Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Efect asupra contabilitatii mijloacelor fixe a darii in administrare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Efect asupra contabilitatii mijloacelor fixe a darii in administrare

dare in administrare
3 replies to this topic

#1 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 25 October 2013 - 11:29 AM

In activitatea mea am intalnit aceasta situatie: prin HCL se hotaraste darea in adminstrare a unor mijloace fixe catre o alta institutie publica( ex: spital). Cum trebuie privit dreptul de administrare al institutiei care preia acest drept? Mijloacele fixe se scad din evidenta institutiei care le da in administrare?
Multumesc pentru raspuns.

Edited by akares59, 25 October 2013 - 11:33 AM.




#2 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 11 August 2014 - 12:28 PM

Cum am mai studiat intre timp, am aflat ca dreptul de administrare, incomplet legiferat, este o notiune juridica complexa, perfecta pentru lasat lucrurile " in coada de peste".
Totusi bunurile raman in contabilitatea proprietarului, iar in contabilitatea celui care le are in administrare, se inregistreaza in 803 00 00( " pe vechi" 8030) " Active fixe ºi obiecte de inventar primite în folosinþã", in afara bilantului.
Nu insist asupra dreptului de administrare...treaba de jurist.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 August 2014 - 01:40 PM

multumim frumos pt bunavointa de a ne informa :smile: , mai ales ca la acest topic nu ai primit raspuns.
te asigur, draga @akares59, ca nu-ti ignor intrebarile, daca ele nu-mi depasesc competentele profesionale, insa iti marturisesc ca, din pacate, mi-e straina contabilitatea institutiilor publice (bugetare).

numai bine !



#4 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 19 August 2014 - 09:19 AM

Nu este nici o problema, si eu aflu de la altii sau citind. Multumesc pentru raspuns!

Edited by akares59, 19 August 2014 - 09:19 AM.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL