Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare inversa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


Taxare inversa

361 replies to this topic

#301 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 August 2007 - 07:58 PM

Multumesc mult pentru faptul ca sunt inconjurata de colegi atat de binevoitori.Stiu ca nu am tva dar si facturile la care se aplica taxarea inversa se trec in decontul de tva.NU?



#302 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 30 August 2007 - 07:42 AM

Daca factura ta emisa de tine e cu taxare inversa se trece in decont, baza(900lei), la rd.10-Livr.de bunuri si prest.serv.scutite cu drept de dedicere, cu exeptia celor de la rd.1-3,si operatiuni supuse masurilor de simplificare.Succes! :notworthy:




#303 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2007 - 08:11 AM

Multumesc frumos, Lucis!



#304 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2007 - 11:22 AM

Vezi postareaflorika, la Aug 29 2007, 08:58 PM, a spus:

Multumesc mult pentru faptul ca sunt inconjurata de colegi atat de binevoitori.Stiu ca nu am tva dar si facturile la care se aplica taxarea inversa se trec in decontul de tva.NU?

Facturiel emise cu taxare inversa se treec in decontul de tva :)

Aceasta postare a fost editata de alinad2007: 30 August 2007 - 11:23 AM




#305 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 October 2007 - 09:40 AM

Acum am alta problema. Am primit o factura de la un furnizor tot din grupa 45. Pe factura am si garantii de buna executie.
Eu inregistrez:
628=401 1000
4426=4427 190 (taxare inversa)
401=167 50 (gar.5%)
In momentul cand vor fi facturate garantiile eu le mai trec in decontul de TVA sau le evidentiez in decont acum???? Sunt total in ceata!



#306 dandynro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 10 October 2007 - 02:28 PM

in practica garantia de buna executie se evidentiaza in contul de garantii iar tva aferent garantiei este un tva neexigibil cont 4428

tva din contul 4428 devine exigibil in momentul in care expira si garantia adica la data la care este trecut in contract ca expira garantia
dandynro



#307 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 October 2007 - 03:12 PM

Asta era inainte de 01.01.2007 cand nu se aplica taxarea inversa la grupa 45.



#308 vasi_contab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 October 2007 - 09:22 PM

O firma, cod CAEN 4544 - lucrari de vopsitorie, zugraveli si motari de geamuri, executa lucrari de tencuieli si zugraveli......ma intereseaza daca aceste lucrari sunt incluse in taxarea inversa? am vb cu mai multe persoane si parerile sunt impartite.....va rog sa-mi spuneti si parerea dumneavoastra si daca se poate si un act normativ, din care sa reiasa clar ca se includ si aceste lucrari, ar fii super..... Multumesc!



#309 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 02:43 PM

toata clasa 45 are taxare inversa ... citeste si vei vedea acolo care sunt exceptiile ... insa operatiile prezentate de tine nu sunt exceptii



#310 annkuta20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 October 2007 - 05:06 PM

buna seara am o problema foarte mare la care sper sa gasesc solutia
AM EMIS O FACTURA UNUI CLIENT IN VAL DE 56000 LEI CARE CONTINE INCHIRIERE DE UTILAJE PE O PERIOADA DE TIMP SI BINEINTELES CA AM PUS SI TVA-UL , CLIENTUL A AVUT CONTROL SI I SA SPUS CA DE FAPT TREBUIA FACTURAT CU TAXARE INVERSA.
VA ROG AJUTATIMA SI SPUNETI-MI CU TREBUIA SA O FAC???? :smile: :sad: :sad:



#311 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 October 2007 - 07:19 AM

Inchirierea de utilaje pt constructii cu personal de deservire se supune taxarii inverse. Fara personal de deservire se factureaza cu TVA. Nu stiu cum a fost la tine. Daca ai avut si operatori nu trebuia taxat fara TVA. Si pentru astfel de prestatii trebuiesc stipulate in contract conditiile. Eu asa am procedat si nu au fost, pana acum, obiectiuni la rambursari. Pe tema asta, ca gasesc ei alte chestii.......
iuliana



#312 annkuta20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2007 - 10:18 AM

multumesc iuliana pentru sfat. da inchirierea a fost cu personalul meu si eu intelesesem tocmai invers
am avut control prin incrucisare si 'DOMNII' NU AU STIUT SA IMI SPUNA CE E DE FACUT
EU AM ZIS SA ANULEZ SI SA II FAC CU TAXARE INVERSA PT CA PLATA NU S-A FACUT DAR NU STIU DACA MAI E POSIBIL
:sad: :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 January 2009 - 05:39 PM
citare mesaj anterior




#313 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 28 October 2007 - 04:34 PM

De ce nu? Stornezi factura emisa si faci alta cu TVA.
iuliana



#314 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 29 October 2007 - 02:25 PM

Buna! Am si eu o nelamurire fata de taxarea inversa. Firma la care lucrez are o lucrare de constructie. In octombrie are o lucrare " amenajare spatii verzi si montaj borduri" la aceeasi firma pentru care realizeaza constructia.Este taxare inversa sau nu?Va multumesc mult!



#315 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 30 October 2007 - 09:21 AM

In primul rand pt. a se aplica taxarea inversa atat furnizorul cat si beneficiarul prest. de servicii trebuie sa fie inregistrati in scopuri de TVA. Asta stii tu. In al II-lea rand taxarea inversa se aplica lucrarilor de constructii-montaj, ceea ce conf. Codului Fiscal inseamna lucrarile de constructie, reparare, modernizare, transformare si demolare legate de un bun imobil.
Bunul imobil este "orice structura fixata in sau pe pamant". Nu cred ca bordurile sunt bunuri imobile, iar amenajarea spatiilor verzi nu este o lucrare de constructie, deci parerea mea este ca nu se aplica taxarea inversa in cazul tau.



#316 manuela2578

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 October 2007 - 10:55 PM

s-a anulat cumva taxarea inversa?

Aceasta postare a fost editata de manuela2578: 30 October 2007 - 10:56 PM




#317 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 31 October 2007 - 08:50 AM

Vezi postareamanuela2578, la Oct 31 2007, 12:55 AM, a spus:

s-a anulat cumva taxarea inversa?
Cu 1 ianuarie 2008 se elimina anumite articole din Codul Fiscal privind taxarea inversa.



#318 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 31 October 2007 - 10:11 AM

Se elimina taxarea inversa pentru lucrari de constructii. Oricum era o mare harababura! Dupa 1 an de cand era in vigoare inca se aplica dupa ureche. Iar cei de la control erau blocati doar in cereri de rambursare. Nu ca le-as plange de mila dar nu-mi facea nici o placere sa-i vad in fiecare luna cautand motive sa mai taie din sume sau pentru amenzi.
Probabil ca cei care au facut aceasta lege au realizat ce aveau de realizat. In plan personal, evident.
iuliana



#319 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 01 November 2007 - 09:21 AM

exista vreun act oficial prin care se exclude taxarea inversa cu 01.01.2008?



#320 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 01 November 2007 - 11:01 AM

Da, modificare a Codului fiscal cu 01.01.2008, aparuta in Monitorul Oficial 703.
In Mon. Of. 707 au publicat si modificarile Normelor metodologice.
mdtru






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL