Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 29

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#561 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 02:12 PM

luati-ma si pe mine in calcul: dimalexia.. eram cu nr. 10....dar vad ca ati facut alta numerotare.
Am acces la net.. si sunt din Bucuresti...



#562 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:16 PM

Indiferent ce decizie ve-ti lua cu repartizarea subiectelor luati-ma in calcul….am acces la net ….voi pleca din localitate sambata dimineata….singura rugaminte este sa-mi scrieti pe adresa de mail….pe forum nu am timp sa stau foarte mult si este posibil sa-mi scape mesajele pe care mi le adresati….
Astept decizia voastra in ceea ce priveste intrebarile care imi vor revini pe adresa gruplucrudecembrie@yahoo.com.....

petro71




#563 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:27 PM

A aparut undeva cand se tine examenul :sambata sau duminica?



#564 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 02:30 PM

Nu a aparut inca daca este sambata sau duminica. In iunie mi se pare ca a fost duminica... si toti o data,



#565 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 December 2007 - 02:36 PM

Nu-i rau sa mai facem inca o lista. Altceva nu avem de facut decat sa ne inscriem in liste si paraliste. Pana sambata, cand dam examenul, mai avem timp sa facem cateva liste. Oricum, am net si sunt acasa.
oare unde o sa ajungem?



#566 gabrielat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:36 PM

Par a fi din cele care s-au dat in iunie



#567 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:40 PM

Vezi postareaclasimar, la Dec 4 2007, 01:48 PM, a spus:

Intrebarile de la aceasta adresa sunt din martie 2007.



#568 malabs

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:As vrea sa fiu in UE. Cu adevarat.

Postat 04 December 2007 - 02:43 PM

Vezi postareabibilica, la Dec 4 2007, 02:36 PM, a spus:

Nu-i rau sa mai facem inca o lista. Altceva nu avem de facut decat sa ne inscriem in liste si paraliste. Pana sambata, cand dam examenul, mai avem timp sa facem cateva liste. Oricum, am net si sunt acasa.

Mare dreptate ai... :smile:



#569 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:52 PM

Care este cuantumul maxim al amenzii contraventionale pentru contraventiile stabilite prin Hotarari ale Guvernului ?

Am 3 raspunsuri , care e corect ?

27.000 lei , 50.000 lei , 10.000 lei



#570 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 02:55 PM

50.000
og2/2001, art.8(2) b)
miri



#571 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 04 December 2007 - 02:58 PM

bibilica nu te necaji cu listele, eu doar vroiam sa fie clar care si ce va avea de rezolvat daca apar grile.


Inca o data va rog sa va inscrieti pe lista copiind si lista care era formata anterior. Altfel nu mai stie cine cand a postat si s-a inscris
petro71 te-am rugat daca poti sa mai repartizezi o data intrebarile atunci cand vor fi suficienti inscrisi cu acces la net. Poti?



#572 Vio_2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 December 2007 - 02:58 PM

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 02:55 PM, a spus:

50.000
og2/2001, art.8(2) b)



Voi participa si eu pe net joi si vineri

Vio_2007



#573 briana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:07 PM

Am postat pe consultant.decembrie, dar s-a dus emailul in BUlk, acolo il gasiti.As prefera ca sa nu faceti comentarii aici cu privire la continutul emailul, veti intelege de ce....
Bafta multa si sper sa fiti mai optimisti decat mine,



#574 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 December 2007 - 03:16 PM

Buna ,sunt niki_miki1,as vrea si eu e-mail-ul la adresa voi_nic@yahoo.com



#575 isa_bella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:16 PM

Vezi postareabriana, la Dec 4 2007, 05:07 PM, a spus:

Am postat pe consultant.decembrie, dar s-a dus emailul in BUlk, acolo il gasiti.As prefera ca sa nu faceti comentarii aici cu privire la continutul emailul, veti intelege de ce....
Bafta multa si sper sa fiti mai optimisti decat mine,
BUNA,
VREAU SI EU GRILELE PENTRU DECEMBRIE 2007. ADRESA MEA ESTE dj69ysa@yahoo.com.
MERCI :smile:



#576 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2007 - 03:18 PM

nr/lista contasoft



#577 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 03:23 PM

Cica si urmatoarea grila are raspunsul gresit pe aici :

87. Cum se impozitează, incepând cu 1 ianuarie 2008, veniturile bănești din agricultură obtinute prin valorificarea produselor vândute către unitati specializate pentru colectare, unitați de procesare industriala sau catre alte unitați pentru utilizare ca atare
a) prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, impozitul fiind final;
b) prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net;
c) prin aplicarea cotei de 1% asupra venitului brut;
d) nu este venit impozabil;
e) se impoziteaza pe norme de venit;
f) prin aplicarea cotei de 10%, impozitul fiind final

este a, nu e) cum am mai gasit.

(4) În cazul contribuabililor care realizează venituri bănești din agricultură, potrivit prevederilor art. 71 lit. d), prin valorificarea produselor vândute către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități pentru utilizare ca atare, impozitul se calculează prin reținere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, începând cu data de 1 ianuarie 2008, impozitul fiind final

si aceasta are raspunsul gresit, cel putin asa il am eu


130.Un operator înregistrat de produse accizabile din România primește pentru comercializare de la un antrepozit fiscal din Germania o cantitate de 240 de bax-uri țigarete. Care este termenul de plată al accizelor:
a. ziua lucrătoare imediat următoare celei în care a avut loc recepția;
b. data întocmirii facturii;
c. până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a avut loc recepționarea țigaretelor;
d. la data expedierii produselor de către antrepozitul fiscal din Germania;
e. până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a avut loc întocmirea facturii de către antrepozitul fiscal furnizor;
f. ziua recepției țigaretelor.


corect este a.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), termenul de plată a accizelor este:
a) în cazul operatorilor înregistrați - ziua lucrătoare imediat următoare celei în care au fost recepționate produsele accizabile



#578 eugenia ciontu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 December 2007 - 03:26 PM

Vezi postareaniki_miki1, la Dec 4 2007, 03:16 PM, a spus:

Buna ,sunt niki_miki1,as vrea si eu e-mail-ul la adresa voi_nic@yahoo.com
si eu doresc e-mail-l la adresa eciontu@hotmail.com, daca este posibil



#579 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2007 - 03:27 PM

conf oug 106/2007
anul s-a modificat este 2009 => o impozit
miri



#580 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2007 - 03:33 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 4 2007, 05:23 PM, a spus:

87. Cum se impozitează, incepând cu 1 ianuarie 2008, veniturile bănești din agricultură obtinute prin valorificarea produselor vândute către unitati specializate pentru colectare, unitați de procesare industriala sau catre alte unitați pentru utilizare ca atare
a) prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, impozitul fiind final;
b) prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net;
c) prin aplicarea cotei de 1% asupra venitului brut;
d) nu este venit impozabil;
e) se impoziteaza pe norme de venit;
f) prin aplicarea cotei de 10%, impozitul fiind final

este a, nu e) cum am mai gasit.
vreau sa-ti multumesc ca ne atragi atentia aspupra unor intrebari cu raspunsuri gresite(presupun ca te astepti la un dar ...)

art 74.CF s-a modificat prin OUG 106/2007. nu doresc sa intram in polemica dar data fiind o intrebare care se refera in mod expres la anul 2008 cred ca se cere a se respecta CF valabil 2008.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL