Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#161 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 December 2008 - 03:16 PM

Stiu, l-am vazut si mai sus, in format PDF. Numai ca in tabel perioada data e de 4-6 ani.

Ideea e ca eu am cumparat masina de la un individ. Acest individ o cumparase din fabrica, pe SRL-ul unui prieten de-al lui, pentru a-si recupera TVA-ul. Acum, ca eu vreau sa fac actele cu el, masina fiind inca pe SRL-ul prietenului sau, el ar trebui sa plateasca TVA-ul aferent facturii. Normal ca nici lui nu-i convine sa plateasca 30 de milioane TVA, si normal ca si el se intreaba cum a ajuns contabila la concluzia ca masina inca nu s-a amortizat. Repet, in Aprilie 2009 se fac 6 ani de la achizitia masinii.

Ah, si ce mi-am adus aminte: contabila spune ca din cauza faptului ca nu prea a avut activitate firma, de-aia nu s-a amortizat masina. Eu din cate stiu nu are nici macar o legatura chestia asta cu amortizarea masinii. Activitatea SRL-ului a fost suspendata decat vreo 10 luni, la putin timp dupa ce s-a cumparat masina, apoi a fost reluata. Intr-adevar, activitate scazuta, dar existenta.

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 06 December 2008 - 03:19 PM




#162 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 December 2008 - 04:27 PM

Norme metodologice:
702. Pentru perioada in care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel putin pe o perioada de o luna, recuperarea valorii fiscale ramase neamortizate se efectueaza pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare repunerii in functiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscala




#163 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 06 December 2008 - 06:13 PM

Imi cer scuze pentru intrebarea urmatoare, dar o pun pentru ca nu pricep: sa-nteleg ca poate au facut la un moment dat un proces-verbal de scoatere din functiune a masinii? Poate atunci cand SRL-ul a avut activitatea oprita temporar?
Si "prin recalcularea cotei de amortizare fiscala", eu prin asta inteleg ca se recalculeaza retractiv sa zic asa, adica indiferent ca au suspendat activitatea, tot nu ar fi trebuit sa influenteze perioada de amortizare.

Nu mai inteleg nimic cu privire la amortizarea masinii asteia. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 06 December 2008 - 06:15 PM




#164 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 12 December 2008 - 07:19 PM

Pana la urma tot in pom sunt. Contabila imi spune ca pentru a o vinde mai jos de 14.700 ron, cat mai are ea de amortizat, va trebui facuta o expertiza tehnica autorizata, prin care sa se demonstreze ca masina este uzata prematur si implicit valoarea ei este mult mai mica.

In conditiile gandite si aplicate de catre contabila, masina nu ar fi amortizata nici in 10 ani de la cumparare. Noua a costat 22.700 ron (fara TVA) in Aprilie 2003. Mai are putin pana sa se implineasca 6 ani de la cumparare si contabila imi spune ca mai are de amortizat 14.700 ron, ca societatea nu a avut activitate. Si apropo de asta, rectific ce am spus mai sus, legat de suspendarea activitatii. Aceasta nu a fost niciodata suspendata, ci doar nu s-a mai lucrat pe acea societate, deloc, pentru cateva luni.

Am deja parul alb. Pana si mecanicii de la service stiu ca trebuia sa fie amortizata deja si sa o poata vinde la o suma mai mica. :thumbup:



#165 mihaigm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 December 2008 - 07:50 PM

Buna seara
Am cumparat in 2005 o imprimanta mare de 23000euro+TVA si contabilul de atunci a trecut-o cu amortizare pe 10ani.
Vreau sa o vand si in procesul verbal de predare primire apare durata medie de utilizare de 3 ani
Pretul de vanzare este de 11000euro si va rog sa-mi spuneti daca pot recalcula amortizarea de la data punerii in functiune pana in prezent conform duratei normale de functionare de 3 ani
Va multumesc!



#166 dorust_br

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 December 2008 - 03:19 PM

Buna ziua tuturor!
"Art. 24 [...]
(11) Amortizarea fiscala se calculeaza dupa cum urmeaza:
f) mijloacele de transport pot fi amortizate si in functie de numarul de kilometri sau numarul de ore de functionare prevazut in cartile tehnice, pentru cele achizitionate dupa data de 1 ianuarie 2004;"

Intrebarea mea ar fi : in care carti tehnice ale auto ca eu nu am vazut in niciuna? sau in ce alt document?



#167 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 14 January 2009 - 12:09 AM

Buna ziua,

dupa cum spune si titlul, trebuie sa fac amortizarea unui "ceva" (mijloc fix, obiect de inventar, habar n-am care din termeni e cel corect). Problema e ca sunt PFA, in sistem real. Am intles ca ce cumpar cu valoarea peste 1800 lei se amortizeaza intr-o anumita perioada. Dar nimeni nu zice unde gasesc si eu perioada aia pt un obiect.
cat am tot cautat, am gasit cateva discutii in care se mentionau 3 feluri de amortizare: liniar, accelerat si inca unu, imi scapa acuma. ceea e evident m-a pus in si mai mare incurcatura: "si eu ce folosesc?"

daca poate cineva sa imi explice si/sau sa ma indrume catre resurse bune care sa ma lamureasca asupra problemei. repet, PFA in sistem real, in caz ca sunt ceva diferente.

multumesc



#168 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 January 2009 - 08:02 AM

faci fisa mijlocului fix , stabilesti durata de functionare dupa tabel si la calcului anual al chelt deductibile adaugi si amortizarea (nr de lunix rata lunara de amortizare)
tabelul este acesta

Fisiere atasate


RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#169 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 14 January 2009 - 08:38 PM

cat de des se schimba tabelele astea? intreb ca sa stiu cand sa il cer din nou :D

mai am ceva probleme cu completarea fisei mijlocului fix.
am in partea dreapta sus: grupa si sub el codul de clasificare.
in cazul meu codul de clasificare conform tabelului e 3.9. iar grupa e "Calculatoare electronice şi echipamente periferice. Maşini şi aparate de casă, control şi facturat." problema e ca spatiul la "grupa" e aproximativ cat degetul meu mic ori textul de pus acolo e enorm. Ce scriu?

la "cota de amortizare" ce trec si cum il calculez (ca vad ca e ceva procent)?

mai departe, trebuie sa trec ceva pe spatele fisei? daca da, ce?

multumesc



#170 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 15 January 2009 - 11:10 AM

Buna,
Am si eu o mica problema si sper sa ma ajute cineva fara sa-mi reproseze ca poate acest subiect a mai fost discutat. Va multumesc! Trebuie sa amortizez un mijloc fix si anume un xerox, a carui valoare este de 1200 euro cumparat in noiembrie 2008. Care este procedura si modul de calcul? Va rog mult de tot.



#171 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 15 January 2009 - 02:51 PM

Pana in noiembrie 2008 am avut un auoturism in leasing. In noiembrie am hotarat sa-l achitam integral, iar firma de leasing ne-a trimis o factura fiscala cu totalul accizelor vamale aferente masinii. Masina a fost cumparata in leasing in august 2006 si ma intereseaza daca atunci sau acum aceste accize sunt cheltuieli deductibile, ptr. a putea incheie fiscal anul 2008.
Va multumesc!



#172 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 15 January 2009 - 04:59 PM

Acum stau eu si ma gandesc...accizele nu ar trebui sa se regaseasca in valoarea masinii?.....Ca tu nu platesti accizele la stat , furnizorul le-a platit, deci mi s-ar parea normal sa faca parte din valoarea masinii....asa cred.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 10:50 PM
citare mesaj anterior




#173 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 January 2009 - 02:44 PM

Din cate am inteles azi, vorbind cu cineva de fisc, ele trebuie de fapt amortizate. Numai ca la momentul cumpararii masinii in val. de4 achizitie aceste accize nu au fost bagate si astefl am facut amortizarea la acea valoare. Acum, dupa 2 ani, achit leasingul anticipat si nu stiu cum sa amortizez aceste accize.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 10:51 PM
citare mesaje anterioare




#174 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 16 January 2009 - 03:36 PM

Buna ziua la toti,
Iata un nou caz de aplicare unitara a codului fiscal in Romania:
Este vorba de art.24(16) cod fiscal cu privire la"contribuabilii care investesc in mijloace fixe destinate[....]precum si infiintarii si functionarii cabinetelor medicale, pot deduce integral valoarea acestora la calculul impozitului pe profit la data punerii in functiune[....].
In mod cert, in judete ca Botosani si Mures, acest mod de deducere a fost acceptat de fisc in cazul CMI, iar in Bacau si Vrancea, nu.
O sa va intrebati de ce se amesteca calculul amortizarii si impozitului pe profit cu C.M.I., dar la art.489(4), c) defineste similitudinea.
Ce parere aveti?



#175 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2009 - 05:04 PM

Pai ma gandesc eu singura solutie ar fi ca in baza hartiei de la firma de leasing unde se vede ft clar valoarea accizelor, sa recalculezi valoarea masinii, si automat sa recalculezi amortizarea. Alta solutie nu vad, trebuie si ele prinse. Pentru tine accizele nu sunt o cheltuiala directa ca nu esti tu primul cumparator, sunt o cheltuiala indirecta ce se reflecta prin valoarea masinii. Eu cel putin asa consider.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 January 2009 - 10:51 PM
citare mesaj anterior




#176 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 19 January 2009 - 11:23 AM

Vezi postareaDanutzaa, la Jan 16 2009, 06:04 PM, a spus:

Pai ma gandesc eu singura solutie ar fi ca in baza hartiei de la firma de leasing unde se vede ft clar valoarea accizelor, sa recalculezi valoarea masinii, si automat sa recalculezi amortizarea. Alta solutie nu vad, trebuie si ele prinse. Pentru tine accizele nu sunt o cheltuiala directa ca nu esti tu primul cumparator, sunt o cheltuiala indirecta ce se reflecta prin valoarea masinii. Eu cel putin asa consider.

Corect. Nu pot recalcula valoarea masinii, ptr. ca accizele le-am platit la sf. lui noiembrie si, prin urmare, nu pot recalcula val. masinii de la momentul ramas de amortizat, ptr. ca ar iesi o suma prea mare aferenta lui 2008. Ori eu practic am accize "de amortizat" doar din luna decembrie. Asa ca uite cum m-am gandit: sa impart valoarea accizelor pe lunile ramase de amortizat si sa le adaug celor de la amortizarea de la inceputul leasingului. Ce zici?



#177 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 January 2009 - 02:46 PM

Am o nelamurire. Am mai postat despre acest subiect numai ca nu am rezultatul final. Spuneam ca pana in noiembrie am avut o masina in leasing pe care l-am achitat anticipat. Firma de leasing ne-a trimis o factura cu accize vamale, care la momentul achizitionarii nu o aveam, asa ca am facut amortizarea la val. de atunci a masinii. Acum am inteles ca trebuie sa recalculez val. masinii, sa adaug la val. ramasa de amortizat accizele si sa continui amortizarea. Intrebarea mea este: AMORTIZAREA O CONTINUI CU NOUA VALOARE, CA MAI AM 2 ANI, SAU FAC UN NOU PLAN DE AMORTIZAREA CU NOUA VALOARE PE 4 ANI?
Va multumesc!



#178 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 20 January 2009 - 04:08 PM

Corect. Nu pot recalcula valoarea masinii, ptr. ca accizele le-am platit la sf. lui noiembrie si, prin urmare, nu pot recalcula val. masinii de la momentul ramas de amortizat, ptr. ca ar iesi o suma prea mare aferenta lui 2008. Ori eu practic am accize "de amortizat" doar din luna decembrie. Asa ca uite cum m-am gandit: sa impart valoarea accizelor pe lunile ramase de amortizat si sa le adaug celor de la amortizarea de la inceputul leasingului. Ce zici?
[/quote]



Eu zic ca e ok. maresti valoarea 2133 cu accizele si le amortizezi odata cu rata lunara 2813. cred ca e bine asa.



#179 eleysa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arges

Postat 20 January 2009 - 04:49 PM

la prima vedere mie personal mi s-ar parea corect ca accizele sa fie inregistrate direct pe alte cheltuieli, nu prea vad ce au cu valoarea masinii, atata timp cat sunt evidentiate separat in factura



#180 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 21 January 2009 - 10:47 AM

Pai accizele nu le-am platit catre stat, ci catre firma de leasing, deci e o cheltuiala indirecta si atunci cum sa o deduc total. Mai corect mi se pare sa le bag in val. masinii si sa amortizez. Numai ca nu stiu cum: sa continui amortizarea cu noua val. sau sa fac un alt plan de amortizare cu noua val.? Aici e nedumerirea mea.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2009 - 10:14 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL