Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare tichete de masa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Impozitare tichete de masa?


174 replies to this topic

#121 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 11 August 2010 - 07:22 AM

Pt. gaby1887.
La societatea la care lucrez s-au dat tichetele aferente lunii iulie si dupa studiul indelungat al legislatiei :laugh: s-a ajuns la concluzia ca fiind venituri de natura salariala trebuie sa deminueze deducerea acordata salariatilor, deci s-a ales varianta 1 expusa de tine. Si da, asta a insemnat diminuarea salariului net obtinut de salariati, atat cu impozitul aferent tichetelor, cat si prin faptul ca deducerea a fost diminuata....Oare asta a fost intentia ministerului de finante sau datorita faptului ca nu pot face o lege clara s-a ajuns aici? :lnr (1):



#122 olaru daniela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2010 - 08:39 AM

""""""""""""Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea Codului fiscal prevede impozitarea bonurilor de masa, pe langa alte masuri deja "celebre" precum reincadrarea activitatilor dependente/independente. Normele pentru aceasta Ordonanta, publicate miercuri, 28 iulie, aduc explicatii mai mult sau mai putin clare pentru prevederile respective. Consultantul fiscal Adrian Benta a transmis un exemplu de calcul pentru impozitarea bonurilor de masa si alte observatii legate de activitatile dependente si de livrarile intre "persoanele afiliate".

Comentariile consultantului fiscal:

A) Impozitare bonuri de masa.

•Ca observatie generala proiectul nu dispune masuri de aplicare!!!
•Prin urmare trebuie sa analizam de la textul legal, respectiv art. 55 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, ce stabileste, ca nu sunt venituri din salarii: drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;
•S-a abrogat partea introductiva tichete de masa si drepturi. Astfel tichetele de masa sunt impozitate cu impozitul pe venit. Ordonanta nu dispune impozitarea cu asigurari sociale.
Prin urmare vom avea urmatoarea baza de calcul a impozitului pe venit:
Venituri brute salariale realizate "asigurari sociale" deduceri si sume asimilate (contributii sindicat, sanatate privata) + venituri din bonuri de masa = Baza de calcul impozit pe salarii. Ca si cheie de verificare avand in vedere ca adunarea si scaderea sunt comutative, este usor de demonstrat ca suplimentarea de impozit este direct 16% din valoarea tichetelor de masa acordate si suportate din salariu net al persoanei.

Exemplu de impozitare, pentru un salariat ce a lucrat 22 zile si a primit un bon de masa pentru fiecare zi, valoare bon suma de 8,72 lei.

•Venituri din bonuri 22 zile x 8.72 lei = 191,84 lei
•Impozit = 191,84 lei x 16% = 30,69 lei. Aceasta suma se retine din salariu net, deja impozitat conform reglementarilor anterioare.
Inregistrarea in contabilitate se efectueaza prin articol contabil: 421 Personal remuneratii datorate = 444 Impozit pe venitul din salarii cu 30,69 lei. Evident suma se va regasi si in fisa fiscala. Din punct de vedere tehnic unele societati au introdus in stat inca o coloana cu venituri din bonuri de masa."""""""""" CITAT




#123 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2010 - 09:51 AM

Concret, cine a depus statul pe iulie cu bonuri de masa incluse? (eu inca mai astept pareri)
Oare cei de la ITM ne pot clarifica, daca intrebam? ...



#124 gaby1887

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 August 2010 - 11:39 AM

Vezi postareaHANDA76, la Aug 11 2010, 10:51 AM, a spus:

Oare cei de la ITM ne pot clarifica, daca intrebam? ...

Ma indoiesc!
Job-ul celor de la ITM este sa incsrie vechimea in carnetul de munca, nu sa verifice cum e calculat impozitul. Asta tine mai degraba de fisc...



#125 gaby1887

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 August 2010 - 05:05 PM

Am fost azi la Administratia Financiara sector 6 la biroul "Asistenta contribuabili" cu aceasta problema.
Raspunsul a fost ca se aplica varianta 1: daca se tine cont inseamna ca venitul brut este mai mare si deci deducerea este mai mica, rezulta venit impozabil mai mare si impozit mai mare.
De ce? - pentru ca statul (ca orice organizatie, mai ales a lui Poc) se gandeste la el, sa aiba venituri cat mai mari, nicidecum la contribuabil!



#126 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 August 2010 - 05:09 PM

Vezi postareaHANDA76, la Aug 10 2010, 02:00 PM, a spus:

Ok , si daca societatea doreste sa plateasca impozitul pentru salariat aferent tichetelor, sa nu se scada din salariu, cum procedam (pe stat)?

Multumesc


Va trebui sa majorezi salariul brut de incadrare al persoanei cu o suma care sa acopere pierderea datorata impozitarii tichetelor de masa. Nu vad alta varianta, cea cu suportarea diferentei de impozit pe cheltuieli nedeductibile nu functioneaza. Oricine va veni in control, va spune ca sunt cheltuieli de natura salariala si iti va calcula toate contributiile sociale.



#127 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 August 2010 - 09:00 AM

Va multumesc mult pentru raspunsuri



#128 gaby1887

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 August 2010 - 11:59 AM

Oare valoarea tichetelor de masa intra in baza de calcul a CAS, CASS, somaj angajator?



#129 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2010 - 12:08 PM

Gabi vezi postarile din urma... pt. tichete platesc doar salariatii impozit si astfel li se micsoreaza restul de plata



#130 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 August 2010 - 12:08 PM

Vezi postareagaby1887, la Aug 13 2010, 12:59 PM, a spus:

Oare valoarea tichetelor de masa intra in baza de calcul a CAS, CASS, somaj angajator?

NU!

Dar ar fi fost normal sa citesti singur(a) treaba asta cu cateva postari mai sus.



#131 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 13 August 2010 - 12:49 PM

Buna,

am depus deja statul de plata la Itm pe Iulie.
am facut o coloana separat pt tichete de masa, valoric doar.

am postat undeva si un model de stat de plata cu tichetele incluse.

si a fost ok.
chiar le-a studiat fata de la ghiseu, probabil ca era interesata si ea de model.

o zi buna



#132 Florinita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 13 August 2010 - 06:42 PM

Apropo de ITM ! Pentru valoarea tichetelor de masa acordate se plateste comisionul la ITM de 0.25% sau 0.75 ?

Dar contributia pentru accidente de munca si boli profesionale (din declaratia catre casele de pensii)?

Dar contributia la fondul de garantare creante salariale 0,25% ?

Dar contributia la concedii medicale si alte indemnizatii 0,85% (din declaratia catre casele de sanatate) ?

Puteti sa ma ajutati cu rsapunsuri?

Multumesc anticipat



#133 gaby1887

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 August 2010 - 07:17 PM

Pt Florinita:
NU se platesc contributiile suportate de angajator, nicio contributie pentru valoarea tichetelor.
DOAR angajatul plateste impozit pe salar.



#134 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2010 - 02:02 PM

Daca este corecta varinta in care tichetele de masa intra in calculul impozitului pe salarii (influentind si deducerile), inseamna ca si la fisele fiscale va intra atat valoarea lor cumulata cu baza din salarii cat si impozitul eferent, fiind inclus si acesta in impozitul pe salarii ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 17 August 2010 - 02:02 PM




#135 Cristian Florescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 August 2010 - 09:34 PM

Salutare tuturor,
Fiind mai nou in meserie m-am lovit de problema impozitarii tichetelor de masa. Apoi si de cele cadou care au fort o poveste frumoasa.
Am citit blogurile si implicit raspunsurile oferite de doi emitenti si fiecare vede problema diferit.
Sincer, mai pertinete mi s-au parut ecplicatiile oferite aici: www.cheque.ro/blog
Voi sunteti de acord cu ideea de aplicarii contributiile sociale unor tichete cadou oferite angajatilor unor companii colabortoare care vand produsele noastre. Ce facem cu tichetele cadou. Scuze , am vazut ca asta este un topic despre tichete de masa dar poate ma akuta cineva. Eu le consider cheltuiala de marketing si totusi, datorita OUG 58/2010 le-am inpozitat cu 16%. imi puteti da un sfat?



#136 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 August 2010 - 05:02 PM

Da, Cristian Florescu, iti putem da un sfat.
Sfatul nostru este sa recitesti cele scrise inainte de a le posta definitiv.
Noi nu avem nicio vina!



#137 carmen.carmen2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 August 2010 - 12:11 PM

Vezi postareacorneliuss, la May 26 2010, 09:49 AM, a spus:

Buna ziua,

In conditiile impozitarii tichetelor de masa, ce intelegeti? Se vor considera ca un venit al angajatului si astfel vor fi impozitate? Daca da, atunci ele se vor trece in statul de salarii, cumulandu-se cu venitul brut? Eu nu cred asta, deoarece s-ar calcula automat si asigurarile sociale, ceea ce nu este corect. Atunci, se vor impozita separat? Care ar fi inregistrarile in contabilitate?

Cred ca ar fi de folos pentru multi aceste raspunsuri.

Multumesc.

Buna ziua !

Suma tichetelor de masa se trece in statul de plata , nu intra in venitul brut , se trece dupa venitul net ( VB-CAS-SOMAJ-CASS), practic se adauga la venit de calcul al impozitului : venit brut -CAS-somaj-CASS-ded. baza+suma tichete de masa =venit calcul impozit *16%



#138 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 12:33 PM

Pai daca nu intra in venitul brut, pe ce baza afecteaza deducerea personala de baza :lnr (1): , cum s-a tot discutat pe aici .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#139 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2010 - 02:30 PM

comisionul ITM se calculeaza pentru valoarea tichetelor? deoarece la art. 5 din legea 130/1999(privind comisionul ITM) spune ca se calculeaza 0.75% sau 0.25% din fondul lunar de salarii. deci conform ultimelor modificari tichetele sunt acum venituri din salarii. asadar calculam sau nu comision?



#140 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 19 August 2010 - 03:07 PM

Vezi postareammanuela, la Aug 19 2010, 02:30 PM, a spus:

comisionul ITM se calculeaza pentru valoarea tichetelor? deoarece la art. 5 din legea 130/1999(privind comisionul ITM) spune ca se calculeaza 0.75% sau 0.25% din fondul lunar de salarii. deci conform ultimelor modificari tichetele sunt acum venituri din salarii. asadar calculam sau nu comision?

eu spun ca nu, nu se calculeaza






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL