Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 76

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#1501 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:55 PM

ce imi amintesc:
-def met cost plus
-def met compararii
-benef efectivi ai dob
-grila 24 iunie
-grila 109 iunie
-grila 133 iunie
-grila 168 iunie
-grila 183 iunie
-grila 205 iunie
-grila 207 iunie
-grila 289 iunie
-grila 320 iunie
-grila 330 iunie
-grila 370 iunie



#1502 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:56 PM

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
eu zic 5 ani

Andra



#1503 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:57 PM

fratilor nu mai puneti si mai mult paie pe foc
hai sa vedem ce este de facut ca macar din cei de maine sa luam careva!
bafta multa si mobilizarea



#1504 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 08 December 2007 - 04:57 PM

[quote name='mihavesa' date='Dec 8 2007, 04:48 PM' post='154532']
auziti, cica problema cu livrare de produse energetice spre un beneficiar din Ucraina nu avea raspunsul corect export cu drept de deducere, ci neimpozabil in romania. Pt ca produsele energetice sunt neimpozabile .... mi-a zis cineva care a iesit acum de la comisia de corectura ..... au fost facute la misto, sa te incurce


Problema asta a cazut si in martie
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#1505 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:58 PM

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 04:56 PM, a spus:

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
eu zic 5 ani
cred ca mai mult
mult mai mult
stiu ca statele erau cel mai mult vreo 50 ani
astea cred ca 10



#1506 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:59 PM

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
pt bilanturi ? 10

Pt cei care vor sa renunte am un sfat : eu ii sfatuiesc sa NU renunte. Vor avea ocazia sa traiasca acest examen pe propria piele .... nu conteaza cei 250 lei .... daca vreti sa fiti cu adevarat consultanti ..... veti avea ocazia sa vedeti dincolo de zvonurile oficiale si neoficiale care s-au perindat despre aceste examen, profesie ..... si sa va convingeti cum e.
Oricum prima conditie sa iei un examen e sa te prezinti !

Eu am picat si nu imi pare rau ca am participat, am invatat multe in aceasta perioada .........



#1507 dolhascu_maia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:00 PM

Doctorii care au "drept de viata si de moarte" pot profesa de la bun inceput, cei care termina dreptul la fel, inginerii la fel. La noi fiecare mai inventeaza ceva!!!! De ce nu "importam" ce e bun din celelalte sisteme si luam "interpretari cu "biruri".
Examenul de la consultant fiscal imi aminteste de o contestatie care am facut.o la un examen de economie ... "imi pare rau dar nota ramane la fel deoarece nu toti parintii au bani de meditatii si din acest motiv noi corectam cu manualul" Adica trebuia sa scriu exact fraza ca in manual.
Poate daca suntem atat de uniti cand e vorba de un examen vom initia un forum in care sa putem lua atitudine fata de aceste "super meserii inventate" CECCAR-ul a aparut din alte motive Era o alta situatie la data infiintarii lui si recunosc ca de cate ori am apelat la ajutorul lor l-am primit De ce nu s-a mers pe o extindere a atibutiilor acestuia?
Raman la ideea ,,,, pana nu vom lua atitudine vom invata "poezii" gen codul fiscal si codul vamal. Trebuie sa stii unde sa cauti articolul si cum sa interpretezi nu sa inveti "poezii"

Aceasta postare a fost editata de dolhascu_maia: 08 December 2007 - 05:02 PM




#1508 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:04 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 04:59 PM, a spus:

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
pt bilanturi ? 10

Pt cei care vor sa renunte am un sfat : eu ii sfatuiesc sa NU renunte. Vor avea ocazia sa traiasca acest examen pe propria piele .... nu conteaza cei 250 lei .... daca vreti sa fiti cu adevarat consultanti ..... veti avea ocazia sa vedeti dincolo de zvonurile oficiale si neoficiale care s-au perindat despre aceste examen, profesie ..... si sa va convingeti cum e.
Oricum prima conditie sa iei un examen e sa te prezinti !

Eu am picat si nu imi pare rau ca am participat, am invatat multe in aceasta perioada .........
S-a achizitionat o cladire in martie 2006 pentru care s-a dedus tva-ul. In martie 2007 inchiriaza cu 10% din cladire fara tva ( ceva de genul asta ). Cum se ajusteaza tva-ul? Erau 3 raspunsuri in care se specifica ca se face ajustarea in favoarea firmei si 3 raspunsuri in favoarea statului. Am eliminat cele in favoarea firmei. Ramaneau cele in favoarea statului astfel: 48/60 ( cu numar luni ); 4/5 ( numar ani ); 19/20 ( numar ani ). Primele doua dau acelasi rezultat, ramane cel cu 19/20 ani ( asta daca nu esti sigur de raspuns ).
la asta ma refeream eu .... zic ca ar fi 4/5
la cea cu bilanturile... 10 ani
Andra



#1509 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:07 PM

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 05:04 PM, a spus:

la asta ma refeream eu .... zic ca ar fi 4/5
la cea cu bilanturile... 10 ani
adica se calculeaza pe ani, nu pe luni ???? ca e tot aia 48/60, doar ca e in luni .... cum se face ajustarea, pe ani sau luni ? cred ca in norme sunt exemple cu asa ceva



#1510 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:07 PM

grup fiscal unic 2-5 persoane



#1511 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:10 PM

Vezi postareavalypoppey, la Dec 8 2007, 05:07 PM, a spus:

grup fiscal unic 2-5 persoane
Le facem de pomana... pt. ca sigur ne vor da alte grile miine. :smile:

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 05:07 PM, a spus:

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 05:04 PM, a spus:

la asta ma refeream eu .... zic ca ar fi 4/5
la cea cu bilanturile... 10 ani
adica se calculeaza pe ani, nu pe luni ???? ca e tot aia 48/60, doar ca e in luni .... cum se face ajustarea, pe ani sau luni ? cred ca in norme sunt exemple cu asa ceva
Eu stiam ca se face in ani, nu in luni
Andra



#1512 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:11 PM

Mda, sigur o sa luati daca mai giniti vreo doo intrebari acum..... :smile:

Statistic, aveti sanse 7/2000, adica 0.35%.
In termeni filozofici asta se cheama "imposibilitate" :biggrin: :biggrin: :biggrin:




#1513 siliva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:12 PM

. Articolul 25 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 25. - (1) Registrele de contabilitate obligatorii si documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitatea financiara se pastreaza in arhiva persoanelor prevazute la art. 1 timp de 10 ani, cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite, cu exceptia statelor de salarii, care se pastreaza timp de 50 de ani.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) se pot stabili, in mod justificat, prin ordin al ministrului economiei si finantelor, registrele de contabilitate si documentele justificative care se pastreaza timp de 5



#1514 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:14 PM

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 05:10 PM, a spus:

Eu stiam ca se face in ani, nu in luni
ai cautat in norme ????? e posibil ....

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 05:11 PM, a spus:

Mda, sigur o sa luati daca mai giniti vreo doo intrebari acum..... :smile:

Statistic, aveti sanse 7/2000, adica 0.35%.
In termeni filozofici asta se cheama "imposibilitate" :biggrin: :biggrin: :biggrin:
nu fi rau si te rog nu descuraja lumea ......



#1515 BEBE1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:15 PM

situatii financiare:50 ani!Legea contabilitatii republicata in octombrie 2007....art.34 (3) Situatiile financiare anuale se pastreaza timp de 50 de ani.



#1516 mi_ella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:16 PM

sit financ se pastreaza 50 de ani, lg contab, statele 50 de ani si registrele cont, doc, etc, 10 ani



#1517 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 05:16 PM

Chiar sunt curioasa de acesta intrebare cu ajustarea. Ceilalti cum ati raspuns ? Mentin ideea ca fiind 2 raspunsuri cu acelasi rezultat ( 48/60 si 4/5 ), ramane cel de-al treilea 19/20.
oare unde o sa ajungem?



#1518 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 05:16 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 05:14 PM, a spus:

nu fi rau si te rog nu descuraja lumea ......

Secretul nu consta in cele doua intrebari care le rezolvati voi in seara asta. Ci in cerutul banilor inapoi si dat in judecata, taxa asta enorma e evident pusa pentru a da examenul de 10 ori.



#1519 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:19 PM

Am dat azi. Am facut 28 de intrebari. Am fost si in noiembrie 2006. Simt ca nu ma mai duc nervii. Am invatat pe branci pentru examenul asta si am constatat ca sunt la bunul plac al unor indivizi mici....foarte mici.Poate de aceea se si straduiesc sa ne pice.Vor ramane ei titulari pe contracte de consultanta fiscala de unde vor castiga bani seriosi.Ei asa isi inchipuie, ca e suficient sa ai o diploma ca sa fii in stare sa duci la bun sfarsit un lucru.
Din sala mea, de 50 locuri, a luat un singur domn din Brasov.A facut fix 32 puncte(minimul admis).Sper sa se duca de rapa cat mai curand acest organism "profesional".Oar voi ,cei care aveti senzatia ca stiti si ati inteles TVA-uva previn ca veti avea surprize teribile.Cred ca a gandit intrebarile un singur om, cu ceva probleme de gandire.Intrebarile la TVA sunt ambigue; am chemat pe cineva din CCF sa vina sa lamureasca o problema care, am gandit, era procesata gresit.Era vorba de o firma A, din UK ,care livreaza un utilaj unei firme din Romania.Comtinuare: "firma A face instalarea /testarea /punerea in functiune la sediul societatii A....
Mai era o problema cu o firma din Romania care livreaza energie electrica in Ucraina.Cica raspunsul lor corect era - neimpozabil in Romania.Alta varianta de raspuns era :export scutit cu drept de deducere.
Alta problema:O firma din Germania presteaza servicii de pregatire profesionala unei firme din Romanaia.Firma din Germania subcontracteaza unei firme din Olanda aceste servicii.Cine are responsabilitaea platii TVA la bugetul statului?
Mai era una cu faprul generator al TVA la livrarea unor bunuri in Romania.Variante de raspuns: data avizului de expeditie/data facturii/ data la care beneficiarul devine proprietatul bunurilor(cica asta e varianta corecta.....???????)
Dumnezeu sa va ajute pe cei care dati maine

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 07:16 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 05:14 PM, a spus:

nu fi rau si te rog nu descuraja lumea ......

Secretul nu consta in cele doua intrebari care le rezolvati voi in seara asta. Ci in cerutul banilor inapoi si dat in judecata, taxa asta enorma e evident pusa pentru a da examenul de 10 ori.

Hai sa ne cerem banii inapoi!!!!! Sunt perfect de acord.Imi vine sa-i strang de gat!!!!!!



#1520 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 05:20 PM

da 50 ani art 34 alin 3






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL