Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#141 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 August 2010 - 08:29 AM

Vezi postareafboji, la Aug 19 2010, 01:33 PM, a spus:

Pai daca nu intra in venitul brut, pe ce baza afecteaza deducerea personala de baza :lnr (1): , cum s-a tot discutat pe aici .

Pe urmatoarele baze:
Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dupa modificarea adusa de OUG 58/2010 spun in felul urmator la punctul 68

68. Veniturile din salarii sau considerate asimilate salariilor cuprind totalitatea sumelor încasate ca urmare a unei relații contractuale de muncă, precum și orice sume de natură salarială primite în baza unor legi speciale, indiferent de perioada la care se referă, și care sunt realizate din:
a) sume primite pentru munca prestată ca urmare a contractului individual de muncă, a contractului colectiv de muncă, precum și pe baza actului de numire:
- salariile de bază;
- sporurile și adaosurile de orice fel;
- indemnizații pentru trecerea temporară în altă muncă, pentru reducerea timpului de muncă, pentru carantină, precum și alte indemnizații de orice fel, altele decât cele menționate la pct. 3, având aceeași natură;
- recompensele și premiile de orice fel;
- sumele reprezentând premiul anual și stimulentele acordate, potrivit legii, personalului din instituțiile publice, cele reprezentând stimulentele acordate salariaților agenților economici;
- sumele primite pentru concediul de odihnă, cu excepția sumelor primite de salariat cu titlu de despăgubiri reprezentând contravaloarea cheltuielilor salariatului și familiei sale necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum și eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă;
- sumele primite în caz de incapacitate temporară de muncă;
- valoarea nominala a tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor de vacanta, acordate potrivit legii
DECI TICHETELE DE MASA SUNT VENIT DIN SALARII
Tot in normele de aplicare la punctul 88 se spune:
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază, în limita venitului realizat.
Deducerea personală este stabilită în funcție de venitul brut lunar din salarii realizat la funcția de bază de către contribuabil și numărul de persoane aflate în întreținerea acestuia.

Tinand cont de cele doua chestii de mai sus rezulta ca la stabilirea deducerii se iau in considerare si tichetele

Daca le bagi in venitul brut? Da, poti sa le bagi, socotesti impozitul dar pentru stabilirea contributiilor sociale scazi din brut valoarea tichetelor. Daca le bagi in brut trebuie apoi sa le evidentiezi de doua ori pe fluturas. Odata la calculul brutului apoi la net trebuie scazute ca sunt primite in avans.
Mai bine nu le bagi in brut, le mentionezi numai separat imediat dupa brut, le iei in calcul numai la deducere si impozit.
Pe fisa fiscala anuala DA, le bagi in brut deoarece sunt venituri salariale(conform pct 68 din Norme) si au fost luate in calcul la impozit.

Eu asa vad treaba, daca cineva are alta viziune e rugat sa se exprime.



#142 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 August 2010 - 08:35 AM

Sau ca sa fiu mai elegant, exista doua bruturi: Venit brut in bani si Venit brut sub forma de tichete. Cele doua insumate reprezinta venitul brut din salarii :cool:




#143 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 10:19 AM

Vezi postareachepito, la Aug 20 2010, 07:35 AM, a spus:

Cele doua insumate reprezinta venitul brut din salarii :cool:
Ai uitat si al treilea venit brut: avantajele asimilate salariilor :lnr (1):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#144 cosmin910

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 August 2010 - 10:05 PM

Salut!
Din ce spuneti nu reiese ce plateste firma si daca plateste ceva in plus!?!
Firma noastra a stopat bonurile sub pretextul ca nu mai au deducerile de impozti conform legii initiale si platesc si mai mult. Este adevarat?
La negocieri nu am putut sa facem nimic ca nu stiam ce vor contine normele de apliocare, dar mai avem o sansa in octombrie. Ma/ne puteti ajuta??? cu detalii de impozitare pt firme?
MULTUMESC!



#145 chepito

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 August 2010 - 06:36 AM

@cosmin910

Daca se acorda 1 tichet pe zi de om in valoarea stabilita de lege(acum 8,72 lei) atunci firma nu are de platit nimic in plus fata de cat platea si pana la aceasta modificare de lege.



#146 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 23 August 2010 - 10:43 AM

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 13 2010, 02:49 PM, a spus:

Buna,

am depus deja statul de plata la Itm pe Iulie.
am facut o coloana separat pt tichete de masa, valoric doar.

am postat undeva si un model de stat de plata cu tichetele incluse.

si a fost ok.
chiar le-a studiat fata de la ghiseu, probabil ca era interesata si ea de model.

o zi buna


trecand peste faptul ca inca nu stim oficial daca tichetele afecteaza deducerea personala de baza... :lnr (1): am o observatie referitoare la intocmirea statului de plata si anume:
eu lucrez in ciel si mi se pare cel mai simplu sa trec impozitul aferent tichetelor ca o retinere la rubrica "alte retineri".. (pe varianta ca nu afecteaza deducerea :laugh: )
aceasta retinere va fi scazuta din venitul net al fiecarui angajat fiind calculata astfel: (nr zile*8,72)*16% (nr de zile apare pe stat, valoare tichet se stie...)
contarile se fac normal aceasta retinere generand nota contabila obisnuita 421=444 fara alte complicatii...
deci ce e esential apare pe statul de plata...
ce spuneti? :ohmy:
numai bine



#147 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 11:18 AM

In programul de salarii Saga valoarea tichetelor afecteaza deducerea personala



#148 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 August 2010 - 09:01 AM

[/quote]
trecand peste faptul ca inca nu stim oficial daca tichetele afecteaza deducerea personala de baza... :lnr (1): am o observatie referitoare la intocmirea statului de plata si anume:
eu lucrez in ciel si mi se pare cel mai simplu sa trec impozitul aferent tichetelor ca o retinere la rubrica "alte retineri".. (pe varianta ca nu afecteaza deducerea :laugh: )
aceasta retinere va fi scazuta din venitul net al fiecarui angajat fiind calculata astfel: (nr zile*8,72)*16% (nr de zile apare pe stat, valoare tichet se stie...)
contarile se fac normal aceasta retinere generand nota contabila obisnuita 421=444 fara alte complicatii...
deci ce e esential apare pe statul de plata...
ce spuneti? :ohmy:
numai bine
[/quote]
Parearea mea este ca in statul de salarii trebuie sa apara o rubrica cu valoarea tichetelor de masa. Apoi daca este cum rezulta din interpretarea ultimelor acte normative in sensul ca pt. calcularea deducerii personale se ia in calcul pe linga brutul din salarii si valoarea tichelelor nu se poate lua separat impozitul pt. tichete ci va fi un impozit din veniturile salariale comun. Adica mi se pare ciudat sa calculez impozitul din salarii cu o deducere personala care nu rezulta doar din salarii efective si impozitul pe tichete separat.

OUG nr.58/2010 prevede la art I pct 15 din OUG modifica art 55 alin. 4 lit b din Codul Fiscal in sensul excluderii tichetelor de masa din categoria veniturilor nesalariale si implicit incadrarea lor in categoria veniturilor supuse impozitului pe venit iar art. IV lit b modifica art.8 din Legea 142/1998 prevazand abrogarea prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art 8 din Legea nr.142/1998 si mentinerea in vigoarea a scutirii de la plata contribuțiilor sociale obligatorii;
Deci tichetele de masa, nemaifiind venituri nesalariale neimpozabile pot fi asimilate veniturilor de natura celor prevazute la art 55 alin2 lit k din Codul Fiscal: “… orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii.”
Ca atare valoarea nominala a tichetelor de masa se va aduna la venitul impozabil, stabilit conform art.57 Cod fiscal iar acesta se impoziteaza cu cota de impozit pe venit stabilita tot de acest art. 57 Cod fiscal, respectiv cu 16%.
Conform prevederilor art 8 din Legea 142/1998 coroborate cu art.IV lit.b din OUG 58/2010 nu se calculeaza si nu se retin contributiile sociale obligatorii, nici pentru angajat si nici pentru angajator.
Cheltuiala cu tichetele de masa acordate salariatilor cu respectarea prevederilor Legii 142/1998, este deductibila la calculul impozitului pe profit.



#149 vikba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 August 2010 - 10:22 AM

Vezi postareacorneliuss, la May 26 2010, 09:49 AM, a spus:

Buna ziua,

In conditiile impozitarii tichetelor de masa, ce intelegeti? Se vor considera ca un venit al angajatului si astfel vor fi impozitate? Daca da, atunci ele se vor trece in statul de salarii, cumulandu-se cu venitul brut? Eu nu cred asta, deoarece s-ar calcula automat si asigurarile sociale, ceea ce nu este corect. Atunci, se vor impozita separat? Care ar fi inregistrarile in contabilitate?

Cred ca ar fi de folos pentru multi aceste raspunsuri.

Multumesc.




#150 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 24 August 2010 - 10:41 AM

Concluzia: tichetul de masa se cumuleaza cu venitul brut la care se calculeaza deducerea personala. Valoarea tichetelor se cumuleaza la venitul baza de impozitare pentru 16% impozit pe salarii. Nu se calculeaza obligatii suplimentare. Omul pierde din deducerea personala marindu-se venitul baza de impozitare si pierde si 16% aferent val tichetelor. Sper sa fie de folos.



#151 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 August 2010 - 05:55 PM

Vezi postareadanaedanae, la Aug 24 2010, 11:41 AM, a spus:

Concluzia: tichetul de masa se cumuleaza cu venitul brut la care se calculeaza deducerea personala. Valoarea tichetelor se cumuleaza la venitul baza de impozitare pentru 16% impozit pe salarii. Nu se calculeaza obligatii suplimentare. Omul pierde din deducerea personala marindu-se venitul baza de impozitare si pierde si 16% aferent val tichetelor. Sper sa fie de folos.


Sunteti, deja, plictisitori. Opt pagini de discutii, e prea mult.
Noroc cu danaedanae care a sintetizat situatia corect. Sper ca va opriti aici.



#152 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 September 2010 - 08:44 PM

Vezi postareaBrigante, la Aug 24 2010, 06:55 PM, a spus:

Vezi postareadanaedanae, la Aug 24 2010, 11:41 AM, a spus:

Concluzia: tichetul de masa se cumuleaza cu venitul brut la care se calculeaza deducerea personala. Valoarea tichetelor se cumuleaza la venitul baza de impozitare pentru 16% impozit pe salarii. Nu se calculeaza obligatii suplimentare. Omul pierde din deducerea personala marindu-se venitul baza de impozitare si pierde si 16% aferent val tichetelor. Sper sa fie de folos.


Sunteti, deja, plictisitori. Opt pagini de discutii, e prea mult.
Noroc cu danaedanae care a sintetizat situatia corect. Sper ca va opriti aici.

Conform art 56 Leg. 571/2003 Codul Fiscal :
" (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.
(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.001 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.

Norme metodologice art. 56:
88. Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala se acorda pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza, in limita venitului realizat.
Deducerea personala este stabilita in functie de venitul brut lunar din salarii realizat la functia de baza de catre contribuabil si numarul de persoane aflate in intretinerea acestuia. "

Nu se spune nicaieri in codul fiscal venituri di salarii si asimilate salariilor ,



#153 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 September 2010 - 12:16 PM

Inteleg ca ceea ce vrei sa spui este ca valoarea tichetelor se aduna la venitul impozabil dupa ce s-a scazut deducerea, nu? Pe varianta aceasta am mers si eu.

Tichetele nu afecteaza in nici un fel valoarea deducerii...asta cu riscul de a fi plictisitori inca un pic. :lnr (1):



#154 diarnyina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 September 2010 - 12:35 PM

deci pana la urma se aplica deducerea sau nu la tichete? va rog un raspuns.



#155 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 16 September 2010 - 12:41 PM

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:35 PM, a spus:

deci pana la urma se aplica deducerea sau nu la tichete? va rog un raspuns.
a nu se intelege ca tichetele favorizeaza deducerea . suma tichetelor se aduna la venitul brut ceea ce poate determina aruncarea intr-o alta deducere



#156 diarnyina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 September 2010 - 12:46 PM

Vezi postareadanaedanae, la Sep 16 2010, 01:41 PM, a spus:

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:35 PM, a spus:

deci pana la urma se aplica deducerea sau nu la tichete? va rog un raspuns.
a nu se intelege ca tichetele favorizeaza deducerea . suma tichetelor se aduna la venitul brut ceea ce poate determina aruncarea intr-o alta deducere
deci: caz concret , daca am venit brut 1000 lei, deducerea este 250 lei daca mai am si tichete de 250 lei, atunci venitul meu brut e 1250 lei si deducerea este mai mica nu? Cred ca am inteles bine.



#157 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2010 - 01:04 PM

da mirela
nicaieri in codul fiscal sau in norme nu se face referire la alte venituri decat cele din salarii
deci :
{ (Venit brut - Contributii sociale angajat - deducerea personala )+ tichete masa } x 16%
programul de salarii de la Saga este gresit si poate mai sunt si altele



#158 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2010 - 01:04 PM

Da diarnyina, e corecta interpretarea



#159 tatumaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2010 - 01:12 PM

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:46 PM, a spus:

Vezi postareadanaedanae, la Sep 16 2010, 01:41 PM, a spus:

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:35 PM, a spus:

deci pana la urma se aplica deducerea sau nu la tichete? va rog un raspuns.
a nu se intelege ca tichetele favorizeaza deducerea . suma tichetelor se aduna la venitul brut ceea ce poate determina aruncarea intr-o alta deducere
deci: caz concret , daca am venit brut 1000 lei, deducerea este 250 lei daca mai am si tichete de 250 lei, atunci venitul meu brut e 1250 lei si deducerea este mai mica nu? Cred ca am inteles bine.


Raspuns :
brut 1000 - 250 deducere = 750 la care se adauga tichetele 250 deci impozabil 1000 x16%

dar nu poti avea tichete 250 e prea mult ; maxim 23zile x8.72lei/ tichet = 200,56 maxim



#160 diarnyina_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 September 2010 - 01:39 PM

Vezi postareatatumaria, la Sep 16 2010, 02:12 PM, a spus:

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:46 PM, a spus:

Vezi postareadanaedanae, la Sep 16 2010, 01:41 PM, a spus:

Vezi postareadiarnyina_s, la Sep 16 2010, 01:35 PM, a spus:

deci pana la urma se aplica deducerea sau nu la tichete? va rog un raspuns.
a nu se intelege ca tichetele favorizeaza deducerea . suma tichetelor se aduna la venitul brut ceea ce poate determina aruncarea intr-o alta deducere
deci: caz concret , daca am venit brut 1000 lei, deducerea este 250 lei daca mai am si tichete de 250 lei, atunci venitul meu brut e 1250 lei si deducerea este mai mica nu? Cred ca am inteles bine.


Raspuns :
brut 1000 - 250 deducere = 750 la care se adauga tichetele 250 deci impozabil 1000 x16%

dar nu poti avea tichete 250 e prea mult ; maxim 23zile x8.72lei/ tichet = 200,56 maxim

a fost un exemplu fictiv (val tichete). Dar vad ca va contraziceti.....pana la urma eu nu mai stiu cum se calculeaza corect. Aplic deducerea inainte de a aduna val tichetelor cum ai facut tu sau dupa ce adaug val tichetelor? Chiar nu mai inteleg, primesc raspunsuri diferite fiecare considerand ca sunt cele corecte.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL