Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce trebuie sa faca un contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 5

Jump to content


Ce trebuie sa faca un contabil?


100 replies to this topic

#81 carmencita2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 January 2008 - 07:49 AM

Multumesc.
Si eu ma gandeam la fel, dar avand in vedere ca are studii superioare , am gandit ca stie mai multe decat mine.



#82 geta geta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 27 January 2008 - 02:47 PM

CONTABILUL FACE TOT !absolut tot ce tine de cifre, bani, toata munca el o face si raspunderea este tot a lui si indiferent de priceperea patronului el trebuie sa-l apere pe acesta si de incalcarea legilor (pt ca pe el il intereseaza doar profitul), dar pe tine te intereseaza tot! in primul rand exercitarea meseriei in bune conditii si intre restrictiile legale, si din aceasta cauza un contabil trebuie platit regeste!
:lostit (13): de ce spun asta?
pentru ca el , numai el stie cum se pot face bani, cum pot aparea si cum poate veni profitul! :lnr (21):

EL fara patron se poate descurca, dar invers NU! :thumbup:




#83 madarpi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 29 February 2008 - 11:31 PM

Contabilul e persoana care intocmeste declaratiile la stat, iar in loc de timp liber tine contabilitatea firmei.



#84 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 posts

Posted 01 March 2008 - 12:00 AM

Contabilul este cel care munceste ca un scalv pe bani putini (in 90% din cazuri) si el este singurul vinovat pt tot ce se intampla intr o firma



#85 nicoletacristi2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 posts

Posted 19 March 2008 - 03:31 PM

CITAT(Dzsygy @ Oct 11 2006, 06:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(conta_ro @ Sep 7 2005, 03:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu vreau doar sa fac fisa postului?
Credeti ca reusim?


Eu sunt contabil la o firma de comert cu amanuntul.
Cifra de afaceri 700.000 RON, 14 salariati, 250-300 recepti pe luna si lucrez acasa.
(Fisa postului arata in felul urmator) :D asa m-am inteles cu patronul.

1. Nota de receptie;
2. Registru stocurilor;
3. Registru de casa;

4. Registru general de evidenta a salariatilor;
5. Dosare personale a salariatilor (intocmesc: contracte, decizii, acte aditionale, etc ...);
6. Foaie colectiva de prezenta; State de plata;
7.Fisa de magazie a formularelor cu regim special;

8. Evidenta contabila:
- Inchiderea lunara, situatia furnizorilor - clientilor
- Balanta de verificare, Registru jurnal, Jurnal Cumparari, Jurnal Vanzari, Registru de evidenta fiscal ...
- Bilant ...

9. Ridicarea extraselor, depunerea sumelor la banca, plata contributiilor la Finante inclusiv ITM.
10. Depunerea declaratiilor Finante, CAS, Somaj, CASS, ITM.

... toate astea la 700 RON/ luna.

Cel putin nu ai un program fix, le faci acasa. Iti permite timpul sa mai faci si alte alea nu ssa-i vezi moaca sefului 8 ore pe zi.
Eu sunt din targoviste iar un contabil cu program de 8 ore fara ce lucreaza acasa primeste de la sefi un salariu de 600
ce ziceti?



#86 danutzav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 02 July 2008 - 01:41 PM

In Braila se lucreaza toate astea pe 350-400 ron. Nu conteaza stresul, orele state la cozi ptr declaratii, cartusul de la imprimanta, topul de hartie.....(astea ptr contabilii care au firme pe care le lucreaza acasa) :frusty:



#87 anamaria p.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 October 2008 - 02:08 PM

CITAT(Dzsygy @ Oct 11 2006, 07:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(conta_ro @ Sep 7 2005, 03:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu vreau doar sa fac fisa postului?
Credeti ca reusim?


Eu sunt contabil la o firma de comert cu amanuntul.
Cifra de afaceri 700.000 RON, 14 salariati, 250-300 recepti pe luna si lucrez acasa.
(Fisa postului arata in felul urmator) :D asa m-am inteles cu patronul.

1. Nota de receptie;
2. Registru stocurilor;
3. Registru de casa;

4. Registru general de evidenta a salariatilor;
5. Dosare personale a salariatilor (intocmesc: contracte, decizii, acte aditionale, etc ...);
6. Foaie colectiva de prezenta; State de plata;
7.Fisa de magazie a formularelor cu regim special;

8. Evidenta contabila:
- Inchiderea lunara, situatia furnizorilor - clientilor
- Balanta de verificare, Registru jurnal, Jurnal Cumparari, Jurnal Vanzari, Registru de evidenta fiscal ...
- Bilant ...

9. Ridicarea extraselor, depunerea sumelor la banca, plata contributiilor la Finante inclusiv ITM.
10. Depunerea declaratiilor Finante, CAS, Somaj, CASS, ITM.

... toate astea la 700 RON/ luna.


CAAAAAAAAAAT????????????????? Doamne , e enorm de putin , pai haideti sa ne ducem sa vindem la piata atunci ca vom castiuga mai mult !



#88 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 posts
  • Gender:Female

Posted 16 October 2008 - 02:18 PM

CITAT(anamaria p. @ Oct 16 2008, 03:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
... toate astea la 700 RON/ luna.
CAAAAAAAAAAT????????????????? Doamne , e enorm de putin , pai haideti sa ne ducem sa vindem la piata atunci ca vom castiuga mai mult !


Ati observat ca 700 era in 2005-2006?
Acum cum o fi? La fel?
Eu sper ca nu.

Edited by a.d.n., 16 October 2008 - 02:18 PM.




#89 marylen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Female

Posted 16 October 2008 - 02:31 PM

asta-i cel mai realist raspuns :thumbup:



#90 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Posted 16 October 2008 - 02:36 PM

O statistica interesanta a salariilor din ro gasiti aici:

http://www.bestjobs.ro/salarii
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#91 Dan Ene

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tirgoviste

Posted 29 October 2008 - 11:52 AM

FISA DE POST CONTABIL (1)


FISA POSTULUI Nr. ....

Titulatura postului: contabil
Status-ul postului: ¨ vacant
x ocupat:
Titularul postului: se completeaza numele si prenumele persoanei care ocupa
postul
Cod C.O.R.: 343302
Organizatia: se completeaza denumirea exacta a firmei
Departamentul: financiar-contabil
Titulatura postului imediat superior: director economic si/sau titulatura unui alt post
ierarhic superior
Limite salariale: limita inferiora si cea superioara pentru acest post
Data intocmirii: se specifica data exacta la care a fost intocmita fisa de post Intocmita de: se completeaza cu numele persoanei si functia acesteia in cadrul organizatiei

Rezumatul postului:
tinerea evidentei contabile si a tot ce tine de contabilitate, cu buna credinta, dand dovada de o buna pregatire profesionala, respectand legislatia in vigoare.

Atributii si responsabilitati:
intocmirea formelor pentru statele de plata, boala si alte drepturi asimilate pentru personal organizatiei;
intocmirea graficului retinerilor din salarii, dispozitiilor de plata in vederea virarii acestor sume, verificand si prezentand la semnare documentele intocmite si inaintate la plata;
intocmirea lunara a notei contabile 18, privind cheltuielile cu salariile, impozite, CAS, retineri in vederea introducerii in calculator si balanta cu respectarea prevederilor planului de conturi;
intocmirea contractelor de garantie in numerar;
tinerea evidentei analitica a conturilor 421, 401-1, 423, 431, 444, 447;
intocmirea darilor de seama lunare si trimestriale privind calculul sumelor datorate pentru impozit pe salar, cladiri, taxa pe teren, impozit pe masini si/sau alte sume datorate de organizatie;
acordarea avansurilor, deducerilor de impozit cu intocmirea dosarelor, declaratia lunara de sanatate;
arhivarea si legarea documentelor intocmite, state de plata, centralizatoare.

Relatii la locul de munca:
de subordonare: director economic si/sau alt post din cadrul firmei care
este superior ierarhic
de supraordonare: se completeaza titulatura postului/posturilor subordonate
(daca acestea exista)
de colaborare/ functionale: contabili, economisti, casieri din cadrul
departamentului financiar-contabil si/sau
alte relatii de colaborare ale acestui post

Program de lucru:
8 ore/zi, 5 zile/saptamana (sau se completeaza cu un alt program al organizatiei);
posibilitate de prelungire peste program in situatii exceptionale (se precizeaza si acest aspect daca este cazul si/sau alte aspecte care fac referire la programul de lucru).

Conditii de munca:
obisnuite;
munca de birou;
munca individuala;
deplasari pe distante scurte sau medii (obtinerea de avize, aprobari).
Unelte, instrumente, echipament de lucru:
instrumente specifice muncii de birou (computer, imprimanta, scanner, xerox, fax, etc.);

Posibilitati de promovare:
in sfera de activitate actuala (se precizeaza daca exista sau nu posibilitati de promovare);
transferul pe un post ierarhic superior este conditionat de nevoile organizatiei si de achizitia unor abilitati si deprinderi din alte sfere de activitate;
transferul in cadrul unui alte filiale este conditionat de nevoile organizatiei (se completeaza doar daca acesta varianta ar putea fi posibila).

Cerinte pentru exercitare:
1.Cerinte medicale:
1.1.rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
1.2.acuitate auditiva normala;
1.3.vorbire normala.
2. Cerinte psihologice:
2.1.inteligenta peste nivelul mediu (capacitate de analiza si sinteza, memorie dezvolatata, judecata rapida, capacitate de deductie logica);
2.2.asumarea responsabilitatilor;
2.3.rezistenta la sarcini repetitive;
2.4.capacitate de relationare interumana;
2.5.adaptare la sarcini de lucru schimbatoare;
2.6.echilibru emotional.
3. Activitati fizice:
3.1.lucrul in pozitie sezanda perioade indelungate;
3.2.vorbire;
3.3.ascultare;
3.4.diferentiere a culorilor;
3.5.folosire a mainilor;
3.6.folosire a degetelor;
3.7.comutare si concentrare a privirii.
4. Educatie si pregatire profesionala:
4.1.studii medii/superioare de profil economic;
4.2.cunostinte de operare pe calculator;
4.3.cunosterea unor programe computerizate de contabilitate;
4.4.cunoasterea unei limbi straine constituie un avantaj.
La acest capitol se precizeaza toate conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca ocupantul acestui post, conditii care evident sunt stabilite de fiecare organizatie in parte.
5. Deprinderi transferabile:
5.1.acordare si transmitere de informatii;
5.2.asigurare de consultanta in domeniul contabil;
5.3.culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
5.4.planificare si organizare a operatiilor si activitatilor;
5.5.pregatire de materiale si rapoarte.

Indicatori de performanta:


FISA DE POST CONTABIL (2)

/strong>FISA POSTULUI Nr. .......

Titulatura postului: contabil
Status-ul postului: ¨ vacant
x ocupat:
Titularul postului: se completeaza numele si prenumele persoanei care ocupa
postul
Cod C.O.R.: 343302
Organizatia: se completeaza denumirea exacta a frmei
Departamentul: financiar-contabil
Titulatura postului imediat superior: director economic si/sau titulatura unui post
ierarhic superior
Limite salariale: limita inferiora si cea superioara pentru acest post
Data intocmirii: se specifica data exacta la care a fost intocmita fisa de post Intocmita de: se completeaza cu numele persoanei si functia acesteia in cadrul organizatiei

Rezumatul postului:
tinerea evidentei contabile si a tot ce tine de contabilitate, cu buna credinta, dand dovada de o buna pregatire profesionala, respectand legislatia in vigoare.

Atributii si responsabilitati:
evidenta contoarelor casa (cont 531.1) si intocmirea notelor contabile 1 si 2;
urmarirea si evidenta platilor cu CEC (nota contabila 6);
urmarirea si intocmirea de avansuri spre decontare (nota contabila 5);
intocmirea facturilor;
intocmirea notelor contabile 15 si 19, cont clienti (vanzari);
arhivarea si legarea lunara a documentelor intocmite;
paticiparea la inventarieri, anuale sau cu diferite ocazii;
ocazional, intocmirea de documentatii pentru actionare in judecata a debitorilor, reactualizari facturi catre clienti rau platnici;
intocmirea notei contabile 6 (bonuri de benzina);
intocmirea partiala a notei contabile 21 (decontare timbre postale).

Relatii la locul de munca:
de subordonare: director economic si/sau alt post din cadrul firmei care
este superior ierarhic
de supraordonare: se completeaza titulatura postului/posturilor subordonate
(daca acestea exista)
de colaborare/ functionale: contabili, economisti, casieri din cadrul
departamentului financiar-contabil si/sau
alte relatii de colaborare ale acestui post

Program de lucru:
8 ore/zi, 5 zile/saptamana (sau se completeaza cu un alt program al organizatiei);
posibilitate de prelungire peste program in situatii exceptionale (se precizeaza si acest aspect daca este cazul si/sau alte aspecte care fac referire la programul de lucru).

Conditii de munca:
obisnuite;
munca de birou;
munca individuala;
deplasari pe distante scurte sau medii (obtinerea de avize, aprobari).

Unelte, instrumente, echipament de lucru:
instrumente specifice muncii de birou (computer, imprimanta, scanner, xerox, fax, etc.).

Posibilitati de promovare:
in sfera de activitate actuala (se precizeaza daca exista sau nu posibilitati de promovare);
transferul pe un post ierarhic superior este conditionat de nevoile organizatiei si de achizitia unor abilitati si deprinderi din alte sfere de activitate;
transferul in cadrul unui alte filiale este conditionat de nevoile organizatiei (se completeaza doar daca acesta varianta ar putea fi posibila).

Cerinte pentru exercitare:
1.Cerinte medicale:
1.1.rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
1.2.acuitate auditiva normala;
1.3.vorbire normala.
2. Cerinte psihologice:
2.1.inteligenta peste nivelul mediu (capacitate de analiza si sinteza, memorie dezvolatata, judecata rapida, capacitate de deductie logica);
2.2.asumarea responsabilitatilor;
2.3.rezistenta la sarcini repetitive;
2.4.capacitate de relationare interumana;
2.5.adaptare la sarcini de lucru schimbatoare;
2.6.echilibru emotional.
3. Activitati fizice:
3.1.lucrul in pozitie sezanda perioade indelungate;
3.2.vorbire;
3.3.ascultare;
3.4.diferentiere a culorilor;
3.5.folosire a mainilor;
3.6.folosire a degetelor;
3.7.comutare si concentrare a privirii.
4. Educatie si pregatire profesionala:
4.1.studii medii/superioare de profil economic;
4.2.cunostinte de operare pe calculator;
4.3.cunoasterea unei limbi straine constituie un avantaj;
La acest capitol se precizeaza toate conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca ocupantul acestui post, conditii care evident sunt stabilite de fiecare organizatie in parte.
5. Deprinderi transferabile:
5.1.acordare si transmitere de informatii;
5.2.asigurare de consultanta in domeniul contabil;
5.3.culegere, clasificare si interpretare a informatiilor;
5.4.planificare si organizare a operatiilor si activitatilor;
5.5.pregatire de materiale si rapoarte.

Indicatori de performanta:



#92 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Female

Posted 10 November 2008 - 02:51 PM

BUNA ZIUA...AS DORI SA STIU CARE SUNT PASII PE CARE TREBUIE SA II URMEZE UN CONTABIL...CE TREBUIE SA INVETE PRIMA DATA...CE CALCULE SA FACA?VA MULTUMESC



#93 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,733 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 November 2008 - 05:59 PM

Pai e cam greu de spus pentru ca e fff mult...spune-ne ce stii si completam cu ce mai trebuie :thumbup:
Madalina



#94 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Female

Posted 11 November 2008 - 02:57 PM

Pana acum m-am ocupat cu registrele de casa, op-uri, extrase de banca, intrari, nir-uri....completarea registrelor jurnal, dvi-uri, si diferite situatii cerute de patron.As vrea sa acumulez cat mai multe cunostiinte ca sa pot merge mai departe....multumesc



#95 leavinginfreedom

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Location:Petrosani
  • Interests:imbogatirea cunostintelor in domeniul contabilitatii

Posted 29 June 2009 - 07:37 PM

Buna! Sper sa existe printre Dv cineva amabil, dispus sa raspunda cerintelor mele.Poate veti considera aceasta intrebare prosteasca,dar imi doresc fff mult sa imi formez o idee referitor la contabilitate. As dori sa va rog sa-mi prezentati in mare fluxul contabil.Ce trebuie sa faca practic un contabil la o firma?Cu ce trebuie sa inceapa si cu ce sa termine daca tine contabilitate completa? Sperr sa imi raspunda cineva si sa va ganditi ca toata lumea a inceput de undeva!!! Va mutumesc si sper sa ma intelegeti.Daca doreste cineva sa ma ajute putem colabora prin mail.Nu o sa raman datoare!



#96 MARA ELIZA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 August 2009 - 02:15 PM

buna ziua !!!!!!!
:lostit (13):

primiti un invatacel ,proaspat absolvent de liceu care vrea sa invete contabilitate?
in toamna voi fi studenta la contabilitate si informatica de gestiune , iar de azi sunt angajata pe postul de operator calculator (program gestiune)
vreau sa stiu cat mai multe despre contabilitate



#97 vieriuionela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 02 June 2010 - 09:01 AM

Buna ziua!
Sunt studenta la FEAA, CIG anul II, Iasi si m-ar interesa foarte mult sa invat contabilitatea prin practica! La facultate mi-am format niste idei dar chiar nu stiu ce inseamna contabilitatea in practica! Ar fi mult mai bine pentru studentii din ziua de azi daca s-ar face mai multa practica in facultate decat atata teorie si 0 practica. Va rog mult sa ma contactati la vieriu_ionela@yahoo.com daca ma puteti ajuta!



#98 nicol_0712

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 14 October 2010 - 12:16 PM

Dupa parerea mea contabilitatea priveste : partea de acte si partea de salariati. Pe partea de salariati se ocupa cu tot ce tine de camera de munca (inreg contracte, fise post, decizii, acte adit) si de intocmirea declaratiilor legate de salariati (state, decl .ITM, cas, cass, somaj) si depunerea lor....pe partea de acte: se inregistreaza actele aduse de client, se verifica daca mai e nev de ceva acte de adus pt inregistrat (spre ex: o fact de cosmote care se stie ca vine lunar societatii; asta e bonus ca nu e obligatia contabilului), dupa inreg se verifica balanta sa dea corect, dupa balanta se intocmesc si depun la adm. fin. declaratiile lunare/trim/sem (100, 102, 300, 394...acolo unde e cazul), iar la semestru se face bilantul...Se mai ocupa si de depunerea decl la adm fin care tin de sch de sediu (050), scoatere/introducere salariati (010), schimbari privind tva (010).
Bineinteles, in functie de intelegerea dintre contabil si administratorul societatii acesta se poate ocupa si de scoaterea fisei pe pl a soc de la adm fin, si de scoaterea unui contract de atestare fiscala pt licitatii, si de cumpararea registrelor acolo unde e cazul, se poate ocupa si de plata darilor la stat la adm prin FV sau prin banca cu OP...

In mare asta este. Rog completari sau corectari....



#99 Alexia23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 July 2011 - 03:23 PM

Depinde foarte mult si de fiecare companie in parte. Fiecare isi tine contabilitatea in felul lor. :)



#100 Innna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts
  • Gender:Male

Posted 19 September 2011 - 03:07 PM

Buna ziua,

Sunt noua pe site si am tot citit discutiile de pe forum, asa ca m-am hotarat sa apelez si eu la ajutorul dumneavoastra. Am terminat liceul Economic, detin atestat de contabil statistician, am terminat facultatea de Management la ASE, sunt angajata de 2 ani ca si analist financiar junior. Ideea este ca eu doresc sa fac contabilitate, pe langa jobul pe care-l am si care nu este deloc bine platit, sa lucrez pe cont propriu. Pentru asta trebuie sa stiu contabilitate. La nivel teoretic si "putin" practic stiu, doar ca n-am tinut niciodata contabilitatea de la cap la coada la o firma.
Acum am gasit o firma de conta, cu putine inregistrari contabile, doar ca am nevoie de ceva ajutor, mi-e frica sa nu gresesc, sa-mi scape ceva neinregistrat, asa ca m-am hotarat sa apelez la ajutorul dumneavoastra.
Poate este cineva care doreste sa ma ajute, v-as fi foarte recunoscatoare!

Multumesc frumos!





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL