Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AMORTIZARE mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


AMORTIZARE mijloace fixe


292 replies to this topic

#281 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 February 2011 - 04:31 PM

nici eu nu gasesc acum, dar nu am timp mult la dispozitie, promit ca dupa 25 sa caut si sa iti spun exact. Stiu sigur ca nu se mai depune la ei (din memorie, stiu ca am citit la vremea respectiva). Sper sa nu imi joace feste memoria



#282 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 09 February 2011 - 09:23 AM

Merci




#283 vuap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 April 2011 - 08:22 AM

am o casa de vacanta contruita in regie proprie dar nu stiu regimul amortizarii.
in codul fiscal am vazut ca ""casele de protocol nu sunt amortizabile", dar cladirea are si ea o durata de viata.
ar trebui sa amortizez contabil , dar fiscal aceasta amortizare sa nu fie deductibila, sau sa nu o amortizez deloc?



#284 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 04 April 2011 - 02:23 PM

si eu am casa de vacanta(la fel contruita in regie proprie) , si nu am amortizat-o deloc, in plus chelt cu utilitatile , etc ..care priveau acest imobil , le-am considerat nedeductibile,Recent am avut control de fond si mi-au confirmat ca problema a fost tratata corect.
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#285 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 April 2011 - 06:53 PM

eu personal as amortiza contabil si fiscal as trata ca nedeductibil.
Dar voi aveti dreptate conform codului fiscal
"(4) Nu reprezintă active amortizabile: (...)
g) casele de odihnă proprii, locuințele de protocol, navele, aeronavele, vasele de croazieră, altele decât cele utilizate în scopul realizării veniturilor."
Oare de ce?! :thumbup:



#286 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 11 May 2011 - 10:34 AM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

Pentru o cladire reevaluata in jos, adica la o valoare mai mica decat cea de intrare, amortizarea se deduce la nivelul valorii de intrare sau la cea reevaluata?

Va rog argumentati cu referire la un act normativ, norme, comunicari, etc.

Multumesc
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#287 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2011 - 07:25 PM

Din cate stiu la valoarea reevaluata , pentru acte normatrive dati o cautare pe net.



#288 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 May 2011 - 05:22 PM

Conform ordonantei 34/2009 rezerva din reevaluare pentru cladirile reevaluate dupa anul 2004 se impoziteaza incepand cu 01 mai 2009. Practic partea de amortizare pentru valoarea reevaluaii se deduce, dar in acelasi timp se impoziteaza. In ceea ce priveste reevaluarea in minus, cred ca e foarte important de stiut daca aceasta cladire de care vorbiti a mai fost sau nu reevaluata in internalul 2004 - 01 mai 2009.



#289 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 June 2011 - 09:52 AM

BUNA ZIUA , AS DORI SA STIU IN MOMENTUL IN CARE FAC AMORTIZAREA UNOR UTILAJE ACESTEA SE DUC PE CHELTUIALA SI ASTFEL IMI MAI SCADE SI DIN IMPOZITUL PE PROFIT?



#290 Cocis Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 24 June 2011 - 10:19 AM

Sigur



#291 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2011 - 06:33 PM

Papusik.
Te rog ca pe viitor sa numai scrii integral cu majuscule deoarece pe langa faptul ca e neregulamentar, e acelasi lucru cu a tipa la noi ca sa iti raspundem, si nu prea cred ca suntem obligati.



#292 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2011 - 08:12 AM

imi cer scuze pentru scrisul cu majuscule si multumesc frumos pentru raspuns



#293 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2011 - 02:27 PM

papusik,

ai topic separat pt amortizare mijloace fixe !!! de ce mai deschizi inca unul cu aceeasi tema ?? stii ca nu ai voie sa faci asta, cf. regulamentului acestui forum ??

anul trecut ai fost avertizata de catre moderatorul "madalinab" in 2 abateri (una viza tot postarea cu majuscule, cealalalta -postarea in loc gresit), asta e a 3-a deja !
si eu ti-am retinut "numele" fiindca ti-am mutat/unit 2 posturi sau 3 fara sa te mai atentionez
pt. abateri repetate si ignorarea avertismentelor unui moderator, ai suspendat dreptul de a posta 30 zile :smile:

topic unit !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL