Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Societatea romana de radiodifuziune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Societatea romana de radiodifuziune

63 replies to this topic

#21 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2006 - 08:07 AM

ieri i-am rugat sa ma dea in judecata ca eu nu le platesc nimic... sa vedem ce se intampla :evil:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#22 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2006 - 08:21 AM

Pun aici un link la subiectul thred ului:

http://www.infonews.ro/art_35432_Actualita...ornici_Radio-tv

Astia au angajat recuperatori. :lol:

Acum serios vorbind, cum sa inregistrez in contabilitate cheltuielile astea daca nu am factura? La sediul respectiv figureaza 3 firme, dar nici una nu este titulara contractului de energie, astfel incat nu am nici un document pe baza caruia sa constitui obligatia si respectiv sa efectuez plata. Si atunci, se accepta inregistrari in contabilitate pe baza textului legii, fara a avea document justificativ?




#23 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2006 - 01:44 PM

cristibotze a spus:

Pun aici un link la subiectul thred ului:

Astia au angajat recuperatori.  :lol:  

Acum serios vorbind, cum sa inregistrez in contabilitate cheltuielile astea daca nu am factura?

serios vorbind, eu nu-mi aduc aminte ca pt taxele locale de exemplu sa-ti emita cineva factura. Este o taxa si nu un serviciu.
Ca a picat pe astia de la electrica sa colecteze ei de la cei cu care au contracte ... este alta poveste.
Hilar si nedrept este faptul ca pentru o microinteprindere cu un punct de lucru taxa este la nivelul sau mai mare decat impozitul pe venit platit anual :evil:
HoratiuHagiudotro



#24 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 May 2006 - 01:28 PM

Oameni buni astazi era sa fac infarct! La sediul social am un contract pe firma cu Electrica pt. furnizarea energiei electrice si bineinteles ca pe aceasta cale vine si taxa aia nenorocita de radio-tv. Bun... De vreo patru luni n-am mai platit taxa aia nenorocita care ma scoate din sarite si astazi au venit si m-au debransat.
Cum este posibil sa se intample asa ceva? Pe fiecare factura am platit partea de energie electrica dar nu si taxa aia nenorocita.
Ce mama saraciei sa ma fac? Daca ma pun astia sa le platesc rebransare, avand in vedere ca este vorba de curent trifazic, cred ca o sa fac infarct de-a binelea!
Are cineva idee cam ce se poate face?



#25 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 03:55 PM

Cum s-a rezolvat pana la urma?
Oricum pe spatele facturii scrie clar: "factura emisa pentru plata contravalorii energiei electrice..." Era singurul lucru de care te puteai lega :!:



#26 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 June 2006 - 04:16 PM

Deocamdata nicicum. M-au debransat si le-am deschis proces. La Electrica. Pe masura ce lucrurile vor avansa o sa va tin la curent. Deocamdata nu am platit facturile restante pe partea de radio-tv. Si nici nu am de gand sa fac asta. Dar ma intreb de ce nu-si emit ei facturile. Asta nu mi se pare mie in regula - ma refer la SRRD.



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 09:54 AM

Chiar, cum isi inregistreaza oare Electrica platile catre Radio si Tv? Sau cum isi contabilizeaza acestea veniturile? Are inclus TVA?... :lol:



#28 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 12:08 PM

LEXUS a spus:

serios vorbind, eu nu-mi aduc aminte ca pt taxele locale de exemplu sa-ti emita cineva factura. Este o taxa si nu un serviciu.

Si totusi taxe locale sau alte taxe inseamna venituri la buget ( local, consolidat... ).
Pe cand taxa radio-tv este o anomalie.
Ce-ar fi daca, printr-o lege s-ar reglementa o taxa pentru serviciul Laptele si Cornul. Ai, n-ai copil, plateste!
Ehehe, si cate taxe ar mai putea fi: o taxa pt. un ziar national , o taxa pentru țâșnitorile publice ... :roll:



#29 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 July 2006 - 07:33 AM

juristul spune ca probabil platesc fraierii (pe asta se bazeaza, ca te intimidezi) si nu o sa dea in judecata pe nimeni de fapt...chiar sunt curios.
Mi-au mai trimis o scrisoare dar acum au inclus anul 2003 si 2004 in situatie :)) ciudat ca nu era recomandata ...
Asteptam prima firma care a fost data in judecata sa ne anunte si pe noi !!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#30 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 July 2006 - 09:34 PM

Se mai aude ceva cu nesimtitii de la Radio?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#31 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2006 - 04:39 PM

sa va zic eu alta mai buna. o firma microintreprindere avand sediul intr-un apartament proprietatea asociatului unic, in care este DOAR sediul firmei (nu locuieste nimeni, nu exista decat birouri, fisete etc), nu exista nici un aparat radio sau tv (nu exista nici macar cablu) plateste energia electrica pe persoana fizica. pe factura apar: consumul de energie electrica, abonamentul la energie electrica, taxa radio+tv pt microintreprindere (25lei)+taxa rtv pt. persoana fizica (6,5lei). era sa uit accizele pt. electricitate. nefiind contractul pe firma, nu am alta varianta decat aceea de a inegistra intreaga factura ca fiind cheltuiala nedeductibila a firmei, desi tot curentul consumat este pt. firma. si platesc factura din contul curent al firmei.ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 29 July 2006 - 04:40 PM




#32 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2006 - 06:03 PM

Ce parere sa avem :blink: ? Scoate macar persoana fizica de la plata abonamentelor ca asta stiu ca e voie...
Niste nesimtiti...trebuie sa ceri banii inapoi (pers. fizica) de la data la care s-a bagat abonamentul pe juridica.
Oricum e ilegal sa bagi taxa persoana juridica pe factura persoana fizica :angry2:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#33 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2006 - 12:05 PM

sunt perfect de acord cu tine ca sunt niste nesimtiti.
am incercat sa scot persoana fizica de la plata taxei rtv, dar i-a cerut sa aduca o alta factura cum ca plateste aceasta taxa acolo unde locuieste de fapt, conform buletinului, dar acolo contractul era pe numele lui barbat`su si au zis ca nu e valabil pt. ca nu e acelasi titular de contract.



#34 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 July 2006 - 12:20 PM

se cheama abuz...ar trebui sa mergeti la departamentul juridic cu scandal
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#35 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2006 - 12:23 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 30 2006, 01:20 PM, a spus:

se cheama abuz...ar trebui sa mergeti la departamentul juridic cu scandal
stiu si eu asta, dar persoana respectiva considera ca nu merita sa-si consume nervii pt 6,5 lei pe luna si plateste asa de vreo 2-3 ani incoace.



#36 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 August 2006 - 08:01 PM

Azi am primit si eu scrisoarea de la societatea de recuperari :) Au spus ca se va judeca in instanta...asteptam :glare:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#37 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 25 August 2006 - 09:11 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 24 2006, 09:01 PM, a spus:

Azi am primit si eu scrisoarea de la societatea de recuperari :) Au spus ca se va judeca in instanta...asteptam :glare:
Am primit si noi o factura pentru plata taxei radio-tv pentru societate. Contractul cu electrica fiind pe persoana fizica, platim aceasta taxa lunar. Deci, pe aceeasi adresa ne-au facturat de 2 ori taxa radio-tv. pe sit-ul lor, insa, exista un fragment dintr-o lege , nu mai stiu exact care, in care se precizeaza ca , la o singura adresa nu se poate factura decat o singur data taxa. am sunat la ei, le-am spus de fragmentul respectiv, de care ei habar nu aveau si au promis ca vor trimite o factura storno( asta acum mai mult de o jumatate de an), pe care nu am primit-o nici acum



#38 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 August 2006 - 01:33 PM

ce bine ar fi sa ne dai si noua legea aia...poate faci un efort..sa scapam de nesimtitii astia.. :wub:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#39 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 25 August 2006 - 02:10 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 25 2006, 02:33 PM, a spus:

ce bine ar fi sa ne dai si noua legea aia...poate faci un efort..sa scapam de nesimtitii astia.. :wub:


http://www.srr.ro/de...i/taxaradio.htm
Este vorba despre HG 977 si 978/2003-procedura de aplicare pentru persoane juridice Art 1, alin 1.4
" In cazul in care la sediul persoanei juridice, al filialei, sucursalei sau altei subunitati contractul de furnizare este incheiat pe persoana fizica, la adresa respectiva se incaseaza numai taxele pentru persoana juridica"
Nu stiu daca este aceeasi situatie si la tine. noi am vorbit cu un domn Chirita Ciprian



#40 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 August 2006 - 04:23 PM

Deci platesc persoana juridica si apoi cer storno pe persoana fizica?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL