Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#141 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 25 November 2011 - 08:54 PM

parerea mea este ca daca NU esti inregistrat in ROI,nu poti considera o prest.de servicii intracomunitara factura din ungaria si nu trebuie s-o declari in 390.
in contabilitate ,ai putea s-o atasezi la un decont de cheltuieli daca persoana a fost in delegatie sau interes de serviciu....sau pe cheltuieli nedeductibile .



#142 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2011 - 09:40 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:

Firma efectueaza o livrare de bunuri(tamplarie PVC) in Norvegia (tara care ne este membra UE).
Factura se intocmeste cu, sau fara TVA, avand in vedere ca se intocmeste INVOICE-ul pt.vama odata cu celelalte acte pt export?
Ce formalitati sunt necesare pt. ca, clientul din Norvegia sa-si poata recupera TVA-ul platit , de la statul roman?




#143 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 05 December 2011 - 09:07 PM

Pai nu prea a fost corect intocmita, deoarece nu e inregistrat in ROI si trebuia sa factureze cu tva



#144 cosmin_muresan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 December 2011 - 01:37 AM

Buna ziua, stimati contabili!
Subsemnatul nu este contabil si va avea nevoie de contabil. Dar pana acolo vreau sa fiu totusi putin in clar cu unele lucruri.
Am deschis o agentie de turism.
Am clientul X din Spania care aduce in Romania un grup de sa zicem 20 de oameni. Ii rezerv servicii de cazare, transport, masa si asistenta turistica.
Sa zicem 500euro/pers x 20 =10.0000 euro costa serviciile. Pun comisionul meu de 1000euro. Aplic la aceast comision TVA-ul, nu?
Si ce se intampla cu TVAul platit de mine furnizorilor, in cazul in care eu ma inregistrez in scop de TVA? Il recuperez ulterior?
Sunt chiar incepator in materie de contabilitate si nu vreau sa fac ceva boacane acuma cand incep ofertarea, sa ma trezesc pe minus.
Va multumesc si va rog sa ma scuzati daca e puerila intrebarea mea.



#145 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 December 2011 - 11:54 AM

Neinregistrarea in ROI nu produce efecte fiscale asupra incadrarii operatiunii, cu exceptia cazului in care se face o achizitie intracomunitara de bunuri/servicii, scutita in statul de expediere si chiar si in acest caz singurele posibile efecte au loc in statul respectiv nu in RO(deoarece a avut loc o livrare scutita sau prestare catre un cod invalid de TVA).
Deci faptul ca a facturat fara TVA este corect, sanctiunile posibile fiind numai de ordin contraventional.
In concluzie, firma sa se inregistreze in ROI, sa depuna 390 pentru operatiune si sa inscrie la randurile corespunzatoare din decont prestarea de servicii, urmand ca, daca cineva de la fisc da dovada de vigilenta sa urmeze strict o amenda pentru efectuarea de operatiuni intracomunitare fara inregistrare in ROI.



#146 geo2011

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 December 2011 - 08:59 PM

in cazul in care se inchiriaza utilaje in romania din spatiul intracomunitar ce fel de regim de taxare al tva avem



#147 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 December 2011 - 08:23 PM

Inchirierea utilajelor din spatiul UE , in afara de inchirierea mijloacelor de transport pe termen scurt, este considerata prestare de servicii, pentru care locul prestarii de servicii, de catre o persoana impozabila din UE catre o persoana impozabila din Romania, este in Romania. Prestatorul si beneficiariul serviciului trebuie sa fie inregistrati in scopuri de TVA intracomunitar, sa prezinte cod valid de TVA, caz in care beneficiarul aplica taxarea inversa fiind obligat la plata taxei. Se declara in D300 (sau D301) si D390.
Codul fiscal
ART. 129 Prestarea de servicii
(3) Prestarile de servicii cuprind operatiuni cum sunt:
a) inchirierea de bunuri sau transmiterea folosintei bunurilor in cadrul unui contract de leasing;
ART. 133 Locul prestarii de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.



#148 LionK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 February 2012 - 08:51 PM

Buna ziua.

Am si eu urmatoarea dilema: am o Intreprindere Individuala, neplatitoare de TVA. Urmeaza sa achizitionez produse de la furnizori din UE, cu scopul revanzarii in Romania. Am inteles ca trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Ok pana aici. Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa ma inregistrez ca platitor de TVA intracomunitar, sau nu? De la unii am inteles ca da, de la altii am inteles ca e necesara doar inscrierea in ROI. Furnizorii din UE ar fi de acord sa colaboreze cu mine chiar daca nu am cod de platitor TVA. Mentionez ca nu depasesc plafonul de 10.000 euro achizitii intracomunitare.



#149 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 07 February 2012 - 12:41 AM

Nu ai obligatii legate de TVA(nici ROI nici altele) daca nu depasesti plafonul(vezi cat ar insemna in lei ca 10.000 de euro te poate induce in eroare). Cumperi din UE cu TVA vinzi in RO fara.

Vezi postareaLionK, la 03 February 2012 - 08:51 PM, a spus:

Buna ziua.

Am si eu urmatoarea dilema: am o Intreprindere Individuala, neplatitoare de TVA. Urmeaza sa achizitionez produse de la furnizori din UE, cu scopul revanzarii in Romania. Am inteles ca trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Ok pana aici. Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa ma inregistrez ca platitor de TVA intracomunitar, sau nu? De la unii am inteles ca da, de la altii am inteles ca e necesara doar inscrierea in ROI. Furnizorii din UE ar fi de acord sa colaboreze cu mine chiar daca nu am cod de platitor TVA. Mentionez ca nu depasesc plafonul de 10.000 euro achizitii intracomunitare.




#150 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2012 - 05:50 PM

Vezi postareaLionK, la 03 February 2012 - 08:51 PM, a spus:

Am inteles ca trebuie sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Ok pana aici. Intrebarea mea este: trebuie neaparat sa ma inregistrez ca platitor de TVA intracomunitar, sau nu? De la unii am inteles ca da, de la altii am inteles ca e necesara doar inscrierea in ROI.
Nu te poti inscrie in ROI daca nu esti inregistrat in scopuri de TVA intracomunitar cf. art. 153^1
Codul fiscal
ART. 158^2
Registrul operatorilor intracomunitari
(2) La data solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1 persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile vor solicita organului fiscal competent si inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari daca intentioneaza sa efectueze una sau mai multe operatiuni intracomunitare, de natura celor prevazute la alin. (1).
(3) Persoanele inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1 vor solicita inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari daca intentioneaza sa efectueze una sau mai multe operatiuni intracomunitare de natura celor prevazute la alin. (1), inainte de efectuarea respectivelor operatiuni.
(8) Nu pot fi inscrise in Registrul operatorilor intracomunitari:
a) persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 07 February 2012 - 05:55 PM




#151 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 17 February 2012 - 09:06 AM

O pensiune incheie un contract de prestari servicii cu o firma din Olanda pentru promovarea si comercializarea prin rezervari on-line a locurilor de cazare puse la dispozitie de catre beneficiar (pensiunea), servicii care ii sunt oferite de catre prestator prin intermediul unui website. Pentru aceste servicii prestatorul percepe un comision de 12% . Factura pentru comisionul respectiv este emisa de o firma din Amsterdam - The Netherlands. Acest serviciu intra in sfera achizitiilor/livrarilor intracomunitare? Factura este emisa fara TVA. Precizez ca pensiunea nu era inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari inaiante de emiterea facturii. Cum procedez in aceasta situatie? Va rog sa ma ajutati si cu o baza legala.
Trebuie declarata aceasta operatiune in 390, daca nu are un cod valid de TVA si nu e inregistrata in Registrul Opratorilor intracomunitari?
Eu m-am gandit sa inregistrez factura ca pe o cheltuiala asa: 628=401, 401=5124, 665=5124.
Mai fac taxare inversa in aceasta situatie?
Pensiunea urmeaza sa se inregistreze in Registrul operatorilor intracomunitari.
Va multumesc



#152 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 February 2012 - 02:52 PM

Ehhmmm...luati legatura cu AF-ul de care apartineti, poate (zic poate!) scapati numai cu avertisment verbal (ca si neplatitor de TVA, achizitionand servicii din UE, trebuia sa fi fost inscris conform art.153 indice 1, sa depuna D 390 si D 301, platind astfel TVA-ul aferent; fireste ca facturile primite sunt fara TVA, pentru ei e ca un export..iar in Romania e vorba de prevederea 133 alin.2 ).Altfel, ..o speta interesanta....nu sunt pentru contul 628...as lua in consideratie ori contul 622 ori contul 623 (cu analiticul aferent).
(simple pareri)



#153 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 20 February 2012 - 12:20 AM

Am luat eu legatura cu ANAF-ul pt dumneavoastra si au zis ca da, sunt de acord cu avertismentul verbal pentru faptele pe care nu le-ati savarsit din cele enumerate da la restul nu se poate trebuie amenda.
Apoi mi-au zis ca daca serviciile descrise pot fi incadrate la servicii in legatura cu un bun imobil, fiind strans legate de prestatia dumneavoastra principala respectiv serviciul hotelier, atunci nu trebuia sa fiti inregistrata nici in ROI, nici sa depuneti 390, nici inregistrata pe 153 indice 1 daca nu sunteti deja pe 153. Ba mai mult, cica daca serviciile sunt legate de un bun imobil, atunci dumneavoastra sunteti obligata la plata taxei vezi 150 cu 6(prin autolichidarea taxei daca sunteti platitor de TVA sau prin decont special daca nu).Tot o doamna amabila de la ghiseu mi-a zis in timp ce sorta pachetele de cafea in ordinea descrescatoare a pretului ca daca trebuia sa depuneti decont special nefiind inregistrata in scopuri de TVA si nu ati facut-o atunci la accesorii nu pot renunta, cu toate ca cica au o facilitate la penalitati daca platiti repejor.
Apoi am luat legatura si cu olandezul care mi-a zis ca si el s-a gandit ca ar fi vorba de servicii legate de un bun imobil si cum ca de aceea a facturat fara TVA cu toate ca nu a primit un cod valabil de la dvs(zicea el ca locul prestarii e acolo unde e situat bunul si nu la el in tara).

Sintetic:
1. Daca sunteti platitoare de TVA - autotaxare in decont(rd 7 si 20) si bon fiscal la clienti(cu TVA).
2. Daca nu sunteti platitoare de TVA - decont special(sectiunea 4) cu achitarea TVA si bon fiscal la clienti(fara TVA).

In speranta unei depasiri cat mai rapide a plafonului..........



#154 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 20 February 2012 - 08:47 AM

MUltumesc foarte mult de ajutor.

Multumesc de raspuns prepeleac. Sa inteleg ca nu trebuie sa depun 390? Firma se va inregistra in Registrul operatorilor intracomunitari saptamana asta pentru a nu mai fi probleme pe viitor.



#155 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 20 February 2012 - 11:15 AM

(3) Nu se consideră servicii legate de bunul imobil, în sensul art. 133 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal operaţiuni precum:

d) intermedierea în ceea ce priveşte serviciile de cazare la un hotel sau cazare în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă sau locuri amenajate pentru a fi utilizate ca locuri de camping, în cazul în care este realizată de către un intermediar care acţionează în numele şi în contul altei persoane;

(NM 14 la art.133)


(a romanian ..Keyser Soze)


Aceasta postare a fost editata de Tzica: 20 February 2012 - 11:18 AM




#156 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 20 February 2012 - 02:50 PM

Tzica are dreptate si m-am grabit eu cu raspunsul fara sa ma lamuresc daca e structura de comisionar(cumparator revanzator) sau nu(cu toate ca citind mai atent problema ridicata se pare ca nu e si avea ea dreptate de la bun inceput).
Asa ca noua varianta ar fi:
Daca site-ul respectiv realizeaza o tranzactie cu clientul final(ii factureaza serviciul de cazare si-l incaseaza) atunci e cumparator revanzator si locul prestarii e acolo unde e situat bunul imobil.
Daca in schimb site-ul nu are o legatura cu clientul final si dvs incasati banii de la client in mod direct si-i facturati persoanei fizice serviciul atunci Tzica are dreptate si trebuia sa faceti toate demersurile descrise de ea.
Mea culpa.



#157 aroua_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 21 February 2012 - 08:48 AM

Pensiunea incaseaza direct banii de la client si emite bon fiscal. Problema mea e ca firma nu era inregistrata in Registrul operatorilor intracomunitari la data emiterii facturii. In aceasta situatie pot depune 390? Exista corelatie intre d390 si Registrul operatorilor intracomunitari? Eu am facut d390 si la final mi-a fost validata de program. Nu ar trebui sa dea eroare pt ca firma nu are un cod valid de tva?
Daca firma este platitoare de tva mai era nevoie sa se inregistreze in Registrul operatorilor intracomunitari daca a facut achizitie de servicii intracomunitare?



#158 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 21 February 2012 - 08:27 PM

Declaratia face numai o validare generala de sintaxa a codului, nu verifica inregistrarea in ROI. Apoi orice contribuabil poate depune o declaratie recapitulativa, nefiind conditionata depunerea de inregistrarea in ROI. Probabil fiscul poate verifica cine depune 390 fara sa fie inregistrat. Oricum amenda nu e cine stie ce si daca sunteti platitoare de TVA nu are nici impact fiscal.



#159 Ercso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 February 2012 - 11:33 AM

Buna ziua,

am si eu o nelamurire,
suntem o casa de speditie, vrem sa luam o comanda de la o firma din Belgia. Am cerut de la mfinante la solicitare VIES am primit "YES, valid VAT number", dar la numele firmei scrie tot aceasi nume, dar cu SC si SRL si am primit o adresa din Botosani. Tot la mfinante daca caut in firmele romane dupa nume si judet, tot la aceasi adresa gasesc o firma cu aceeasi nume, cu TVA RO.....

In acest caz cum e corect emiterea facturii de trasnport pentru firma susnumit Belgian? Cu sau fara Tva?


Multumesc
Erika



#160 Rikidone

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 March 2012 - 04:38 PM

Am si eu nevoie de ajutor!
Firma la care lucrez este platitoare de TVA - prestatorul. Avem un contract pentru inchiriere forta de munca cu o firma platitoare de TVA din Germania. Prestatia s-a efectuat in Romania (o constructie). Factura se face cu TVA?
Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL