Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 7

Jump to content


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#121 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 November 2009 - 09:39 PM

Firma rezidenta in Romania plateste imp pe ven nerezidentilor in cota de 16% pentru prestatorul de servicii din Slovacia .

In conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si Slovacia este precizat la capitolul "Alte venituri ":

Elementele de venit ale unui rezident al unui stat contractant, indiferent de unde provin, care nu sunt tratate la articolele precedente ale prezentei convenții vor fi impozabile numai în acel stat.


Nu inteleg la care din cele 2 state se refera .. :pullhair:


Apoi in aceeasi conventie se prevede :
În cazul unui rezident al Republicii Slovace, dubla impunere va fi eliminată după cum urmează:

Republica Slovacă, la impunerea rezidenților săi, poate include în baza impozabilă elemente de venit care, potrivit prevederilor acestei convenții, pot fi, de asemenea, impuse în România, dar va deduce din impozitul calculat pe această bază o sumă egală cu impozitul plătit în România. Această deducere totuși nu va depăși acea parte a impozitului slovac, astfel cum a fost calculată înainte de deducere, corespunzătoare venitului care, în concordanță cu prevederile acestei convenții, poate fi impus în România.


Cum ar trebui sa procedez ? Ma poate ajuta cineva ?



#122 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Female

Posted 27 November 2009 - 01:48 PM

Buna ziua. Am si eu o problema: O societate din Romania primeste o factura (in baza unui contract) de la o firma din Spania reprezentand chirie autoturism-autoturism folosit de firma romaneasca in desfasurarea activitatii. Ce obligatii am eu? Trebuie sa inregistrez contractul la Finante in baza legii 2310/2007? Trebuie sa-i retin impozit pe venituri datorat de nerezidenti?Multumesc




#123 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 December 2009 - 07:26 PM

Chiar nu stie nimeni ?


:pullhair:



#124 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 12 December 2009 - 11:29 PM

Vezi postareaMary, la Dec 7 2009, 07:26 PM, a spus:

Chiar nu stie nimeni ?


:pullhair:

De stiut , poate stie depinde si daca are timp sa intre pe forum ca sa raspunda ( ca mi sa intamplat sa intru dupa 4-5 luni pe forum ( din lipsa de timp ) si sa constant ca la intrebari la care stiam raspunsul nu se raspunsese.



#125 livia carmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 December 2009 - 08:52 PM

Vezi postarealeo_m, la Sep 2 2009, 04:00 PM, a spus:

Eu inteleg ca se retine conform alin. (2) si anume 5% sau 10% in functie de caz. Lui i se vor impozita aceste redevente si in Canada, unde i se da un credit fiscal pentru ce i s-a retinut in Romania.

buna seara
am si eu o nelamurire referitor la impozitul pe venit nerezidenti
pentru venituri din dobanzi si asistenta tehnica obtinute de la o firma afiliata din Romania, firma din Franta, rezindenta in Franta(are certificat de rezidenta fiscala) a platit impozitul aferent in Franta conform art. 11 si 22 din Conventia de evitare a dublei impuneri incheiata intre cele doua tari
in cazul unui control de la Finante, daca prezint certificatul de rezidenta fiscala al firmei din Franta si dovada ca aceasta a platit impozitul in Franta, este suficient ?
pot cei de la Finante sa-mi impoziteze aceste venituri, desi impozitul a fost platit in Franta?



#126 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 posts

Posted 28 January 2010 - 12:57 PM

Stie cineva cum trebuie sa arate vestita declaratie pe proprie raspundere pe care trebuie sa o prezinte nerezidentul platitorului de venit conform noilor prevederi ale Codului Fiscal Art 18 (2) ?? Aveti vreun model??

CF Art 18(2) - Pentru aplicarea prevederilor convenției de evitare a dublei impuneri și a legislației Uniunii Europene, nerezidentul are obligația de a prezenta plătitorului de venit, în momentul realizării venitului, certificatul de rezidență fiscală eliberat de către autoritatea competentă din statul său de rezidență, precum și, după caz, o declarație pe propria răspundere în care se indică îndeplinirea condiției de beneficiar în situația aplicării legislației Uniunii Europene.

Cu multumiri,



#127 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 02 February 2010 - 11:03 AM

Revin si eu cu aceeasi rugaminte, oare cum arata declaratia?



#128 simonica26

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 February 2010 - 10:21 AM

Buna ziua, poate ma ajuta si pe mine cineva. As dori sa stiu daca in acest caz procedez corect: Pers juridica romana inreg in scopuri TVA incheie contract de comision cu pers juridica din Germania inreg in scopuri TVA pt reprezentare in relatia cu o terta persoana juridica tot din comunitate pt care pers juridica din RO efectueaza prestari servicii de proiectare. La primirea si plata facturii (fara TVA) catre firma din Germania, obligatiile pe care le are firma din RO tinand cont ca serviciile nu au fost efectuate pe teritoriul RO sunt:
1. taxare inversa
Intrebare:
2. se plateste impozit pe venitul obt de nerezidenti?
Multumesc



#129 penes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 20 February 2010 - 10:27 PM

O persoana fzica franceza este administrator la o soc. romaneasca si are permis de sedere in Romania cu NIF. Administratorul este platit de o firma din Elvetia care refactureza apoi pe Romania costul salariului. In aceste conditii persoana fizica depune lunar decl 224 si plateste 16 % la fiscul roman. Acum vrea sa obtina certificat de atestare a impozitului platit pentru ca firma din Elvetia sa-i returneze banii.El trebuie sa aduca un certificat de rezidenta fiscala din Franta?De asemenea ce alte obligatii are in Romania daca cei din Elvetia ii platesc tot: asigurari pensie, somaj, sanatate..?



#130 Nic97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 18 March 2010 - 05:18 PM

Buna ziua.

Inchei un contract cu un nerezident( non UE) pt. prestarea unei activitati de consultanta.Locul prestarii - Singapore.
Beneficiar persoana impozabila romana , inregistrata in scopuri de TVA.
Am doua intrebari la care am rugamintea sa imi raspundeti:
- Factura o emit fara TVA?
- Retin impozit pe venitul obtinut de nerezident ? Daca da, in contract ce suma trebuie trecuta, avand in vedere ca contravaloarea serviciului este de 9000 US$ ?

Va multumesc anticipat!



#131 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 posts

Posted 23 March 2010 - 09:02 AM

Firma din Romania presteaza serviciul? Asa inteleg, deci nu e cazul ca tu sa retii impozit pe venit. Eventual iti va retine firma din Singapore care iti plateste factura.
Vezi daca este o conventie de evitare a dublei impuneri. Se pare ca este, acum 4 ani am avut si eu o plata catre o firma din Singapore. Stiu ca atunci emiteau certificatul de rezidenta fiscala in format electronic si e posibil sa ai probleme cu fiscul din RO care cer in original.

Edited by flo8200, 23 March 2010 - 09:06 AM.




#132 Nic97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 May 2010 - 01:55 PM

Buna ziua.

Am o simpla intrebare - a obtinut cineva un certificat de rezidenta fiscala de la o companie din Africa de Sud? Imi puteti da ceva detalii ?

Multumesc.



#133 Moldovan Sabin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 15 July 2010 - 03:16 PM

Buna ziua! Cu privire la impozitul pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti se precizeaza ca "Pentru aplicarea conventiilor de evitare a dublei impuneri si a legislatiei europene, beneficiarul venitului trebuie sa depuna in momentul realizarii venitului la platitorul de venituri originalul sau copia certificatului de rezidenta fiscala tradus si legalizat de organul autorizat din Romania, precum si, dupa caz, o declaratie pe proprie raspundere in care se indica indeplinirea conditiei de beneficiar in situiatia aplicarii legislatiei din Uniunea Europeana. " Intrebarea mea este cand este necesar sa se prezinte aceste declaratii pe proprie raspundere si daca exista un model Va multumesc.



#134 Moldovan Sabin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 09 September 2010 - 11:47 AM

Buna ziua. Societatea la care lucrez(A) a primit o factura la o firma(B) din Ungaria pt servicii de consultanta efectuate de o alta firma ©din Ungaria. Deci, intre firma A si B este un contract de evaluare a personalului. Si intre firma B si C exista un contract de evaluare. Societatea C din Ungaria vine in Romania si culege informatii pentru a redacta un raport de evaluare. La finalizarea raportului firma ungara C factureaza catre societatea B din Ungaria serviciul efectuat pe teritoriul romaniei. Societatea maghiara B refactureaza serviciul catre societatea A din Romania. Intrebarea care se pune este daca acest contract incheiat intre firmele A din Romania si B din Ungaria sa fie inregistrat la finante si daca se retine impozit pe venit nerez. tinand cont ca o parte din serviciu -culegerea de informatii -sa facut pe teritoriul Romaniei si o parte pe teritoriul Ungariei-redactarea raportului.Factura am inregistrat pe cheltuieli nedeductibile si am facut taxare inversa.
va multumesc anticipat.



#135 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 posts
  • Location:oradea

Posted 10 September 2010 - 06:56 PM

pai ai declarat contractul intre firma A si B, considera ca cheltuiala e adiacenta acestui contract, deci impozitul pe ven. nerezidentilor e pt.firma B. eu asa as proceda! :lnr (1):



#136 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 posts

Posted 15 September 2010 - 09:51 AM

Mai intai trebuie studiata Conventia de evitare a dublei impuneri cu Ungaria. E posibil ca acest serviciu sa nu fie impozitat. Ca sa se poata folosi Conventia in cazul in care este mai favorabila decat Codul Fiscal, trebuie solicitat de la firma B un certificat de rezidenta fiscala.



#137 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Posted 09 February 2011 - 12:30 PM

buna ziua,
As dori sa stiu daca se retine impozit pe nerezidenti pentru o factura din Ungaria, servicii de Audit pentru obtinerea certificatului ISO...
Si in ce categorie intra in cazul in care primesc certificatul re rezidenta, in Conventiea de evitare a dublei impuneri? In comisioane cumva...?

Va multumesc mult, :thumbup:



#138 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Posted 17 August 2011 - 09:10 AM

Buna,
Stie cineva care este procedura de regularizare in cazul in care o firma nerezidenta prezinta certificatul de rezidenta fiscala ulterior retinerii & virarii impozitului de catre firma romaneasca? Am un partener din Germania cu care ma lup sa obtin certificatul de rezidenta fiscal,a tocmai pt ca as vrea sa evit bataile de cap suplimentare in cazul in care daca retin & platesc impozitul, el va avea dreptul ca ulterior, la prezentarea certificatului de rezidenta, sa isi recupereze suma retinuta de la mine. Eu cum voi face regularizarea la Finante? A avut cineva vreun caz similar? Va multumesc, Andreea.



#139 ZambetDFm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 29 January 2012 - 12:03 AM

Buna seara,

Am si eu o nelamurire cu privire la calcularea impozitului pe nerezidenti. Multumesc anticipat pt orice raspuns!
Daca am de achitat o factura de 50.000 Euro catre o societate din U.E pentru prestari servicii. Cum retin exact impozitul?
Daca achit 10.000 euro prima transa tb sa platesc si sa declar care stat impozitul si sa il si retin?
Adica 10.000/84*100=11904.76 => 11904.76*16/100=1905 euro
Ce facem in acest caz declaram catre stat in declaratia 100 1905 euro si achitam catre furnizor 10.000 euro? sau platim si declaram catre stat 1905 euro si catre furnizor diferenta (10000-1905).
In Codul Fiscal specifica "se retine impozitul de catre platitor". Eu as aplica varianta 2. Dar furnizorul nu vrea oare intreaga suma?
Si tot aici.... daca compensam valoare printr-un proces verbal se mai calculeaza impozitul?

Nu stiu cum se aplica corect si teoria nu ma ajuta deloc (sau poate nu stiu eu unde sa citesc). Ma poate ajuta cineva???

o seara buna tuturor!



#140 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts

Posted 29 January 2012 - 12:37 PM

ehhmmm...si daca nu ne incadram la "impozitarea veniturilor obtinute de nerezidenti" ??






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL