Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 14

Salt la continut


Fiscalitate


276 replies to this topic

#261 carlah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 May 2009 - 08:40 PM

fiscalitate problema 25, determinare impozit pe dividend pers fizica
Va rog sa ma scuzati dc fac vreo greseala, sunt noua inscrisa pe forum si inca nu stiu exact cum functioneaza.

Dupa ultimele reglementari articolul 67 alin 1 din CF a fost abrogat; datorita acestui fapt eu inteleg ca impozitul pe dividende platit de o pers juridica romana este de 10 % din dividendul brut, insa nu stiu care este valoarea impozitului pe dividend platit de o persoana fizica romana. In rezolvarea din anul 2008 impozitul pe dividend pentru pers fizica este de 16% iar pers juridica este scutita de plata acestui impozit.

Ma poate lamuri cineva care sunt cotele de impozitare care se aplica dividendelor pt persoanelor fizice si pers juridice?

multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 June 2009 - 12:21 PM




#262 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2009 - 07:59 AM

începând cu 1 ianuarie 2007, dividendele plătite de o întreprindere, care este persoană juridică română, unei persoane juridice rezidente într-un alt stat membru sau unui sediu permanent al unei întreprinderi dintr-un stat membru, situat într-un alt stat membru, sunt scutite de impozit, dacă beneficiarul dividendelor deține minimum 15% din titlurile de participare la întreprinderea persoană juridică română, pe o perioadă neîntreruptă de cel puțin 2 ani, care se încheie la data plății dividendului.
din ianuarie 2009, cota se modifica la 10%

Relația dintre Codul Fiscal și Convențiile de evitare a dublei impuneri (art. 118 CF):
 cota de impozit cu reținere la sursă nu poate depăși cota de impozit prevăzută în convenție pentru acel venit;
 dacă în conformitate cu prevederile CF cota de impozitare este mai favorabilă decât cea menționată de convenția de evitare a dublei impuneri, se aplică impozitul mai favorabil.
Cota prevazuta in CF este de 16%, daca in Conventie cota este mai mica, se aplica cota cea mai mica.




#263 Gabriel84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2009 - 09:56 PM

la problema 32 TVA nedeductibilă aferentă cheltuielilor de protocol se calculeaza inmultind cheltuiala nedeductibila de 129.2 cu 19% si nu toata cheltuiala de 200.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:15 AM




#264 IOANA20

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2009 - 06:11 PM

Conform ART. 145 Sfera de aplicare a dreptului de deducere din Codul fiscal,
(5) Nu sunt deductibile:

b) taxa datorata sau achitata pentru achizitiile de bauturi alcoolice si produse din tutun, cu exceptia cazurilor in care aceste bunuri sunt destinate revanzarii sau pentru a fi utilizate pentru prestari de servicii.

Deci TVA nedeductibil = 200*19%.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:15 AM




#265 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 June 2009 - 12:23 AM

Buna tuturor.

Nu mai sunt pe ceccar cluj ,erau anul trecut cand am dat eu examen.
Incerc sa atasez fiscalitatea de anul trecut de la ceccar cluj dar,nu uitati de modificarile din anul acesta la anumite materii.
Anul trecut a fost facuta o arhiva cu raspunsurile din 2008 doar trebuie cautat aici pe forum.Nu le pot atasa arhivate asa ca,le voi atasa separat .
Topicul era doar ptr.fiscalitate.Imi cer scuze ca ,am atasat la toate materiile dar,mi-a fost mai usor asa ca sa nu le impart in topicuri diferite.

referitor la modificarile din ultimul an.Daca aveti modificarile faceti-le in fisiere si atasati-le din nou ,asa este corect sa poate beneficia si altii de raspunsuri bune.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 July 2009 - 11:17 AM




#266 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2009 - 01:18 AM

am facut cateva corecturi, nu tot ca nu am avut timp (in rosu, am pastrat textul initial). mentionez ca raspunsurile sunt date la cursul de fiscalitate, asa ca nu-mi dati in cap.

Fisiere atasate





#267 rraisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 August 2009 - 04:23 PM

Va rog frumos sa ma ajutati


10.Care este diferenta intre o persoana inregistrata in scop TVA conform art.153 din Codul fiscal si o persoana inregistrata in scop de TVA conform art.153^1 din Codul fiscal?

21.S.C. Beta S.R.L.,cu sediul in Bucuresti,Romania,inregistrata in scop de TVA in Romania,livreaza catre Fancy,stabilita si inregistrata in scop de TVA in Franta,televizoare in valoare de 2000 lei,fara TVA.Fancy dispune ca televizoarele sa fie transportate catre depozitul sau din Brasov.Analizati operatiunea din punct de vedere al lui Beta,stabilind si ce obligatii are din punctual de vedere al TVA.

Multumesc



#268 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 08 March 2010 - 08:17 PM

Cum ati rezolvat problemele 253-259, cu majorarile? Am niste dubii..si as vrea sa ne consultam...



#269 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 30 March 2010 - 12:06 PM

Vezi postarealoredana_80, la Mar 8 2010, 09:17 PM, a spus:

Cum ati rezolvat problemele 253-259, cu majorarile? Am niste dubii..si as vrea sa ne consultam...
Buna! nu am ajuns la probl 253-259, dar daca stii te rog sa imi explici si mie rezolvarea probl. 20. am ajuns pana la determinarea venitului impozabil si apoi mi-am prins urechile. cum se calc profit impozabil, avand in vedere ca venituri= 5000 sunt scutite de impozit?



#270 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 30 March 2010 - 05:51 PM

Vezi postareaanca_gheorma, la Mar 30 2010, 01:06 PM, a spus:

Vezi postarealoredana_80, la Mar 8 2010, 09:17 PM, a spus:

Cum ati rezolvat problemele 253-259, cu majorarile? Am niste dubii..si as vrea sa ne consultam...
Buna! nu am ajuns la probl 253-259, dar daca stii te rog sa imi explici si mie rezolvarea probl. 20. am ajuns pana la determinarea venitului impozabil si apoi mi-am prins urechile. cum se calc profit impozabil, avand in vedere ca venituri= 5000 sunt scutite de impozit?

deci ai ajuns pana in punctul in care ai determinat veniturile din activitati ec neimpozabile?...sau mai bine scriu toata rezolvarea...
Pentru veniturile din cotizatii, donatii si finantari nerambursabile nu se plateste impozit pe profit.
Pentru veniturile din activitatile comerciale, org. non profit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pt veniturile din activitati comerciale realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite.
Deci limita veniturilor scutite de la plata impozitului pe profit este minimul dintre echivalentul a 15.000 euro si 10% din veniturile scutite(5.000 + 15.000 + 30.000)
Min(15.000 x 3,65; 10% x 50.000) = 5.000 - venituri scutite de la plata impozitului pe profit. Deci vom calcula impozitul pe profit doar pentru profitul aferent veniturilor impozabile din activitati economice - 5.000 lei.
profitul din activitati economice = venituri din activitati economice - cheltuieli aferente acestor venituri = 10.000 - 7.000 = 3.000
profitul aferent veniturilor impozabile din activitati economice = 3.000 x 5.000/10.000 = 1.500
impozit pe profit = 1.500 x 16% = 240



#271 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 31 March 2010 - 09:08 AM

Vezi postarealoredana_80, la Mar 30 2010, 06:51 PM, a spus:

Vezi postareaanca_gheorma, la Mar 30 2010, 01:06 PM, a spus:

Vezi postarealoredana_80, la Mar 8 2010, 09:17 PM, a spus:

Cum ati rezolvat problemele 253-259, cu majorarile? Am niste dubii..si as vrea sa ne consultam...
Buna! nu am ajuns la probl 253-259, dar daca stii te rog sa imi explici si mie rezolvarea probl. 20. am ajuns pana la determinarea venitului impozabil si apoi mi-am prins urechile. cum se calc profit impozabil, avand in vedere ca venituri= 5000 sunt scutite de impozit?

deci ai ajuns pana in punctul in care ai determinat veniturile din activitati ec neimpozabile?...sau mai bine scriu toata rezolvarea...
Pentru veniturile din cotizatii, donatii si finantari nerambursabile nu se plateste impozit pe profit.
Pentru veniturile din activitatile comerciale, org. non profit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pt veniturile din activitati comerciale realizate pana la nivelul echivalentului in lei a 15.000 euro intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite.
Deci limita veniturilor scutite de la plata impozitului pe profit este minimul dintre echivalentul a 15.000 euro si 10% din veniturile scutite(5.000 + 15.000 + 30.000)
Min(15.000 x 3,65; 10% x 50.000) = 5.000 - venituri scutite de la plata impozitului pe profit. Deci vom calcula impozitul pe profit doar pentru profitul aferent veniturilor impozabile din activitati economice - 5.000 lei.
profitul din activitati economice = venituri din activitati economice - cheltuieli aferente acestor venituri = 10.000 - 7.000 = 3.000
profitul aferent veniturilor impozabile din activitati economice = 3.000 x 5.000/10.000 = 1.500
impozit pe profit = 1.500 x 16% = 240
ok. am inteles. multumesc mult pt ajutor. o zi buna!



#272 g_dani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 April 2010 - 05:00 PM

Vezi postarearraisa, la Aug 17 2009, 05:23 PM, a spus:

Va rog frumos sa ma ajutati


10.Care este diferenta intre o persoana inregistrata in scop TVA conform art.153 din Codul fiscal si o persoana inregistrata in scop de TVA conform art.153^1 din Codul fiscal?

21.S.C. Beta S.R.L.,cu sediul in Bucuresti,Romania,inregistrata in scop de TVA in Romania,livreaza catre Fancy,stabilita si inregistrata in scop de TVA in Franta,televizoare in valoare de 2000 lei,fara TVA.Fancy dispune ca televizoarele sa fie transportate catre depozitul sau din Brasov.Analizati operatiunea din punct de vedere al lui Beta,stabilind si ce obligatii are din punctual de vedere al TVA.

Multumesc


te rog sa ma ajuti cu rezolvarea problemei la adresa sorincagiorgiana@yahoo.com

S.C. Beta S.R.L, cu sediul în București, România, înregistrată în scop de TVA în România, livrează către Fancy, stabilită și înregistrată în scop de TVA în Franța, televizoare în valoare de 2000 lei, fără TVA. Fancy dispune ca televizoarele sa fie transportate către depozitul său din Brașov. Analizați operațiunea din punctul de vedere al lui Beta, stabilind și ce obligații are din punctul de vedere al TVA.

multumesc



#273 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 10 April 2010 - 08:51 PM

Vezi postareag_dani, la Apr 10 2010, 06:00 PM, a spus:

Vezi postarearraisa, la Aug 17 2009, 05:23 PM, a spus:

Va rog frumos sa ma ajutati


10.Care este diferenta intre o persoana inregistrata in scop TVA conform art.153 din Codul fiscal si o persoana inregistrata in scop de TVA conform art.153^1 din Codul fiscal?

21.S.C. Beta S.R.L.,cu sediul in Bucuresti,Romania,inregistrata in scop de TVA in Romania,livreaza catre Fancy,stabilita si inregistrata in scop de TVA in Franta,televizoare in valoare de 2000 lei,fara TVA.Fancy dispune ca televizoarele sa fie transportate catre depozitul sau din Brasov.Analizati operatiunea din punct de vedere al lui Beta,stabilind si ce obligatii are din punctual de vedere al TVA.

Multumesc


te rog sa ma ajuti cu rezolvarea problemei la adresa sorincagiorgiana@yahoo.com

S.C. Beta S.R.L, cu sediul în București, România, înregistrată în scop de TVA în România, livrează către Fancy, stabilită și înregistrată în scop de TVA în Franța, televizoare în valoare de 2000 lei, fără TVA. Fancy dispune ca televizoarele sa fie transportate către depozitul său din Brașov. Analizați operațiunea din punctul de vedere al lui Beta, stabilind și ce obligații are din punctul de vedere al TVA.

multumesc

este vorba de o livrare interna, bunurile nu parasesc teritoriul Romaniei, SC Beta va factura cu TVA 19%.



#274 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 April 2010 - 08:41 AM

Buna! Cum se rezolva pr. 19 dupa noua legislatie? Cum se calc impozitul pe profit la soc care au ca activ barul de noapte?
Pentru activitatea de bar de noapte impozitul pe profit este suma maximă dintre:
- 16% xProfitul impozabil din aceasta activitate sau
- 5% xTotal venituri din aceasta activitate ?
Ori forfetarul?
Multumesc. O zi buna!



#275 loredana_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 12 April 2010 - 05:33 PM

Vezi postareaanca_gheorma, la Apr 12 2010, 09:41 AM, a spus:

Buna! Cum se rezolva pr. 19 dupa noua legislatie? Cum se calc impozitul pe profit la soc care au ca activ barul de noapte?
Pentru activitatea de bar de noapte impozitul pe profit este suma maximă dintre:
- 16% xProfitul impozabil din aceasta activitate sau
- 5% xTotal venituri din aceasta activitate ?
Ori forfetarul?
Multumesc. O zi buna!

Salut.
Forfetarul nu se aplica in cazul societatilor care au ca activitate barul de noapte, disco...etc. (Art. 18 Cod fiscal actualizat),deci va fi suma maxima dintre 16% x profit impozabil si 5% venituri.



#276 anca_gheorma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 April 2010 - 08:55 AM

Vezi postarealoredana_80, la Apr 12 2010, 06:33 PM, a spus:

Vezi postareaanca_gheorma, la Apr 12 2010, 09:41 AM, a spus:

Buna! Cum se rezolva pr. 19 dupa noua legislatie? Cum se calc impozitul pe profit la soc care au ca activ barul de noapte?
Pentru activitatea de bar de noapte impozitul pe profit este suma maximă dintre:
- 16% xProfitul impozabil din aceasta activitate sau
- 5% xTotal venituri din aceasta activitate ?
Ori forfetarul?
Multumesc. O zi buna!

Salut.
Forfetarul nu se aplica in cazul societatilor care au ca activitate barul de noapte, disco...etc. (Art. 18 Cod fiscal actualizat),deci va fi suma maxima dintre 16% x profit impozabil si 5% venituri.
Buna! Multumesc pt raspuns.



#277 teodora dumitru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 May 2010 - 07:48 PM

Buna a avut cineva urmatoarele probleme la fiscalitate:
6. Precizați care este locul prestării de servicii și persoana obligată la plata TVA în cazul prestărilor de servicii de transport intracomunitar de bunuri.
10. Care este diferența între o persoană înregistrată în scop de TVA conform art 153 din Codul fiscal și o persoană înregistrată în scop de TVA conform art 1531 din Codul fiscal?

17. Societatea comercială A livrează către societatea B produse în valoare de 6000 lei + TVA 19%, cu plata în 7 zile. Deoarece plata a fost realizată după 10 zile, societatea B datorează societății A dobânzi în valoare de 20 lei. De asemenea, societatea A livrează produse către sociatatea C în valoare de 1000 lei + TVA 19%. Deoarece societatea C este un client fidel al societății A, va beneficia de o reducere de preț de 10%, aplicată la prețul de livrare (1000 lei). Să se determine valoarea taxei pe valoarea adăugată colectată de către societatea A.

46. Furnizorul A din statul membru 1 vinde bunuri către persoana impozabilă B din statul membru 2. După livrare, părțile convin să anuleze contractul de vânzare-cumpărare și să returneze bunurile furnizorului în statul membru 1. Analizați speța din punctul de vedere al TVA stabilind tipul operațiunilor, locul lor, precum și obligațiile ce revin plătitorilor de TVA dacă nu se aplică măsuri de simplificare.

Va rog sa imi trimiteti si mie rezolvarile pe adresa ddoyny@yahoo.com. Va multumesc frumos!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL