Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIEL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 8

Jump to content


CIEL


163 replies to this topic

#141 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 January 2011 - 11:36 AM

mai, Gabi ... oofff :smile: ca nu e prima oara cand te atentionez si iti mut topic postat neregulamentar !http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=41272&st=0&p=229608&hl=Gabriela*&#entry229608 ...
ai topic de Ciel chiar aici, de ce, Doamne iarta-ma, nu scrii in el si deschizi topic nou despre Ciel ??
chiar vrei sa sa-ti suspend dreptul de a posta, mai ales in per. asta ??

Vezi postareagabriela berciu, la Aug 17 2010, 04:40 PM, a spus:

ups,
sper ca nu primesc si eu vre-un avertisment
:thumbup:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 19 2010, 06:12 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 9 2010, 04:01 PM, a spus:

Gabriela, vrei monografie ?? atunci posteaza la capitolul de monografii, nu la "legislatie" :laugh:

topic mutat !
pai, era cat pe ce ....

de asta il iei ! ai avertisment public !

topic unit !



#142 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 25 January 2011 - 09:23 PM

Vezi postareagabriela berciu, la Jan 24 2011, 05:05 PM, a spus:

buna ziua,

lucrez in ciel si as dori sa deschid soldul furnizorilor externi si in eur, care pana acum au fost tinute de catre fostul contabil numai in lei si atiu ca se lucreaza f bine asa, dar nu stiu sa fac deschiderea, adica fiecare factura de cumparare are alt curs, cum pot sa fac in deschidere mai multe cursuri sau fac mai multe note de deschidere??????

multumesc mult de ajutor.

o seara placuta!

Intreaga legislatie fiscal-contabila obliga contribuabilii ca la finele anului fiscal, datoriile si creantele in valuta
sa fie evaluate a ultimul curs comunicat de BNR pentru anul respectiv (2010).
Pe site-ul www.mfinante.ro, cu putin efort veti gasi cursurile valutare valabile la 31.12.2010.
Pentru euro este: 1 Eur = 4.2848 Ron.
In aceste conditii, d-voastra trebuia sa inchideti soldurile contturilor de furnizori si/sau clienti externi, la acest curs,
cu diferentele favorabile sau nefavorabile aferente.
Astfel, la deschiderea anului 2011, pentru fiecare furnizor extern veti prelua soldul creditor rezultat dupa aceasta evaluar
Anexez un scurt exemplu:
Daca aveti un furnizor inregistrat la cursul din 30.11. 2010, (valoare Eur X curs 30.11.2010, daca nu ma insel, cursul era de 4.2842 lei/eur,
la 31. 12.2010 urmeaza sa inregistrati pe diferente de curs valutar (val. furnizor in Eur x curs 31.12.2010, respectiv 4,2848 lei/eur),
ceea ce presupune ca datoria d-voastra catre furnizorul extern a acrescut cu: Val. facturii in Eur * dif. de curs valutar (4,2848 - 4,2842),
adica trebuia inregistrat la 31.12.2010 o diferenta pe chelt. din dif. de curs valutar 665 = 401, analitic Furnizori externi.
In acest fel, toti furnziorii externi vor fi inregistrati cu valoarea in lei la 3.12.2010, valoare ce o veti prelua la deschiderea anului 2011 !

Edited by Otilia Alupei, 26 January 2011 - 04:21 PM.
eliminare postare dubla




#143 dan stefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 17 February 2011 - 10:51 AM

sunt nou in ciel salarii, incerc sa configurez baza de date. cum introduc sporul de noapte ? multumesc.



#144 tinna20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 August 2011 - 04:23 PM

buna ziua.de putin timp am instalat ciel gestiune comerciala si am obs la deschiderea programului ca deja are o mica baza de date. ma poate ajuta cineva pt ca nu reusesc sa sterg datele respective si ma cam incurca.multumesc



#145 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 29 September 2011 - 11:36 AM

Buna ziua,

Ma puteti ajuta si pe mine sa-mi spuneti cum inregistrez o factura de livrare intracomunitara in ciel. Mai exact in ce fel de jurnal in JVU? si de asemenea daca la rubrica Nr. document trebuie sa scriu ceva anume sau pot sa scriu numarul facturii.

Multumesc frumos



#146 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 posts

Posted 15 May 2012 - 08:03 PM

Buna
Help me pe mine plizzz!!!
Cum inregistrez in Ciel facturi nesosite 408 adica ex: tichete de masa pentru aprilie cu factura de mai

5328 = 408 300 lei
628 = 408 30 lei
4428 = 408 7.2 lei cu 30.04.2012 pana aici totul este ok,

apoi cu 03.05.2012 408 = 401 337.2
4426 = 4428 7.2 cum fac nota asta sa ajunga in jurnalul de cumparari?

Am incercat mai multe artificii si nu mi-a reusit nimic. Gresesc eu pe undeva?

Multumesc anticipat!



#147 Alinka87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 August 2012 - 10:22 AM

Buna ziua. Am inceput sa lucrez in Ciel de aproximativ o saptamana si am cateva probleme. Am inregistrat pentru inceput NIR-urile, si am facut facuturile de intrare.
Problema este ca Facturile sunt din UE, respectiv fara TVA. Am inregistrat in Nir la "categorie vanzare" tva-ul ca fiind "scutit fara ded" (nu sunt sigura ca e corect) pentru a imi inregistra pretul de cumparare fara TVA. Aici apare problema.....automat mi se inregistreaza si preturile de vanzare fara TVA. La fel se preiau si in factura de vanzare, fara TVA preturile de vanzare.
Mi-a zis cineva ca trebuie sa fac taxare inversa, dar nu prea stiu cum.
Daca puteti sa-mi explicati cumva mai "babeste",ce trebuie sa fac in cazul asta.... pentru ca e primul job unde tin conta primara, si inca nu am inteles tot procesul.
Multumesc :)



#148 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 posts

Posted 07 September 2012 - 09:56 AM

Programul CIEL are explicatii la rubrica Continut.
Pentru marfa import UE se face taxare inversa.
La Nr doc se introduce mai intai TXI 123 (unde 123 este nr factura) si apoi se fac inregistrarile respective in jurnalul
de cumparari UE . La listarea jurnalelor va apare inregistrarea atat in cel de cumparari cat si in cel de vanzari.

371 = 401
4426=4427
fiecare inregistrare se face pe cate un rand separat
Nu stiu mai babeste sa-ti explic
Cred ca explicatiile date de manualul CIel sunt suficiente



#149 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 01 October 2012 - 05:34 PM

Buna ziua tuturor,
Ciel Salarii:
Am un angajat care lucreaza 8 ore pe zi, 4 zile pe saptamana de luni pana joi. Cum il inregistrez in Ciel Salarii?
Mersi! sper sa stiti ca eu mi-am batut capul 2 zile si nu am reusit...



#150 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 04 October 2012 - 12:07 PM

Cei de la suport zic sa pun la norma zilnica 8 si a nr ore/ zi in functie de cate zile lucratoare are luna....ceea ce e complet aiurea daca ai concedii, medical sau de odihna, iti da si pontajul si calculul peste cap.....



#151 oanaalexandramarinescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 December 2012 - 08:44 AM

Buna
As avea si eu nevoie de ajutor in ceea ce priveste acest program. Ma intereseaza sa stiu cum pot activa campul de taxe din fiecare articol in parte. Adica as vrea sa activez acest camp pentru a introduce taxele de transport si taxele bancare in pret, in sensul ca, daca, taxele de transport si cele bancare reprezinta 10% din pretul de achizitie al unui produs, sa le pot introduce in acel camp numit taxe (sau in alta parte, dar nu stiu exact unde) si sa imi calculeze automat pretul de vanzare.
Va multumesc anticipat.
O zi frumoasa tuturor.



#152 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 21 January 2013 - 02:25 PM

Am primit prin email o versiune free Ciel simplu. Nu reusesc sa fac ca Z-urile (incasari zilnice totale, obtinute prin alt program de conta primara existent in firma), inregistrate de mine direct in jurnalul de casa in Ciel (alaturi de alte plati si incasari din zilele respective) sa imi apara in jurnalul de vanzari, rog pe cineva care a mai lucrat cu acest program sa-mi dea o sugestie ......



#153 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 22 January 2013 - 12:55 PM

Vezi postareasirius, la 21 January 2013 - 02:25 PM, a spus:

Am primit prin email o versiune free Ciel simplu. Nu reusesc sa fac ca Z-urile (incasari zilnice totale, obtinute prin alt program de conta primara existent in firma), inregistrate de mine direct in jurnalul de casa in Ciel (alaturi de alte plati si incasari din zilele respective) sa imi apara in jurnalul de vanzari, rog pe cineva care a mai lucrat cu acest program sa-mi dea o sugestie ......
Am omis sa specific ca prima data am incercat sa inresgistre Z-urile prin meniul Documente/Note Contabile/Tip inregistrare:Casa (RC), apoi prin meniul Documente/Trezorerie/Incasare zilnica, la salvare apare mesajul ca stocul ajunge negativ dupa inregistrare. In fine am incercat atunci sa creez gestiune si un cod produs oarecare dar continua sa apara acelasi mesaj.



#154 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 23 January 2013 - 10:33 PM

Vezi postareasirius, la 22 January 2013 - 12:55 PM, a spus:

Vezi postareasirius, la 21 January 2013 - 02:25 PM, a spus:

Am primit prin email o versiune free Ciel simplu. Nu reusesc sa fac ca Z-urile (incasari zilnice totale, obtinute prin alt program de conta primara existent in firma), inregistrate de mine direct in jurnalul de casa in Ciel (alaturi de alte plati si incasari din zilele respective) sa imi apara in jurnalul de vanzari, rog pe cineva care a mai lucrat cu acest program sa-mi dea o sugestie ......
Am omis sa specific ca prima data am incercat sa inresgistre Z-urile prin meniul Documente/Note Contabile/Tip inregistrare:Casa (RC), apoi prin meniul Documente/Trezorerie/Incasare zilnica, la salvare apare mesajul ca stocul ajunge negativ dupa inregistrare. In fine am incercat atunci sa creez gestiune si un cod produs oarecare dar continua sa apara acelasi mesaj.
In final am optat pt. crearea unui partener (4111) cu denumirea "Raport Z" iar in registrul de casa am inregistrat doar 5311=4111 si in Jurnalul de vanzari 4111=707+4427



#155 Alexandrug

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 February 2013 - 03:33 AM

Buna ziua,

Stie cineva daca dintr-o salvare din ciel, un fisier cu extensia .bak, se pot extrage date, in situatia in care nu am instalat ciel?

multumesc



#156 alina hardut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 December 2013 - 10:40 AM

Buna ziua, problema mea este urmatoarea: lucrez in Ciel Gestiune Comerciala si am creat un component nou cu un pret de prototip, intre timp acest component il producem in serie cu alt pret mult mai mic.Toate intrarile generale cu acest component au fost inregistrate cu pretul de prototip si valoarea stocului meu in momentul de fata este mult mai mare decat cea reala. Cum pot face corectia de pret din urma fara sa fiu nevoita sa stornez mai multe intrari generale?



#157 larysap

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Female

Posted 11 May 2014 - 09:18 PM

Hello,

Incearca asistenta tehnica a lor, sau intra pe forum, o sa-ti raspunda cineva si o sa rezolvi problema, eu am rezolvat pe forum rapid problema mea.

Bafta!



#158 diana66

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 08 March 2016 - 06:55 PM

la redeschidere an 2012 s-a preluat in soldul creditor al contului 117 mai mult cu 3540,56 lei. crescand astfel pierderea de acoperit cu suma mentionata,Cum fac reglarea. este corect 1174 = 117 - 3540,56



#159 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 08 March 2016 - 10:28 PM

Cum adica s-a preluat???

Spune cu ce contare.



#160 diana66

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 09 March 2016 - 01:56 PM

la redeschidere an mi-a preluat soldurile dublate






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL