Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 31

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#601 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2009 - 02:20 PM

repet :biggrin:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Sep 7 2009, 10:34 PM, a spus:

Saga are forum propriu, acola mai repede primesti raspuns sau poti sa-ti cauti informatiile dorite, ia incearca :lostit (13):




#602 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 September 2009 - 03:24 PM

Vezi postareamoniquecri, la Sep 8 2009, 10:40 PM, a spus:

ma gandeam la 348, dar programul nu face nimic automat legat de acest cont. contez eu separat aceste diferente prin "articole contabile?
Da, prin articole, programul nu are suport pentru productie.

Vezi postareaOtilia Alupei, la Sep 11 2009, 03:20 PM, a spus:

Saga are forum propriu, acola mai repede primesti raspuns sau poti sa-ti cauti informatiile dorite, ia incearca
Inscrierea pe forumul saga o pot face doar de cei cu abonament.




#603 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2009 - 05:25 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 11 2009, 04:24 PM, a spus:

Inscrierea pe forumul saga o pot face doar de cei cu abonament.
da, asa e... si sa inteleg ca Moni nu ar avea abonament :lostit (13): caz in care doar poate citi, nu si scrie pe forumul saga.



#604 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 23 September 2009 - 12:12 PM

multumesc mult. si iar vin cu o intrebare. o factura emisa in lei si achitata cu valuta cum o descarc?

asa e, abonament n-am reusit sa-mi fac.



#605 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2009 - 03:39 PM

o factura emisa in lei nu poate fi achitata in valuta. operatiunile cu valuta intre rezidenti au cateva exceptii stipulate in anexa 2 la regulamentul 4 BNR.

ANEXA Nr. 2


CATEGORII DE REZIDENŢI
care pot efectua operaţiuni în valută


Categoriile de rezidenţi şi situaţiile în care aceştia pot efectua operaţiuni în valută cu alţi rezidenţi sunt prezentate mai jos:
a) persoanele juridice care efectuează plăţi şi încasări nemijlocite decurgând din contracte de comerţ exterior şi prestări de servicii externe (export-import de bunuri şi servicii), pe baza contractelor de comision încheiate între comisionar şi comitent sau între comisionarul unui nerezident şi beneficiarul rezident, precum şi a contractelor de comerţ exterior respective;
b) persoanele juridice care efectuează nemijlocit plăţi şi încasări pe baza contractelor de subantrepriză decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economică internaţională, contracte de export al unor obiective complexe şi al unor produse cu ciclu lung de fabricaţie;
c) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni care decurg din acte de comerţ derulate în porturi, în zonele din aeroporturi şi punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerţ derulate pe parcurs extern în trenuri internaţionale, la bordul aeronavelor şi navelor;
d) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni stipulate de prevederi legale exprese;
e) persoanele fizice, pentru operaţiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;
f) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni nemijlocite ce decurg din organizarea şi/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul internaţional de mărfuri şi de persoane şi turismul internaţional;
g) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în măsura în care colaboratorii rezidenţi sunt nominalizaţi în autorizaţia de perfecţionare activă;
h) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni efectuate în străinătate;
i) persoane juridice şi alte entităţi, pentru plăţi efectuate către furnizorii şi subfurnizorii de bunuri şi servicii pentru produsele şi serviciile exportate.
___________
*) Prin zone asimilate zonelor libere se înţelege zonele din aeroporturi şi punctele de trecere a frontierei de stat pe sensul de intrare în ţară, în zona stabilită până la locurile unde se aplică viza de intrare, şi pe sensul de ieşire din ţară, după locurile stabilite pentru efectuarea controlului vamal.
...............................................................................

aaa, sa nu uit : fa-ti abonament! e minunat cu abonament fiindca ai mult mai multe facilitati in timp si te va ajuta mult cu decl. pe care le genereaza up-date, in timpul astfel economisit poti lucra ceva in plus si face alti banuti, crede-ma ca eu asa am procedat si mi-e mult mai bine. in plus, pretul abonamentului anual e chiar mic pt. ce primesti la el (< 200 ron anual) si merita fiecare banut, ai sa vezi ca iti vei recupera integral investitia destul de repede. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 September 2009 - 04:11 PM




#606 mihaelaion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2009 - 12:01 AM

as dori sa ma ajute cineva care cunoaste programul saga foarte bine. Va rog frumos sa ma ajutati : as dori sa introduc bonul de predare si nu stiu cum. Daca este cineva care stie programul asa bine sa/mi dea un beep la 0746082061.
sunt disperata daca nu gasesc solutia ,pierd locul de munca. multumesc din suflet! mihaelaionitoaia@yahoo.com.
sa dau cateva detalii : intra materie prima in gestiune, dupa aceea ii face descarcarea prin bon de consum ,apoi trebuie sa/i fac nota de predare si nu gasesc solutia, rezulta alte produse din produsul materie prima : pui , arpi, pulpe etc pt care stabileste un pret ,val notei de tranfer este egala cu nota de transfer .



#607 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2009 - 11:03 AM

In aceeasi fereastra cu bonurile de consum.
letalica



#608 viviana_28k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 November 2009 - 07:44 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 21 2006, 10:58 PM, a spus:

tina_ralu a spus:

ca sa preiau o balanta ....adica incep o firma noua...care functioneaza din 2002...stiu ca trebuie sa preiau ultima balanta pe saga...dar nu stiu ce balanta...analitica sau sintetica...?...multumeesc
daca preiei analitica o sa ai si conturile analitice... daca preiei sintetica nu o sa ai conturile analitice... deci ? :lol:
am preluat si eu o balanta cu analitice din luna septembrie iar in luna octombrie nu-mi recunoatea nici un analitic(adik lista era goala),asadar tre introdusi in furnizori exact k in balanta din septembrie,munk dubla si nu inteleg de ce?!eraore de program sau eroare umana?:d Dak are cineva un raspuns cu privire la aceasta eroare,va rog, astept opinii



#609 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 19 November 2009 - 10:19 AM

pt viviana_28k:
nu este eroare, Saga lucreaza foarte bine, daca se introduc datele corect...la problema expusa de tine: furnizorii trebuie definiti in Fisiere->Furnizori, precum si in planul de conturi, acolo tb sa creezi analiticele respective..astfel se rezolva si problema ta
citeste Help-ul din program la Configurare-> Preluare date contabile si ai sa te lamuresti :pullhair:



#610 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2009 - 07:14 PM

Daca defineste furnizori in fisiere- furnizori si lasa si conturile analitice , preluarea lor in planul de conturi se face in mod automat.



#611 viviana_28k

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 November 2009 - 10:09 PM

Aveti dreptate!Am recitit "Help-ul" programului si am inteles mai bine dar necunoscand cum functionaza nu am inteles prea multe la inceput.Acest program il cunosti lucrand pe el.Eu nu am stiut k programul nu preia furznizorii direct din balanta introdusa kiar si cu analitice.Acum am introdus furnizorii si clientii din fisiere si e ok.Multumesc pt promptitudine.E prima data cand introduc o balanta intr-un program.Sunt contabil primar dar din dorinta de a invata imit contabila :biggrin: Peste putin timp voi capata experienta necesara si voi putea ajuta si eu cu sfaturi necunoscatorii de saga :pullhair: Pana atunci cred k voi mai reveni cu intrebari.Multumesc anticipat.



#612 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 November 2009 - 11:54 AM

Vezi postareaviviana_28k, la Nov 20 2009, 10:09 PM, a spus:

Sunt contabil primar dar din dorinta de a invata imit contabila :biggrin:
esti simpatica.. :pullhair:



#613 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 03 December 2009 - 09:33 PM

buna seara,

cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie
am inceput de luna aceasta sa lucrez in Saga salarii iar la statul lunii Noiembrie nu inteleg de ce nu imi apar cele 2 pesoane care lucreaza cu norma partiala de timp, adica 2 ore, ve nu am facut corect?

si inca o problema la unul din angajati am deducere suplimentara, ce trebuie sa fac ca nu imi apare in stat?

multumesc



#614 susu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 03 December 2009 - 10:16 PM

buna seara,

am inceput de luna aceasta sa fac salaril in Saga, si nu stiu unde trebuie si cum sa fac ca sa imi apara pe stat si deducerea suplimentara
ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

multumesc

buna,
nu poate nimeni sa ma ajute cu un raspuns??
multam

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 07:50 PM




#615 Nazgul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina

Postat 06 December 2009 - 12:45 PM

nu toti lucreaza cu saga........si deasta nu pot raspunde



#616 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 06 December 2009 - 12:53 PM

1. programul are un manual de utilizare "Help", intrati acolo (in meniu-> Ajutor) mergeti la Nomenclatoare->Salariati, cititi acolo si gasiti raspunsul la intrebare
2. inainte de a posta o intrebare, folositi functia de cautare, conform regulamentului, pt ca exista un topic despre programul Saga AICI
bafta! :pullhair:



#617 lavynuta5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 December 2009 - 01:24 PM

buna ziua. Am si eu o problema. Lucrez la un magazin cu incaltaminte si imbracaminte...si in perioada sarbatorilor s-au facut reduceri. Lucrez in Saga si as dori sa stiu, daca se poate, cum introduc reducerile comerciale?



#618 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2009 - 07:16 PM

lavynuta5,

ai postat aceeasi intrebare in 3 capitole diferite (si toate alese gresit), ti-am sters 2 dintre ele si pe acesta ti l-am mutat la locul lui (adica la program Saga, fiindca asta te interesa : cum introduci reducerile comerciale in Saga)

pt nerespectarea regulamentului priv. postarea primesti AVERTISMENT PUBLIC !! la urmat. abarete ti se va suspenda dreptul de a posta, asa ca te rog sa citesti regulam. acestui forum si sa-l respecti, altfel nu vei mai putea activa aici.

numai bine.



#619 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 01 January 2010 - 11:45 AM

reducerile comerciale practicate de magazin se vor introduce la iesiri. Astfel la inregistrarea facturii de livrare produse se va introduce in afara de valoarea reala a produslui respectiv, inregistrat la pretul de vanzare (conform nir-ului) un alt rand numit discount sau reducere comerciala(care are valoarea reducerii comerciale pentru acel produs) si se inregistreaza pe contul 667 - Cheltuieli privind sconturile acordate. (4111.analitic distinct = 667 cu valoarea reducerii). La final valoarea facturii de livrare va avea suma incasata efectiv de dvs. adica pret de vanzare produse - reducere comerciala.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 01 January 2010 - 11:46 AM




#620 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 02 February 2010 - 02:15 PM

Buna ziua,
Imi puteti exporta in excel o balanta deja introdusa in programul SAGA?
http://dl.dropbox.co...924024/saga.jpg

M-ar ajuta foarte mult sa inteleg cum functioneaza lucrurile. As fi recunoscator pentru orice ajutor! Adresa mea: zoliky@lavabit.com Multumesc :smile:

Aceasta postare a fost editata de yo2lux: 02 February 2010 - 02:25 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL