentru a putea presta aceste servicii, inainte de a emite factura trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva pentru aceasta actiune ?
Apoi:
- emit deci facura fara tva (beneficiarul plateste pentru ca acolo este situat imobilul)?
- ma inscriu in ROI?
-fac decont de tva ?
-fac declartia 390?
Lucrarile de constructii-montaj efectuate asupra unui bun imobil prin natura sa au locul prestarii la locul unde este situat bunul imobil conform prevederilor art.133 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal –cf. pct.14 alin. (2) din Normele CF.
Aceste servicii nu se declara in declaratia recapitulativa D390 mentionata la art.156.4 din Codul fiscal, indiferent de statutul beneficiarului, si nici nu se aplica prevederile referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA- cf. pct. 14 alin.(1) din Normele CF.
In Romania nu aveti obligatii de inregistrare si nici obligatii declarative, dar trebuie sa consultati legislatia fiscala din Franta, inainte de a presta astfel de servicii pe teritoriul sau.
In functie de durata executarii lucrarilor s-ar putea ca legislatia din Franta sa va oblige la inregistrarea unui sediu permanent in aceasta tara, iar legislatia fiscala din Franta sa va oblige la inregistrarea in scopuri de TVA pe teritoriul Frantei pentru realizarea serviciilor de constructii-montaj, caz in care se vor raporta prin decontul de TVA depus acolo, doar operatiunile economice realizate acolo. In cazul in care inregistrarea este obligatorie pe teritoriul Frantei, societatea isi va exercita dreptul de deducere a TVA pentru toate materialele achizitionate pe teritoriul Frantei si va colecta TVA pentru toate lucrarile efectuate pe teritoriul acestuia, efectuand plata TVA catre autoritatea fiscala din Franta, care ia atribuit un cod de inregistrare in scopuri de TVA.
Directiva 112/2006 prevede:
Articolul 199
(1) Statele membre pot prevedea ca persoana obligata la plata TVA sa fie persoana impozabila destinatara a urmatoarelor operatiuni:
(a) lucrari de constructii, inclusiv servicii de reparatii, curatenie, intretinere, transformare si demolare legate de bunuri imobile, precum si livrarea de lucrari de constructii considerate ca o livrare de bunuri in temeiul articolului 14 alineatul (3);
Articolul 14
(1) „Livrare de bunuri” inseamna transferul dreptului de a dispune de bunuri corporale in calitate de proprietar.
(3) Statele membre pot considera predarea anumitor lucrari de constructii ca o livrare de bunuri.



#98 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 04 August 2011 - 08:01 PM

Firma din Romania,platitoare de tva in tara dar neinscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari, a prestat servicii unei firme din Spania, cod valid de tva, factura fiind intocmita fara tva. Clar nu trebuia procedat asa, dar acum ce se mai poate repara, ca factura e din 2010. Eu m-am gandit ca macar sa nu "maniem" statul roman sa scot tva din valoarea facturii si sa-l trec la tva colectat. Ce sfaturi imi dati?



#99 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2011 - 12:20 PM

in principiu factura a fost corect intocmita in conditiile precizate

trebuia sa sa solicitati anterior emiterii facturii inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari

nu se raporteaza in formularul 390

Aceasta postare a fost editata de rodicus: 05 August 2011 - 12:21 PM

The art of knowing is knowing what to ignore.



#100 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 September 2011 - 11:28 AM

Buna sa va fie inima, am si eu urmatoarea speta:
-sc neplat de tva care a fost suspendata si acum este activa, cu CA 0 pe anul 2010 intentioneaza sa factureze servicii consultanta management catre o firma din Olanda (o banca, am imnteles).
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.soc neplat treb sa se inregistreze dpdv al tva ptr intracomunitari, sa se inscrie in Roi si sa depuna D390 (si altceva)?
2.soc neplat treb sa se inreg dpdv al tva la intern si la extern, Roi, D390, D300 lunar sau trimestrial?
3.ce articol prevede prestari servicii consultanta? 133 al 2? operatiunea este neimpozabila in Ro?
4.daca firma din Olanda este neplatitoare de tva, cum facturez?
5.contractul dintre cele 2 societati treb inreg la fisc?

Multumesc. mentionez ca am tot intrebat la administratie...si am primit doar raspunsuri neclare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL