Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011


237 replies to this topic

#161 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 09:30 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Jan 21 2011, 07:21 PM, a spus:

Vezi postareamgabi, la Jan 18 2011, 11:31 PM, a spus:

In concluzie, ca si pana acum, nedeductibilele pentru depasirea plafoaneleor diverse se calculeaza la 31.dec pentru anul intreg, se inregistreaza in dec. si se platesc la termenul declaratiei 101. (si se includ si in decontul 300 din anul urmator daca se fac autofacturi pt. TVA neded.)
Corect, asta este si parerea mea - TVA-ul colectat aferent depasirilor se calculeaza si se include (si se autofactureaza) in Decontul de TVA intocmit pentru perioada fiscala in care se depun situatiile financiare anuale.
Calculul TVA-ului colectat aferent depasirilor se face luand in considerare valoarea totala a bunurilor acordate gratuit in cursul unui an calendaristic.
14) In sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri daca valoarea totala a bunurilor acordate gratuit in cursul unui an calendaristic este sub plafonul in care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II din Codul fiscal. Aceleasi prevederi se aplica si in cazul microintreprinderilor;
b) bunurile acordate gratuit in cadrul actiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrari de bunuri daca valoarea totala in cursul unui an calendaristic se incadreaza in limita a 3 la mie din cifra de afaceri determinata potrivit art. 152 alin. (2) din Codul fiscal;

Si cum ziceti ca se procedeaza concret?
De ex.:
- la perioada ian.-sep. se calculeaza odata chelt protocol deductibile/ neded., sponsorizarea de dedus...
- la perioada oct-dec. la fel calculam ca mai sus, conform perioadei,
apoi - pentru definitivarea imp. pe tot anul fiscal 2010 , adica doar ca sa scadem din cheltuieli deductibile pe 635, vom calcula inca odata protocolul si sponsorizarea cu sumele de pe tot anul, ca sa aflam taxa aferenta?

Tot studiind acest aspect, eu vad asa procedura fireasca:
- inregistram la 31.12.2010 nota 635=4428 (asa avem si cheltuiala nedeductibila introdusa in calculul imp. pe profit/2010, avem si concordanta datelor contabile cu decontul TVA din dec.2010)
- factura o intocmim cu data de 15.04 (de ex. atunci depun bilantul), pentru ca atunci este faptul generator, adica atunci cand calculam taxa
- facem nota 4428=4427 la 15.04.2011
- trecem in jurnalul pe aprilie autofactura
- completam in decontul pe aprilie suma tva la regularizari

Ce parere aveti? Daca ati avut rabdare sa studiati...



#162 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2011 - 09:46 PM

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 15 2011, 02:46 PM, a spus:

Proiect Norme Codul fiscal publicat pe siteul MF:
99.3. In aplicarea prevederilor art.34 alin.(16) si (17) din Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil aferent perioadei 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, respective 1 octombrie - 31 decembrie 2010, se vor avea in vedere urmatoarele:
a) cheltuielile deductibile limitat se stabilesc in functie de baza de calcul corespunzatoare, aferenta fiecarei perioade, sumele deductibile determinate pentru fiecare perioada fiind definitive;
b) pentru aplicarea prevederilor Titlului VI ˝Taxa pe valoarea adaugata˝ referitoare la colectarea taxei aferente depasirii plafonului pentru cheltuielile de protocol, taxa colectata se calculeaza asupra depasirii plafonului aferent fiecarei perioade, prin insumarea acestora;

Postarea asta nu am vazut-o...sau m-am intortocheat atat de mult in cautari..ca m-am zapacit.
Deci mai este si posibilitatea asta, ca in proiectul asta..pe care nu l-am gasit, daca e cineva bun sa posteze un link la proiect. Mersi.
Ca in proiect sa inteleg ca taxa se calculeaza pe fiecare perioada in parte, apoi se face o singura autofactura..... ceea ce e o aberatie, zic eu, pentru ca 635 intra numai pe perioada a 2a... si nu e echitabil. Sau se pot face 2 inregistrari cu 635 in fiecare perioada si o singura factura, daca tot zic sa le insumam :smile:

Inca o chestie pe care nu o inteleg... normele astea cand or avea de gand sa le definitiveze, ca sa ne facem si noi treaba? Pe 24 februarie? Si dupa aia se mai mira ca ne ducem in ultima zi? Rad de noi ca ne place sa stam la coada! :thumbup:




#163 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 February 2011 - 11:30 PM

Vezi postareavidiva, la Jan 29 2011, 11:44 AM, a spus:

va multumesc mult pentru lamuriri !
recunosc ca prea multele modificari in materie de fiscalitate m-au facut sa nu mai fiu sigura de multe lucruri
:laugh:
Rezerva legala se stabileste pentru fiecare perioada fiscala
Proiect Norme Codul fiscal publicat pe siteul MF:
99.3 e) limita de deducere a rezervei legale se stabileste in functie de baza de calcul corespunzatoare, aferenta fiecarei perioade, sumele deductibile determinate pentru fiecare perioada fiind definitive;

Acest mesaj a fost editat de Lexiroxi: Feb 15 2011, 04:39 PM

pana la urma trebuia sa fac asa cum m-a taiat pe mine capul , ca uite ....
acum ce sa mai fac ? am depus si 101 si bilant ! ce mai ! :thumbup: :smile: :smile: :laugh: :tongue: :smile: :laugh:



#164 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 18 February 2011 - 11:59 PM

fac rectificativa la 101 si cu bilantul cum ramane ? :thumbup:
e strigator la cer !!!!!!!!!!!!!
de ce nu mai apar (iarasi) postarile una dupa alta , cursiv , sa poata fi urmarite usor ?
am ocolit acest forum tocmai din acest motiv !
puteti sa va suparati pe mine , dar consider necesar sa-mi exprim parerea !



#165 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 February 2011 - 12:25 AM

scuze
:thumbup:
supararea sau oboseala



#166 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 19 February 2011 - 09:27 AM

Vezi postareaLiliana, la Feb 18 2011, 09:46 PM, a spus:

... normele astea cand or avea de gand sa le definitiveze, ca sa ne facem si noi treaba? Pe 24 februarie? Si dupa aia se mai mira ca ne ducem in ultima zi? Rad de noi ca ne place sa stam la coada! :smile:
24 februarie?? asa devreme? pana pe 25 aprilie este timp, slava domnului :thumbup:



#167 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 19 February 2011 - 09:32 AM

Vezi postareavidiva, la Feb 18 2011, 11:59 PM, a spus:

de ce nu mai apar (iarasi) postarile una dupa alta , cursiv , sa poata fi urmarite usor ?
am ocolit acest forum tocmai din acest motiv !
puteti sa va suparati pe mine , dar consider necesar sa-mi exprim parerea !
nu trebuie sa te superi.. :thumbup:
acesta nu este un forum de consultatii .....este un forum de socializare, unde fiecare incearca sa ajute in limita cunostintelor si a timpului disponibil...



#168 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 19 February 2011 - 11:21 AM

de ce nu mai apar (iarasi) postarile una dupa alta , cursiv , sa poata fi urmarite usor ?
am ocolit acest forum tocmai din acest motiv !
puteti sa va suparati pe mine , dar consider necesar sa-mi exprim parerea !
[/quote]
scuze , e vina mea ca am uitat de folosirea instrumentelor de editare

,,e strigator la cer !!!!!!!!!!!!!" ma refeream la proiectul de norme .

si... aveti dreptate @marra _2000: acesta nu este un forum de consultatii .....este un forum de socializare, unde fiecare incearca sa ajute in limita cunostintelor si a timpului disponibil...
dar... ce ne-am face fara el (forumul)
eu una nu pot sta fara sa nu intru zilnic pe forum ,chiar daca nu postez ceva . face parte din viata mea ! :biggrin:

referitor la supararea mea : mi-a trecut oricum pana cand se vor definitiva proiectele de norme am timp de rectificative :thumbup: :smile: :smile:



#169 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 February 2011 - 06:02 PM

Citeaza

Vidiva : Rezerva legala se stabileste pentru fiecare perioada fiscala
Proiect Norme Codul fiscal publicat pe siteul MF:
99.3 e) limita de deducere a rezervei legale se stabileste in functie de baza de calcul corespunzatoare, aferenta fiecarei perioade, sumele deductibile determinate pentru fiecare perioada fiind definitive;

Acest mesaj a fost editat de Lexiroxi: Feb 15 2011, 04:39 PM

pana la urma trebuia sa fac asa cum m-a taiat pe mine capul , ca uite ....
acum ce sa mai fac ? am depus si 101 si bilant ! ce mai !

"Rezerva legala se stabileste...limita de deducere a rezervei legale se stabileste in functie de baza de calcul corespunzatoare."
Deci unde este greseala ta, Vidiva caci eu nu o vad ? De ce trebuie sa faci rectificative ? Daca la 31.12.2010 ai incheiat anul pe pierdere, nu ai cum sa constitui rezerva legala a carei repartizare se face in decembrie din profitul contabil anual (129=106), iar in cei 2 ani fiscali ni se "povesteste" despre deducerea rezervei din punct de vedere fiscal, daca nu ai avut rezerva din 2009 nededusa eu chiar nu inteleg despre ce vorbim. Am postat parerea mea si la topicul referitor la rezerve legale.
Exista alte pareri ? Nu inteleg eu corect ?

Citeaza

marra_2000 : acesta nu este un forum de consultatii .....este un forum de socializare
Marra :thumbup: , cand ne ajutam reciproc cu informatii, legislatie, inregistrari contabile, monografii, documente etc. gratuit , se cheama ca socializam ? Atunci cand se completeaza, de pilda, 101 pe Forum pt. X, inseamna ca am socializat cu X ?
Nu stiam...
Fiecare trebuie sa gandeasca, in primul rand singur, raspunsul nu este garantat, nici cel cu plata nu este garantat, nici cel de la Finante nu este garantat, dar cand se observa erori de gandire aici pe Forum, intervin alti colegi si pana la urma se ajunge la un rezultat pozitiv din punct de vedere profesional si fara suparare.

Nu este nimeni perfect si cred ca in acest haos legislativ cu o legislatie modificata aproape zilnic si in 70-80 % din cazuri, neclara, absolut oricine poate interpreta gresit sau bine, in functie de propria sa gandire economica, ideea este sa ne ajutam reciproc cu sfaturi si cunostinte profesionale.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 February 2011 - 06:04 PM

Dana




#170 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2011 - 08:17 PM

Vidiva, hai sa “socializam” putin (desi nu e un site cu fundite, inimioare,…-alea stiu eu ca sunt “de socializare”)

Rezerva legala din pct.de vedere contabil se inregistreaza la sfarsitul anului, dar limitele de deductibilitate se stabilesc pe fiecare perioada fiscala in parte. Astfel, daca in perioada 1.01.2010-30.09.2010 ai obtinut profit, in Registrul de evidenta fiscala faci calculul cheltuielilor deductibile limitat ( cheltuieli sociale, de protocol, rezerva legala) si le evidentiezi in Declaratia 101 aferenta perioadei. La sfarsitul anului daca inregistrezi pierdere contabila, vei avea in Bilant pierdere si rezerva legala evidentiata…(no comment)



#171 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 February 2011 - 12:36 AM

asta incercam eu sa spun ca am gresit .
la 30.09.2010 cand am completat reg de ev fiscala aveam posibilitatea deducerii rez legale la un profit brut de 700 lei , rezerva care imi aparea si in D101/1 si in bilant. nu am facut acest lucru , de aceea spun ca am gresit , sau nu? pentru ca la decembrie am pierdere.
rectificative D101 si inregistrez in ian 2011 rez legala pe seama rezultatului reportat!sau o las (rez legala) pe alta data (2011) ? :smile: :thumbup:



#172 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 February 2011 - 03:12 PM

Vidiva, nu ai inteles...

A aparut un Comunicat pe site-ul Adm. Fin. Valcea (din nou Valcea, bravo lor :thumbup: !) pe care il postez aici :
15.02.2011
Direcţia Generală a Finanţelor Publice Vâlcea informează contribuabilii, plătitori de impozit pe profit care au obligaţia depunerii formularului 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit” că, potrivit legislaţiei în vigoare, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat pentru anul fiscal 2010 trebuie să aibă în vedere precizările de mai jos.
I. Contribuabilii care, până la 30 septembrie 2010 inclusiv au fost obligaţi la plata impozitului minim procedează la definitivarea impozitului pe profit datorat corespunzător celor două perioade fiscale, respectiv 1 ianuarie - 30 septembrie 2010 şi 1 octombrie - 31 decembrie 2010 şi, în consecinţă au obligaţia să întocmească şi să depună două declaraţii privind impozitul pe profit, corespunzător celor două perioade fiscale. Astfel, pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, contribuabilii vor determina impozitul pe profit datorat conform art. 34 alin. (16) din Codul Fiscal şi efectuează comparaţia cu impozitul minim anual, recalculat în mod corespunzător pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, prin împărţirea impozitului minim anual la 12 şi înmulţirea cu numărul de luni aferent perioadei respective, în vederea stabilirii impozitului pe profit datorat.
Atenţie! Termenul limită pentru depunerea declaraţiei privind impozitul pe profit pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010 şi plata impozitul pe profit datorat din definitivarea impunerii, este 25 februarie 2011.
Pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2010 contribuabilii depun declaraţia privind impozitul pe profit şi plătesc impozitul pe profit datorat potrivit prevederilor Codului Fiscal, astfel:
- dacă definitivează până la data de 25 februarie închiderea exerciţiului financiar, situaţie în care nu trebuiau să selecteze obligaţia „Impozit pe profit datorat de persoane juridice române, altele decât cele de la pct. 1” în declaraţia 100 pentru trimestrul IV 2010 vor depune declaraţia anuală de impozit pe profit şi vor plăti impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie 2011 inclusiv.
- dacă au declarat prin formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat” şi au plătit o sumă egală cu impozitul pe profit calculat şi evidenţiat pentru trimestrul III 2010, vor depune declaraţia anuală de impozit pe profit şi vor face plata finală a impozitului pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 aprilie 2011 inclusiv.
Important! Determinarea profitului impozabil şi a impozitului pe profit se efectuează în conformitate cu prevederile Titlului II «Impozitul pe profit» în mod corespunzător pentru cele două perioade, luând în calcul veniturile şi cheltuielile înregistrate.
La completarea Declaraţiei privind impozitul pe profit pentru perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2010 contribuabilii nu vor completa rândul 2 din secţiunea C „Date privind definitivarea impozitului pe profit anual” şi nu vor efectua comparaţia sumei înscrise la rândul 1.2 cu suma înscrisă la rândul 2.
II. Contribuabilii care în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2010, ca urmare a efectuării comparaţiei impozitului pe profit cu impozitul minim au datorat şi plătit, în cele trei trimestre, impozit pe profit, completează şi depun declaraţia privind impozitul pe profit pentru întreg anul 2010, astfel:
- dacă definitivează până la data de 25 februarie închiderea exerciţiului financiar, situaţie în care nu trebuiau să selecteze obligaţia „Impozit pe profit datorat de persoane juridice române, altele decât cele de la pct.1” în declaraţia 100 pentru trimestrul IV 2010, vor depune declaraţia anuală de impozit pe profit şi vor plăti impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie 2011 inclusiv.
- dacă au declarat prin formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”şi au plătit o sumă egală cu impozitul pe profit calculat şi evidenţiat pentru trimestrul III 2010, vor depune declaraţia anuală de impozit pe profit şi vor face plata finală a impozitului pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 aprilie 2011 inclusiv.
De reţinut! Determinarea profitului impozabil şi a impozitului pe profit se efectuează în conformitate cu prevederile Titlului II «Impozitul pe profit» luând în calcul veniturile şi cheltuielile înregistrate în anul 2010.
La întocmirea Declaraţiei privind impozitul pe profit pentru anul 2010, contribuabilii nu vor completa rândul 2 din secţiunea C „Date privind definitivarea impozitului pe profit anual” şi nu vor efectua comparaţia sumei înscrise la rândul 1.2 cu suma înscrisă la rândul 2.*
Baza legală: Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927/23.12.2003; Ordinul preşedintelui ANAF nr. 101/2008 privind aprobarea modelului şi conţinutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor, taxelor şi contribuţiilor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reţinere la sursă, cu modificările şi completările ulterioare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 70/30.01.2008; Ordinul preşedintelui ANAF nr. 2689/2010 pentru modificarea Ordinului preşedintelui ANAF nr. 101/2008 privind aprobarea modelului şi conţinutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor, taxelor şi contribuţiilor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reţinere la sursă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 789/25.11.2010.
Sursa : www.finantevalcea.ro

Am bolduit prevederile referitoare la cei care completeaza o singura D. 101, in cazul in care au avut IP>IM ...rd. 2 cu impozitul minim nu se completeaza in acest caz.

Dana




#173 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 20 February 2011 - 04:33 PM

Dana42, Lexiroxi,...se pare ca nu m-am exprimat corect in privinta forumului :thumbup: ,nu am vrut sa supar pe nimeni dar alta expresie nu mi-a venit atunci pe moment decat "socializare" ( nu m-am referit la acele site-uri cu fundite, inimioare si mai stiu eu ce)....binenteles, ca raspunsurile postate de catre membrii acestui forum sunt documentate, pregatite... insa, exista persoane care intra pe acest forum, pun o intrebare si se asteapta sa primeasca un raspuns cat mai urgent si daca se poate si garantat fara a participa cu nimic la subiectul respectiv...., insa acest lucru nu este posibil asa cum ai afirmat si tu Dana42, mai ales in jungla legislativa in care inotam de ceva timp incoace....eu am raspuns la afirmatia facuta de vidiva, care acuza colegii de pe forum ca i-au dat un raspuns la o anumita data si acum in proiectul de norme este prevazut altceva.....

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 20 February 2011 - 04:39 PM




#174 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 February 2011 - 08:51 PM

Marra, ma speriasem, nu aveam acei cateva mii de prieteni, nu stiam ce prefera, de unde sunt etc. :smile: !
Este in regula :thumbup:, mai ramane Vidiva, care ti-a dat dreptate :smile: .

Scuze, am postat gresit :laugh: Comunicatul de la Finante Valcea, trebuia sa fie la topicul cu D.101.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 February 2011 - 08:52 PM

Dana




#175 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2011 - 09:30 PM

Mara, sa sti ca nu s-a schimbat nimic si nici nu a gresit nimeni in raspunsurile pe care le-a primit vidiva in privinta calculului si evidentierii rezervei legale, iar proiectul Normelor aduce doar clarificari in privinta calculului rezervei legale din pct. de vedere fiscal.



#176 Nelu_A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 06:56 PM

Imi cer scuze - este posibil ca intrebarea mea sa fie considerata puerila.

Am impozit pe profit platit in plus la finele lui 2009. Se inscrie undeva in declaratia 101 aferenta trim IV acest impozit platit in plus? Nu de alta, dar nu as vrea ca sa fiu pus sa platesc intreaga suma calculata pentru trim IV, deoarece apare la poz. C.6 'diferenta de impozit pe profit datorat' o suma care poate fi acoperita cu suma platita in plus la 2009



#177 vidiva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 February 2011 - 09:42 PM

@nelu_A , la decembrie 2009, daca aveai IP platit in plus trebuia sa faci 691=441 -(minus )suma
daca nu ai facut atunci , inregistrezi la decembrie 2010 pe seama rezultatului reportat 1174=441 -(minus) suma si platesti ce ai in balanta pana la data de 25.02.2011 ,daca nu ai declarat nimic in D100 pe trim IV, sau pana la 25.04.2011 daca ai declarat la nivel de trim III.
prin D101 se determina IP dar numai pentru perioada respectiva.

doamnelor @dana42,@ marra_2000 si @lexiroxi , imi cer scuze daca prin exprimarile mele am lezat cu ceva pe cineva sau daca cineva s-a simtit acuzat de catre mine . departe de mine acest gand !in fond si la urma urmei fiecare dintre noi suntem raspunzatori de faptele noastre .ca uneori mai avem si momente de slabiciune , nesiguranta...suntem oameni si suntem predispusi sa facem si greseli! :smile: dar cu ingaduinta si intelegere trecem mai usor peste toate !
si nu sunt genul de persoana care sa se astepte ca raspunsurile primite sa fie neaparat corecte!
supararea mea a venit mai mult din cauza faptului ca m-am grabit (de fapt seful -nici nu va inchipuiti ce inseamna ca sotul sa-ti fie sef :smile: - m-a grabit sa inchid mai repede anul si sa depun bilantul)si ca sa scap de gura lui , ca mereu ma toaca la cap :cand trebuie depusa aia , cand trebuie patita aialalta ! :thumbup:

v-as ruga sa nu va suparati si sa ma acceptati asa cum sunt sa mai "socializam" :laugh:



#178 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 February 2011 - 09:48 PM

daca este impozit platit in plus (dar inregistrat in conta si declarat corect) acum platesti diferenta. Tu nu declari ca ai platit in plus nicaieri. Ca sa confirmi iei fisa rol de la finante.



#179 mia7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 February 2011 - 01:49 PM

Am si eu o problema. Poate ma ajuta cineva.
Pe primele 3 trim. am avut pierde, deci nu trebuia sa platesc minic, dar am platit impozit minim.
Daca fac declaratia 101 pe aceasta perioada, si trec la poz. 24 cheltuiala cu impozitul minim, atunci mi se diminueaza pierderea de preluat in trim.IV .
La culculul impozitului pe profit pe acest trim (IV) unde chiar am avut profit, calculez 16% pe valoarea impozitului minim, avand in vedere ca nu pot deduce aceasta cheltuiala.
Impozitul minim in acest caz, avand pierdere pe primele 9 luni, a fost de fapt o taxa impusa de guvern, nu un profit al firmei.
Daca nu trec valoarea impozitului minim la poz. 24-cheltuiala cu impozitul pe profit, ce pot pati?
Am si o adresa de e-mail: miatoth7@gmail.com



#180 Nelu_A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 03:10 PM

@vidiva - asa am facut, normal, la momentul respectiv, adica 691 = 441 (suma) - tocmai din acest motiv am impozit in plus achitat, avand 441 pe debit.

@mihaela_cva - multumesc mult. Aveam nevoie de o confirmare ca nu se inscrie nicaieri in 101 suma achitata in plus in anii trecuti. Deci impozitul declarat acum se acopera cu suma achitata in trecut.

Numai bine...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL