Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratie sanatate CASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Declaratie sanatate CASS

185 replies to this topic

#161 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 July 2008 - 06:46 AM

Nu vad unde s-au schimbat declaratiile de la CNPAS (pensii) ?
Dupa cate am vazut se va schimba doar coef. de la sanatate (CASS145A=ROUND( TSUMAIT * 5.5/100,0) si nimic altceva (adica "continutul" si nu "forma") !

:frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:00 AM




#162 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 July 2008 - 12:40 PM

Nu s-a schimbat nimic la raportarile de la Casa de Pensii. Eu am depus azi declaratiile si totul a fost ok.




#163 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 10 July 2008 - 12:45 PM

Pentru schimbarile de coef, s-a creat program nou de raportare valabil incepand cu 1 iulie 2008, este pe site la CNPAS

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:01 AM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#164 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 July 2008 - 01:24 PM

De pe site-ul cnpas.org:
NOU ! Incepand cu raportarea aferenta lunii lulie 2008, in conformitate cu prevederile art. 9 alin (3) lit. b) din Legea 388/2007 privind bugetul de stat pentru anul 2008, de la 1 iulie 2008 cota de contributie de asigurari de sanatate datorata de persoana asigurata devine 5,5%.
Ca urmare,formula de calcul pentru contributia de asigurari de sanatate aferenta concediilor medicale cauzate de accidente de munca conform Legii 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 260 alin (3) devine:
CASS145A=ROUND( TSUMAIT * 5.5/100,0)
(TSUMAIT reprezinta cuantum total prestatii pentru incapacitate temporara de munca cauzate de accidente de munca si boli profesionale la nivel de unitate)
Programul pentru angajatori, pentru generarea declaratiilor nominale, ver. 8.02 pentru raportarile incepand cu luna iulie 2008, a fost postat in data de 08-07-2008.



#165 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 July 2008 - 03:54 PM

De vreme ce nu folosesc programul lor de generare si de vreme ce structura anexelor e la fel, din puctul meu de vedere cum am mai scris s-a schimbat continutul nu forma. Orice program mai serios permite schimbarea coeficientilor de calcul si nu a intregului program doar pentru o modificare de coeficient .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:01 AM




#166 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 August 2008 - 12:01 PM

stiu ca incepand cu luna iulie cota sanatate angajat devine 5.5%, dar nu gasesc programul nou pt. declaratii. sau nici nu trebuie si calculeaza automat vechiul program?

Aceasta postare a fost editata de Viovas: 06 August 2008 - 12:08 PM




#167 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 August 2008 - 01:43 PM

Conform Ordinului 509/2008 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul presedintelui CNAS 617/2007, publicat in MO 587 din 5 august 2008:
- persoanele juridice sau fizice care au calitatea de angajator au obligatia de a calcula si de a retine contributia in conformitate cu prevederile legale si se vireaza la termenele de plata stabilite prin Codul de procedura fiscala;
- angajatorii au obligatia de a depune lunar listele nominale cu salariatii, indiferent de termenul de plata a contributiei stabilit prin Codul de procedura fiscala;
- listele privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre fond, semnate si stampilate, se vor depune la CASS pe suport hartie si in format electronic. Raportarea in format electronic, insotita de o semnatura electronica agreata de ambele parti, se poate transmite on-line, urmata de trimiterea datelor pe suport hartie semnat si stampilat.
Prin modificarea alin.(1) al art. 33, se elimina depunerea dovezii platilor care insoteau listele nominale, reglementare care era prevazuta in Ordinul 617/2007.



#168 Iuliara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2008 - 03:41 PM

buna ziua,
daca este cineva din constanta, va rog sa ma ajutati, intr-o problema...:) ,...daca se poate numi ea problema.
nu am depus niciodata declaratiile la ghisee.
in aceasta luna am un salariat in CM , si nu stiu unde trebuie sa ma duc sa depun certificatul medical impreuna cu declaratia lunara CM.
va multumesc anticipat.



#169 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2008 - 06:33 PM

Vezi postareaIuliara, la Aug 11 2008, 04:41 PM, a spus:

in aceasta luna am un salariat in CM
Daca e CM obisnuit-declari la casa de sanatate, si poti proceda la fel ca si pana acum(adica prin posta), numai ca anexezi si ex 2 de la CM, completand declaratia FNUASS si certificatul corespunzator.

Daca e CM accident de munca, o sa dureze putin mai mult, in sensul ca depui documentatia->exista o lista de documente pe care ti le furnizeaza departamentul care se ocupa cu viza cas(vezi ca scrie si pe certificat, jos in stg.) la casa de asigurari de stat, si abia dupa ce iti da viza pe certificat declari sau faci rectificativa(daca trece termenul de depunere)->dar banuiesc ca nu este acc de munca.



#170 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 13 August 2008 - 09:40 AM

Programul nu s-a schimbat, noi trebuie sa introducem doar suma contributiei tinand cont ca s-a modificat procentul la angajati de la 6,5% la 5,5%.



#171 tisi07

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 August 2008 - 09:39 AM

ultima versiune a Atlas programul pt. decl.CASS are deja introdus procentul de 5.5%pt. asigurati



#172 LeeLoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 22 August 2008 - 11:53 AM

Buna,

Poate sa ma ajute cineva cu un sfat in ceea ce priveste modul de elaborare al declaratiilor pentru sanatate, mai exact anexa 1c si in ce conditii si pe ce baza legala se face odata la 3 luni anexa 1c cu sume virate 0 (suma virata angajator si suma virata angajat) ?

Merci,



#173 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2008 - 03:14 PM

Microintreprinderile platesc contributiile trimestrial (daca nu ma insel si del 100 se face trimestrial) si din cauza asta se trece la virat 0 doua luni iar in a treia se cumuleaza cele trei luni.
Microintreprinderile procedeaza asa.
Dragos



#174 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2008 - 07:20 PM

eu platesc lunar si la microintrep. si declar la sanatate (nu in decl. 102) ca fiind platita suma in fiecare luna fiindca chiar asa o si platesc.

la fisa pe platitor vor aparea plati anticipate (fara datorie aferenta) pana la trimestru cand se va inreg. la ei si datoria trimestriala, cf. decl. 102.

:frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2008 - 07:21 PM




#175 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 08:51 AM

Neatentia... decl 102, de cateva luni bune (ce inseamna sa nu lucrezi efectiv cu ele...). Eu nu as plati anticipat, nu faci decat sa imobilizezi niste bani si mai mult ei incaseaza si dobanda pe banii aia.
Dragos



#176 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 September 2008 - 07:34 AM

caut si nu gasesc aceasta declaratie pentru PFA ca sa o pot printa

va rog daca o are cineva sa o ataseze ca sa nu bat drumul pana la Casa de Sanatate si poate ati aflat unde se mai depune acum deoarece s-au mutat si nu stiu unde (inainte erau pe str Ilfov in spatele CEC-ului)


va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 12 September 2008 - 07:35 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#177 cata_q

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 12 September 2008 - 10:39 AM

Sper sa te ajute.

Fisiere atasate





#178 zki

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 November 2008 - 03:51 PM

Buna,

As avea nevoie de cel mai nou program pentru declaratii de sanatate.

Multumesc



#179 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 20 November 2008 - 04:46 PM

Sigur. Cautati pe www.casmb.ro.



#180 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 November 2008 - 01:56 PM

Vezi postareagalboiu, la Nov 20 2008, 04:46 PM, a spus:

Sigur. Cautati pe www.casmb.ro.

Pe situl www.casmb.ro adica la http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php este aplicatia versiunea 2.02 - 2008.05.15 .
In schimb la http://www.cnas.ro/default.asp?id=140 este la 2. Aplicatie angajatori (modificata la data de 17.11.2008 12:00)
Raportare FNUASS - varianta executabila [versiunea 1.4.0.3] iar la istoric scrie :Actualizat categoriile de asigurati conform legislatiei in vigoare la data de 01.11.2008.

Intrebarea mea este Care legislatie in vigoare la 01.11.2008 si ce difera fata de cea de la 01.10.2008 de exemplu ?

Tot la cnas la http://www.cnas.ro/SIUI/ANGAJATORI/Anexa%2..._Angajatori.pdf este modificata structura Fisierul de raportare pentru evidenta nominala persoane asigurate platitoare de contributii de la angajatori (ANEXA_2A.DBF) si anume modul de completare pentru pozitia CAT Character 3 Categorie asigurat:
S = salariat,
CM = concediu medical în baza OUG nr. 158/2005
AM = accident de munca
CT = cenzori, membri ai consiliului de administratie, alte catelgorii care realizeaza venituri asimilate salariilor
SOM = somer
CIC = concediu de crestere copil până la vârsta de 2 ani,
DIS = persoana disponibilizata cu plati compensatorii acordate in baza unor acte normative
DCM = persoană disponibilizată cu plati compensatorii acordate in baza contractului colectiv de munca sau a
contractului individual de munca,
TAS = persoană beneficiară de ajutor social acordat în baza Legii nr. 416/2001
SCS = salariat care nu are domiciliu sau resedinta in Romania (numai persoanele care intra in
cimpul personal de aplicare al Regulamentelor CEE nr.1408/71 si 574/72)

Si revin cu intrebarea stie cineva pe ce se bazeaza modificarile gasite la situl cnas ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL