Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#301 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 December 2009 - 09:47 PM

Azi am primit si eu o invitatie in care scrie sa ma pregatesc "cu toate actele contabile de la infiintare pana in prezent" ... poate cei care au trecut prin asta ma pot ajuta cu un sfat ... la ce sa ma astept.... Domnii vor reveni marti.

Multumesc,
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#302 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 13 December 2009 - 07:03 PM

Maine am control de la Garda la un Pfa. Ati mai intalnit asta?




#303 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 December 2009 - 01:39 AM

da



#304 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 14 December 2009 - 04:20 PM

pt. diana:
daca ti-au spus "toate actele contabile", atunci pregateste-le pe toate, dar... nu e dracul chiar atat de negru! de obicei ei vor in primul rand registrele obligatorii: reg.casa, reg.jurnal, reg.inventar, jurnale de vanzari/cumparari (completate la zi), ultima balanta incheiata, ...cam astea le-au cerut la mine de cate ori au fost.
eventual verifica daca exista decizii referitor la persoana desemnata sa raporteze la ONPCSB si persoana care tine evidenta seriilor si a plajelor de numere pt. formulare cu regim special, daca se respecta legislatia cu privire la platile prin caserie (facturile nu se pot plati cash decat in limita maxima de 5000 ron, restul chiar daca se fractioneaza se va plati prin banca), daca exista casa de marcat la ag.ec. care care lucreaza cu pers.fiz., etc.
chiar daca, in principiu, ei pot verifica orice, nu te speria... ma indoiesc ca vor lua la puricat chiar totul. :frusty:

pt.administratori:
mare atentie cu impoz.retinute la sursa!!! daca sumele retinute nu sunt virate - in max.30 zile, cred - este INFRACTIUNE. stiu cazuri cand, in urma verificarilor de la garda, au fost sesizate org.de urmarire penala pt. stopaj la sursa. :pullhair:



#305 SI-MO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 15 December 2009 - 09:48 AM

Vezi postareaangelamama70, la Dec 13 2009, 07:03 PM, a spus:

Maine am control de la Garda la un Pfa. Ati mai intalnit asta?
La pfa nu, eu am avut vineri la un srl, am scapat cu 7000lei amenda, au zis ca fac evaziune fiscala ct.3028 nu este egal cu 6028 ati mai intalnit??



#306 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 15 December 2009 - 10:16 AM

Si conform carui articol ti-a dat amenda?
Este destul de mare totusi.Eu cred ca a fost altceva la mijloc.
Eu pentru o amenda asa de mare data pentru motivatia asta ii dadeam in judecata sau ma certam cu ei .
vivi



#307 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 15 December 2009 - 11:51 AM

Vezi postareaangelamama70, la Dec 13 2009, 08:03 PM, a spus:

Maine am control de la Garda la un Pfa. Ati mai intalnit asta?
Am scapat fara amenda. Au intocmit doar o nota de constatare



#308 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2009 - 08:22 PM

Vezi postareaSI-MO, la Dec 15 2009, 09:48 AM, a spus:

Vezi postareaangelamama70, la Dec 13 2009, 07:03 PM, a spus:

Maine am control de la Garda la un Pfa. Ati mai intalnit asta?
La pfa nu, eu am avut vineri la un srl, am scapat cu 7000lei amenda, au zis ca fac evaziune fiscala ct.3028 nu este egal cu 6028 ati mai intalnit??

Si au specificat unde scrie ca 6028 trebuie sa fie egal cu 3028 ? :biggrin:
S-au au gasit alte lucruri mai grave si au dat amenda pentru acest lucru ( ca am patit sa iau amenda pentru chitanta necompletata cum trebuie ca sa " nu vada " diferenta dintre gestiune si realitate).



#309 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 December 2009 - 09:06 PM

totusi 7000lei e o suma. Cum au incadrat, ce au scris in P.Vb.? A mai fost si altceva sau doar pt ct 3028?
Altfel, subscriu parerii colegilor, dati in judecata -contestati P.Vb.



#310 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2010 - 05:24 PM

Am avut control de la garda si au descoperit ca firma a realizat in 2006 venituri din din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale => si-a pierdut in 2006 dreptul de a plati impozit pe venit si trebuie sa ii recalculez pe 2007,2008 si 2009 impozitul. Dar nu este numai asta mi-au spus ca trebuie refacute toate declaratiile pe trei ani.
Vreau sa va intreb cum vedeti voi aceasta problema, ar trebui sa fac de exemplu declaratie pentru ianuarie si februarie si declaratie rectificativa pentru martie ? :pullhair:
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#311 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2010 - 09:51 PM

Rectificativa la declaratiile trimestriale si faceti normal si declaratiile din interiorul trimestrului.



#312 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 16 January 2010 - 12:42 PM

Au intocmit vreun document care sa ateste situatia descoperita, respectiv, sesizare penala pt. evaziune fiscala sau nota catre directia de control financiar pt. inceperea unui control de fond a societatii? In caz contrar, nu aveti un motiv temeinic si legal sa refaceti declaratiile, cel mult ati putea plati "preventiv" diferenta impozitului pe profit recalculat si ati ramine cu suprasolvire pe fisa platitorului ce v-ar incurca la o eventuala atestare fiscala.

Trebuie luata in considerare probabilitatea ca in urmatorii 1-2 ani sa aveti control fiscal de fond si daca nu exista o sansa semnificativa, controlul nu va extinde verificarile cu mai mult de 5 ani in urma, mai ales daca pe perioada 2007 - 2009 nu se constata eroarea de incadrare la categoria de platitor de impozit. Va avantajeaza ca din 2010 se trece categoria platitor de impozit pe profit.

Esentiala este constatarea cu un document scris a starii de fapt din 2006.

Reveniti cu amanunte.



#313 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2010 - 12:33 PM

Vezi postareamutual, la Jan 16 2010, 12:42 PM, a spus:

Au intocmit vreun document care sa ateste situatia descoperita, respectiv, sesizare penala pt. evaziune fiscala sau nota catre directia de control financiar pt. inceperea unui control de fond a societatii? In caz contrar, nu aveti un motiv temeinic si legal sa refaceti declaratiile, cel mult ati putea plati "preventiv" diferenta impozitului pe profit recalculat si ati ramine cu suprasolvire pe fisa platitorului ce v-ar incurca la o eventuala atestare fiscala.

Trebuie luata in considerare probabilitatea ca in urmatorii 1-2 ani sa aveti control fiscal de fond si daca nu exista o sansa semnificativa, controlul nu va extinde verificarile cu mai mult de 5 ani in urma, mai ales daca pe perioada 2007 - 2009 nu se constata eroarea de incadrare la categoria de platitor de impozit. Va avantajeaza ca din 2010 se trece categoria platitor de impozit pe profit.

Esentiala este constatarea cu un document scris a starii de fapt din 2006.

Reveniti cu amanunte.

Inca nu au incheiat, dar mi-au spus sa depun declaratiile din proprie initiativa deoarece asa va fi mai ok pentru noi. Problema mea este ca nu stiu daca mi le primesc la finante.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#314 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 18 January 2010 - 05:27 PM

Vezi postareaSimy, la Jan 18 2010, 12:33 PM, a spus:

Inca nu au incheiat, dar mi-au spus sa depun declaratiile din proprie initiativa deoarece asa va fi mai ok pentru noi. Problema mea este ca nu stiu daca mi le primesc la finante.

Ce inseamna "inca nu au incheiat"? GF face control inopinat, intocmeste PVCSC sau nota interna unilaterala de control, dupa ce s-au inscris in RUC, sau continua verificarile pe o perioada mai mare numai in cazurile presupuse de evaziune fiscala.

Au mentionat comisarii ca vor inainta adresa pt. control fiscal ulterior de la ANAF-ul local?

Discutati la firma si lasati-o asa cum este, va bateti singuri cuie in talpa, o sa apareti la biroul de calcul a riscului fiscal cu punctaj de atentionare si chiar va pricopsiti cu control de fond.

Dupa parerea mea.

Mult noroc!



#315 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 January 2010 - 05:34 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jan 15 2010, 09:51 PM, a spus:

Rectificativa la declaratiile trimestriale si faceti normal si declaratiile din interiorul trimestrului.

Asa m-am gandit si eu, pentru declaratiile rectificative la trimestru este in regula, dar ma intreb daca o sa imi mai primeasca cele din interiorul trimestrului la contributii si cele trimestriale la impozit pe profit. Plus ca am inteles ca : "Rectificarea nu este posibila pentru perioade fiscale care au fost supuse inspectiei fiscale sau pentru care este in curs de derulare o inspectie fiscala..
Si cum din 12.01.2010 Garda are dreptul de a face control fiscal pot sa ma consider ca sunt in control fiscal.

Vezi postareamutual, la Jan 18 2010, 05:27 PM, a spus:

Vezi postareaSimy, la Jan 18 2010, 12:33 PM, a spus:

Inca nu au incheiat, dar mi-au spus sa depun declaratiile din proprie initiativa deoarece asa va fi mai ok pentru noi. Problema mea este ca nu stiu daca mi le primesc la finante.

Ce inseamna "inca nu au incheiat"? GF face control inopinat, intocmeste PVCSC sau nota interna unilaterala de control, dupa ce s-au inscris in RUC, sau continua verificarile pe o perioada mai mare numai in cazurile presupuse de evaziune fiscala.

Au mentionat comisarii ca vor inainta adresa pt. control fiscal ulterior de la ANAF-ul local?

Discutati la firma si lasati-o asa cum este, va bateti singuri cuie in talpa, o sa apareti la biroul de calcul a riscului fiscal cu punctaj de atentionare si chiar va pricopsiti cu control de fond.

Dupa parerea mea.

Mult noroc!
Inseamna ca au venit, au luat copii dupa documente (facturi, jurnale, balante, bilanturi) au plecat si au spus ca se vor intoarce. Fara sa incheie nici un document.
Si au spus ca dupa ei va veni oricum si fiscul.
Este normal ca as dori sa fac ce este mai bine, doar ca nu stiu daca aceste declaratii facute acum, dupa inscrierea garzii in RUC sunt ceea mai buna solutie.

Fisiere atasate


“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#316 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 January 2010 - 02:15 AM

Eu as reface calculele si declaratiile de impozit venit cu impozit profit si schimbarea vectorului fiscal. As inreg rectificarea in ian 2010. Mai ales ca Garda v-a spus sa refaceti din proprie initiativa decl.
Nu inteleg insa la care decl va referiti in interiorul trimestrului, nu contributiile la salarii sunt gresite, nu?! Parca impozitul se declara trimestrial si in 2007..

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 19 January 2010 - 02:16 AM




#317 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2010 - 08:36 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jan 19 2010, 02:15 AM, a spus:

Eu as reface calculele si declaratiile de impozit venit cu impozit profit si schimbarea vectorului fiscal. As inreg rectificarea in ian 2010. Mai ales ca Garda v-a spus sa refaceti din proprie initiativa decl.
Nu inteleg insa la care decl va referiti in interiorul trimestrului, nu contributiile la salarii sunt gresite, nu?! Parca impozitul se declara trimestrial si in 2007..

In interiorul trimestrului mi-au solicitat sa refac lunar declaratiile la contributii, declaratia 102, deoarece este depusa trimestrial.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#318 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 January 2010 - 06:33 PM

am inteles (uitasem). O sa dati peste cap si programul lor, fisa rol de urmarire etc. Eu nu stiu daca m-as incumeta la o atare munca.



#319 timisoara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:05 PM

Buna! as dori sa stiu ce acte sunt obligat sa am la Punct de lucru in caz de control? (sediul este intr-un apartament) Cum se procedeaza daca vin cei de la garda, se anunta cand vin la sediu sau te cheama la ei? (pt ca la sediu nu e nimeni). La Punct de lucru e un mic magazin cu vanzare de parfumuri, alta activitate nu avem si nici facturi nu prea sunt decat 1 pe luna de import. E obligatoriu ca la PL sa fie banii inscrisi in Registru de casa sau acestia pot fi la sediu?
Cu ce document se transfera banii, e nevoie de monetar?
Va multumesc pt raspunsuri



#320 SI-MO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 02 February 2010 - 09:57 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Dec 15 2009, 08:22 PM, a spus:

Vezi postareaSI-MO, la Dec 15 2009, 09:48 AM, a spus:

Vezi postareaangelamama70, la Dec 13 2009, 07:03 PM, a spus:

Maine am control de la Garda la un Pfa. Ati mai intalnit asta?
La pfa nu, eu am avut vineri la un srl, am scapat cu 7000lei amenda, au zis ca fac evaziune fiscala ct.3028 nu este egal cu 6028 ati mai intalnit??

Si au specificat unde scrie ca 6028 trebuie sa fie egal cu 3028 ? :biggrin:
S-au au gasit alte lucruri mai grave si au dat amenda pentru acest lucru ( ca am patit sa iau amenda pentru chitanta necompletata cum trebuie ca sa " nu vada " diferenta dintre gestiune si realitate).
Nu au specificat nici cum,ne-au ,,invitat" la ei ,eu ca si contabil nu am mers ca asa au hotarat administratorii,iar pe procesul verbal au trecut doar chestia cu soldul de casa,i-au speriat rau cu evaziunea fiscala,eu am intrebat si eu in stanga si-n dreapat persoane avizate nu am reusit sa aflu temeiul legal,au mai intrebat de decizia cu formulare regim special depusa la administratia financiara,clar ca nu aveam,am incercat sa depun acum dupa dar nu mi-au primit pe nicaieri,au zis ca nu au mai vazut asa ceva,nu au gasit lucruri mai grave






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL