Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cm - nr.zile suportate de societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cm - nr.zile suportate de societate

20 replies to this topic

#1 timeea80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 March 2009 - 12:38 PM

buna ziua
referitor la un CM : cate zile suporta soc. 5 sau 7?
un angajat care e in conc. med. plateste somaj si impozit pe salariu?
multumesc (asa e pe la inceputuri)



#2 geo m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 March 2009 - 01:35 PM

buna! se calculeaza in functie de numarul de salariati pe care ii are societatea, ex: daca are pana la 20 de salariati se datoreaza 5,2% numai pt. primele 7 zile, iar pe urma nimic.; daca sc are intre 20 si 99 de salariati datoreaza pt primele 12 zile , iar pt. sc cu peste 99 salariati pt. primelr 17 zile :frusty:
nu se plateste somaj si impozit pe salariu

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 March 2009 - 03:04 PM




#3 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 March 2009 - 09:11 AM

Zilele platite de societate pentru un concediu medical sunt primele 5 zile CALENDARISTICE (de cel putin 2 ani nu mai este valabila variatia numarului de zile platite de societate in functie de numarul de salariati ). Vorbesc mai sus de concediu medical obisnuit , urgenta . Pentru acestea se plateste impozit ,iar somaj nu se plateste decat daca concediul medical are mai mult de 30 zile calendaristice .

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 06 March 2009 - 08:35 AM

TotalSal - un program complet de salarii!



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 08:14 AM

Vezi postareacostin_mentor, la Mar 5 2009, 09:11 AM, a spus:

iar somaj nu se plateste decat daca concediul medical are mai mult de 30 zile calendaristice .

Permiteti-mi o corectie, somaj nu se plateste decat daca concediul medical are mai putin de 30 zile.

Extras din LEGEA nr. 76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj si stimularea ocupării forței de muncă

ART. 27

(1) Angajatorii au obligația de a reține și de a vira lunar contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situația persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19.

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică pe perioada în care raporturile de muncă sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu excepția perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depășește 30 de zile.

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 09 March 2009 - 03:24 PM

hai sa deviem cu totul subiectul articolului(care a fost rezolvat cu raspunsul "primele 5 zile calendaristice de incapacitate temporara de munca, din care se platesc doar zilele lucratoare") cu urmatoarea intrebare:

daca in primele 30 de zile calendaristice de incapacitate temporara de munca se plateste somaj, care e baza de calcul? pentru primele 5 zile am inteles, pentru ca e suportat de unitate si tot ce e fond de salarii intra in baza de calcul somaj, dar pentru restul de 25? din ce se plateste? as vrea sa vad un articol de lege care scrie negru pe alb cum sa ii retin omului 0.5%, la o baza care intra si in calculul de 0.5% platit de angajator. din cauza ca programul de verificare declaratie somaj nu permite zile contributive fara baza de calcul, sunt nevoit sa ii pun zilele respective ca suspendate(in cazul in care intr-o luna omul se afla in cm platit de fondurile de asigurari).



#6 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2009 - 07:42 PM

conform Hot.149/2008

Art. 14. - (1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
g) indemnizatiile pentru concedii, indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii;

2) Nu se includ in baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;

(4) In lunile in care raporturile de munca sau de serviciu se stabilesc, inceteaza, se suspenda, respectiv se reiau, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazuta la art. 27 din lege, se calculeaza prin aplicarea cotei prevazute de lege pentru contributia individuala asupra bazei de calcul prevazute la alin. (1) corespunzatoare timpului efectiv lucrat in luna respectiva."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 March 2009 - 01:23 PM




#7 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 10 March 2009 - 12:20 PM

eu sunt inca in aceeasi dilema:

avem 30 de zile de CM(restul nu ne intereseaza fiind oricum zile suspendate dpdv somaj)

indemnizatia de somaj se calculeaza la:

Citeaza

indemnizatiile pentru perioadele de incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile
astea fiind reprezentate de indemnizatia de concediu medical suportata din fondurile angajatorului, respectiv plata pentru primele 5 zile. sa zicem ca acest CM a inceput in 26 aprilie, pana in 30 inclusiv, e suportat de angajator si intra in baza de calcul a somajului.
concediul medical merge in continuare, pana in 31 mai. pana in 25 trebuie sa ii calculez zilele lucratoare si sa i le trec ca si zile contributive in declaratia de somaj(impreuna cu cele 5 zile din aprile sunt 30), zilele din 26 pana la sfarsitul lunii sunt trecute automat la zile suspendate. somaj nu ii calculez pentru ca nu se constituie baza de calcul(nu am sume suportate din fondurile angajatorului) si restul intra la exceptii(si acum citez integral):

Citeaza

2) Nu se includ in baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;

(4) In lunile in care raporturile de munca
sau de serviciu se stabilesc, inceteaza, se suspenda, respectiv se reiau, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazuta la art. 27 din lege, se calculeaza prin aplicarea
cotei prevazute de lege pentru contributia individuala asupra bazei de calcul prevazute la alin. (1) corespunzatoare timpului efectiv lucrat in luna respectiva.
bine, nu au inclus mare. boldat, FNUASS ...

inseamna ca am o luna cu 17 zile "lucrate" din punct de vedere al somajului si baza de calcul si contributie 0. incercati va rog sa va prezentati cu declaratia aceasta de somaj la ajofm

PS: multumesc de raspuns katinca :)

Aceasta postare a fost editata de MihaiSmaranda: 10 March 2009 - 12:28 PM




#8 miharusoaia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 March 2009 - 05:59 PM

Buna.Avand in vedere ca se vorbeste despre c.m as avea si eu intrebare.
Pt o salariata intoarsa din CIC de la 02.02 cum se calculeaza cele 5 zile de medical pe care le-a avut in febr (20-27)?? Se calculeaza din venitul avut in ultimele 6 luni de CIC??



#9 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 18 March 2009 - 05:30 PM

nu te lasa sa completezi declaratia de somaj cu datele expuse de Smaranda, d'apoi sa o mai depui, ai reusit sa dai un exemplu foarte bun.
chiar ma interesa,.. cum ai rezolvat dilema??!



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 March 2009 - 09:55 AM

Pt.Miharusoaia:
Ord.de urgenta 158/2005 :
"ART. 8
(1) Stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate, prevazut la art. 7, se constituie din insumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj;
b) pentru care plata contributiei de asigurari sociale de sanatate se suporta din alte surse, in conditiile prevazute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*) privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) pentru care, pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata contributiei de asigurari sociale de sanatate s-a facut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 150/2002*), cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
(3) Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora.
(4) Perioadele prevazute la alin. (2) si (3) se asimileaza stagiului de cotizare numai daca in aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare in intelesul prevederilor prezentei ordonante de urgenta."
..................
"ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si c), veniturile ce se iau in considerare sunt:
a) cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. c) si alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (1) lit. b) si alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplica si in cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada in care se afla in situatiile prevazute la art. 1 alin. (1) lit. A si B si alin. (2) lit. c) si d).
(4) In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. (2).
(5) Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
(6) La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca."

Dana




#11 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 19 March 2009 - 02:30 PM

ma poate ajuta cineva cu cateva explicatii ale sintagmei "concedii medicale acordate cu intrarupere intre ele" conform OG 158?
intreruperea este privita ca zi calendaristica, SAU am un certiifcat initial de CM si urmatorul nu este in continuarea lui, ci este un nou certificat initial, pe acelasi cod de indemnizatie, cu zile calendaristice in continuitate.
va multumesc!



#12 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2009 - 02:57 PM

Vezi postarea-Oana-, la Mar 19 2009, 02:30 PM, a spus:

ma poate ajuta cineva cu cateva explicatii ale sintagmei "concedii medicale acordate cu intrarupere intre ele" conform OG 158?
Unde va apare aceasta problema ?
Din puct de vedere al calculul CM este indiferent care este motivul intreruperii: ori e pauza ca zi (le) calendaristice, ori este un alt certificat initial (din greseala sau corect data de medic) fara pauza de zile, calculul se face ca pt. 2 CM initiale .
Diferenta apare doar la somaj si cele 30 zile calendaristice (adica daca contractul este suspendat sau nu, si doar aici conteaza daca intreruperea este la zile).

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 20 March 2009 - 01:04 PM




#13 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 March 2009 - 03:09 PM

Pt.Oana- vezi art.36 si 37 din Normele pe care le-am atasat.

Dana




#14 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2009 - 10:00 AM

Tot nu vad unde apare diferentierea din ce cauza este CM intrerupt ? Art. de mai sus stabilesc cum se calculeaza CM si nu care este motivul ?

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 20 March 2009 - 10:01 AM




#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 March 2009 - 10:53 AM

Draga Dinu, poate nu am observat eu, dar a intrebat cineva care este cauza intreruperii conc. medical ? . Si de ce ne-ar interesa pe noi cauza ? Strict contabil...calculam si inregistram foile de boala conform datelor care sunt trecute pe ele, avand in vedere zilele calendaristice (pt.Oana).
Eu am inteles ca Oana se refera la "a intelege" si "a trata " din punct de vedere contabil 2 concedii medicale din aceeasi luna acordate in perioade diferite din luna. Pt. a intelege modalitatea de acordare, calcul, etc. am postat Normele de aplicare a legii care ar trebui citite in intregime.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 March 2009 - 11:03 AM

Dana




#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2009 - 11:50 AM

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Mar 9 2009, 03:24 PM, a spus:

daca in primele 30 de zile calendaristice de incapacitate temporara de munca se plateste somaj, care e baza de calcul? pentru primele 5 zile am inteles, pentru ca e suportat de unitate si tot ce e fond de salarii intra in baza de calcul somaj, dar pentru restul de 25? din ce se plateste? as vrea sa vad un articol de lege care scrie negru pe alb cum sa ii retin omului 0.5%, la o baza care intra si in calculul de 0.5% platit de angajator. din cauza ca programul de verificare declaratie somaj nu permite zile contributive fara baza de calcul, sunt nevoit sa ii pun zilele respective ca suspendate(in cazul in care intr-o luna omul se afla in cm platit de fondurile de asigurari).
Baza lunara calcul=Total venit realizat+(Venit indemniz. CM ) daca CM<30 zile
Zilele respective se pun lucrate cu baza reprezentand venitul indemnizatiei calculate, zilele nu se pun suspendate, conform OMMFE 106/15.02.2008 pentru modificarea si completarea Procedurii privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj, publicat in MO 166/04.03.2008:
Numar ore lucrate efectiv in luna – NOEL- se completeaza cu numarul de ore efectiv lucrate in luna. Pentru persoana care are raporturile de munca sau de serviciu suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile, rubrica se va completa in acelasi mod in care se completeaza pentru persoanele care au lucrat toata luna (orele din programul de lucru in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile, sunt considerate ore efectiv lucrate).
Numar ore suspendate in luna- NOS - se completeaza cu numarul de ore din programul de lucru in care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate, conform legii, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile (orele din programul de lucru in care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporara de munca de cel mult 30 de zile sunt considerate ore efectiv lucrate)
Cazul in care ai zile in incapacitate temporara de munca si baza de calcul zero nu exista.



#17 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 March 2009 - 01:59 PM

sunt de acord cu toate cele scrise de tine. numai ca potrivit aceleiasi legi, eu nu pot introduce in baza de calcul sumele provenite din indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca platite din fonduri bugetare, numai sumele platite de angajator, din fondurile lui. nu mai pun citatul ca e deja afisat de doua ori pe aceasta pagina. si nu exista nici un concediu medical care sa aiba mai mult de 5 zile platite din fondurile angajatorului. ce fac cu restul de 25 de zile? eu raman cu aceeasi intrebare.

rugamintea mea e sa postati articolul din lege care imi spune sa introduc in baza de calcul sumele provenite de la fnuass, plata CM pentru acele 25 de zile "nesuspendate".

sunt cam insistent, nu?



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2009 - 02:28 PM

Neintelegerea provine din faptul ca tu interpretezi cele 25 de zile in sensul asigurarilor sociale de sanatate, dar care nu sunt definite analog in cadrul somajului( pe ei nu-i intereseaza ca ulterior societatea isi recupereaza banii de la FNASS), pentru somaj acesta indemnizatie este calculata si platita initial de angajator, deci pt. un CM<30 zile se calculeaza contributia la somaj la toata indemnizatia de CM.



#19 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 March 2009 - 05:55 PM

vrei sa spui ca somajul, ca agentie, prin omisiune, considera ca sumele platite din FNUASS sunt "suportate de unitati" iar citatul urmator:

Citeaza

2) Nu se includ in baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentand:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
nu cuprinde si sumele platite de sanatate? hmmm... eu zic ca isi cam bat joc de noi.
ok... hai sa zicem ca omului i se retin din banii primiti, din orice sursa, 0,5%. buuun. dar cum impui aceasta obligatie angajatorului, pe niste sume care nu sunt platite din fondurile sale?

multumesc de raspuns, eu raman totusi cu aceleasi indoieli pe care cred ca le-am expus pe larg. nu mai pomenesc nimic de lipsa de transparenta a ajofm-ului care nu ofera exemple concrete de calcul.



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2009 - 03:05 PM

Pentru CM<30zile este obligator sa calculam contributia la somaj, iar in Declaratie trebuie sa evidentiem zilele de CM la zile lucrate, iar la baza de impozitare trecem suma aferenta zilelor platite de angajator conform Hot.149/2008 interpretata cu bugete separate sau suma aferenta brutului de CM calculat, daca se au in vedere prevederile Lg.91/2007 pentru modificarea si completarea unor acte normative din domeniul protectiei sociale : „baza de calcul asupra careia se aplica cota de somaj individuala este reprezentata de venitul brut realizat lunar”.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL