Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - 2016

examen acces ceccar subiecte examen intrebari si raspunsuri
207 replies to this topic

#61 CATALINA07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 July 2016 - 01:45 PM

Am fost la CECCAR. Cartea probabil o sa apara ca in anii precedenti, prin septembrie. Cursurile se vor tine tot prin septembrie, in functie de nr de cursanti. Daca vor fi putini inscrisi nu se mai organizeza cursuri de pregatire.



#62 MacKatalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 July 2016 - 03:56 PM

buna tuturor :) sunt nou aici azi am luat licenta in finante si banci si mai de mult mam gandit ca mas inscrie la stagiu si eu anul asta nu am experienta foarte mare in conta oare reusesc? asa cum ma uit la ghid 2015 mi se pare putin grea conta dar restul nu ce imi sfatuiti ??




#63 IonutPapuc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 July 2016 - 09:53 AM

A aparut Ghidul 2016 ! L-am cumparat, la prima vedere nu sunt mari modificari fata de anii trecuti (eu il am pe cel din 2014...). De fapt, am vazut ca au pus si rezolvarile la audit... de aia probabil costa cu 10 RON mai mult...(lund in calcul inflatia si scaderea TVA ar fi trebuit sa fie mai ieftin fata de anul trecut...glume nevinovate).
Asadar, spor la invatat !



#64 adrianamonica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 July 2016 - 09:16 AM

Buna ziua tuturor, ma pregatesc si eu pentru examen. As avea nevoie de raspunsurile la audit, din cartea pe anul acesta ( CECCAR Oradea inca nu are cartea ).

Multumesc si spor la invatat va doresc .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 July 2016 - 11:28 AM




#65 MariaLeo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 July 2016 - 06:30 PM

Buna ziua, tuturor . Am o întrebare pentru cei care au mai susținut pana acum examenul de acces la stagiu Ceccar. La examen putem intra cu plan de conturi? Ms mult.



#66 Elenaspiridon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 July 2016 - 10:33 AM

Buna dragi viitori aplicanti la stagiul de expert.
Spuneti-mi va rog si mie daca are cineva centralizata bibliografia care se afla in ghid.
Sau e suficient sa studiem ghidul doar?
Multumesc



#67 Monica_410

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 July 2016 - 02:05 PM

Bună ziua, dragi contabili!
Sunt absolventă de Finanţe - Bănci şi intenţionez ca anul acesta să devin stagiar CECCAR.
Cum merge studiul la voi? La mine e puţin mai greuţ, am o bebeluşă micuţă căreia îi aloc cea mai mare parte a timpului, astfel încât nu am reuşit să parcurg până acum decât vreo 300 şi un picuţ dintre probleme (conta). Mi se par destul de stufoase şi grele aceste materii, însă sper să reuşesc să le parcurg pe toate.
Din experienţa anilor trecuţi, cunoaşteţi ce subiecte s-au dat? Cam pe ce să mă axez sau invers, pe ce să nu pun accent deosebit când citesc?
Subiectele sunt concepute la nivelul fiecărui oraş unde se organizează admiterea sau sunt unice, la nivel naţional?
Ştiţi ceva despre ratele de promovare?
Vă mulţumesc şi spor la învăţat!



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2016 - 04:24 PM

pana sa-ti raspunda cineva "din experienta anilor trecuti", de ce nu citesti topicele anilor trecuti ?
vei gasi acolo pareri, sfaturi si chiar rezolvari ale unor probleme. :smile:



#69 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2016 - 04:18 PM

Buna,

Am cumparat si eu ghidul pe 2016 si am facut o scurta comparatie cu cel din 2015.
- la expertiza nu sunt modificari - 100 intrebari
- la doctina apar cateva intrebari noi - 45 intrebari
- la evaluare sunt unele modificari, apar mai multe probleme, vreo 20 daca nu ma insel - 88 intrebari
- la audit au disparut din intrebari dar apar si raspunsurile - 24 intrebari
- la drept au mai adaugat vreo 4 intrebari - 94 intrebari
- la fiscalitate au mai adaugat intrebari (modificari la declarare, retinere si plata dividende; facilitati fiscale impozit profit; cote impozit micro; iesiriea din sistemul de impunere micro; cote tva; impozit cladiri; dobanzi intarziere plata; - 163 intrebari
- la contabilitate sunt mai multe intrebari (conta subventii; costurile indatorarii; contabilitatea institutiilor publice; conta institutii de credit) - 502 intrebari

Eu am inteles ca se dau intrebari din ghid. Cel putin asta reiese din comentariile celor care au dat examen in anii trecuti,

Spor (si chef) la invatat!



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2016 - 01:34 PM

Multumesc mult, Florenta ! :wub:
Sunt de mare ajutor mesajele tale !



#71 Nistor Alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 July 2016 - 12:57 AM

Buna,imi poti trimite si restul fisierului cu ghidul din 2015,multumesc.



#72 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2016 - 02:32 PM

nu iti poate trimite si mai ales, tu nu il poti cere fiindca incalci regulamentul acestui forum, iar Florenta ar incalca si legea drepturilor de autor !

Alina, te rog sa citesti regulamentul forumului si sa il respecti daca vrei sa activezi aici.

spor la invatat ! :smile:



#73 elena1702

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 July 2016 - 10:44 PM

Buna!

Aveti raspunsurile la Doctrina?



#74 Minina25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 July 2016 - 09:24 AM

Buna ziua,
Si eu as vrea sa incerc la examenul din aceasta toamna. Intrebarea mea este..daca stie cineva..cursurile organizate de ceccar in vederea pregatirii pentru examen sunt obligatorii? Chiar daca nu mergi la cursuri este obligatoriu sa le achiti? Multumesc!



#75 elena1702

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 July 2016 - 09:45 PM

Buna,

Ma puteti ajuta si pe mine va rog?
La contabilitatea institutiilor publice ce reprezinta mai exact contul (sirul de cifre)? Nu am gasit expicatia ...:(



#76 Ilinca_B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2016 - 03:01 PM

Buna ziua, tuturor!

Intebare: un master specializarea Contabilitate si fiscalitate, in cadrul ASE, se echivaleaza cu primii doi ani de stagiu, urmand a mai fi facut ultimul an din cei trei de la CECCAR? Am pus intrebarea si la CECCAR Bucuresti, dar nu am primit un raspuns clar. Mi s-a spus ca dosarul ar urma sa fie analizat si apoi dat un raspuns. Pe mine ma interesa daca exista o prevedere clara in acest sens. Stie cineva?

Multumesc frumos!



#77 soldealidia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti

Postat 15 August 2016 - 08:58 PM

Buna. Ma poate ajuta cineva cu informatii noi despre examenul de acces la stagiu. Am cumparat ghidul in iulie si am inceput sa il citesc. Nu am prea mult timp la dispozitie avand in vedere ca am si un job. Ce sanse am sa Iau examenul daca ma limitez la grid si la cursuri? Imi Iau si 2 saptamani de concediu. Multumesc frumos pentru autor, apreciez orice sprijin chair si foarte mic.



#78 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 August 2016 - 09:25 AM

Vezi postareaIlinca_B, la 11 August 2016 - 03:01 PM, a spus:

Buna ziua, tuturor!

Intebare: un master specializarea Contabilitate si fiscalitate, in cadrul ASE, se echivaleaza cu primii doi ani de stagiu, urmand a mai fi facut ultimul an din cei trei de la CECCAR? Am pus intrebarea si la CECCAR Bucuresti, dar nu am primit un raspuns clar. Mi s-a spus ca dosarul ar urma sa fie analizat si apoi dat un raspuns. Pe mine ma interesa daca exista o prevedere clara in acest sens. Stie cineva?

Multumesc frumos!

Buna,

Eu stiam ca echivalarea cu calitatea de expert contabil se face daca ai un doctorat. Pe tine te intereseaza daca poti reduce perioada de stagiu, nu?

Poate te ajuta informatiile de mai jos:

" Reducerea perioadei de stagiu:


Anumite categorii de stagiari au dreptul să solicite reducerea perioadei de trei ani de stagiu, în cazul în care îndeplinesc una dintre condițiile de mai jos:

  • Sunt Contabili Autorizați membri activi. Acestora li se recunosc 3 semestre din perioada de stagiu de la Experți Contabili.
  • Sunt Contabili Autorizați membri activi și au vechime în domeniul financiar-contabil minimum 2 ani: pot efectua o pregătire intensivă de până la 6 luni după care susțin examenul de aptitudini final.
  • Au vechime în activitatea financiar-contabilă de minimum 20 de ani, dintre care cel puțin jumătate în funcție de conducere: li se poate reduce perioada de stagiu cu 50%.
  • Au vechime în activitatea financiar-contabilă de minimum 10 ani sau de cel puțin 5 ani în funcție de conducere: li se poate reduce perioada de stagiu cu o treime.
  • Sunt salariați ai societăților de Contabilitate și Expertiză Contabilă înscrise în tabloul CECCAR: perioada lucrată în societate se consideră pregătire tehnică și pot efectua doar pregătire deontologică (curs de 20 de ore), urmând ca ulterior să poată susține examenul final de aptitudini."

Si eu am intrebat despre reducerea perioadei de stagiu si am primit cam acelasi raspuns: dupa examen sa fac o cerere care va fi analizata...


Spor!

Vezi postareasoldealidia, la 15 August 2016 - 08:58 PM, a spus:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu informatii noi despre examenul de acces la stagiu. Am cumparat ghidul in iulie si am inceput sa il citesc. Nu am prea mult timp la dispozitie avand in vedere ca am si un job. Ce sanse am sa Iau examenul daca ma limitez la grid si la cursuri? Imi Iau si 2 saptamani de concediu. Multumesc frumos pentru autor, apreciez orice sprijin chair si foarte mic.

Buna,

Eu am inteles ca la examen se dau doar intrebari din ghid.

Spor la invatat!



#79 taniusca83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 August 2016 - 06:25 PM

Buna cine are răspunsurile pentru întrebările din evaluare si expertiza din ghidul din 2016,va mulțumesc



#80 Florent@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2016 - 10:36 AM

Vezi postareataniusca83, la 17 August 2016 - 06:25 PM, a spus:

Buna cine are răspunsurile pentru întrebările din evaluare si expertiza din ghidul din 2016,va mulțumesc

Buna,

La expertiza sunt aceleasi intrebari/raspunsuri din 2015. Tot in ghidul din 2015 gasesti si o parte din intrebarile de la evaluare. Lipsesc doar rezolvarile la problemele noi care apar in 2016.

Spor!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL