Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Program gratuit de facturare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Program gratuit de facturare


103 replies to this topic

#21 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 31 January 2007 - 12:21 AM

Nu este cazul sa intrati in panica in privinta notificarii ca operator de date cu caracter personal, pentru ca, dupa ce a mai sapat prin legi colega mea a gasit Decizia nr. 90/2006 care spune ceva in sensul ca daca datele sunt prelucrate ca urmare a indeplinirii unei dispoziii legislative, nu este necesara notificarea ANSPDCP. Dar, din nou, atentie: numai daca prelucrarea este ceruta de un act legislativ, ceea ce nu este valabil cazul facturilor. Restul ramane valabil.



#22 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 31 January 2007 - 11:12 AM

Fratilor,ce se mai aude de programul de facturare de la infokam?nu e gata?Ma intereseaza!Imi place programul si vreau sa il cumpar!Nu am avut multe oferte care sa imi placa..Ocsi stii ceva concret in legatura cu programul de facturare? :lostit (13):

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#23 Guest_conectarenet_*

  • Guests

Postat 31 January 2007 - 06:15 PM

daca doriti va fac kit-ul de instalare pentru a rula aplicatia dumneavoastra si pe memoriile portabile standard U3, atat in format .u3p cat si executabil de instalare (pentru incepatori).

Vezi postareaAnton KOVACS, la Jan 31 2007, 12:21 AM, a spus:

Nu este cazul sa intrati in panica in privinta notificarii ca operator de date cu caracter personal, pentru ca, dupa ce a mai sapat prin legi colega mea a gasit Decizia nr. 90/2006 care spune ceva in sensul ca daca datele sunt prelucrate ca urmare a indeplinirii unei dispoziii legislative, nu este necesara notificarea ANSPDCP. Dar, din nou, atentie: numai daca prelucrarea este ceruta de un act legislativ, ceea ce nu este valabil cazul facturilor. Restul ramane valabil.
cred ca totusi este bine sa le puneti... chiar daca unii nu vor completa campurile respective. oricum astept si posibilitatea de a factura pe format a5.. sau 2 exemplare a5 pe o pagina a4. chiar ar fi mai bine asa..

Vezi postareaAnton KOVACS, la Jan 18 2007, 06:10 PM, a spus:

Probabil ati rezolvat problema listarii facturilor si chitantelor. Daca totusi nu este asa aici puteti descarca GRATUIT un astfel de program.
poate nu am vazut eu... dar daca am vazut bine... o posibilitate de personalizare mai mare .. exista? spre exemplu . sa nu scriu numele emitentului... daca am in sigla numele.. "in clar", sau sa adaug sigla... se poate?



#24 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 31 January 2007 - 06:42 PM

Datele privind delegatul et al erau necesare conform HG 831/1997. Aceste date nu mai sunt obligatorii conform http://www.cdep.ro/p...p_act?ida=13112 unde spune foarte clar:
Modificat prin L. nr.343/2006 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
- la 1 ianuarie 2007 abrogă prevederile referitoare la factura fiscală (cod 14-4-10/A), factura (cod 14-4-10/aA) și avizul de însoțire a mărfii (cod 14-3-6A)



#25 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 31 January 2007 - 07:37 PM

Vezi postareaaNgelica pop, la Jan 31 2007, 11:12 AM, a spus:

Fratilor,ce se mai aude de programul de facturare de la infokam?nu e gata?Ma intereseaza!Imi place programul si vreau sa il cumpar!Nu am avut multe oferte care sa imi placa..Ocsi stii ceva concret in legatura cu programul de facturare? :lostit (13):
E gata, poti sa-l descarci.

In legatura cu facturile in format A5, A6 si A format bilet de tramvai:
Am stat eu mult si m-am gandit:
- Daca e A5, factura, la indosariere ai 3 variante: o pui in partea de sus a dosarului sau o pui in partea de jos a dosarului. In ambele variante factura este prinsa doar intr-o gaura si se balangane in dosarul ala care va arata ca dracu. Daca o prinzi la mijlocul dosarului e ok, dar dosarul va avea o gogoasa in mijloc si va arata ca un om care are o tumoare in abdomen.
- In varianta A5 factura trebuie taiata in doua. O munca in plus.
- In varianta A5 pe factura nu mai incap decat maximum 2 pozitii, si asta daca se mai strange antetul
- in varianta A5 nici pomeneala de loc pentru observatii (apropo, puteti deocamdata scrie acolo ce vreti, inclusiv buletinul delegatului, aveti 200 de caractere acolo)
Si nu in ultimul rand, e chiar asa scumpa o foaie de hartie ca sa merite toate dezavantajele de mai sus ?

Poate la un moment dat am sa fac si facturi in format A5, dar deocamdata nu am timp. Mai sunt alte multele importante de facut la acest program, de exemplu un help ca lumea. La fel si cu delegatul, poate am sa pun (asta destul de repede) un camp de genul "Date de identificare a delegatului" in care fiecare poate scrie ce vrea, CNP seria si nr. CI sau informatii de genul "E inalt, brunet cu ochi albastrii si inteligent". Glumeam.



#26 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 31 January 2007 - 08:25 PM

Eu am speranta ca vb serios! Chiar m-as bucura daca ai face macar campurile alea cu CI serie si numar pentru delegat!



#27 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 01 February 2007 - 08:56 AM

Vezi postareaconectarenet, la Jan 31 2007, 08:11 PM, a spus:

...cat priveste portabilitatea.. pe u3.. va fac chitul? sa va trimit specificatiile pe mail? sau nu sunteti interesati?
p.s. .... vreau sa pun logo de firma.. se poate?
Cu U3 am comunicat prin mail, asa ca treaba este rezolvata. La partea cu logo-ul lucrez acum. O sa rezolvam si cu datele suplimentare pentru delegat



#28 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 February 2007 - 09:05 AM

La delegat chiar ar trebui tercut ceva, ca stia de la Garda sunt tare ciufuti..de fapt se merge pe sistemu..e asa cum spunem noi..iar cu logo-ul ar fi super..multam oricum
o alta nitrebare....pentru facturile centralizatore...cum facturam servicii le de contabilitate spre exemplu..Ordinul 2226e putin ciudat la nivelul mentionarii datei prestatiei..s-a clarificat cineva?
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#29 Guest_conectarenet_*

  • Guests

Postat 01 February 2007 - 02:36 PM

ar fi utila di postarea datei pe site.. sa stim ca e de coborat versiune noua



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 February 2007 - 07:55 PM

ce se intampla?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 01 February 2007 - 09:32 PM

Am tinut cont de sugestiile voastre si a celor care tin legatura cu mine prin e-mail si am postat pe site (si voi face in continuare asa) data ultimei versiuni.
Cu datele acelea pentru delegat o sa se rezolve in zilele urmatoare
Oricum, pana atunci va sugerez ca daca tineti neaparat sa inscrieti datele de pe CI-ul delegatului pe factura sa le inscrieti in continuarea numelui, de exemplu "Anton KOVACS, CI 12345679000 Pol. Timis",. Campul delegat are 40 de caractere si daca delegatul nu are un nume prea lung incap si datele de pe CI sau CNP-ul. Eventual eliminati punctele si virgulele.
Cu logo-ul am o veste buna si una rea:
Vestea buna este ca se poate insera un logo, destul de mare, in antetul facturii. Logo-ul trebuie neaparat sa fie in format jpg. Alte cerinte nu prea sunt pentru ca si daca e prea mare, poza respectiva va fi redimensionata de program.
Vestea rea este ca si noi mai trebuie sa mancam din cand in cand (cu toate ca facem tot posibilul sa ne dezobisnuim de acest prost obicei), asa ca aceasta optiune va functiona numai in varianta comerciala.

edited by Andreea` Pe acest site va fi postat si se va discuta numai despre versiunea gratuita a programului

Dar, pentru ca exista si un dar care face pilula de mai sus putin mai dulce, incepand de ieri, din cand in cand, cineva primeste gratuit cheia de activare pentru upgrade-ul la varianta comerciala. Sa intamplat si astazi acest lucru cu un participant la acest topic. Sansele astazi sunt cam de 1/2000 si scad pe masura ce numarul utilizatorilor creste.
Revin la rugamintea ca cei care au intrebari sau sugestii in legatura cu programul sa imi scrie pe email. Astfel vor primi mult mai repede (de regula in cateva minute) un raspuns.



#32 Nokia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2007 - 09:54 PM

Parerea mea este ca in decizie trebuie trecute si numerele de facturi fiscale(vechi) si modul lor de alocare pe departamente. Nu se renumeroteaza. Am vazut facturi care aveau numarul fiscal taiat si scris un numar intern. MI se pare inutil!

Aceasta postare a fost editata de Nokia: 01 February 2007 - 09:57 PM




#33 Guest_conectarenet_*

  • Guests

Postat 02 February 2007 - 11:12 AM

eu sunt unu din norocoshii care au primit cheia de activare



#34 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 02 February 2007 - 03:27 PM

Vezi postareaconectarenet, la Feb 2 2007, 11:12 AM, a spus:

eu sunt unu din norocoshii care au primit cheia de activare
Si nu esti singurul !



#35 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 02 February 2007 - 03:39 PM

la norocu meu.......... :lostit (13):
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#36 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 February 2007 - 04:31 PM

Daca as fi si eu asa de norocoasa.... :pullhair: :lostit (13):



#37 Daniel Galati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 February 2007 - 05:49 PM

Se mai aude ceva de programelul asta pt facturi? L-am instalat acum si tot da eroarea asta... :lostit (13): nasol...

Se mai aude ceva de programelul pt facturi?Eu am citit acum tot ce ati scris pana acum..si ma bucuram ca am gasit un program de facturi..si vad ca nu merge :pullhair: ...poate se remediaza problema,nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 01:11 PM




#38 Guest_conectarenet_*

  • Guests

Postat 02 February 2007 - 07:23 PM

Vezi postareaNicoleta_Z, la Feb 2 2007, 04:31 PM, a spus:

Daca as fi si eu asa de norocoasa.... :pullhair: :lostit (13):
lasa NICO... poate castigi la loto... si cumperi si aplicatia... numai (scuze de off topic) sa nu faci ca evreul...." da doamne sa castig la loto, da doamne sa catig la loto.... si tot asa.. zilnic... intr-o zi, se aude o voce.. dar dute si cumpara un bilet...."



#39 Guest_Anton KOVACS_*

  • Guests

Postat 02 February 2007 - 07:46 PM

Si ca sa va faceti si mai mult sange rau, de aproximativ o ora programul face si facturi proforma ! (varianta aceasta inca nu este postata pe site, poate maine)



#40 Guest_conectarenet_*

  • Guests

Postat 02 February 2007 - 08:29 PM

Vezi postareaAnton KOVACS, la Feb 2 2007, 07:46 PM, a spus:

Si ca sa va faceti si mai mult sange rau, de aproximativ o ora programul face si facturi proforma ! (varianta aceasta inca nu este postata pe site, poate maine)
versiunile noi, vor face update sau.. reconfiguram?






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL