Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bILANT IUNIE 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


bILANT IUNIE 2008

225 replies to this topic

#81 claudia_s

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 July 2008 - 05:43 PM

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.

Aceasta postare a fost editata de claudia_s: 10 July 2008 - 05:44 PM




#82 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 July 2008 - 06:03 PM

ai voie

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#83 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 July 2008 - 01:45 PM

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Atat raportarile financiare anuale cat si raportarile contabile la data de 30.06.2008 sunt semnate de catre administrator si de: director economic, contabil sef, alta persoana imputernicita care sa indeplineasca conditiile de studii prevazute de art. 10 al Legii contabilitatii, sau de un expert contabil autorizat CECCAR sau o firma de contabilitate pe baza unui contract de prestari servicii.



#84 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 11 July 2008 - 02:10 PM

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.
Nu inteleg de ce ai mai platit o firma de contabilitate pentru stampila. Din moment ce ai studii economice superioare si esti director economic ai voie sa semnezi bilantul fara nici o problema.
ADITA



#85 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2008 - 02:11 PM

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.

De ce??? cine ti-a zis ca trebuie platita firma pt "acea stampila"? in calitate de director economic poti semna la intocmit orice situatii finaciare ale firmei.



#86 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 11 July 2008 - 02:15 PM

Vezi postareanilufera, la Jul 11 2008, 03:11 PM, a spus:

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.

De ce??? cine ti-a zis ca trebuie platita firma pt "acea stampila"? in calitate de director economic poti semna la intocmit orice situatii finaciare ale firmei.
Poate trebuia auditata...

Oricum, un director economic, cu studii superioare la o SC cu CA maricica ar trebuie sa stie toate astea foarte bine... :(



#87 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 13 July 2008 - 03:06 PM

fara rautate am intalnit si directori economici care nu stiu un paragraf simplu din legea contabilitatii asa ca nu ma mir! ca nu stiu ce au dreptul si ce nu :biggrin: :biggrin:



#88 vhd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 14 July 2008 - 09:20 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Jul 9 2008, 04:36 PM, a spus:

Directorul economic si/sau contabilul sef conduc un compartiment, sunt functii de conducere, cu angajati sau nu in subordine. Nu ai compartiment, ceea ce presupune angajarea unui director economic/contabil sef, apelezi la serviciile unui expert contabil sau unei firme de contabilitate. Oricum administratorul este responsabil pentru organizarea si conducerea contabilitatii, asa ca el trebuie sa decida sub ce forma isi organizeaza aceasta activitate. Asta este parerea mea.

Here we go again !!

1. Ce functie de conducere poate sa aiba un sef de compartiment fara compartiment si fara subordonati ? :frusty: .
In fine, ciudatenii de pe la noi. Sigur este ca obligativitatea studiilor superioare economice e impusa doar pentru persoanele care conduc compartimente de contabilitate. E singura interpretare valida.

2. De unde acest " Nu ai compartiment ... apelezi la serviciile unui expert contabil sau unei firme de contabilitate" ? Fimele "pot sa" nu "sunt obligate sa". E ok si un contabil cu sau fara studii superioare, care e incadrat doar contabil, pana la urma. Oricum marea majoritate a firmelor nu a si nici nu au nevoie, de "compartiment de contabilitate"



#89 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 17 July 2008 - 01:15 PM

Am depus ieri bilantul la constanta , fara probleme , angajat contabil sef , trebuie si raportul administratorului si opis :frusty:



#90 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 17 July 2008 - 02:57 PM

Vezi postareaad, la Jul 17 2008, 02:15 PM, a spus:

Am depus ieri bilantul la constanta , fara probleme , angajat contabil sef , trebuie si raportul administratorului si opis :frusty:


trebuie si raportul administratorului si opis ...
si note explicative cumva?



#91 victor1965

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 July 2008 - 08:16 PM

daca stie cineva ???????????????
sunt intr-o situatie bizara cu doua societati care nu pot angaja contabil sef sau director economic si nu stiu cum sa fac cu semnarea bilantului ( una e suspendata iar cea de a doua nu mai are angajati si nici activitate de cel putin 6 luni). as putea sa platesc un expert contabil si acesta sa-mi emita factura pe persoana fizica (administratorul soc) care a platit pt respectiva soc, adica sa scrie vasile popescu pentru sc ...... srl.



#92 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 July 2008 - 08:54 PM

Vezi postareakarl_holcroft, la Jun 19 2008, 09:53 AM, a spus:

Vezi postareailav, la May 12 2008, 02:17 PM, a spus:

Se mai depune bilant la iunie 2008? Stie cineva?
Buna dimineata, tuturor,

Va rog. cine ma poate ajuta cu un BLANT COMPLETAT, cat mai recent?
Am nevoie de asa ceva pentru a-l transpune intr-un formular de bilant valabil in alte state de ex. Franta, Germania sau USA.
Imi puteti transmite repsectivul formular la karl_holcroft@hotmail.com

In speranta unui raspuns prompt, multumirile sunt anticipte

Karl,

cum naiba transpui bilantul romanesc in USA, omule? ca aici nu e bilant... poate doar intr-un 1065, sau 1120... dar e departe de bilantul din Romania, nenica... o balanta de verificare o iei si o incadrezi binisor intr-unul din aceste formulare si gata...



#93 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 17 July 2008 - 09:19 PM

Ce parere aveti, firma poate sa aleaga sa ii intocmeasca si sa ii semneze situatiile financiare un expert contabil autorizat si sa renunte la a semna situatiile financiare contabilul sef?



#94 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 July 2008 - 09:24 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jul 17 2008, 10:19 PM, a spus:

Ce parere aveti, firma poate sa aleaga sa ii intocmeasca si sa ii semneze situatiile financiare un expert contabil autorizat si sa renunte la a semna situatiile financiare contabilul sef?


cind gasesti patronul roman gata sa plateasca un expert pentru semnatura aia si sa aiba si contabil sef angajat... zi-mi si mie... hahahahah



#95 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 09:26 PM

intrebare intrebatoare, Iulia ... :frusty:
bineinteles ca da !!

iana,
:frusty: poti sa te gandesti ca deja a gasit sau e posibil ca patronul sa inghita faza asta cat de curand, daca e convins ...
de vreme ce fata intreaba, ceva stie ea .... nu ?? ca doar nu intreaba degeaba ... :thumbup:

oricum faza e tare de tot, si eu vreau sa-mi spuna, dupa ce iti spune tie :thumbup:

dragilor, mesajul iuliei, luat ca atare, e "demn" de topicul "perle... perlute ..."
numai ca eu astept explicatia iuliei, trebuie sa existe una... :frusty:

iarta-ma, iuliii , dar e tare de tot !! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 July 2008 - 09:35 PM




#96 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 July 2008 - 09:58 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 17 2008, 10:26 PM, a spus:

intrebare intrebatoare, Iulia ... :frusty:
bineinteles ca da !!

iana,
:frusty: poti sa te gandesti ca deja a gasit sau e posibil ca patronul sa inghita faza asta cat de curand, daca e convins ...
de vreme ce fata intreaba, ceva stie ea .... nu ?? ca doar nu intreaba degeaba ... :thumbup:

oricum faza e tare de tot, si eu vreau sa-mi spuna, dupa ce iti spune tie :thumbup:

dragilor, mesajul iuliei, luat ca atare, e "demn" de topicul "perle... perlute ..."
numai ca eu astept explicatia iuliei, trebuie sa existe una... :frusty:

iarta-ma, iuliii , dar e tare de tot !! :frusty:

Pune-l si pe Karl la perle... e mai tare decit Iulia. hihihihi



#97 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 17 July 2008 - 10:07 PM

pai na, depinde ce a negociat ca semneaza contabilul sef si ce e prins in fisa postului



#98 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 18 July 2008 - 06:45 AM

a depus cineva cu copie cui cu caen neactualizat?



#99 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:27 AM

am depus deja la sectorul 4 si 6 fara copie dupa CUi si a mers f bine



#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 01:01 PM

ti-a verificat componenta dosarului ? :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL