Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDIN 1415 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ORDIN 1415 !

50 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 19 October 2007 - 11:31 AM


Art. 1. - (1) Persoanele juridice române, beneficiare ale unor prestări de servicii de natura activităților de lucrări de construcții, de montaj, activităților de supraveghere, activităților de consultanță, de asistență tehnică și a oricăror alte activități, executate de persoane juridice sau fizice străine nerezidente, au obligația să înregistreze contractele încheiate cu acești parteneri la organele fiscale teritoriale în a căror rază persoanele juridice române își au domiciliul fiscal, conform legii.
(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), persoanele juridice române care au calitatea de contribuabili mari și mijlocii, potrivit reglementărilor legale în vigoare, au obligația înregistrării contractelor la organul fiscal competent pentru administrare.
Art. 2. - (1) Înregistrarea contractelor prevăzute la art. 1 se realizează prin depunerea la organul fiscal competent a "Declarației de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane străine nerezidente", cod MEF: 14.13.01.40/n, prevăzută în anexa nr. 1.
(2) Declarația se depune în termen de 15 zile de la data încheierii contractelor.
(3) Modificările intervenite în datele declarate inițial se declară, în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi declarații de înregistrare a contractelor inițiale/adiționale (conexe) încheiate cu persoane străine nerezidente.
Art. 3. - Organul fiscal competent organizează evidența contractelor în Registrul contractelor încheiate cu persoane străine nerezidente, care se conduce informatizat, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 2.
Art. 4. - Anexele nr. 1 și 2 fac parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 5. - Direcția generală proceduri pentru administrarea veniturilor din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, Direcția generală a tehnologiei informației din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, direcțiile generale ale finanțelor publice județene și a municipiului București, direcțiile de specialitate din cadrul Ministerului Economiei și Finanțelor și Agenției Naționale de Administrare Fiscală, după caz, vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. 6. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. :smile: :sad: :sad: :laugh: :angry:

ocoleanui



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 October 2007 - 02:19 PM

Merci.
Poti sa ne dai te rog si anexele?




#3 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 19 October 2007 - 03:09 PM

ORDIN ANEXE

Fisiere atasate


ocoleanui



#4 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 21 October 2007 - 03:53 PM

Oare si la contractele de leasing financiar trebuie o declaratie de asta?
Eu am incheiat unul la inceputul lui septembrie
Pe site ANAF nu pomeneste nimeni nimic. :smile:
Cica "oricaror alte activitati"...
irina



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 21 October 2007 - 08:05 PM

"oricăror alte activități, executate de persoane juridice sau fizice străine nerezidente, "
Societatea de leasing nu este rezidenta in Romania?



#6 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 22 October 2007 - 10:02 AM

buna,
eu nu inteleg un lucru. se depune si pentru contractele incheiate inaintea aparitiei ordinului, sau doar pentru cele ce urmeaza? :smile:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 13 June 2009 - 01:53 PM

Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 October 2007 - 10:29 AM

Vezi postareaana.stancu, la Oct 22 2007, 10:02 AM, a spus:

eu nu inteleg un lucru. se depune si pentru contractele incheiate inaintea aparitiei ordinului, sau doar pentru cele ce urmeaza? :smile:
Mu se spune nimic despre cele deja incheiate, iar prin deductie logica s-ar interpreta ca NU se depun. Eu zica ca, pentru siguranta, sa le declarati pe cele deja incheiate doar daca ele nu se incheie pana la sfarsitul anului 2007; in rest, nu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2007 - 04:31 PM

Eu cred ca trebuiesc aduse lamuriri acestui ordin, norme sau eu stiu ce altceva!"Orice alte activitati" inseamna multe. De ex. societatile de leasing extern, licentele achizitionate, servicii IT, transporturi, Sunt convinsa ca oricum, nu vor face nimic cu ele, dar noi trebuie sa turbam, ca intotdeauna si sa ne aruncam la cozi, ca sa fim in regula. ..............Dar am intrat in UE, ce .......! (pe acolo nu se intampla toate porcariile astea!)Si daca nu le depunem, ce? ... nu vad csanctiuni....



#9 melisch

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 October 2007 - 05:00 PM

Vreau si eu sa va dati cu parerea: "beneficiare ale unor prestari de servicii..." zice legea, adica doar daca eu sunt beneficiarul declar nu si daca sunt prestatorul. Ma rog eu asa inteleg dar la noi totul e posibil. S-a mai interesat cineva de acest subiect? :smile:



#10 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 23 October 2007 - 08:57 PM

Vezi postareamelisch, la Oct 23 2007, 06:00 PM, a spus:

Vreau si eu sa va dati cu parerea: "beneficiare ale unor prestari de servicii..." zice legea, adica doar daca eu sunt beneficiarul declar nu si daca sunt prestatorul. Ma rog eu asa inteleg dar la noi totul e posibil. S-a mai interesat cineva de acest subiect? :smile:

se intelege ambele parti contractante
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#11 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2007 - 09:11 AM

De pe contexpert.ro:

"Potrivit reglementarilor, declaratia se depune in termen de 15 zile de la data incheierii contractelor. Modificarile intervenite in datele declarate initial se declara, in termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi declaratii de inregistrare a contractelor initiale/aditionale (conexe) incheiate cu persoane straine nerezidente.

Acest lucru presupune ca pentru toate contractele incheiate pana la aceasta data trebuie depusa declaratia pana cel tarziu pe 31 octombrie 2007.

Declaratia se incadreaza la categoria declaratiilor informative prevazute de Codul de procedura fiscala la art. 53. Potrivit acestui act normativ, nerespectarea obligatiilor prevazute mai sus se sanctioneaza cu amenda de la 12.000 lei la 14.000 lei."



#12 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2007 - 09:17 AM

Vezi postareaElena Pana, la Oct 23 2007, 05:31 PM, a spus:

Eu cred ca trebuiesc aduse lamuriri acestui ordin, norme sau eu stiu ce altceva!"Orice alte activitati" inseamna multe. De ex. societatile de leasing extern, licentele achizitionate, servicii IT, transporturi, Sunt convinsa ca oricum, nu vor face nimic cu ele, dar noi trebuie sa turbam, ca intotdeauna si sa ne aruncam la cozi, ca sa fim in regula. ..............Dar am intrat in UE, ce .......! (pe acolo nu se intampla toate porcariile astea!)Si daca nu le depunem, ce? ... nu vad csanctiuni....

Multe din declaratiile noi (390, 394, alte declaratii informative) sunt cerute chiar de legislatia EU.
Cat despre sanctiuni, vezi interpretarea de mai sus.

De ce crezi ca amenzile pt declaratiile informative sunt mult mai mari decat cele pt declaratiile fiscale?
Pt ca sunt cerute de EU si astia nu-s familiarizati cu sintagma "las-o ma ca merge-asa.."



#13 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2007 - 01:42 PM

Vezi postareanaiman_a, la Oct 23 2007, 09:57 PM, a spus:

Vezi postareamelisch, la Oct 23 2007, 06:00 PM, a spus:

Vreau si eu sa va dati cu parerea: "beneficiare ale unor prestari de servicii..." zice legea, adica doar daca eu sunt beneficiarul declar nu si daca sunt prestatorul. Ma rog eu asa inteleg dar la noi totul e posibil. S-a mai interesat cineva de acest subiect? :smile:

se intelege ambele parti contractante

Eu inteleg ce scrie: "Persoanele juridice române, beneficiare ale unor prestări de servicii [...] executate de persoane juridice sau fizice străine nerezidente[...]"

Declara beneficiarul, nu prestatorul.



#14 ana.stancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 25 October 2007 - 01:54 PM

:sad:
am intrebat la finante arges despre contractele incheiate inaintea aparitiei ordinului si..... SURPRIZA..... habar n-au. tre sa intrebe si ei in alte parti, sa nu dea oamenii informatii eronate :sad:

a depus cineva pana acum? sa ne anuntati si pe noi :smile:
Optimistul: Paharul e pe jumatate plin.

Pesimistul: Paharul e pe jumatate gol.

Contabilul: Paharul e de doua ori mai mare decat ar trebui!


--------------------------------------------------------------------------------



#15 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 25 October 2007 - 03:50 PM

Vezi postareasdnr, la Oct 24 2007, 10:11 AM, a spus:

De pe contexpert.ro:

"Potrivit reglementarilor, declaratia se depune in termen de 15 zile de la data incheierii contractelor. Modificarile intervenite in datele declarate initial se declara, in termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi declaratii de inregistrare a contractelor initiale/aditionale (conexe) incheiate cu persoane straine nerezidente.

Acest lucru presupune ca pentru toate contractele incheiate pana la aceasta data trebuie depusa declaratia pana cel tarziu pe 31 octombrie 2007.

Declaratia se incadreaza la categoria declaratiilor informative prevazute de Codul de procedura fiscala la art. 53. Potrivit acestui act normativ, nerespectarea obligatiilor prevazute mai sus se sanctioneaza cu amenda de la 12.000 lei la 14.000 lei."

cred ca se refera la contractele care sunt in vigoare la 31.10.2007, nu si la cele care au incetat inainte de 31.10.2007...ca doar nu se aplica retroactiv...



#16 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 26 October 2007 - 08:40 AM

Avand in vedere ca obligatia de a inregistra contractele externe de servicii exista si inainte de acest ordin, ceea ce se schimba este doar formularistica (a aparut un formular tipizat). In consecinta, pentru cei ce au contractele inregistrate, declaratia se face pentru contractele nou aparute si pentru cei ce nu le au inregistrate declaratia se face pentru toate contractele in derulare la data raportarii.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#17 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 26 October 2007 - 08:50 AM

Din cate mi-aduc eu aminte, si pana acum trebuiau declarate aceste contracte de prestari serv cu nerezidentii, numai ca nu exista un model, tabel sau ceva de genul asta. Mi-aduc aminte ca si eu am declarat aceste contracte in 2006.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2007 - 03:50 PM

Vezi postareamelisch, la Oct 23 2007, 06:00 PM, a spus:

Vreau si eu sa va dati cu parerea: "beneficiare ale unor prestari de servicii..." zice legea, adica doar daca eu sunt beneficiarul declar, nu si daca sunt prestatorul. Ma rog eu asa inteleg ...
si eu inteleg exact la fel.
adica declar "importurile" de prestari servicii ...

eugen, ileana (sau oriceine altcineva) va rog mult de tot, daca puteti, as vrea baza legala exacta prin care trebuia sa declar aceste si inainte !

cu multumiri anticipate. :smile:



#19 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 28 October 2007 - 05:35 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Oct 27 2007, 04:50 PM, a spus:

Vezi postareamelisch, la Oct 23 2007, 06:00 PM, a spus:

Vreau si eu sa va dati cu parerea: "beneficiare ale unor prestari de servicii..." zice legea, adica doar daca eu sunt beneficiarul declar, nu si daca sunt prestatorul. Ma rog eu asa inteleg ...
si eu inteleg exact la fel.
adica declar "importurile" de prestari servicii ...
La prestari servicii in regim lohn, primesc din afara materia prima -deci am import in regim temporar si dupa prelucrare -export produsul finit nerezidentului (beneficiarului de prestari servicii).In contractele incheiate de mine, nerezidentul este numit "beneficiar", insa judecand analitic, trimiterea materiei prime de catre nerezident -este tot o prestare de serviciu, desi o inregistrez in afara bilantului.Eu n-am apucat sa citesc toata legea, am citit doar ce-a postat ocoleanuionut, voi ce parere aveti, declar sau nu?



#20 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2007 - 08:18 PM

Vezi postareaAnAbEllA, la Oct 25 2007, 05:50 PM, a spus:

Vezi postareasdnr, la Oct 24 2007, 10:11 AM, a spus:

De pe contexpert.ro:

"Potrivit reglementarilor, declaratia se depune in termen de 15 zile de la data incheierii contractelor. Modificarile intervenite in datele declarate initial se declara, in termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea unei noi declaratii de inregistrare a contractelor initiale/aditionale (conexe) incheiate cu persoane straine nerezidente.

Acest lucru presupune ca pentru toate contractele incheiate pana la aceasta data trebuie depusa declaratia pana cel tarziu pe 31 octombrie 2007.

Declaratia se incadreaza la categoria declaratiilor informative prevazute de Codul de procedura fiscala la art. 53. Potrivit acestui act normativ, nerespectarea obligatiilor prevazute mai sus se sanctioneaza cu amenda de la 12.000 lei la 14.000 lei."

cred ca se refera la contractele care sunt in vigoare la 31.10.2007, nu si la cele care au incetat inainte de 31.10.2007...ca doar nu se aplica retroactiv...

Daca te duci la ART 8 din Codul FISCAL in Norme la punctul 21 era si pana acum prevazuta aceasta inregistrare !!!!!!!
Este adevarat faptul ca nu toti cei din Administratii stiau de acest punct. Ca sa pot sa inregistrez astfel de contracte trebuia sa la atasez si copie de pe Norme !!!!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL