Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECL. 390 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


DECL. 390 / 2010

140 replies to this topic

#81 Miley

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2010 - 05:00 PM

Buna ziua, o persoana juridica achizitioneaza din Elvetia bunuri de natura electronica. Primeste bunurile insotite de factura si de un CMR de la posta elvetiana. Suma totala de pe factura este 206 euro sau 42 CHF. Din acordul cu UE stiu ca pentu sume pana la 300 de CHF nu se face vama. Dar declar in 390 sau cum fac? Si cum declar? Pe declaratie doar livrarile apar triunghiular. Va rog ajutati un contabil coplesit de atatea schimbari si legi. Multumesc! :smile:



#82 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 March 2010 - 05:36 PM

Vezi postareaMiley, la Mar 11 2010, 05:00 PM, a spus:

Buna ziua, o persoana juridica achizitioneaza din Elvetia :smile: bunuri de natura electronica. Primeste bunurile insotite de factura si de un CMR de la posta elvetiana. Suma totala de pe factura este 206 euro sau 42 CHF. Din acordul cu UE stiu ca pentu sume pana la 300 de CHF nu se face vama. Dar declar in 390 sau cum fac? Si cum declar? Pe declaratie doar livrarile apar triunghiular. Va rog ajutati un contabil coplesit de atatea schimbari si legi. Multumesc! :thumbup:

Tarile membre ale Uniunii Europene

AUSTRIA (AT)
BELGIUM (BE)
BULGARIA (BG)
CYPRUS (CY)
CZECH REPUBLIC (CZ)
DENMARK (DK)
ESTONIA (EE)
FINLAND (FI)
FRANCE (FR)
GERMANY (DE)
GREECE (GR)
HUNGARY (HU)
IRELAND (REPUBLIC OF) (IE)
ITALY (IT)
LATVIA (LV)
LITHUANIA (LT)
LUXEMBOURG (LU)
MALTA (MT)
NETHERLANDS (NL)
POLAND (PL)
PORTUGAL (PT)
ROMANIA (RO)
SLOVAK REPUBLIC (SK)
SLOVENIA (SI)
SPAIN (ES)
SWEDEN (SE)
UNITED KINGDOM (GREAT BRITAIN) (GB)


Declaratia 390 VIES (Program declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri)




#83 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 March 2010 - 07:13 PM

firma romaneasca a emis o factura cu minus pt a storna o factura din 2008. Factura este pt UE. Se declara in 390? Multumesc!



#84 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 07:21 PM

eu cred ca da

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 March 2010 - 07:24 PM




#85 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 March 2010 - 07:27 PM

Stii ce e ciudat? ca firma din UE nu a inregistrat factura atunci. Noi nu am stiut. Pt noi a fost in regula si am inregistrat-o. deci firma din ue nu are nevoie de factura storno dar eu am. Stii cumva ce implicatii are lucrul asta?



#86 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 07:30 PM

Din punct de vedere strict al D390, da se trece...problema este insa cum de stornati niste servicii (venituri) din 2008. Pana la urma aceste servicii au fost sau nu prestate ?



#87 spot

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Maramures

Postat 12 March 2010 - 08:32 AM

Buna ziua,
Am un caz mai aparte, unui client din Germania i-am facturat serv de transp marfa , care se declara in 390 si am mai facturat separat 'taxa drum pe Germania' , ca sa recuperez din cheltuielile de autoband . Aceste taxe sunt scutite de tva in Germania . Ce fel de venituri sunt pentru mine si daca se declara in 390 ?



#88 spot

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Maramures

Postat 12 March 2010 - 09:39 AM

Va rog din suflet, un raspuns pertinent , ceva care sa ma ajute ?!!!!!



#89 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 March 2010 - 12:00 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Am primit din Italia de la furnizorul principal o factura de interventie tehnica, interventie care a avut loc in Romania. Acest tip de serviciu se declara prin 390?

Multumesc frumos.



#90 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 12 March 2010 - 01:35 PM

Am o societate care ofera servicii de cablu. O firma din Marea Britanie (AXN), factureaza pentru dreptul de retransmitere a serviciilor de televiziune in Romania. Factura de la AXN are TVA=0. Trebuie inregistrata factura in D390? Daca da, cu valoarea din factura la cursul in lei din ziua respectiva? La fel trebuie inregistrata si in D300 (si la ce rand)? De asemenea, la factura mai este atasat urmatorul document: "Certificate of United Kingdom tax residence" care are urmatorul continut: "Company: AXN Europe Limited is resident in the United Kingdom for purposes of the United Kingdom/Romania Double Taxation Convention and is subject to Corporation Tax in the United Kingdom, for the year 2010".



#91 palika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg.Mures

Postat 12 March 2010 - 03:01 PM

Trebuie, si inca urgent, daca factura respectiva este din februarie 2010 (termenul fiind 15 a lunii urmatoare ).
Ai instructiunile pt.complectarea declaratie in site-ul anaf.ro, la formulare, declaratii.

Documentul respectiv atasat este Certificatul de rezidenta fiscala;
conf.Art.118 din CF ART. 118:

Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale convenţiilor de evitare a dublei impuneri şi a legislaţiei Uniunii Europene
(1) În înţelesul art. 116, dacă un contribuabil este rezident al unei ţări cu care România a încheiat o convenţie pentru evitarea dublei impuneri, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obţinut de către acel contribuabil din România nu poate depăşi cota de impozit prevăzută în convenţie care se aplică asupra acelui venit. În situaţia în care sunt cote diferite de impozitare în legislaţia internă sau în convenţiile de evitare a dublei impuneri, se aplică cotele de impozitare mai favorabile. Dacă un contribuabil este rezident al unei ţări din Uniunea Europeană, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obţinut de acel contribuabil din România este cota mai favorabilă prevăzută în legislaţia internă, legislaţia Uniunii Europene sau în convenţiile de evitare a dublei impuneri. Legislaţia Uniunii Europene se aplică în relaţia României cu statele membre ale Uniunii Europene sau ale Asociaţiei Europene a Liberului Schimb.
(2) Pentru aplicarea prevederilor convenţiei de evitare a dublei impuneri şi a legislaţiei Uniunii Europene, nerezidentul are obligaţia de a prezenta plătitorului de venit, în momentul realizării venitului, certificatul de rezidenţă fiscală eliberat de către autoritatea competentă din statul său de rezidenţă, precum şi, după caz, o declaraţie pe propria răspundere în care se indică îndeplinirea condiţiei de beneficiar în situaţia aplicării legislaţiei Uniunii Europene. Dacă certificatul de rezidenţă fiscală, respectiv declaraţia ce va indica calitatea de beneficiar nu se prezintă în acest termen, se aplică prevederile titlului V. În momentul prezentării certificatului de rezidenţă fiscală şi, după caz, a declaraţiei prin care se indică calitatea de beneficiar se aplică prevederile convenţiei de evitare a dublei impuneri sau ale legislaţiei Uniunii Europene şi se face regularizarea impozitului în cadrul termenului legal de prescripţie. În acest sens, certificatul de rezidenţă fiscală trebuie să menţioneze că beneficiarul venitului a avut, în termenul de prescripţie, rezidenţa fiscală în statul contractant cu care este încheiată convenţia de evitare a dublei impuneri, într-un stat al Uniunii Europene sau al Asociaţiei Europene a Liberului Schimb pentru toată perioada în care s-au realizat veniturile din România. Calitatea de beneficiar în scopul aplicării legislaţiei Uniunii Europene va fi dovedită prin certificatul de rezidenţă fiscală şi, după caz, declaraţia pe propria răspundere a acestuia de îndeplinire cumulativă a condiţiilor referitoare la: perioada minimă de deţinere, condiţia de participare minimă în capitalul persoanei juridice române, încadrarea în una dintre formele de organizare prevăzute în titlul II sau titlul V, după caz, calitatea de contribuabil plătitor de impozit pe profit sau un impozit similar acestuia, fără posibilitatea unei opţiuni sau exceptări. Certificatul de rezidenţă fiscală prezentat în cursul anului pentru care se fac plăţile este valabil şi în primele 60 de zile calendaristice din anul următor, cu excepţia situaţiei în care se schimbă condiţiile de rezidenţă.



#92 cozminak

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 March 2010 - 08:06 PM

Eu am o problema, am un furnizor din Ungaria care imi emite factura de servicii in euro fara tva, "valoare tva FREE. Ce fac depun declaratie 390?



#93 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 March 2010 - 06:01 AM

Vezi postareacozminak, la Mar 13 2010, 08:06 PM, a spus:

Eu am o problema, am un furnizor din Ungaria care imi emite factura de servicii in euro fara tva, "valoare tva FREE. Ce fac depun declaratie 390?


Cozminak,

E mult prea generala intrebarea, citeste, intai in codul fiscal la TVA, declaratii recapitulative sau pe ANAF la D390 sau ultimul Ordin ANAF legat de 390 si vezi cu ce se "mananca". In principiu daca esti inregistrat in scopuri de TVA cf. CF si serviciile respective nu sunt in categtoria scutite, da, si se depune lunar pana pe 15 ale lunii urmatoare. Tu nu ai o "problema", tu nu te-ai informat pana acum.
Don't worry! Just panic!



#94 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2010 - 10:43 AM

Buna,

Ma confrunt cu urmatoarea dilema:
Am primit din Italia o factura cu diverse bunuri achizionate de administrator pe care eu le inregistrez ca si cheltuieli de protocol. Avand in vedere ca de anul acesta se declara si serviciile in 390, automat in declaratie mie imi apar aceste facturi la sectiunea "achizitii servicii intracomunitare" - intrucat inregistrandu-le pe 623 programul le vede ca si servicii. Intrebarea mea este: cei din Italia banuiesc ca le declara ca si bunuri (intrucat provin de la un magazin care vinde produse) - in acest caz, nu este o problema? Pentru ca la noi apar ca si servicii din cauza contului de protocol, iar la ei ca si bunuri.
Cum ar trebui sa procedez cu aceste facturi? Mentionez ca bunurile nu sunt neaparat pentru dezvoltarea activitatii firmei .....
Si de aici, as mai avea o intrebare: ORICE se poate trece pe cheltuieli de protocol? Administratorul isi mai cumpara si lucruri personale, gen imbracaminte, incaltaminte.... Se pot trece pe un cont analitic 623.1, de exemplu, si sa nu fie deduse deloc? (nici macar in limita a 2%) Sau nu se pot inregistra deloc?

Va multumesc tare mult daca m-ati putea ajuta ... E destul de urgent...
O zi buna tuturor!



#95 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 March 2010 - 07:19 PM

Urgent - Nu mai inteleg nimic... Ajutor pt serviciile de lohn prestate catre o firma din Italia cu cod de rva valabil trebuie sa intocmesc declaratia 390? Multumesc



#96 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2010 - 09:47 PM

Vezi postareabibacj, la Mar 15 2010, 07:19 PM, a spus:

Urgent - Nu mai inteleg nimic... Ajutor pt serviciile de lohn prestate catre o firma din Italia cu cod de rva valabil trebuie sa intocmesc declaratia 390? Multumesc


Da le pui in 390, prestezi servicii cf. art 133 (2).
Don't worry! Just panic!



#97 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2010 - 09:53 PM

Vezi postareaTinamaria, la Mar 15 2010, 10:43 AM, a spus:

Buna,

Ma confrunt cu urmatoarea dilema:
Am primit din Italia o factura cu diverse bunuri achizionate de administrator pe care eu le inregistrez ca si cheltuieli de protocol. Avand in vedere ca de anul acesta se declara si serviciile in 390, automat in declaratie mie imi apar aceste facturi la sectiunea "achizitii servicii intracomunitare" - intrucat inregistrandu-le pe 623 programul le vede ca si servicii. Intrebarea mea este: cei din Italia banuiesc ca le declara ca si bunuri (intrucat provin de la un magazin care vinde produse) - in acest caz, nu este o problema? Pentru ca la noi apar ca si servicii din cauza contului de protocol, iar la ei ca si bunuri.
Cum ar trebui sa procedez cu aceste facturi? Mentionez ca bunurile nu sunt neaparat pentru dezvoltarea activitatii firmei .....
Si de aici, as mai avea o intrebare: ORICE se poate trece pe cheltuieli de protocol? Administratorul isi mai cumpara si lucruri personale, gen imbracaminte, incaltaminte.... Se pot trece pe un cont analitic 623.1, de exemplu, si sa nu fie deduse deloc? (nici macar in limita a 2%) Sau nu se pot inregistra deloc?

Va multumesc tare mult daca m-ati putea ajuta ... E destul de urgent...
O zi buna tuturor!

Maria,

Esti cam la limita si nu esti singura la care patronul isi ia si "varza" pe firma si protocolul asta are o limita de bun simt.
Revenind : facturile din Italia daca au TVA in ele si au sunt sigur, la tine sunt neimpozabile si nu au de-a face cu 390, daca nu este asa si sunt fara TVA, daca sunt bunuri le bagi la bunuri, chiar daca tu le treci pe cheltuieli nedeductibile, nu confunda bunurile cu serviciile, fii foarte atenta.
Legat de "protocolul" tau vezi ca intri la cheltuieli facute in favoarea asociatului si mai vezi prin CF si le la Impozit pe profit si pe venit si pe la TVA cu ce se mananca, ar trebui impozitate si eventual o autofactura, depinde de la caz la caz.
Don't worry! Just panic!



#98 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2010 - 10:17 PM

A propos de facturile astea: eu am refuzat sa le primesc, sunt pe numele firmei, cu tva, achitate cash in Italia.
Oare chiar trebuia sa le primesc?! care e pedeapsa? (nu-mi spuneti ca evaziune ca ma-mpusc, eu nu numesc asta evaziune)

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 15 March 2010 - 10:18 PM




#99 bibacj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 16 March 2010 - 09:12 AM

Multumesc. Imi spuneti va rog si in decontul de Tva pe ce rand sa pun facturile de lohn?



#100 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 March 2010 - 01:59 PM

Cum inregistrez in D390 o plata cu cardul catre Google Londra?

N-am primit factura, pe motivul ca facturile se emit in momentul in care platile catre ei vor depasi 2.000 de lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL