Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#101 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 September 2011 - 12:13 PM

daca societatea vrea ca pt operatiunile interne din RO sa nu fie platitoare de TVA se poate inregistra doar cf art 153^1 ( si va avea cod TVA doar pt operatiunile intracomunitare ).

Societatea din olanda find persoana impozabila , si daca ii comunica soc din RO cod valabil de TVA , serviciile de consultanta vor avea locul prestarii in Olanda , nesituandu-se in nicuna din exceptiile de la art 133 alin (4) - (8) , factura emisa de soc din RO fiind fara TVA ( operatiune neimpozabila in RO).
Se va completa declaratia 390 .

Daca nu ii comunica cod valabil de TVA , factura emisa va fi cu TVA 24%. ( nu voi declara operatiunea in 390 ) , locul prestarii fiind considerat in RO.( operatiune impozabila in RO si platesc TVA in RO ).

contractul nu e necasar sa fie inregsitrat la fisc.



#102 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 September 2011 - 01:38 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Referitor la inregistrarea contractului la fisc, sunt de parere cu dv, chiar daca cei de la fisc sustin sa le inregistram pe toate. "Persoanele juridice române, beneficiare al unor prestari de servicii de natura activitatilor de lucrari de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror alte activitati, executate de persoane juridice nerezidente". Eu sunt prestator, nu beneficiar.
Acum mai ramane sa vedem cat de anevoioasa este procedura de inregistrare ca platitor de tva.

Multumesc inca o data.




#103 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 September 2011 - 05:16 PM

ca o completare referitor la inregistrarea contractului la fisc:

"Direcția Generală a Finanțelor Publice Vâlcea informează contribuabilii interesați că, potrivit Ordinului ministrului Economiei și Finanțelor nr. 2.310/2007, persoanele juridice române au obligația să înregistreze contractele încheiate cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente care execută pe teritoriul României prestări de servicii de natura lucrărilor de construcții, de montaj, activităților de supraveghere, activităților de consultanță, de asistență tehnică și a oricăror alte activități care pot constitui sediu permanent în România.

Înregistrarea contractelor se efectuează la unitățile fiscale teritoriale în a căror rază persoanele juridice române beneficiare ale activităților menționate își au domiciliul fiscal, conform legii.

Contractele încheiate de persoane juridice române cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente pentru activități desfășurate în afara teritoriului României nu fac obiectul înregistrării.

Prin excepție, persoanele juridice române care au calitatea de contribuabili mari și mijlocii, potrivit reglementărilor legale în vigoare, au obligația înregistrării contractelor la unitatea fiscală competentă pentru administrare.

Înregistrarea contractelor se realizează numai prin depunerea la unitatea fiscală competentă a „Declarației de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente”, cod MEF 14.13.01.40/n.

Declarația se depune în termen de 30 de zile de la data încheierii contractelor.

Modificările intervenite se declară, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi Declarații de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente.



Sancțiuni

Neîndeplinirea obligației de înregistrare a contractelor se sancționează cu amendă de la 1.000 la 5.000 lei.



www.finantevalcea.ro "




#104 cristeae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 14 September 2011 - 10:50 AM

Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea problema: am primit o fact.din Franta - tx.gazduire site web - tva 19%. Lucrez cu programul saga, am inregistrat-o normal, dar pentru ca programul nu ma lasa sa pun tva 19% am pus 0 si am scris suma la tva corespunzatoare. In JC imi apare referinta 13, si in decont la rd.24.1 (achizitii scutite de taxa),si in D 390 imi apare la S-achizitii. Nu stiu daca este corect, taxare inversa nu este pentru ca mi s-a facturat cu tva, sau ar trebui sa inregistrez doar suma totala ?



#105 viorica56

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 September 2011 - 11:44 AM

Buna ziua, am si eu o intrebare o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Va rog din suflet sa ma ajutati.



#106 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 01:09 PM

Vezi postareaviorica56, la 20 September 2011 - 11:44 AM, a spus:

Buna ziua, am si eu o intrebare o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Va rog din suflet sa ma ajutati.

daca ai facturat cu TVA , atunci serviciul nu se va declara in D 390 , si la decont de TVA 300 , operatiunea se va inscrie la randul 8 .



#107 viorica56

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 September 2011 - 01:51 PM

Vezi postareagramaco, la 20 September 2011 - 01:09 PM, a spus:

Vezi postareaviorica56, la 20 September 2011 - 11:44 AM, a spus:

Buna ziua, am si eu o intrebare o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Va rog din suflet sa ma ajutati.

daca ai facturat cu TVA , atunci serviciul nu se va declara in D 390 , si la decont de TVA 300 , operatiunea se va inscrie la randul 8 .



La randul 8 Regularizari privind achizitii de servicii intracomunitare pentru care
beneficiarul este obligat la plata TVA (taxare inversa
La mine e vorba de prestare servicii nu de achizitii....
Si nu stiu ce sa fac ,pentru ca eu cred ca trebuia sa fie inscris in ROI si nu este.
Va rog am nevoie urgent de raspuns.



#108 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 02:17 PM

rd. 9 scuze ....graba :smile:

normal asa trebuia daca el iti comunica un cod valid de TVA , atunci ca sa facturezi fara TVA trebuia sa fii inscrisa in ROI inainte de a presta acest serviciu .

Asa , acest serviciu nu este intracomunitar si nu se va declara in D 390.

:smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 20 September 2011 - 02:20 PM




#109 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 September 2011 - 06:53 PM

Vezi postareaviorica56, la 20 September 2011 - 11:44 AM, a spus:

o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Codul fiscal
Art. 132. - (1) Se considera a fi locul livrarii de bunuri:
b) locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, de catre furnizor sau de catre alta persoana in numele furnizorului, in cazul bunurilor care fac obiectul unei instalari sau unui montaj;

Montajul fiind efectuat in Romania, Factura sau Bonul fiscal se intocmesc cu cota de 24% TVA, nu se declara in D390, nu necesita inregistrarea in ROI, se declara in D300 ca orice prestare de servicii cu montaj de piese efecuata pe teritoriul Romaniei.
taxarea inversa o aplica beneficiarul unui serviciu(daca este cazul) NU prestatorul de servicii.



#110 viorica56

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 September 2011 - 10:00 AM

Vezi postareaLexiroxi, la 20 September 2011 - 06:53 PM, a spus:

Vezi postareaviorica56, la 20 September 2011 - 11:44 AM, a spus:

o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Codul fiscal
Art. 132. - (1) Se considera a fi locul livrarii de bunuri:
b) locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, de catre furnizor sau de catre alta persoana in numele furnizorului, in cazul bunurilor care fac obiectul unei instalari sau unui montaj;

Montajul fiind efectuat in Romania, Factura sau Bonul fiscal se intocmesc cu cota de 24% TVA, nu se declara in D390, nu necesita inregistrarea in ROI, se declara in D300 ca orice prestare de servicii cu montaj de piese efecuata pe teritoriul Romaniei.
taxarea inversa o aplica beneficiarul unui serviciu(daca este cazul) NU prestatorul de servicii.


Va multumesc pentru lamuriri.



#111 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 September 2011 - 01:40 PM

Firma din Romania, inregistrata TVA, face transport de marfa strict pe teritoriul Ungariei (Ungaria - Ungaria), catre o firma din Ungaria, inregistrata si ea TVA.

Dati-mi, va rog, sugestii pentru: factura cu sau fara TVA, declarare in D390 sau nu, inregistrare in ROI sau nu. Multumesc.



#112 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 September 2011 - 02:58 PM

Locul prestarii la beneficiarul serviciului , in HU.
Trebuie sa va inscrieti in ROI , factura daca va da cod valid cel din HU va fi intocmita fara TVA , iar operatiunea se va declara in D390 si in decontul de TVA de la randul 3 si 3.1.



#113 viorica56

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 September 2011 - 02:41 PM

Vezi postareaviorica56, la 21 September 2011 - 10:00 AM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la 20 September 2011 - 06:53 PM, a spus:

Vezi postareaviorica56, la 20 September 2011 - 11:44 AM, a spus:

o societate platitoare de tva cu obiect de activitate servicii de vulcanizare a facturat catre o societate din polonia o anvelopa cu montaj cu tva-ul corespunzator, plata s-a facut cu bon de casa si se regasaste in z -tul si respectiv in monetarul din seara respectiva.
Societatea nu este inregistrata in ROI trebuia ?,taxarea la o astfel de operatiune este inversa sau nu ?trebuie depusa decl 390 ?
Codul fiscal
Art. 132. - (1) Se considera a fi locul livrarii de bunuri:
b) locul unde se efectueaza instalarea sau montajul, de catre furnizor sau de catre alta persoana in numele furnizorului, in cazul bunurilor care fac obiectul unei instalari sau unui montaj;

Montajul fiind efectuat in Romania, Factura sau Bonul fiscal se intocmesc cu cota de 24% TVA, nu se declara in D390, nu necesita inregistrarea in ROI, se declara in D300 ca orice prestare de servicii cu montaj de piese efecuata pe teritoriul Romaniei.
taxarea inversa o aplica beneficiarul unui serviciu(daca este cazul) NU prestatorul de servicii.


Va multumesc pentru lamuriri.



As dori sa stiu daca in ianuarie 2012 o trec in declaratia 394 ??



#114 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 September 2011 - 03:46 PM

Nu se va declara in 394 pentru ca Declarație informativă 394 privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național (OPANAF 702/2007) , cuprinde livrarile si achizitiile către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România. :smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 29 September 2011 - 03:47 PM




#115 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 06 October 2011 - 10:05 AM

Facturile de avans emise de o societate platitoare de TVa catre o firma din UE - are cod valid de TVA - se trec in 390 ?
Declararea in 390 este legata de incasarea avansului ?
Va multumesc pentru raspunsuri



#116 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 October 2011 - 11:06 AM

facturile de avans se trec in Declaratia 390 si in decontul de TVA 300.
Declararea in VIES nu este conditionata de incasarea avansului.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 06 October 2011 - 11:07 AM




#117 viorel_georgescu53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:calatoriile

Postat 21 October 2011 - 11:03 AM

Am urmatoarea situatie :soc. inregistrata in Romania , platitoare de tva executa lucrari de zugraveala, gresie, fainta..etc la un client inregistrat in scopuri tva (IVA) in Italai .A intocmit factura fara TVA .Doresc sa stiu daca este corect cum a intocmit factura in val de 11.672 euro (= 50.365 lei)si daca se declara in declaratia 390 .Multumesc mult si sa aveti o zi buna



#118 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 October 2011 - 11:54 AM

Vezi postareaviorel_georgescu53, la 21 October 2011 - 11:03 AM, a spus:

Am urmatoarea situatie :soc. inregistrata in Romania , platitoare de tva executa lucrari de zugraveala, gresie, fainta..etc la un client inregistrat in scopuri tva (IVA) in Italai .A intocmit factura fara TVA .Doresc sa stiu daca este corect cum a intocmit factura in val de 11.672 euro (= 50.365 lei)si daca se declara in declaratia 390 .Multumesc mult si sa aveti o zi buna


lucrarile executate sunt pt un imobil din IT banuiesc.

Factura se va emite fara TVA , daca cel din IT va da cod valid de TVA italian.
Serviciul prestat nu se incadreaza pe regula generala de la art 133 alin (3 ) ca sa fie o prestare de serviciu intracomunitar .

El se incadreaza la exceptia de la art 133 alin (4 ) lit a :

" (4) Prin excepție de la prevederile alin. (2) și (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experți și agenți imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcție similară, precum tabere de vacanță sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire și coordonare a lucrărilor de construcții, precum serviciile prestate de arhitecți și de societățile care asigură supravegherea pe șantier;



Ca urmare , nu se va declara in 390 .



#119 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 23 October 2011 - 12:22 PM

am o situatie referitoare la tva:
am o societate care asambleaza rafturi ptr magazine si le si monteaza la fiecare locatie in Romania - materialul fiind a clientului
clientul este o firma din Austria care este inregistrata la tva si ROI , la fel si societatea din Romania care presteaza lucrarea.
intrebarea e cum facturez prestarea de serviciu catre firma din Austria ? Cu TVA sau fara TVA?



#120 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 23 October 2011 - 03:28 PM

magazinele sunt ale clientului din AU? lucrarile sunt prestate in RO?

Daca DA , atunci locul prestarii este unde este situat imobilul( magazinul) deci in RO . Ne incadram la exceptia de la art 133 alin (4) lit a din CF si vom factura cu TVA serviciile.

Ele nu se vor declara in 390 .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL