Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Fiscalitate


276 replies to this topic

#161 secex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 28 September 2008 - 07:22 PM

ptr Razvan Florescu!
pb 73- eu cred asa -cheltuiala cu bursa privata nu este niciodata deductibila, ea reduce insa impozitul pe profit de plata cu minim(0.003 CA si 20% impozit profit.
deci ch neded 1800+10000+5000=16800
impozit profit 14688
din care scadem 750, rest 13938, platit 5000 rest 8938.



#162 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 September 2008 - 08:37 AM

Vezi postarealili nicula, la Sep 22 2008, 03:46 PM, a spus:

sa stii ca am mai citit odata normele si inclin sa-ti dau dreptate: "Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv. se pare ca perioada este trimestrul.
am sunat acum la asistenta contribuabil si prima data mi-a dat un raspuns aiurea( cica impart toate veniturile din sem 1 2008 la cursul de la iunie), dupa aia am citit cu doamna de acolo de vreo 10 ori textul pe care vi l-am redat mai sus si a ajuns si ea la concluzia ca "perioada" este trimestrul.
stiu ca tot s-a discutat despre problemele 90 si 91, insa nu inteleg care este problema. De ce este asa de important dc perioada este trim sau sem? Eu inteleg din norme ca se ia cursul BNR comunicat pt ultima zi a fiecarei luni a perioadei. Adica eu cand am rezolvat, am luat ven din fiec luna si am inpartit la cursul fiecarei luni. Mie asa mi se pare ca reiese din norme.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2008 - 11:04 AM




#163 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 29 September 2008 - 01:54 PM

Vezi postareaEugenia24, la Sep 29 2008, 09:37 AM, a spus:

stiu ca tot s-a discutat despre problemele 90 si 91, insa nu inteleg care este problema. De ce este asa de important dc perioada este trim sau sem?
OK, Eugenia am sa-ti raspund cu o intrebare:
presupunem ca
*la 30.11.N- o micro realizeaza venituri din categoria celor puse in discutie de 345003,45 lei-insemnand 100.001 euro, curs eur la 30.nov.N=3,45
*la 31.12.N- cursul eur (31 fiind ultima zi lucratoare din an)=3.95 si veniturile micro = 375250lei, aceasta insemnand 95000euro.
intrebarea este: in anul N+1, societatea noastra mai este sau nu microintreprindere? :thumbup:
%%%




***



#164 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 September 2008 - 05:12 PM

Sa, stiu ca este f important cursul utilizat, insa eu am spus ce importanta are dc perioada este trim sau sem pt ca oricum eu consider ca trebuie luat cursul de la sf fiecarei luni, si venitul din fiecare luna trebuie impartit la cursul de la sf lunii resp. Asta este nelamurirea mea, de ce nu considerati cursul de la sf fiecarei luni, pt ca eu asa inteleg din norme.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2008 - 11:04 AM
citare mesaj anterior




#165 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 29 September 2008 - 07:23 PM

Eu consider ca trebuie luat cursul de la sf fiecarei PERIOADE! - care este trimestrul, deci nu lunar, iar daca e lunar, atunci raspunde-mi la intrebarea pusa anterior. Atat!
%%%




***



#166 expertela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2008 - 09:24 PM

buna sera si bine v-am gasit pe toti!
am o nelamurire la rezolvare pr.100: de ce s-a scazut la urma 100 lei pentru a obtine salariul net?
si unde sunt bonurile de masa si restul de cadou?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2008 - 11:05 AM




#167 RazvanFlorescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2008 - 11:11 PM

Cheltuieli nedeductibile= 5000 + 1800+10 000 (chelt cu spons)=9350
Ordinea e un pic altfel..

Vezi postareasecex, la Sep 28 2008, 08:22 PM, a spus:

ptr Razvan Florescu!
pb 73- eu cred asa -cheltuiala cu bursa privata nu este niciodata deductibila, ea reduce insa impozitul pe profit de plata cu minim(0.003 CA si 20% impozit profit.
deci ch neded 1800+10000+5000=16800
impozit profit 14688
din care scadem 750, rest 13938, platit 5000 rest 8938.




#168 Domnu' Ur

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 30 September 2008 - 06:48 AM

help prb 149.pt pivnita se datoreaza imp. pe cladire.?



#169 elenalupu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 September 2008 - 09:50 AM

Vezi postareaDomnu' Ur, la Sep 30 2008, 07:48 AM, a spus:

help prb 149.pt pivnita se datoreaza imp. pe cladire.?

Cf art. 251 alin 5 valoarea impozabila a cladirii se det prin insumarea suprafetelor sectiunilor tuturor nivelurilor cladirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol. In concluzie pt pivnita se datoreaza imp pe cladiri.



#170 mihaelasava.cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 September 2008 - 10:03 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Sep 29 2008, 04:54 PM, a spus:

Vezi postareaEugenia24, la Sep 29 2008, 09:37 AM, a spus:

stiu ca tot s-a discutat despre problemele 90 si 91, insa nu inteleg care este problema. De ce este asa de important dc perioada este trim sau sem?
OK, Eugenia am sa-ti raspund cu o intrebare:
presupunem ca
*la 30.11.N- o micro realizeaza venituri din categoria celor puse in discutie de 345003,45 lei-insemnand 100.001 euro, curs eur la 30.nov.N=3,45
*la 31.12.N- cursul eur (31 fiind ultima zi lucratoare din an)=3.95 si veniturile micro = 375250lei, aceasta insemnand 95000euro.
intrebarea este: in anul N+1, societatea noastra mai este sau nu microintreprindere? :lostit (13):


La exemplul tau (parerea mea ) -societatea devine platitoare de impozit pe profit in trim.IV . Va calcula imp.pe profit aferent intregului an fiscal din care va scade imp.pe venit micro achitat . Din anul N+1 , soc. nu mai este micro .



#171 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 September 2008 - 11:13 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Sep 29 2008, 08:23 PM, a spus:

Eu consider ca trebuie luat cursul de la sf fiecarei PERIOADE! - care este trimestrul, deci nu lunar, iar daca e lunar, atunci raspunde-mi la intrebarea pusa anterior. Atat!

Ok, hai sa-ti explic cum inteleg problema. Poate ca este gresit dar vreau sa-mi explici de ce gandesc eu gresit.

Din problama ta inteleg ca daca calculez valoarea venitului cumulat pt anul N folosind cursul de la sf fiecarei luni obtin peste 10.000 deci nu mai e microintrep. Dar daca aflu valoarea venit cumulat pe anul N impartind suma la cursul de la 31.12.N am sub 100.000 si in anul urmator poate fi consid microintrep. sper pana aici sa am dreptate pt ca pe asta se va baza rationamentul meu in continuare.
Deci, cand va trebui sa calculez imp pe venit pt trim IV voi verifica conditia ca ven cumulat sa nu fie peste 100.000 si atunci voi folosi cursul de la sf fiecarei luni in care am obt venit. Voi vedea in oct nov ca depasesc niv de 100.000 euro si deci nu mai calc imp pe ven ci imp pe profit. Asta pt anul N.

Cand o sa vreau sa verific pt anul N+1 daca indepl conditiile atunci o sa folosesc cursul de la 31.12.N.

Deci eu vad ca si 2 lucruri diferite: verificarea cond de ven<100.000 euro in timpul anului atunci cand calc efectiv impozitul, si verificarea conditiei ca ven de la sf an precedent sa fie sub 100.000 euro.

Completare: pt exp tau oricum chiar daca la sf an ven in euro calc la curs 31.12.N este sub 100.000 iar cursul anului ea a platit IV imp pe profit, ea nu mai poate sa revina la ven pe microintrep (cf CF soc platitoare imp pe profit care inainte au fost platitoare pe imp pe ven microintrp nu mai pot reveni la statutul de soc platitoare de imp microintrep)

Aceasta postare a fost editata de Eugenia24: 30 September 2008 - 11:20 AM




#172 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 30 September 2008 - 11:14 AM

Vezi postarealili nicula, la Aug 18 2008, 03:54 PM, a spus:

Vezi postareacarmenszlwa, la Aug 18 2008, 12:49 PM, a spus:

Lili, mai citeste o data enuntul intrebarii 12; trebuie sa spui da ori ba.La intrebarea 89, raspunsul este: cursul BNR la 31.12.2006, data aderarii la UE.
Este gresit raspunsul. Haideti sa dam raspunsuri dupa artticole din legi si nu dupa ce stim din auzite

NORME METODOLOGICE CF , TITLUL IV, ART 33
. Pentru încadrarea în condiția privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 108 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiași exercițiu financiar.
Deci, raspuns corect: cursul de schimb de la inchiderea ex financiar anterior.

AM DAT COPY LA UN TEXT GRESIT: raspunsul este : cursul de schimb din ultima zi a fiecarei luni in care este realizat venitul. Conform art 10, indice 1, de la titlul IV din norme.
cursul bnr la data aderarii la UE se foloseste la echivalentul a 35000 euro,plafon de trecere la tva a neplatitorilor de tva



#173 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 September 2008 - 12:07 PM

Vezi postareaexpertela, la Sep 29 2008, 10:24 PM, a spus:

buna sera si bine v-am gasit pe toti!
am o nelamurire la rezolvare pr.100: de ce s-a scazut la urma 100 lei pentru a obtine salariul net?
si unde sunt bonurile de masa si restul de cadou?
Buna! Ma bucur ca ai abordat aceasta problema ca si mie imi da batai de cap. Pune te rog insa si rezolvarea la care te referi tu, ca eu am vazut mai multe variante, si o sa comentez apoi rezolvarea.



#174 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 September 2008 - 12:40 PM

Vezi postareaRazvanFlorescu, la Sep 28 2008, 12:53 AM, a spus:

Atasez rezolvarile pe care le-am compilat / revizuit / rezolvari proprii . Orice comentariu e bine venit. Eu zic ca 95% sunt corecte.

In legatura cu rezolvarea la problema 107 :thumbup: asa cum am gasit-o in fisier:

107.Studiu de caz:
Persoană ce desfășoară activități în baza unui contract încheiat conform Codului Civil
Venitul brut obținut.........................................................................
..........2.000 lei;
La închierea contractului persoana nu și-a exercitat opțiunea de impozitare a venitului brut .Să se determine impozitul pe venit reținut la sursă de plătitorul de venit.

Raspunsul tau:

Metodologia de calcul:
Baza de impozitare – Venitul brut obținut ........................................................2.000 lei
Impozitul pe venit (16% x 2.000 lei)......................................................................320 lei
Legislație: Legea 571/2003, Cod Fiscal cu modificările și completările ulterioare, art. 78 și 79:

Cf: “e) venituri primite de persoanele fizice din activități desfășurate pe baza contractelor/convențiilor civile, încheiate potrivit Codului civil, altele decât cele care sunt impozitate conform cap. II și conform opțiunii exercitate de către contribuabil. Opțiunea de impunere a venitului brut se exercită în scris, în momentul încheierii fiecărei/fiecărui
convenții/contract civil și este aplicabilă veniturilor realizate ca urmare a activității desfășurate pe baza acestei/acestui convenții/contract.”

Comentariile mele

Norma 661 Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati desfasurate pe baza contractelor/conventiile civile, incheiate potrivit Codului Civil au dreptul sa opteze, pentru impunerea venitului brut cu cota de 16%, impozitul fiind final, potrivit art78.

Deci eu inteleg ca cei care opteaza pt impozitarea cu 16%, deci cei care isi exercita optiunea aceasta, intra sub incidenta art 78 si se impoziteaza final cu 16%.
Dar in problema se spune clar ca nu isi exercita optiunea de impozitare, deci nu inteleg de ce ai incadrat vt la vt din alte surse, adica art 78.

Oricum, daca stie cineva rezolvarea la aceasta problema , va rog ajutor :tongue:
In leg cu pb asta este si cea nr. 122, numai ca acolo se specifica : Persoana fizica a optat la incheierea conventiei pentru impozitarea venitului brut..

Astept un raspuns si va multumesc.



#175 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 September 2008 - 01:04 PM

EU VAD ASA :
Impozitul pe venit reținut de platitorul de venit ca plata anticipata : 10% x 2.000 lei=200 lei urmând sa se regularizeze in anul urmator când va plati diferenta de impozit pâna la 16% in baza deciziei de impunere emisa de organul fiscal dupa depunerea declaratiei anuale de venit D200..



#176 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 30 September 2008 - 01:23 PM

mersi, asa vad si eu, daca nu isi exercita optiunea de impozitare, atunci 10% din brut ca impozit plati anticipate. Deci la 107 eu vad impzozit retinut 10%. Insa nu pot spune asta sigur,pt ca nu vad de unde rezulta clar asta din CF plus norme.

iar la pb 122, unde spune ca persoana a optat pt impozitarea vt brut, asta inseamna ca a fost de acord sa i se retina 16% si sa fie imp final cf art 78???? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2008 - 09:22 AM
citare mesaj anterior




#177 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 30 September 2008 - 07:28 PM

Asa e! Corect ce ai spus, mai putin faptul ca in timpul anului, trebuie sa verificam conditia in fiecare luna. Nu! Eu inteleg ca in fiecare trimestru (adica perioada) fac verificarea!
Asta e concluzia mea dupa textul de lege
,, ...Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv''.
Daca ar fi fost vorba de cursul fiecarei luni, textul ar fi aratat asa:
,,Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni căreia îi este aferent venitul respectiv.'', as fi fost de acord sa folosesc cursul valutar in fiecare luna
%%%




***



#178 irina.mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 September 2008 - 11:40 PM

pb. 94 Trim II : veniturile din consultanta sunt de peste 50% din veniturile totale => se plateste impozit pe profit

Venit trim II=115.000+135.000=250.000
Cheltuieli deductibile trim II = 85.000
Cheltuieli nedeductibile trim II = 1.525 (ch cu impozitul pe venit trim I, se considera ch. nedeductibila la calculul impozitul pe profit din trim II)
Profit contabil=250.000-85.000=165.000
Profit impozabil=165.000+1525=166.525
Impozit profit datorat=166.525*16%=26.644
Impozit de plata trim II=26.644-1525=25.119


As dori sa stiu daca nu este mai corecta urmatoarea varianta...
Profitul contabil nu este egal cu venituri TOTALE-cheltuieli TOTALE...ADICA
in acest caz profit contabil = Vt-Cht=250000-(85000+1525)=163475,
iar profit impozabil=163475+1525=165000????? Astept raspuns rapid ...PLEASE....ca e varza in capul meu:D




#179 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 October 2008 - 07:16 AM

nu este corect cum spui tu
impozitul pe profit aferent trimestrului I inseamna o cheltuiala nedeductibila, care se aduna la rezultat contabil. Ch. totale includ si impozitul pe profit aferent trim I. (85000 in clusiv 1525).
Sper ca am reusit sa te lamuresc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 October 2008 - 09:22 AM
citare mesaj anterior




#180 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 October 2008 - 08:14 AM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Sep 30 2008, 08:28 PM, a spus:

Asa e! Corect ce ai spus, mai putin faptul ca in timpul anului, trebuie sa verificam conditia in fiecare luna. Nu! Eu inteleg ca in fiecare trimestru (adica perioada) fac verificarea!
Asta e concluzia mea dupa textul de lege
,, ...Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv''.
Daca ar fi fost vorba de cursul fiecarei luni, textul ar fi aratat asa:
,,Cursul de schimb LEU/EUR pentru determinarea echivalentului în euro a veniturilor realizate de microîntreprinderi este cel comunicat de Banca Națională a României pentru ultima zi a fiecărei luni căreia îi este aferent venitul respectiv.'', as fi fost de acord sa folosesc cursul valutar in fiecare luna

Nu am vrut sa se inteleaga ca verificam conditia in fiecare luna. Am spus cand calculam imp pe trim IV, verificam conditia la sfarsit trim IV. Sunt de acord. Dar cand verific conditia asta, de exemplu pentru trim IV, o sa verific daca venitul cumulat pana la sfarsitul anului, deci venitul aferent tot anului, este sub 100.000 euro. Asta ce inseamna: ca o sa folosesc cursul BNR pentru ultima zi a fiecărei luni a perioadei căreia îi este aferent venitul respectiv''. Adica a fiecarei luni a anului.

A iesit din ce am spus eu ca la sf lunii nov nu indepl cond, pt ca atunci venitul cumulat depasea 100.000 euro, Insa verificarea am vrut sa spun ca o fac la sf trim IV. Imi pare rau ca s-a inteles asa.

Sau alt exp, pt trim I.Dupa luna martie trebuie sa vad daca indeplinesc conditia, adica daca venitul aferent trim I cumulat este sub 100.000 euro. Atunci pt determ echiv in euro o sa folosesc cursul comunicat de bnr pt ultima zi a fiecarei luni a perioadei, adica pt ultima zi a fiecarei luni a trimestrului I, adica pt ult zi a lunii ian, feb si mar. Eu asa inteleg.

S-ar putea sa interpretam prea mult. Adica daca zicea: cursul pentru ultima zi a perioadei, cred ca era ca tine.

Oricum nu m-am priceput niciodata la interpretarea legilor. Si in facult materia care nu mi-a placut era dreptul. Logica mea nu prea se potriveste cu gandirea celor care scriu aceste legi, norme, etc. Si de obicei si eu tind sa interpretez mai mult decat e cazul. Dar pt situatia discutata mie mi s-a parut destul de clar si de aceea nu am inteles nelamurirea voastra.
Oricum mersi pt raspunsuri si scuze pt batai de cap.

Spor la invatat in continuare tuturor!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL