Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 78

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#1541 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:34 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 05:33 PM, a spus:

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 05:31 PM, a spus:

Eu m-am aliat... sper sa nu fiu singurul.
Trebuie sa invatam sa nu mai acceptam anormalitatile si sa ne consolam cu ele. Ce-i prostia asta, examen din asta la misto, doar pentru ai lor?
Cum este posibil sa ia 7 din 2000? Care sint aia 7, cred ca nici aia nu exista....
[/color]
nu se va rezolva nimic .... nici cu examenul ceccar nu s-a reusit nimic ... la fel de multi nemultumiti au fost

Vremurile se mai schimba...citeodata vine si scadenta, nu fii asa pesimista.

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 08 December 2007 - 05:39 PM




#1542 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:35 PM

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 07:27 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 05:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?

eu stiam tot asa...bilanturile si statele 50

Iti spun sigur ca sunt 10 ani.Ia legea 82 actualizata .Dca n-o ai am sa caut eu sa trimit aici.Mi-e lene sa deschid alt calculator pe care am reclama. Nu e zvon , nu fii disperata. Mai bine cauta si tu legea si iti vei clarifica problema




#1543 mi_ella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:35 PM

Legea contabilitatii:
ART. 30
(1) Bilantul contabil, dupa aprobare, se publica in conditiile prevazute de lege.
(2) Bilantul contabil anual se pastreaza timp de 50 de ani.
(3) In caz de incetare a activitatii persoanelor prevazute la art. 1, bilantul contabil, precum si registrele si celelalte documente la care se refera art. 25 se predau la arhivele statului in conformitate cu prevederile Legii fondului arhivistic national al Romaniei, daca legea nu dispune altfel.


Nu mai inteleg nimic?????? :smile:



#1544 cruceruniki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 123 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:36 PM

Subscriu si eu celor batjocoriti de Camera Consultantilor Fiscali.
Nici de la noi din sala nu a luat nimeni si in plus, o doamna care a facut 28 raspunsuri corecte a vrut sa-si noteze variantele corecte de raspuns si cei din Comisie nu i-au permis, justificand ca nu avem voie sa plecam cu nici un document scris de la examen, asta apropos de cel/cea care a intrebat daca a fotografiat cineva grilele. Nu am avut voie cu telefon sau calculator.
Au fost multe intrebari de TVA, care intr-adevar te puneau in dilema datorita ambiguitatii in exprimare.
In plus fata de ce s-a scris a mai fost o intrebare din conta referitoare la inregistratea licitatiilor valutare.
Intrebarile cu accize au fost usoare.

Avizul de inspectie fiscala se comunica: ........ :smile:

Doresc mult succesor tuturor maine si sa va pice grile rezonabile.
BAFTA!



#1545 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:38 PM

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:35 PM, a spus:

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 07:27 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 05:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?

eu stiam tot asa...bilanturile si statele 50

Iti spun sigur ca sunt 10 ani.Ia legea 82 actualizata .Dca n-o ai am sa caut eu sa trimit aici.Mi-e lene sa deschid alt calculator pe care am reclama. Nu e zvon , nu fii disperata. Mai bine cauta si tu legea si iti vei clarifica problema


nu mai caut nimic. la ce s-a intamplat azi...ce sa mai caut? iau o fisa cu mine si rezolv grilele. dau cu banul. poate iau asa

cred ca-am prins...bilantul e de sf de an. doar pe ala scrie bilant. :smile: asa o fi?



#1546 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:38 PM

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 05:37 PM, a spus:

nu mai caut nimic. la ce s-a intamplat azi...ce sa mai caut? iau o fisa cu mine si rezolv grilele. dau cu banul. poate iau asa

Cred ca iei, sigur.



#1547 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:40 PM

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:31 PM, a spus:

Vezi postareadolhascu_maia, la Dec 8 2007, 05:25 PM, a spus:

Am pus un topic nou "dreptul de a spune NU" incercati sa va mobilizati si pentru a va apara drepturile Aveti curajul si spuneti-va parerea si vom gasi o cale legala de a putea limita astfel de examene

Eu m-am aliat... sper sa nu fiu singurul.
Trebuie sa invatam sa nu mai acceptam anormalitatile. Ce-i prostia asta, examen din asta la misto, doar pentru ai lor?
Cum este posibil sa ia 7 din 2000? Care sint aia 7, cred ca nici aia nu exista....

Si eu sunt aici, alaturi de voi. Sper sa nu ramanem 3....Sper sa fim mai inteligenti de-atat!!!!!!!!
Ce facem, unde mergem?
Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!



#1548 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:40 PM

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 05:38 PM, a spus:

Vezi postareamaneadn, la Dec 8 2007, 05:37 PM, a spus:

nu mai caut nimic. la ce s-a intamplat azi...ce sa mai caut? iau o fisa cu mine si rezolv grilele. dau cu banul. poate iau asa

Cred ca iei, sigur.


eeeeeeeeee poate o sa fii cu mine in sala si o sa strigi sa-ti dau fisa. NU TI-O DAU :P

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 08 December 2007 - 05:41 PM




#1549 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:41 PM

pt cei care vor sa stie, raspunsul la grilele cum se det pretul de piata prin metoda cost plus si metoda comp preturilor, raspunsul e aici :

(2) În cadrul unei tranzacții între persoane afiliate, autoritățile fiscale pot ajusta suma venitului sau a cheltuielii oricăreia dintre persoane, după cum este necesar, pentru a reflecta prețul de piață al bunurilor sau serviciilor furnizate în cadrul tranzacției. La stabilirea prețului de piață al tranzacțiilor între persoane afiliate se folosește cea mai adecvată dintre următoarele metode:
a) metoda comparării prețurilor, prin care prețul de piață se stabilește pe baza prețurilor plătite altor persoane care vând bunuri sau servicii comparabile către persoane independente;
b) metoda cost-plus, prin care prețul de piață se stabilește pe baza costurilor bunului sau serviciului asigurat prin tranzacție, majorat cu marja de profit corespunzătoare;
c) metoda prețului de revânzare, prin care prețul de piață se stabilește pe baza prețului de revânzare al bunului sau serviciului vândut unei persoane independente, diminuat cu cheltuiala cu vânzarea, alte cheltuieli ale contribuabilului și o marjă de profit;

art 11 codul fiscal



#1550 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:42 PM

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!

Foarte buna ideea, e ceva de care sa ne agatam. In acest fel putem demonstra ca intrebarile au fost viciate / ambigue si putem cere anularea examenului. Cel putin. Interzicearea lui ar fi si mai buna :)

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 08 December 2007 - 05:42 PM




#1551 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 08 December 2007 - 05:42 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 05:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?


art 34 alin 1 si 3 au fost modificate prin art.I pct.18 din legea nr.259/2007
Conform art.34 alin 3 din Legea 259/2007 - sit financiare anuale se pastreaza timp de 10 ani.



#1552 lianab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:42 PM

Sunt de accord. Nu ma aflu printre cei care au dat azi ci printre cei care-si vor incerca sansa maine .( daca exista vreo sansa ....ca dupa cum se prezinta lucrurile nu cred).
Este nedrept ca un absolvent de facultate cu experienta in practica si nu in teorie ca mai marii din Min si ANAF sa nu-si poata face meseria decat dupa ce sustine un examen facut in bataie de joc de teoriticieni. Dupa cum vedeti nu s-au dat intrebari din calculele impozitelor si taxelor pe care noi oamenii de rand de efectuam la locul de munca in fiecare luna ci numai teorie pura. ...
Dar la ce te poti astepta.... Si eu speram ca CECCAR-ul sa ia atitudine macar pentru membrii sai.



Oricum ...BAFTA colegilor de suferinta care vom da maine examenul....si......CAPUL SUS celor care nu au reusit astazi



#1553 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:45 PM

Legea contabilitatii - republicata 10 octombrie 2007
Numarul 82 din data de 24-12-1991



Legea contabilitatii nr. 82/1991 a fost actualizata cu ultimele modificari aduse de OUG nr. 102/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 689 din 10.10.2007.LEGEA nr. 82 din 24 decembrie 1991 a contabilitatii -
Republicare*)

CAPITOLUL IV: Situatii financiare anuale
Art. 34
(1) Persoanele juridice care organizeaza contabilitatea în partida dubla trebuie sa publice situatiile financiare anuale. Fac obiectul publicarii situatiile financiare anuale, raportul administratorilor si raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupa caz. Aceste prevederi se aplica si sucursalelor înregistrate în Romania, care apartin unor persoane juridice cu sediul în strainatate, precum si societatilor-mama care întocmesc situatii financiare consolidate.
(2) Actionarii si angajatii unei societati au dreptul sa se informeze în legatura cu situatiilefinanciare anuale la sediul social al societatii sau al societatii-mama, fara nici o discriminare.
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
(4) În caz de încetare a activitatii persoanelor prevazute la art. 1, situatiile financiare anuale, precum si registrele si celelalte documente la care se refera art. 25 se predau la arhivele statului, în conformitate cu prevederile legale în materie.



#1554 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:46 PM

Vezi postareaoti71, la Dec 8 2007, 05:42 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 05:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?


art 34 alin 1 si 3 au fost modificate prin art.I pct.18 din legea nr.259/2007
Conform art.34 alin 3 din Legea 259/2007 - sit financiare anuale se pastreaza timp de 10 ani.

m-am uitat in legea 82 cu ultima modif in 10 oct 2007. 10 ani este
actualizat de lex expert. daca e alt progr de legi, s-ar putea sa fie altfel

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 08 December 2007 - 05:47 PM




#1555 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:46 PM

Vezi postareaoti71, la Dec 8 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 05:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:22 PM, a spus:

sit fin se pastreaza 10 ani. atentie!!! numai statele de salarii se mai pastreaza 50 de ani
dar am citit in legea contabilitatii actualizata (republicata) la art 34 alin 3
(3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.
ce dumnezeu nu mai inteleg nimic, nu am legea buna?


art 34 alin 1 si 3 au fost modificate prin art.I pct.18 din legea nr.259/2007
Conform art.34 alin 3 din Legea 259/2007 - sit financiare anuale se pastreaza timp de 10 ani.
Bine ca ai cautat tu Oti.Voiam sa fac si asat dar nu-mi mai sta gandul decat la nemernicii astia.



#1556 siliva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:46 PM

Avizul de inspecție fiscală se comunică contribuabilului, în scris, înainte de începerea inspecției fiscale, astfel:
a) cu 30 de zile pentru marii contribuabili;
b) cu 15 zile pentru ceilalți contribuabili.



#1557 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:48 PM

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!

Foarte buna ideea, e ceva de care sa ne agatam. In acest fel putem demonstra ca intrebarile au fost viciate / ambigue si putem cere anularea examenului. Cel putin. Interzicearea lui ar fi si mai buna :)
Hai sa mergem la ei la sediu.Cine vine? Sunteti in stare sa va sustineti cauza?



Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!

Foarte buna ideea, e ceva de care sa ne agatam. In acest fel putem demonstra ca intrebarile au fost viciate / ambigue si putem cere anularea examenului. Cel putin. Interzicearea lui ar fi si mai buna :)
Hai sa mergem la ei la sediu.Cine vine? Sunteti in stare sa va sustineti cauza?



#1558 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:48 PM

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!
la aceasta grila eu am considerat ca nu se incadreaza serv de pregatire la exceptiile prevazute de lege cf carora locul prestarii = locul clientului deoarece despre clienti nu stim decat ca sunt persoane juridice si .... atat. Nu stim daca sunt impozabile sau nu.

Apropo, olanda e in ue sau nu ? :smile:



#1559 mi_ella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:48 PM

ai dreptate lg259/2007
Art. 34. - (1) Persoanele juridice care organizeaza contabilitatea in partida dubla trebuie sa publice, potrivit prevederilor legale, situatiile financiare anuale. Fac obiectul publicarii situatiile financiare anuale, raportul administratorilor si raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, dupa caz.

Aceste prevederi se aplica si sucursalelor inregistrate in Romania care apartin unor persoane juridice cu sediul in strainatate, precum si societatilor-mama care intocmesc situatii financiare anuale consolidate.

(3) Situatiile financiare anuale se patreaza timp de 10 ani."



#1560 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:49 PM

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 07:48 PM, a spus:

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!

Foarte buna ideea, e ceva de care sa ne agatam. In acest fel putem demonstra ca intrebarile au fost viciate / ambigue si putem cere anularea examenului. Cel putin. Interzicearea lui ar fi si mai buna :)
Hai sa mergem la ei la sediu.Cine vine? Sunteti in stare sa va sustineti cauza?



Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:42 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 8 2007, 05:40 PM, a spus:

Va mai amintiti problema cu serviciile de pregatire profesionala subcontractate de o firma din Germania unei firme din Olanda pentru a le presta in Romania.Raspunsul lor corect in grila era ca firma din Olanda plateste TVA-ul in Romania pentru serviciile pe care le presteaza in Ro mania. Sotul meu, care e inginer, m-a sfatuit sa merg la Ambasada Olandei sa solicit un raspuns unei astfel de spete si, daca raspunsul e diferit de al astora(ca altfel nu le pot spune) sa-i dam in judecata.As face ceva si nu stiu ce sa fac mai intai!!!!!!!

Foarte buna ideea, e ceva de care sa ne agatam. In acest fel putem demonstra ca intrebarile au fost viciate / ambigue si putem cere anularea examenului. Cel putin. Interzicearea lui ar fi si mai buna :)
Hai sa mergem la ei la sediu.Cine vine? Sunteti in stare sa va sustineti cauza?
Hai sa chemam presa .E inadmisibil. Imi vine sa ma dau cu fundul de pamant ca nu m-am dus in iunie!!!Am facut o grila din iunie aseara in 5 minute!!!! Iar azi am stat 3 ore pe ele si degeaba.







Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL