Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 4

Jump to content


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#61 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 February 2010 - 12:16 AM

@topala
are dreptate etic din punct de vedere al D390, trebuie sa completezi si sa depui D390 chiar daca esti PFA
in privinta facturii o intocmesti corect cu mentiunea "neimpozabil in Romania" deoarece cf art.133 din Codul fiscal se impoziteaa la beneficiar



#62 angelica laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 posts

Posted 12 February 2010 - 08:37 AM

buna,
sa inteleg ca daca sunt scutita cu drept de deducere nu mai transmit decl.390? Mai clar ma incadrez la art 143 alin1 lit h pct.3 si 143 alin.2 lit a pct1.........asta este agenturare fac unele servicii navelor in numele armatorului navei......Am fost la adm fin. si mi-au spus ca trebuie sa citeasca .....la directie au spus ca da trebuie sa depun... sunt varza....luna asta am depus....


multumesc celor care totusi au incercat sa ma lamureasca




#63 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts

Posted 12 February 2010 - 09:18 AM

Nu are legatura cu faptul ca sunt PFA. Prestarea de serviciu se considera facuta la sediul clientului ( intrucat se incadreaza la produse software livrate pe cale electronica), care este in UE, si ca atare pe factura se trece "neimpozabila in Romania" si "Nontaxable in Romania" ( nu ma intreba de ce ca nu stiu). Intrebarea era daca trebuie sa apara in 390 sau nu si ce se scrie la baza de impozitare. Mie inca nu mi-e clar care e diferenta intre "neimpozabil in Romania" si "Nu se include in baza de impozitare", si de ce aceasta operatiune "neimpozabila in Romania" se asimileaza cu o taxare inversa.



#64 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 12 February 2010 - 04:04 PM

Vezi postareatopala_gustav, la Feb 12 2010, 09:18 AM, a spus:

Nu are legatura cu faptul ca sunt PFA. Prestarea de serviciu se considera facuta la sediul clientului ( intrucat se incadreaza la produse software livrate pe cale electronica), care este in UE, si ca atare pe factura se trece "neimpozabila in Romania" si "Nontaxable in Romania" ( nu ma intreba de ce ca nu stiu). Intrebarea era daca trebuie sa apara in 390 sau nu si ce se scrie la baza de impozitare. Mie inca nu mi-e clar care e diferenta intre "neimpozabil in Romania" si "Nu se include in baza de impozitare", si de ce aceasta operatiune "neimpozabila in Romania" se asimileaza cu o taxare inversa.
Da trebuie sa apara in D390 si baza este valoarea de pe factura fara TVA.
Se asimileaza cu taxare inversa pt ca din punct de vedere al TVA serviciul este prestat in UE si locul prestarii nu este considerat in Romania.
Tu aici declari in D390 si in D300. Alegi "P" in D390 si obligatoriu treci VAT client, denumire client si la valoare = valoarea in lei a prestatiei fara TVA.
Clientul din UE declara si el in cum s-o numi declaratia lor astfel incat sa va inchideti pe VIES si tot el face si taxare inversa.
Vezi in Codul Fiscal, TVA, prestari servicii intracomunitare intre persoane impozabile din UE.



#65 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts

Posted 12 February 2010 - 04:49 PM

OK, am inteles si pare logic. Am o intrebare un pic off-topic: clientul din UE plateste in tara lui TVA-ul pentru serviciul meu. Ce se intampla cu acest TVA ? Este trimis ulterior in Romania sau ramane in tara clientului ?



#66 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 posts
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Posted 12 February 2010 - 08:33 PM

Daca prestez servicii de soft in Germania catre un platitor de tva declar sau nu aceste servicii si ce tb scris pe factura?



#67 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 12 February 2010 - 09:45 PM

Nu-l plateste efectiv nici clientul. Adica face taxare inversa : TVA deductibil = TVA colectat.
E mai greu de explicat daca esti PFA si nu lucrezi contabilitatea in partida dubla.
Eu cel putin nu stiu cum sa-ti explic pe scurt.

Edited by madalinab, 14 February 2010 - 12:30 PM.




#68 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 posts

Posted 13 February 2010 - 07:57 PM

Dragi colegi,

Va rog sa ma ajutati in completarea decl 390 pt prestari servicii in UE (Italia) in situatia in care beneficiarul ( clientul din ITALIA ) este scutit de TVA acolo.
pt mine este export scutit iar pt el este achizitie neimpozabila in Italia.
Amandoi avem cod valabil de tva.

Luni este ultima zi , va rog dati-mi o sugestie .....

multumec mult!
raduci



#69 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,143 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 13 February 2010 - 11:43 PM

Eu zic sa o completezi normal ,atata timp cat si el are cod valid de TVA,dar nu sunt sigura



#70 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 posts
  • Location:Timisoara

Posted 14 February 2010 - 12:26 AM

Pentru tine conteaza doar daca are cod valabil de TVA, verifici pe saitul http://ec.europa.eu/...ms/vies/lang.do .
Daca are cod valabil si locul prestarii este in Italia, clar ca este supus taxarii inverse. El este scutit pentru TVA aferent livrarilor si prestarilor efectuate de el, nu si pentru TVA aferent achizitiilor cu TI.
Deci depui 390 pentru aceste prestari.
Bea



#71 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 14 February 2010 - 08:53 AM

si daca clientul nu are cod de TVA dar factura e facuta cu neimpozabil in romania, cum se repara? Multumesc.



#72 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 posts

Posted 14 February 2010 - 10:51 AM

Buna Ziua,

multumesc cu caldura raspunsurilor primite!

O alta problema cu care ma confrunt este :

Primesc AVANSURI (EURO) din Italia ( clientul meu pentru export care in acelasi timp este si furnizor de materii prime si materiale -practic cu el operatiuni de tip lohn )
Pentru acsete avansuri nu primesc si factura , din cate stiu conf cod fiscal eu trebuie sa emit autofactura in 30 zile maxim , in acest caz colectez tva sau am taxare inversa ???? la fel ca si in cazul achizitiilor intracomunitare ????
Si in aceasta situatie trebuie declarate in 390 ???

anticipate multumiri!

raduci



#73 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 14 February 2010 - 12:29 PM

Vezi postareaionutro, la Feb 14 2010, 08:53 AM, a spus:

si daca clientul nu are cod de TVA dar factura e facuta cu neimpozabil in romania, cum se repara? Multumesc.
Atunci TVA este datorat in Romania.
Daca ai declarat deja in D390 faci rectificativ si il scoti.
In D300 faci regularizare, scoti de la neimpozabil si prinzi la impozabil astfel incat baza + TVA colectat de pe decont creste cu baza + TVA aferent situatiei in cauza.
Si factura catre clientul cu pricina se storneaza si se face alta in care prinzi baza + TVA19%.
Din acest motiv trebuie inainte sa facturezi catre un partener din UE sa ii ceri un cod valid de TVA ca sa sti de la inceput cum faci factura.
Vezi ca tot pe acest forum a postat cineva un suport TVA foarte bun care poate te ajuta sa intelegi. Cauta si de asemenea citeste si Codul Fiscal, TVA.



#74 alin_mic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Turt
  • Interests:Contabilitate, informatica

Posted 15 February 2010 - 05:54 PM

Va rog sa ma ajutati: firma la care lucrez preseteaza servicii de transport intracomunitar (din Ungaria in Romania), clientul fiind o firma din Ungaria platitioare de TVA. Intocmim facturi de prestari servicii fara TVA. In acest caz se trebuie depusa declaratia 390?
Va multumesc.



#75 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 February 2010 - 10:13 AM

m-am uitat in programul de la finante, la decl. 394 - butonul "legislatie" si a ramas depunere semestriala, va puteti uita si voi dupa ce descarcati unica aplicatie existenta pt aceasta decl. :smile:



#76 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 posts

Posted 25 February 2010 - 09:40 PM

Spuneti-mi, va rog, la o firma de transport intracomunitar marfa platitoare de TVA ce se declara si ce nu se declara de d390
1. taxe de drum platite in ue pe baza de bonuri fiscale
2. achizitia de diverse piese de schimb pentru repararea masinii
3 achizitia de motorina pe care o foloseste pentru transport (ajunge in RO la doua luni)
3. facturi de chirie pentru semiremorca primite de o firma din Italia
4. facturile emise de firma mea pentru transport catre o firma din italia cu cod valabil de TVA
5. manopera pentru repararea masinii facturata de o firma din Italia cu cod valabil de tva :smile:



#77 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 10 March 2010 - 03:49 PM

Problema: Am primit 2 facturi abia in februarie aferente lunii decembrie 2009. Sumele nu sunt mari dar sunt cu taxare intersa...Ce fac? le declar in 390 pt februarie? Si inca o problema: Am o factura storno pt o factura din noiembrie. Se declara? Multumesc.



#78 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 March 2010 - 09:24 AM

Stie cineva va rog?



#79 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts

Posted 11 March 2010 - 09:42 AM

Fiind aferenta perioadei 2009, cand nu trebuia depusa 390 pt sericiii, nu am ce rectifica....eu ma gandesc sa o inregistrez ca factura aferenta lunii februarie 2010 ...singura problema ar fi ca nu bate cu declaratia furnizorului care probabil a declarat-o in 2009...daca se declara la ei in 2009. Ce ziceti?



#80 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 posts
  • Gender:Male

Posted 11 March 2010 - 04:13 PM

Vezi postareaionutro, la Mar 11 2010, 09:42 AM, a spus:

Fiind aferenta perioadei 2009, cand nu trebuia depusa 390 pt sericiii, nu am ce rectifica....eu ma gandesc sa o inregistrez ca factura aferenta lunii februarie 2010 ...singura problema ar fi ca nu bate cu declaratia furnizorului care probabil a declarat-o in 2009...daca se declara la ei in 2009. Ce ziceti?


Ionut,

Nu prea ai ce face decat rectificativa cu amenda 2%, daca faci rectificativa pana depui urmatoarea decl. penalizarea este cu 50% mai mica decat cea initiala aplicata la suma nedeclarata sau declarata eronat. Daca se refera exclusiv la servicii facturile din 2009, nu ai treaba cu ele, pentru ca pana la 1 Ianuarie se declarau numai "bunurile". Serviciile se declara din 2010 in toate tarile UE nu se declarau inainte de 2010 niciunde in aceasta declaratie VIES. Orice este legat de comertul IC cu bunuri si servicii se declara in vies ( 390) cu exceptia celor care sunt scutite de TVA la noi si la ei.
Don't worry! Just panic!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL