Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
girare bilet la ordin - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


girare bilet la ordin

10 replies to this topic

#1 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 04 June 2005 - 11:16 PM

va rog daca se poate imi spuneti si mie daca am un bilet la ordin primit de la un client spre incasare si vreau sa il girez in favoarea unui furnizor pentru a plati o factura , este bine sau nu? cum sa procedez?



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 05 June 2005 - 01:30 PM

Am mai intalnit astfel de cazuri la furnizorii mei carora eu le dau bilet la odin sau CEC pentru a plati marfa si ei la randul lor isi platesc furnizorii. Eu personal nu am girat inca cu bilet la ordin sau CEC, dar sunt in tratative cu banca mea ca sa incep un proces de factoring (un fel de scontare).

Concluzia e ca se poate sigur doar ca din cate stiu de la ofiterul meu de cont, trebuie sa vorbesti la banca ta si ei la randul lor vor verifica banca clientului tau si mai departe te indruma ei.




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2005 - 09:46 AM

mm-miron a spus:

va rog daca se poate imi spuneti si mie daca am un bilet la ordin primit de la un client spre incasare si vreau sa il girez in favoarea unui furnizor pentru a plati o factura , este bine sau nu? cum sa procedez?

este super OK..il completezi pe spate cu datele persoanei juridice careia il girezi impreuna cu data in care girezi tu BO..scadenta se pastreaza..este un sistem usor de utilizat..in cazul biletului la ordin el la randul lui se mai poate gira daca este necesar..
sa-ti faci copie la BO fata-spate si un proces verbal de girare scris cat se poate de clasic pt suma respectiva..
succes!



#4 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 06 June 2005 - 12:07 PM

Andreea`

Te mai deranjez eu cu o intrebare. Sa inteleg ca il poti gira dupa procedrura descrisa de tine, fara sa mai anunti clientul care ti-a dat biletul sau banca lui. De fapt daca stau bine si ma gandesc nici pe mine in calitate de client cand am dat B.O. nu m-a intrebat furnizorul nimic si ulterior am vazut in extrasul de la banca ca de fapt banii nu i-a tras el ci un furnizor de-al lui. Te rog doar confirma-mi cele de mai sus.

Ma mai gandesc la o chestie, e buna treaba cu girarea dar din punct de vedere al afacerii stii ca eu cand am vazut care este furnizorul furnizorului meu mi-am pus problema ca sa ma duc direct la el si sa renunt la cel de la care luam pana acum. Asta e riscul meseriei!!
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2005 - 01:05 PM

In calitate de client el ti-a dau un BO sau un CEC si nu-l mai intereseaza mai departe cum iti cheltuiesti tu banii..banca lui cand primeste cererea de compensare, verifica semnatura si stampila si dc sunt ok accepta operatiunea.
ideea cu furnizorul e corecta,vezi pe extras cine ti-a incasat banii, dar asta nu inseamna ca el este neaparat furnizorul produselor achizitionate de tine,poate sa fie altcineva..
un furnizor nou este intodeauna bine venit..ramane de vazut ce conditii si termene poti sa negociezi cu el..si cel mai important : cat de serios e!



#6 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 07 June 2005 - 08:24 PM

referitor la bilet la ordin sau CEC primit de la un client si girat in favoarea unui furnizor ca si document justicativ in contabilitate pentru stingerea datoriei, respectiv creantei ce folosesc? Este suficient copie dupa bilet?



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 09:16 AM

Copia (fata+verso) cecului/BO este suficienta.

Inreg.:
413.clientA = 411.clientA - la data primirii cecului/BO
511.cec.seriaN = 413.clientA - idem
401.furnB = 511.cec.seriaN - la data girarii cecului/BO

In 413 ai evidenta analitica a clientilor care au platit cu efecte comerciale;
In 511 ai evidenta analitica a efectelor comerciale primite de la clienti.



#8 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 10:09 AM

danieladorca a spus:

referitor la bilet la ordin sau CEC primit de la un client si girat in favoarea unui furnizor ca si document justicativ in contabilitate pentru stingerea datoriei, respectiv creantei ce folosesc? Este suficient copie dupa bilet?

copie fata/verso si in plus eu fac un proces verbal de girare ca sa am confirmarea scrisa ca furnizorul meu accepta girarea la scadenta impusa pe BO sau CEC.



#9 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 04:49 PM

Sa va intreb una si mai tare!
Ce fac in situatia in care BO emis de mine a fost girat de mai multe ori si s-a intors la mine???
Sa inregistrez o compensare intre furnizor si client pe baza lui, asa neinclus in circuitul bancar? :oops:



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2005 - 05:11 PM

eu n-as face o compensare..
as face in ziua scadentei o plata prin BO a furnizorului si o incasare prin BO a clientului care ti-a girat tie BO buclucas :)



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 15 July 2005 - 06:04 PM

Adica sa ma fac ca incasez si ca platesc fara sa am viza bancii?
Nu s-ar putea interpreta ca a fost ocolita utilizarea ordinelor de compensare?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL