Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 30

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#581 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 29 August 2009 - 10:17 PM

buna. am nevoie de o lamurire. firma a livrat niste mostre de produs pentru acestea emitand facturi cu valoarea 0. eu am inregistrat consumurile aferente in partea de productie si in articole contabile am trecut pe cheltuieli sumele. dar acum am observat ca ele sunt in stoc eu nedescarcandu-le neputand introduce factura cu valoare 0.
ce pot face acum?
multumesc.

nu stie nimeni...
macar o idee va rog...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 12:40 PM




#582 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 August 2009 - 08:26 AM

Vezi postareamoniquecri, la Aug 29 2009, 11:17 PM, a spus:

nu stie nimeni...
macar o idee va rog...

Vinde la pret si faci discount.

__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu



#583 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2009 - 04:57 PM

Ai putea introduce o factura cu discount 100%.
In felul acesta scazi produsele din gestiune.


Scuze, nu am vazut raspunsul lui Claudiu

Aceasta postare a fost editata de magda_23: 30 August 2009 - 04:58 PM




#584 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 September 2009 - 05:06 PM

gasisem o solutie sa scad stocul. dar nu stiu daca e corecta. am descarcat mostrele de produs din bonurile de consum.
as vrea sa introduc o factura cu discount dar nu am gasit de unde se introduce discountul. iar in help m-am uitat dar nu am gasit.



#585 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 01 September 2009 - 05:16 PM

Vezi postareamoniquecri, la Sep 1 2009, 06:06 PM, a spus:

as vrea sa introduc o factura cu discount dar nu am gasit de unde se introduce discountul.

se introduce la Iesiri

Vezi postareamoniquecri, la Sep 1 2009, 06:06 PM, a spus:

iar in help m-am uitat dar nu am gasit.
este si in Help..citeste cu atentie, explica foarte bine acolo =>Operatii=> Iesiri lei

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 01 September 2009 - 05:25 PM




#586 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2009 - 06:05 PM

Vezi postareamarra_2000, la Sep 1 2009, 06:16 PM, a spus:

Vezi postareamoniquecri, la Sep 1 2009, 06:06 PM, a spus:

as vrea sa introduc o factura cu discount dar nu am gasit de unde se introduce discountul.

se introduce la Iesiri
daca e fact de intrare (ca nu ai precizat) se introduce cu un buton aflat deasupra ferestrei unde scrii explic., cant., P/U... ti se va deschide o fereastra si sigur te descurci sa scrii in ea ce trebuie daca esti un picut atenta. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 September 2009 - 06:06 PM




#587 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 03 September 2009 - 10:36 AM

am gasit, multumesc mult. m-am uitat in help, recunosc prima data n-am citit cu atentie. am introdus factura, discount 100% si am rezolvat problema.



#588 saintromania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 September 2009 - 11:15 PM

Va salut cu respect.Am si eu o intrebare in legatura cu amortizarea unui mijloc fix.Folosesc SAGA PS ptr a tine contabilitatea unui IF.In luna martie s-a achiztionat o toneta in valoare de 10800 RON pe care am trecut-o la imobilizari ,cod clasa 1.5.12,de unde rezulta ca ptr o perioada de 96 luni avem o amortizare lunara de 112.5,incepand cu luna aprilie.In iulie se fac niste imbunatatiri in valoare de 1950 RON,respectiv se monteaza niste rulouri de aluminiu si o marchiza, pe care le-am trecut intr-un tabel alaturat.Automat mi se schimba si amortizarea lunara care devine acum 132.81 RON.Fac o inchidere de an sa verific daca e corect si observ ca suma cu modernizarile este adaugata incepand cu luna aprilie si nu iulie.E normal sa fie asa?Toneta s-a achizitionat in rate,sumele acestora le-am inregistrat ca si cheltuieli nedeductibile,imbunatatirile la fel.Cum procedez cu listarea fisei mf ?Multumesc mult.



#589 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 September 2009 - 07:55 AM

curios!! eu lucrez cu Saga de ani de zile si nu am avut astfel de probleme in ceea ce priveste modernizarile. Introduc modernizarile in luna in care apar( lunile din urma tb validate), ele sunt adaugate automat la valoarea ramasa de amortizat si amortizare de asemenea este calculata corect
cand ai introdus modernizarile in tabel, in ce luna erai in program? ( lunile de la aprilie pana la iunie erau inchise?), daca erai in luna aprilie si ai introdus modernizarile, programul automat le-a adaugat la valoarea mijlocului fix ( amortizarea fiind calculata incepand cu luna aprilie) si nicidecum la valoarea ramasa de amortizat. In conditiile in care amortizarea lunara a devenit 132.81, e clar ca a fost adaugata la valoarea mijlocului fix ( 10.800+1.950=12.750/96 luni=>132. 81 amortizare lunara, ceea ce e gresit!).
Daca pana la luna iulie, ar fi fost validate toate inchiderile de luna, in momentul in care ai fi introdus modernizarea, aceasta se adauga automat la valoarea ramasa de amortizat, adica 10,462.5 Ron[ 10.800 - (10.800/96)*3].
In final valoarea ramasa de amortizat tb sa fie: 10,462.5+1,950=12,412.5
- amortizare lunara ( incepand cu luna iulie, pt ca programul calculeaza modernizarile din luna introducerii lor si nu urmatoare) 12,412.5\93 luni=>133.47

verifica aspectul asta( desi ma indoiesc sa nu fie asa!)... daca nici asa nu merge, suna la Saga ( asta in conditiile in care ai abonament :lostit (13): )
bafta!

p.s : pt ca exista un topic cu programul Saga, rog un moderator sa mute topicul respectiv acolo :smile:



#590 saintromania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 September 2009 - 12:16 PM

Hmm,cred ca am o problema cu inchiderile de luna.Puteti fi mai specifica in legatura cu aceasta?Cum se face,mai exact?Nu am abonament la cei de la SAGA.Mai mult ca sigur ca e ceva ce am omis atunci cand am inceput sa folosesc acest program.Facturile le bagam la intrari,le validam,faceam platile lor,iar apoi listam rjip.Nu am observat nici un buton sau ceva de genul inchidere luna.Am la operatii->declaratii/inchidere an,dar inchidere luna nu.Sunt sigur ca undeva am gresit dar nu imi dau seama unde .... :lostit (13): Poate ma puteti indruma cum s-o scot la capat?Multumesc mult.



#591 Alina_flirt4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 September 2009 - 08:12 PM

Buna ! As avea si eu mare nevoie de ajutor in ceea ce priveste programul de contabilitate Saga. Sunt la inceput in domeniul contabilitate si am o firma la care trebuie sa ii tin contabilitatea...comert cu amanuntul un mic magazin alimentar cu casa de marcat fara scanere. Firma este neplatitoare de tva. Problema e ca nu stiu sa fac setarile din configurari societati. Nu stiu ce sa aleg dintre Evaluare preturi de vanzare cu tva, fara tva , nu stiu daca trebuie sa bifez Foloseste formula cu rulaje cumulate, Fifo, Lifo, CMP. Adica banuiesc dar nu sunt foarte sigura. Si la modul de plata al tva-ului cum debifez daca nu sunt platitoare de TVA?
Din cate am citit aici pe forum multi dintre voi folosesc de mult Saga....daca se poate sa ma ajutati si pe mine....nu as vrea sa incep gresit.



#592 Alina_flirt4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 September 2009 - 08:28 PM

Am incercat sa citesc pe forumul de pe saga dar nu am gasit ceea ce cautam. Problema e ca am un magazin alimentar la care vreau sai tin contabilitatea global valorica. Am creat firma si am bifat evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA, am pus la procente Tva 0, 0 pentru ca firma este neplatitoare de TVA, am bifat si Foloseste formula cu rulaje cumulate, ecranele pentru stocuri nu le-am dezactivat, la intrari am lucrat pe nedefinit. In gestiuni mi-am creat gestiunea global valorica si am pus analiticele 607.01, 707.01, 4428.01, 371.01. Problema e ca nu stiu sigur daca mi-am configurat corect deoarece acum am o factura cu niste consumabile care le-am bagat pe Alte materiale consumabile, dar in momentul in care vreau sa validez factura imi spune ca nu am ales gestiunea. Ce sa fac sa aleg gestiunea care am creato sau sa crez alta ?
Poate sa ma ajute si pe mine cineva sa-mi spuna ce gresesc.



#593 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 09:34 PM

Alina,

Saga are forum propriu, acola mai repede primesti raspuns sau poti sa-ti cauti informatiile dorite, ia incearca :lostit (13):



#594 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 07 September 2009 - 09:48 PM

pt Alina_flirt4u:
introdu factura pe Nedefinit si trece contul manual

pt saintromania:
:lostit (13): iar am incurcat versiunile...scuze! nu ai nicio treaba cu inchiderile de luna...verifica sa ai toate facturile validate...dupa ce introduci modernizarea in tabel , verifica unde s-a adaugat suma ( la valoare de intrare sau la valoarea ramasa?), pt ca programul preia modernizarea la valoarea ramasa de amortizat, astfel se mareste si amortizarea incepand cu luna respectiva.... Daca nu a preluat corect, incearca sa modifici de mana valorea ramasa si nr de luni si apoi da o inchidere de an si vezi cum a calculat.
bafta!



#595 Alina_flirt4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 September 2009 - 10:07 AM

Mersi de raspuns dar am configurat bine setarile initiale? De exemplu daca ai avea o firma neplatitoare de tva cu domeniul de activitate comert cu amanuntul si ai vrea sa tii contabilitatea global valoric.....care ar fi setarile care le-ai face tu in program ?
Te rog mult ajuta-ma am terminat facultatea de contabilitate dar sunt la inceput si contabilitatea vreau sa o tin pentru firma mea.
marra am incercat sa introduc factura pe Nedefinit dar in momentul cand vreau sa fac bonul de consum nu ma lasa, adica cred pentru faptul ca nu am ales gestiune ....

Aceasta postare a fost editata de Alina_flirt4u: 08 September 2009 - 10:16 AM




#596 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 08 September 2009 - 10:26 AM

- acolo unde ai introdus factura, ai in dreapta Bon de consum.. >> apesi pe el si iti genereaza notele contabile pt consum, tot de acolo poti tipari si bonul de consum
- citeste in Help-ul programului ( este explicat acolo foarte bine despre fiecare operatiune in parte....tb doar putina bunavointa), ai sa gasesti acolo la Configurare societati despre evaluarea gestiunilor, caror societati este recomandata fiecare metoda, etc.
Ex: la Intrari: daca ai vreo nelamuire, intri in program la Operatii=>Intrari si apesi F1, se deschide Help-ul direct la Intrari si citesti acolo...aceeasi regula este valabila pt orice operatie din Saga: registru de casa, jurnal de banca, Iesiri, etc.
bafta!



#597 Alina_flirt4u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 September 2009 - 11:09 AM

mersi de bunavointa m-ai lamurit total......ce era asa de greu sa-mi explici cum sa configurez pentru respectiva firma.......ti-am zis ca am citit help-ul si nu ma descurc sau nu is sigura 100 %.



#598 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 September 2009 - 09:40 PM

mai vin cu o nelamurire. firma produce la un cost de productie de 20 lei. mentionez ca obtin produsele finite prin optiunea "productie". la pretul prestabilit trec pretul de vanzare de 30 lei. descarcarea se face automat la sfarsitul lunii cand validez inchiderea lunii respective. intrebarea mea este ce fac cu cei 10lei diferenta. ma gandeam la 348, dar programul nu face nimic automat legat de acest cont. contez eu separat aceste diferente prin "articole contabile?



#599 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 10 September 2009 - 08:53 PM

Vezi postareaAlina_flirt4u, la Sep 8 2009, 12:09 PM, a spus:

mersi de bunavointa m-ai lamurit total......ce era asa de greu sa-mi explici cum sa configurez pentru respectiva firma.......ti-am zis ca am citit help-ul si nu ma descurc sau nu is sigura 100 %.
Dragalasa!!! Eu nu lcrez cu SAGA, dar iti pot spune ca in 12min de citit in help, am gasit unde ai gresit. Daca ai fi fost politicoasa poate ca ai fi primit raspunsul, dar asa nu pot decat sa-ti recomand Help-Saga impreuna cu regulamentul forumului unde vei observa ca intr-adevar e vorba de bunavointa si timp consumat ca sa raspuzi cuiva.
Nu pot sa cred ca ,,nu te descurci" pentru ca iata ai terminat facultatea si te-ai apucat si de treaba. Mult succes pe noul drum care te asigur ca nu e usor.

PS: daca ai sa-ti ceri scuze, cine stie poate primesti raspunsul dorit.

Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 10 September 2009 - 08:54 PM

%%%




***



#600 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 11 September 2009 - 09:55 AM

o idee va rog frumos...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL