Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizari la firma inactiva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Amortizari la firma inactiva

2 replies to this topic

#1 Talisman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 August 2006 - 11:08 PM

Am o problema...

Am vazut o balanta a unei firme care nu mai are activitate, dar nu a declarat stare de inactivtate, nici la fisc, nici la ONRC. Isi depune declaratiile pe 0, bilantul idem.

In balanta conturile 281 aveau sold mai mic decat cel al imobilizarilor la care se refereau, iar fostul contabil i-a zis patroanei ca nu a continuat amortizarea, deoarece firma nu mai desfasoara activitate...

Stiti ceva despre vreo prevedere de genul asta?

Sper sa nu ma luati de fraier...:(



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 05 August 2006 - 12:35 AM

Vezi postareaTalisman, la Aug 5 2006, 12:08 AM, a spus:

Am o problema...

Am vazut o balanta a unei firme care nu mai are activitate, dar nu a declarat stare de inactivtate, nici la fisc, nici la ONRC. Isi depune declaratiile pe 0, bilantul idem.

In balanta conturile 281 aveau sold mai mic decat cel al imobilizarilor la care se refereau, iar fostul contabil i-a zis patroanei ca nu a continuat amortizarea, deoarece firma nu mai desfasoara activitate...

Stiti ceva despre vreo prevedere de genul asta?

Sper sa nu ma luati de fraier...:(

HG 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe:

5. Pentru perioada in care mijloacele fixe nu sunt utilizate, recuperarea amortizării aferente acesteia se va face prin recalcularea cotei de amortizare pe durata normala de utilizare rămasa, începând cu luna următoare repunerii in funcțiune a acestora sau se diminuează capitalurile proprii la data scoaterii din funcțiune.

popescul



#3 Talisman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 August 2006 - 04:24 PM

Thx, mate!

Raman dator...!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL