Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Certificat de inregistrare in scopuri de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Certificat de inregistrare in scopuri de TVA

25 replies to this topic

#1 giv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Scornicesti/OLT

Postat 21 December 2006 - 09:46 PM

Stie cineve in detaliu ce faci cu hartia asta?



#2 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 21 December 2006 - 10:37 PM

Hartia asta iti foloseste numai in cazul in care faci tranzactii (achizitii sau livrari) intracomunitare. In acest caz se comunica partenerului strain acest cod de inregistrare.




#3 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 December 2006 - 01:05 AM

Hartia aceasta iti foloseste oricand,pt.ca ea iti schimba atributul fiscal din certificatul de inmatriculare,din R in RO. Este un document pe care va trebui sa-l pastrezi ca pe moastele Sf.Paraschiva.Daca va fi nevoie sa-ti preschimbi certificatul de inmatriculare ,automat atributul fiscal din acest certificat va fi trecut pe noul document emis de Reg.Comertului. Deci ai mare grija de el,chiar daca nu faci livrari sau achizitii intracomunitare.



#4 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 24 December 2006 - 12:47 PM

Codul fiscal:
(5) Persoanele înregistrate:
a) conform art. 153 vor comunica codul de înregistrare în scopuri de TVA tuturor
furnizorilor/prestatorilor sau clienților. Informarea este opțională, dacă persoana
beneficiază de prestări de servicii, conform art. 133 alin. (2) lit. c)-f), lit. h) pct. 2 și
lit. i);
b) conform art. 1531 vor comunica codul de înregistrare în scopuri de TVA
furnizorului, de fiecare dată când realizează o achiziție intracomunitară de bunuri.
Comunicarea codului este opțională în cazul în care persoana respectivă beneficiază
de prestări de servicii, conform art. 133 alin. (2) lit. c)-f), lit. h) pct. 2 și lit. i). Pentru
alte operațiuni constând în livrări de bunuri și prestări de servicii este interzisă
comunicarea codului de înregistrare în scopuri de TVA, obținut în temeiul art. 1531,
furnizorilor/prestatorilor sau clienților.
(6) Persoana impozabilă nestabilită în România, care și-a desemnat un reprezentant
fiscal, va comunica denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de
TVA, atribuit conform art. 153 reprezentantului său fiscal, clienților și furnizorilor
săi, pentru operațiunile efectuate sau de care a beneficiat în România.

Am primit deja solicitari de la firmele partenere pt comunicarea pana la sfarsitul anului a noului cod de înregistrare în scopuri de TVA , potrivit noilor reglementari ale Codului Fiscal!

Sarbatori fericite!
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#5 giv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Scornicesti/OLT

Postat 24 December 2006 - 10:48 PM

bai fratilor.... numai hartii. in loc sa se simplifice.



#6 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 December 2006 - 08:50 AM

eu am o nelamurire, cum obtinem acest certificat de inregistrare in scopuri de tva? in codul fiscal scria ca o sa parvina prin posta si totusi.....



#7 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2006 - 09:14 AM

Se ridica de la Adm.Financ.Copie de pe C.U.I.,delegatie si copie de pe actull de identitate pe numele catruia este facuta delegatia.La sect.2 se dau de-o saptamana...



#8 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 27 December 2006 - 12:18 PM

Iar la Sectorul 1 vorbeau inspectoarele de la camera 24 ca vor incepe sa le trimita prin posta pentru ca nu vin agentii economici sa le ridice!...



#9 Aura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:private

Postat 04 January 2007 - 02:31 PM

Am o intrebare: stiti cumva daca pe tipizatele de facturi trebuie sa apara acest numar de TVA?
Trebuie sa comand facturi noi ca am terminat topul si nu sunt lamurita!

Multam.



#10 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 04 January 2007 - 02:35 PM

Vezi postareaAura, la Jan 4 2007, 04:31 PM, a spus:

Am o intrebare: stiti cumva daca pe tipizatele de facturi trebuie sa apara acest numar de TVA?
Trebuie sa comand facturi noi ca am terminat topul si nu sunt lamurita!

Multam.
Da,trebuie sa apara,dar nu mai este nevoie sa comanzi tipizate,pt.ca ele nu mai sunt obligatorii,va puteti face singuri facturile,tipizatele se folosesc pana la epuizarea stocurilor deja existente.
In normele codului fiscal vei gasi si elementele obligatorii pe care trebuie sa le contina facturile.
Oricum,pentru tipizate,este obligatoriu sa se scrie pe factura codul unic de inregistrare,precedat de atributul RO.



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 January 2007 - 02:46 PM

daca si in CF scrie ca trebuie sa le trimita prin posta....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 CORINA_CUCOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 04 January 2007 - 03:22 PM

Mi-a spus cineva ca nu putem emite facturi daca nu avem CUI reinnoit, stie cineva ceva?

si inca ceva, am inteles bine??? semnarea si stampilarea facturilor nu este obligatorie?



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 January 2007 - 03:25 PM

[
si inca ceva, am inteles bine??? semnarea si stampilarea facturilor nu este obligatorie?
[/quote]


asa scrie in CF
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2007 - 08:47 PM

Stie cineva daca la sect.3 le trimit prin posta? Sau daca e aglomerat la ghisee pt. solicitarea lor?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 January 2007 - 06:18 PM




#15 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Postat 08 January 2007 - 08:09 PM

Vezi postareaRainablue, la Dec 27 2006, 09:14 AM, a spus:

Se ridica de la Adm.Financ.Copie de pe C.U.I.,delegatie si copie de pe actull de identitate pe numele catruia este facuta delegatia.La sect.2 se dau de-o saptamana...

OK, l-am luat deja, dar am o intrebare: ce intelegeti din ordinul 2224/22.12.2006. aparut in MO 03/03.01.2007?.........deja am luat certificatul de inregistrare in scopuri de TVA(le-am ridicat pe 22.12.2006.).....sa inteleg ca mai trebuie sa solicitam un alt certificat cei care efectuam achizitii intracomunitare? sau am intrat in ceata si inteleg aiurea?
de ce oare nu ne schimbam meseria?



#16 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 08 January 2007 - 09:48 PM

ordinul 2224 se refera la cei neinreg ca platitori de t v a!!!!!!!!
ocoleanui



#17 giv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Scornicesti/OLT

Postat 08 January 2007 - 09:55 PM

ma doare capul.................. hartii.................hartii.........hartii............
NU MAI ALIMENTATI BIROCRATIA.
Vai de capul nostru...
Sper sa vina un eurotepes sa termine o data cu toate aceste hartii care se pare ca nu se mai termina.



#18 ursache ramona paula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 January 2007 - 10:34 PM

eu stiu ca de la 01.01.2007 nu se mai numeste CUI R 59800000 ci CIF RO 5980000 ..., si este obligatoriu sa modificam pe factura



#19 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 10 January 2007 - 02:53 PM

in ordinul 1633/2006 apare si un "certificat de inregistrare fiscala" care atesta calitatea de platitor de impozite, taxe si contributii, pe langa certificatul de inregistrare in scipuri de tva. Stiti cumva ce este cu el, la ce foloseste, daca se elibereaza de administratie si acesta?



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 10 January 2007 - 03:47 PM

Vezi postareaonuta, la Jan 10 2007, 02:53 PM, a spus:

in ordinul 1633/2006 apare si un "certificat de inregistrare fiscala" care atesta calitatea de platitor de impozite, taxe si contributii, pe langa certificatul de inregistrare in scipuri de tva. Stiti cumva ce este cu el, la ce foloseste, daca se elibereaza de administratie si acesta?


Art. III. - Formularul "Certificat de înregistrare fiscală", cod M.F.P. 14.13.20.99, prevăzut în anexa nr. 3 la Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 300/2004 pentru aprobarea declarațiilor de înregistrare a contribuabililor și a cererii de înregistrare a domiciliului fiscal, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 202 din 8 martie 2004, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se înlocuiește cu formularul prevăzut în anexa nr. 3 la prezentul ordin.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL