Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 26

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#501 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 March 2009 - 10:59 AM

soldul in valuta ar trebui sa fie corect, cel in lei nu ar corespunde din cauza acestor diferente, nu? daca este asa, aceste diferente de curs valutar se vor inchide la sfarsitul anului cand se face evaluarea disponibilului in valuta.



#502 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2009 - 11:06 PM

Mai simplu era fie sa cititi ce sa scris de programul saga , fie sa fi intrat pe forumul celor de la Saga.
Si nu uitati de fisierul help care e foarte bine documentat.




#503 2lk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2009 - 12:24 AM

Buna !

Eu lucrez in saga bugetar si vreau sa-ti spun ca e o mare porcarie !!! Programul in sine este foarte usor de folosit dar are o gramada de greseli "in spate"
Te sfatuiesc sa incerci altceva. Iti dau ca exemplu salariile : indemnizatia de conducere o interpreteaza ca si spor !!! ori aceasta se "ataseaza" salariului de incadrare.... Sanatatea angajator , acc, cci .... varza, varza, varza. O fi ieftin da nu merita nici macar atat. PAREREA MEA ! Iar pentru ca cineva de la noi de la firma si-a "permis" sa spuna pe forum ca nu e un program bun, acum suntem amenintati ca nu ni se va mai permite prelungirea contractului ( actualizari ). Asaai un ban da stai in fata



#504 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 14 March 2009 - 08:34 PM

Daca iti ceezi analitice pentru obligatiile salariale si configurezi salariile vei vedea ca face cheltuieliile asa cum le-ai configurat.Indemnizatia de conducere este un spor care se aplica l salariul de incadrare da un total, iar la acest total se aplica celelate sporuri.Eu lucrez cu Saga pentru conta comerciala, l-am incercat si pentru bugetari, dar la bugetari lucrez cu Sicob.E bunicel, poate fi imbunatatit.



#505 Michelle1986

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 March 2009 - 11:54 PM

Ok. :good: ...am creat firma am configurat salarii,am creat ceva furnizori,ceva clienti si ....mai departe ce fac?? k m-am pierdut.... :sad: nu cred ca-i dau de capat singurica... nu-mi ramane decat sa caut un contabil/a sa-mi arate exact ce si cum cred..



#506 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2009 - 10:49 PM

Da, va trebuie si un contabil care sa va spuna ce aveti de facut.
Chiar daca Saga e un program cu care se poate lucra usor, tot va trebuie pe cineva care sa va indrume cum sa lucrati corect cu el.



#507 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 April 2009 - 08:12 PM

buna. am o nelamurire cu privire la program. am inceput sa lucrez cu el de curand si inca nu m-am lamurit cu ceea ce vreau sa va intreb. o firma de productie de confectii se aprovizioneaza cu materii prime la kg, iar bonul de consum se face in metri liniari. cum il inregistrez?

multumesc.



#508 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2009 - 09:36 PM

Preferabil ar fi sa faceti si nirul de materie prima in metri liniari, ( daca e necesar modificati pretul si mentineti valoarea), altfel nu aveti cum sa descarcati corect gestiunea.



#509 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 April 2009 - 10:58 PM

daca tot mi-ati raspuns mai indraznesc o data :).
la bonul de consum de la intrari am vazut ca se foloseste toata cantitatea de materiale de pe factura. in cazul meu se poate folosi de mai multe ori din cantitatea de la o factura. in cazul asta cum mai tin evidenta?



#510 anamama13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 April 2009 - 09:10 AM

De ce in Saga, la generarea decl 101, apare ca termen 25.04.2009, cand acesta este de fapt 15.04, in conditiile in care acest program se zice actualizat? :sad:
Stie cineva prin ce act normativ s-a stabilit ca data depunerii lui 101 sa fie 15.04 si nu data depunerii bilantului, asa cum era in codul fiscal ? :bann:
Multumesc celor care vor binevoi sa-mi raspunda si va doresc Bafta in lupta pentru supravietuire prin mlastinile intortocheate ale contabilitatii cu toata birocratia adiacenta. :smile: Cu stima, Ana.



#511 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 15 April 2009 - 01:26 PM

Data de 25.04.2009 este data scadentei si nu data depunerii.

Art. 35 din codul fiscal modificat de Legea 346/2006.



#512 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 20 April 2009 - 08:48 PM

Stie cineva daca exista posibilitatea ca acelasi nomenlator de furnizori si eventual clienti sa fie comun tuturor firmelor,respectiv sa nu se mai introduca manual in fiecare societate ?



#513 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2009 - 08:59 PM

Vezi postareamoniquecri, la Apr 13 2009, 11:58 PM, a spus:

daca tot mi-ati raspuns mai indraznesc o data :).
la bonul de consum de la intrari am vazut ca se foloseste toata cantitatea de materiale de pe factura. in cazul meu se poate folosi de mai multe ori din cantitatea de la o factura. in cazul asta cum mai tin evidenta?
Pai nu faceti bonul de consum din intrari ci din operatii bon de consum sau pe productie direct



#514 sisic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 April 2009 - 02:53 PM

Buna !
Pentru o firma neplatitoare de tva ce bifez la administrare societati ?
Multumesc



#515 mogaatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 25 April 2009 - 08:02 AM

Vezi postareasisic, la Apr 24 2009, 03:53 PM, a spus:

Buna !
Pentru o firma neplatitoare de tva ce bifez la administrare societati ?
Multumesc

Unde apare la TVA 19%si 9% pui manual 0.



#516 romeo.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 27 April 2009 - 11:10 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 15 2008, 04:51 PM, a spus:

eu printez tot, mai putin cartea-mare care ramane pe discheta sau cd, cu toata baza de date. lucrez cu saga si fiindca se poate descarca gratuit ei vor putea avea oricand posibilitatea sa-si restaureze baza de date si sa listeze acest reg. obligatoriu, la cerere - cf. legii.
bine, il pot salva si ca fisier excel (saga permite asta), dar nu ma mai chinui fiindca var. prezentata mai sus e mai buna, ea cuprinde chiar toata baza de date, nu numai reg. cartea-mare.

sigur ca toate listarile le indosariez "pe caprarii" :sad: , asta e o munca de arhivare ce mai mananca ceva timp in fiecare luna si aduce chelt. aferente de consumabile.


Buna ziua!

Pentru ca tot adusese vorba doamna Otilia de "saga" ca aplicatie free, incercand sa lucrez pe diferite soft-uri care se pot descarca gratuit de pe net, gen microcom, mastercont free 3.0[acesta din urma avand incorporat vechiul plan general de conturi de dinaintea o.g. 1752/2005, in rest lucrandu-se lejer cu acesta, se poate si actualiza acest plan de conturi- insa cine are rabdarea sa stea ore bune in fata calc numai pentru a actualiza un plan de conturi vechi, cand exista aplicatii noi continand p.g.c. adus la zi?...] si comparandu-le cu saga, acesta din urma cred ca are o interfata si un sistem de meniuri cu mult mai simple si mai accesibile, decat sa zic, microcom - acolo, de ex. nu mi-am dat seama inca ce trebuie sa fac ca sa pot importa ultima balanta lunara de verificare de dinainte de a incepe sa lucrez efectiv cu microcom, pe cand acelasi lucru se poate face fara batai mari de cap in saga. Dar gata, nu vreau sa fac pe de o parte reclama pozitiva unor anumiti producatori de soft contabil si anti-reclama altora...

O zi cat mai buna fiecaruia dintre voi.



#517 sisic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 April 2009 - 05:42 PM

Vezi postareamogaatica, la Apr 25 2009, 05:02 AM, a spus:

Vezi postareasisic, la Apr 24 2009, 03:53 PM, a spus:

Buna !
Pentru o firma neplatitoare de tva ce bifez la administrare societati ?
Multumesc

Unde apare la TVA 19%si 9% pui manual 0.


multumesc!



#518 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 13 May 2009 - 09:09 AM

Buna ziua.
Imi cer scuze, sunt incepatoare in programul saga C (eu lucrez cu winmentorul) si as vrea sa stiu si eu cum pot sa listez o balanta din acest program. In momentul in care o dau spre vizualizare imi arata balanta fara conturile din clasa 1 (mentionez ca am inregistrari). Poate mai trebuie facuta vreo setare!!
Va rog daca se poate.
Multumesc.



#519 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 May 2009 - 10:48 AM

pentru alyna.grig:

- verifica daca inregistrarile aferente clasei 1 au fost salvate ( desi ar trebuie sa fie salvate, in cazul in care nu ar fi salvate, nu s-ar putea opera alte inregistrari in notele contabile)
sau
- in cazul in care ai preluat datele dintr-o balanta, verifica daca ai validat preluare acestor date ( configurare societati)



#520 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 13 May 2009 - 11:27 AM

Vreau sa mentionez ca este o firma noua si nu am ce date sa preiau din alta parte.
De exemplu eu am operat cateva facturi si cateva chitante prin casa, iar in balanta nu imi arata decat conturile 401, 5311 si conturile aferente clasei 6.
????






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL